Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
video0014_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224519
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Pareri ??


Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
GMax3
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Dec 2020
Mesaje: 50



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 08 Ian 2021 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului: Pareri ??
Raspunde cu citat (quote)

Ce parere aveti despre luneta asta acromata pentru DSO ?

https://www.bhphotovideo.com/c/product/104...paced.html


Galerie de imagini luate cu ea in diverse configuratii :

https://www.astrobin.com/search/?q=Explore...amp;page=2


P.S. Nu incepeti cu kkt-uri din alea : ia-ti dobson sau Mak sau orice altceva .. Very Happy
Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 202



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Ian 2021 23:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ăsta https://www.firstlightoptics.com/bresser-t...r-ota.html pare același tub optic dar cu focuser mai bun. Separat se găsește și kit dual speed dacă vrei mai multă finețe la focalizare. Pentru astro - foto eu aș începe să strîng bani la ciorap măcar de așa ceva: https://www.firstlightoptics.com/esprit-pr...iplet.html
Sus
gabi
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 950

Motto: To be, or not to be, that is the question

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Ian 2021 08:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

https://www.teleskop-express.de/shop/produ...ctive.html
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9476

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Ian 2021 10:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A fost mai demult una la vânzare în bazar și a stat multă vreme. Este mare, necesită o montură scumpă și grea ca să poți face imagini cu timp lung. M-am uitat prin așa ceva la colegi care au, dar nu știu să spun impresiile că a fost demult. Știu că un coleg îi făcuse o montură Dobson, pentru vizual merge. Evident are contrast mai bun decât un newtonian de apertură similară dar ca orice acromat prezintă cromatism ce poate deranja.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
GMax3
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Dec 2020
Mesaje: 50



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 09 Ian 2021 11:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am tot citit review-uri despre luneta asta pe forumuri englezesti , americane si germane si toate sunt foarte bune. Din punctul meu de vedere pretul este unul bun pentru caracteristicile si performanta ei . Desigur ca exista cromatism ca la orice acromat , insa este in limite mai mult decat acceptabile din ce am citit .
Am observat citind pe forumurile din afara , ca cei de acolo sunt mai realisti ca noi in legatura cu ce se asteapta de la aceasta luneta , in sensul ca nu ar renunta la apertura mare in favoarea unui apocromat de 60-70 mm la acelasi pret , chiar daca acromatele au cromatism la mariri mari . Unul chiar isi cumparase pentru AR 152 o montura NEQ5 PRO si pretul celor doua lor impreuna , depasea lejer pretul unui apocromat bun (decent) insa cu apertura mult mai mica . Mi se pare o abordare mult diferita si mulllltttt mai realista fata de cum suntem noi obisnuiti .
In fine..din ce review-uri am citit pana acum , mi se pare o varianta mai mult decat buna decat achizitionarea unui apocromat de 60-70 mm , chiar si pentru astrofotografie .
Sus
apis21
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2019
Mesaje: 54



Localitate: Comanesti / Bacau

MesajTrimis: 09 Ian 2021 11:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu am fost tentat sa cumpar un refractor acromat cu diametru cuprins intre 120-152mm dar am renuntat in favoarea unui SW72ED pentru astrofoto DSO din cauza motivelor expuse de Erwin.

Cred ca pentru vizual DSO la puteri de marire mici si pentru astrofoto cu un filtru de banda ingusta un acromat de 152mm se comporta onorabil desi diametrul si distanta focala il duce in zona rosie cu aberatii cromatice mari. (pag25 - carte din link)

O foarte buna carte care te poate ajuta in alegerea unui refractor :
https://vawt.ro/astronomie/pdfs/10.1007_978-1-4419-6403-8.pdf

O discutie pe forum foarte interesanta :
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...mp;start=0

Referitor la Astrobin o paralela intre imaginile luate cu 72ED si AR152

https://www.astrobin.com/search/?q=Explore...amp;page=1
https://www.astrobin.com/search/?q=72ed&page=1

Concluzia mea pentru aceasta paralela (atentie nu este o comparatie) este ca obtinerea unor satisfactii mari in acest hobby minunat nu depinde de diametrul instrumentului.

Daca vei reusi sa gestionezi aberatiile cromatice cred ca AR152 poate obtine imagini foarte frumoase cu o rezolutie pe care un 72ed de exemplu nu o poate atinge.


Ultima modificare efectuata apis21 la 09 Ian 2021 14:53, modificat de 3 ori in total
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3161

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 09 Ian 2021 11:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GMax3 a scris:
Am tot citit review-uri ...
In fine..din ce review-uri am citit pana acum , mi se pare o varianta mai mult decat buna decat achizitionarea unui apocromat de 60-70 mm , chiar si pentru astrofotografie .


Mai ai de citit destul pana sa inveti sa (nu) faci comparatii intre un instrument de 150mm (acromat) si unul de 70mm (apocromat). Pe langa faptul ca se adreseaza unor scopuri diferite, pretul nu trebuie sa intre in discutie. Fiindca la acromate pretul este dat tocmai de faptul ca la obiective se folosesc materiale ma slabute dpdv al calitatii optice. De obicei, chiar si la restul tubului si accesoriilor.
Un acromat, mai ales unul cu raport focal sub 10, iti va da cromatism de o sa te doara capul si la vizual. La foto, daca il folosesti la planete, culorile vor fi puternic denaturate, iar la DSO o sa ai stele mov.
Si, mai invata ceva, nu exista varianta mai buna, ci varianta adecvata scopului. Si mai afla ceva, cel mai greu pentru un astronom/astrofotograf e sa evolueze, in asa fel incat sa-si defineasca scopurile.
Daca scopul e bugetul redus, se merge pe instrumente de buget redus, fie ele si de aperturi mari sau mici, dar care au compromisuri pe partea de calitate optica, mecanica etc. Daca scopul e calitatea, atunci se merge pe instrumente cu optica consacrata, executie cu materiale premium, se investeste fie mai putin (si-atunci te multumesti cu aperturi mai mici), fie mai mult (si-atunci trebuie sa spargi banca). Asta asa grosso-modo, caci instrumentele se aleg dupa bifarea mai multor puncte in schema logica... Tine minte: nu exista mare, ieftin si bun. Poate unele newtoniene se apropie de acest deziderat.
Cu modul in care pui problema se vede clar ca esti complet pe langa fenomen, desi te tii sus si tare ca ai habar. Macar asculta de la cei mai trecuti decat tine si cu ceva experienta. Din partea mea, pentru ca ai avut o atitudine atat de belicoasa, de smecheras de cartier, la intrarea in scena astronomy.ro, asta e ultimul raspuns pe care il vei primi. Merita sa dai raspuns incepatorilor, dar numai daca aceia sunt capabil sa-l primeasca. Si macar sa stie sa multumeasca... ori sa-si revizuiasca atitudinea.

GMax3 a scris:
Smile Deci..vorbesti in necunostinta de cauza PUNCT ( ca sa nu mai spui ca sunt nevos ) Smile Nu ai apocromat ..nu vorbesti PUNCT Ca sa te aliniezi la ce intreb eu , ca de fapt eu am deschis topicul PUNCT Very Happy... etc. etc.


GMax3 a scris:
Stille multumesc pentru raspuns , raspuns pe care il consider suficient si foarte concludent . In rest nu consider ca ar trebui sa imi cer scuze .


Cam asa arata foto facuta de mine printr-un acromat 90@f/10, adica 900mm focala. Pentru vizual ar mai merge, dar pentru foto, ba. Chiar si folosind unele filtre antifringing, de-abia se drege nitel busuiocul.
E drept, nu am privit prin acel 152mm f/6,5, dar ma indoiesc sa rescrie el legile opticii.
Review-urile pozitive cred, personal, sunt date prin prisma pretului mult mai mic decat al unui apocromat cu aceleasi caracteristici dimensionale.

Asa incat daca ti-ai stabilit scopurile, expune-le pe-alea, nu mai deschide subiecte cu diverse instrumente. Vrei planete (chiar si foto), te indrumam spre un catadioptric (ii spuneam eu odata apocromatul saracului, desi nu-s chiar ieftine). Vrei de toate, iei un newtonian mai luminos. Vrei foto de album, iei un apocromat. Apoi investesti in monturi adecvate scopului.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
GMax3
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Dec 2020
Mesaje: 50



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 09 Ian 2021 12:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru carte , e interesanta ( cat am rasfoit la ea acum cateva minute) .
Vazusem graficul ala acum cateva zile , postat de Mircea Pteancu acum ceva timp in alt topic . Si daaaa...citisem si discutia despre cele doua lunete .
Conform graficului ca sa filtrez cromatismul ar trebui sa am o lungime a tubului de 1370 mm si ca sa il elimin ar trebui sa am o lungime de 2740 mm minim ( cam mult Smile ) .
Ca sa modific focala cand o sa am nevoie acuta de lipsa cromatismului sau cromatismul e foarte accentuat pentru ce vreau sa fac , pot sa reduc simplu apertura lunetei cu un capac din carton sau plastic cu o gaura de marimea aperturei pe care o vizez ca sa ajung la focala dorita si ajung la apertura acromatului tau , daca nu cumva mai mare , la un pret comod . Smile
Eu cred in continuare ca luneta asta merita banii si se muleaza foarte bine pe cerintele mele actuale , eu fiind un amator fara prea mult timp liber cu o profesie la o distanta de 100 UA de astronomie si caruia din fericire/nefericire ii plac stelele , chiar daca de cateva zile le vad verzi . Very Happy


Ultima modificare efectuata GMax3 la 09 Ian 2021 16:56, modificat de 9 ori in total
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3994



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 09 Ian 2021 12:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@GunDALF
GunDALF a scris:
Mai ai de citit destul pana sa inveti [...]
Si, mai invata ceva [...]
Cu modul in care pui problema se vede clar ca esti complet pe langa fenomen, desi te tii sus si tare ca ai habar. Macar asculta de la cei mai trecuti decat tine si cu ceva experienta. Din partea mea, pentru ca ai avut o atitudine atat de belicoasa, de smecheras de cartier, la intrarea in scena astronomy.ro, asta e ultimul raspuns pe care il vei primi. Merita sa dai raspuns incepatorilor, dar numai daca aceia sunt capabil sa-l primeasca. Si macar sa stie sa multumeasca... ori sa-si revizuiasca atitudinea.
Cred ca poti da sfaturi si fara sa vorbesti ca mai sus, pentru ca instigi la replici ca cele care au urmat si pe care le-am sters si nu e bine deloc.

@GMax3
Abtine-te de la replici de genul celor postate de tine.
Vezi ca iti poti edita un mesaj in timp de 24 de ore de la postare, nu e nevoie sa scrii o "rafala" de postari succesive... si alea offtopic si cu potential "inflamabil"...
Sus
GMax3
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Dec 2020
Mesaje: 50



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 09 Ian 2021 13:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

MariusP a scris:
@GunDALF
GunDALF a scris:
Mai ai de citit destul pana sa inveti [...]
Si, mai invata ceva [...]
Cu modul in care pui problema se vede clar ca esti complet pe langa fenomen, desi te tii sus si tare ca ai habar. Macar asculta de la cei mai trecuti decat tine si cu ceva experienta. Din partea mea, pentru ca ai avut o atitudine atat de belicoasa, de smecheras de cartier, la intrarea in scena astronomy.ro, asta e ultimul raspuns pe care il vei primi. Merita sa dai raspuns incepatorilor, dar numai daca aceia sunt capabil sa-l primeasca. Si macar sa stie sa multumeasca... ori sa-si revizuiasca atitudinea.


MariusP... cred ca ar trebui sa editezi si asta ...de fapt cred ca ar trebui sa stergi tot , asta ca sa ma faci sa cred ca esti echidistant pentru fiecare din noi si nu suntem la stana. Eu nu postez subiecte cu potential inflamabil , ci postez subiecte care ma intereseaza efectiv . Ce am postat Off Topic , a fost postat la Off Topic , asa imi amintesc .
Faptul ca GunDALF este atat de reactiv , deriva din faptul ca nu l-ati pus la punct asa cum trebuie de cate ori a fost nevoie , inclusiv acum . Eu inteleg ca pe forumul asta fiecare posteaza subiecte centrate pe interesul personal si cui nu-i place foloseste butonul IGNORE. Parca asa mi-ai recomandat , nu ? Daca nu e asa , imi poti comunica simplu ca la acest forum au acces doar anumite persoane si..v-am parasit .
Si nu in ultimul rand , faptul ca GunDALF este un membru mai vechi ca mine nu ii aronda drepturi in plus , ca de exemplu dreptul de a fi citit sau ascultat neconditionat , fiindca sincer nu ma intereseaza sfaturile si recomandarile lui .
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3994



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 09 Ian 2021 13:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GMax3 a scris:
MariusP... cred ca ar trebui sa editezi si asta ...
Daca editam postarea lui GunDALF, cum il mai avertizam?

Pe cand ce ai scris tu ca replici succesive, erau 100% offtopic si de aia le-am sters.
Hai sa incercam sa ne tinem de tema subiectului deschis de tine si sa lasam polemica.
Te rog sa tii cont si de ce-am scris in mesageria privata... Wink
Sus
GMax3
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Dec 2020
Mesaje: 50



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 09 Ian 2021 20:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fiindca tot ma urmariti mai rau ca Stirile de la ProTV , va anunt ca pana la urma am luat asta :

https://www.astroshop.ro/telescoape/ts-opt...ta/p,51026

Il consider foarte portrivit cerintelor mele actuale in comparatie cu AR 152 ( ca sa nu fiu off topic ) si de ce nu si cerintelor d-voastra Smile Smile

si odata cu ultima problema ce o aveam de rezolvat cu Dobsonul de la Vanzari , va spun La Revedere "domnilor" ! Very Happy Very Happy
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact