Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M27_Dumbbell_12-40-48.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224530
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Vixen LVW 22mm vs Baader Morpheus 17.5mm


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
cristian iacob
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2019
Mesaje: 31



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Ian 2021 15:40 Download mesaj
Titlul subiectului: Vixen LVW 22mm vs Baader Morpheus 17.5mm
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

as dori sa va intreb daca se poate sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu un ocular pe care vreau sa-l cumpar. Dupa ce am citit cate ceva despre mai multe oculare, mi-am limitat cautarea la doua variante: Vixen LVW 22mm (65* FOV) sau Baader Morpheus 17.5mm (76* FOV).

Precizez ca folosesc un refractor de tip dublet cu raport focal de 7,7 (Vixen ED115S/890mm). Cred ca il face un telescop lent.

In prezent ca ocular de camp larg am un Vixen SLV 25mm, insa are FOV destul de ingust (50 de grade) si observ (ciudat) totusi reflexii in lentila acestuia. Linia SLV e facuta in China.

Dezavantajele LVW de 22mm sunt ca este mai greu (are vreo 400 de grame) si ca trebuie sa-l caut bine de tot, sa-l gasesc pe net. L-am gasit in schimb pe cel de 17mm, insa desi cred ca este dpdv calitativ peste fratele Vixen SLV 25mm, LVW de 17mm imi da un camp mai ingust decat SLV de 25. Sigur, cu o calitate mai buna, dar as vrea un ocular mai larg. Precizez ca linia LVW este facuta in Japonia.

Morpheus este mai usor, disponibil pe loc, sa zic asa, are campul ceva mai mare decat LVW, dar nou este mai scump binisor decat LVW 17 la mana a doua si e facut in China. Pe un forum strain se clama ca intreaga linie Morpheus este inspirata/copiata dupa linia LVW.

In opinia dvs. care din cele doua este mai calitativ? Prin calitate ma refer la claritatea imaginii, contrast si mentinerea cat mai mult a calitatii pe intregul diametru al ocularului.

Va multumesc.

Cristian
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Ian 2021 19:10 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Vixen LVW 22mm vs Baader Morpheus 17.5mm
Raspunde cu citat (quote)

cristian iacob a scris:
Pe un forum strain se clama ca intreaga linie Morpheus este inspirata/copiata dupa linia LVW.


Nu cred ca e o informatie corecta. Din cate stiu, clone ale seriei LVW sunt Hyperion de la Baader si Stratus de la Orion.
Pun in atasament o imagine cu optica LVW, Hyperion si Morpheus. Nu este prea greu sa-ti dai seama ca ultima nu prea seamana cu celelalte.

Daca vrei un camp real mai mare si poti sa duci instrumentul la un cer mai bun decat cel din Bucuresti poate nu ar strica sa te gandesti la o focala mai mare si de ce nu, la un ocular pe format de 2".
Nu ai sa gasesti multe variante fabricate in Japonia dar poti gasi solutii decente si destul de acceptabile ca pret.



ol.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  74.59 kb
 Vizualizat:  de 1975 ori

ol.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9478

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Ian 2021 23:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dacă ții neapărat să fie cu barrel pe 1.25", relativ ușor, atunci o soluție ideală pentru un astfel de refractor ar fi Panoptic de 24mm însă nu știu când și unde găsești SH iar unul nou e scump. Pe 2" găsești oculare bune mai ieftin, cu mai puține lentile, derivate din Erfle și Matsuyama dar clonele nu ating calitatea unor oculare originale. Nu mai țin minte dacă m-am uitat prin Morpheus dar un Baader Aspheric de 36mm nu m-a impresionat în mod deosebit. Un ocular decent de acest tip și relativ ieftin pe care l-am testat pe un newtonian F/5 ar fi Lacerta ED de 30mm pe 2" dar e mai greuț.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
cristian iacob
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2019
Mesaje: 31



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Feb 2021 19:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru raspunsuri. As dori sa ajung cu telescopul si intr-o zona fara poluare luminoasa. Din Bucuresti mi se pare complicat de observat sau poate nu stiu unde sa ma "asez".

Am ales pana la urma sa cumpar SH un Baader Morpheus de 17,5mm. Am tot cautat Vixen LVW de 22mm, dar am senzatia ca mai usor gaseam oua de dinozaur decat acest ocular. Pan-ul depasea intr-adevar bugetul pe care il alocasem si l-am gasit mai degraba in SUA si in Marea Britanie, pentru care as fi datorat TVA de 19% si taxe vamale de 4,5% (aceasta pentru achizitii mai mari de 150 de euro).

Sper sa fiu multumit de Morpheus 17,5. Este doar un pic mai mare decat Vixen SLV 25 dpdv al campului vizual, insa obtin o marite de 51x fata de 36x cu SLV.

Da, cred ca aveti dreptate si am incurcat in acea afirmatie Morpheus cu Hyperion. Greseala mea.

Cer senin!
Cristian
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact