Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Aspectul_cerului_-_09_01_2013_d2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Pentru un inceput bun


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Riamana
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Iul 2020
Mesaje: 3



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Sep 2020 15:45 Download mesaj
Titlul subiectului: Pentru un inceput bun
Raspunde cu citat (quote)

Salut
A venit momentul unei etape noi. Avem un telescop acromat Breser 127S/635, EXOS-2 GoTo cu diverse oculare si lentile Barlow, cu care ne-am obisnuit, il cunoastem. Astrofotografia (planete, deep sky) ar fi o mare provocare pentru noi. Am citit, ne-am documentat dar e doar teorie. Apelez la cunostintele voastre practice. De ce este nevoie sa fac ghidarea prin luneta de ghidaj si autoguider daca tot achizitionez o camera foto cu autoghidare? Nu pot face ghidarea direct prin camera foto?
Multumesc
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 04 Sep 2020 16:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce inseamna camera foto cu autoghidare? Stiam de unele camere SBIG care pe langa senzorul principal (pentru fotografie), mai aveau un mic senzor/ camera dedicata ghidajului.
Camera de ghidaj are expunere de catava secunde (1-5), si trimite corectiile monturii tot asa repede, pe cand camera principala poate avea expunere de minute- zeci minute, timp in care deviatia monturii va fi prea mare. De asemenea, cand o camera este utilizata de un soft ( PHD la ghidaj sau un soft de captura) nu poate fi utilizata in acelasi timp de alt soft.

_________________
Marius
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Sep 2020 16:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ai montura motorizata, pusa in pol, nu ai neaparat nevoie de ghidare pentru expuneri relativ scurte (zeci de sec.). Intai incearca sa faci poze, poate nu este nevoie de ghidare deci nu mai trebuie sa cheltui pe camere si lunete de ghidaj.
Nu merge sa ghidezi cu camera activa, ea este ocupata cu expunerea principala.
Cele de mai sus sunt valabile pentru fotografia DSO - timpi lungi de expunere. Pentru planete, cand filmezi planeta, poti ajusta manual din telecomanda in functie de deplasarea pe care o vezi pe ecran (presupun ca faci captura cu un pc/laptop conectat la camera).
Sus
Riamana
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Iul 2020
Mesaje: 3



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Sep 2020 19:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsuri. Acum imi este foarte clar. Desigur vom folosi laptop-ul conectat la camera
Pentru inceput ne-am gandit la o camera Toup Tek G3M-178-M-Mono pentru foto , iar daca vom continua o vom folosi mai tarziu pentru ghidare impreuna cu o luneta si o noua camera mai performanta, cu raciere. Am incercat initial cu Nikon-ul meu D5300 dar am ghinion cu inelul T2 pe care nu-l pot atasa, adica merge in gol, nu face acel clang ca la schimbarea obiectivelor. Interesant e ca pe un alt Nikon imprumutat am putut atasa inelul foarte usor.
Locuim in partea de sud a Bucurestiului, Bortle 7. Bineinteles ca vom duce telescopul si in locuri unde vom putea avea un cer spectaculos.
Acum indraznesc sa mai abuzez de timpul vostru cu o intrebare legata de filtre. Cu ce sa incep? Si, mai nou, a aparut in Bucuresti iluminatul public cu LED (chiar pe strada noastra !). Mai fac fata filtrele cunoscute?
Multumesc
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Sep 2020 21:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Riamana a scris:
.. Toup Tek G3M-178-M-Mono pentru foto ..
Tu ai un acromat f5 si vrei sa folosesti o camera cu senzor mic mic si pixeli mici mici de tot?
Eu as incerca sa vad dece nu merge conectat adaptorul la camera si as face cateva incercari cu ea, desi din oras nu o sa iasa mare lucru, dar macar incerci, ca nu te costa nimic in afara de timp.
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 05 Sep 2020 07:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Camera cu pixelii mici este mai versatila decat una cu pixelii mari. O poti folosi pentru Luna si planete la modul bin 1x1 ( rezolutie de 0,77arcsec/px la focala de 635) si la DSO in mod bin 2x2 ( 1,5arcsec/px rezolutie). In plus, daca mai foloseste un reducator/flattner, o poate folosi fara probleme la rezolutia nativa. Eu am un QHY178 cu care am facut DSO la focala de 750mm F5, atat in mod bin x1 cat si in x2. Inca ceva important, ADC-ul este pe 14 biti.
Filtre. Daca ai poluare luminoasa, ai nevoie de filtre de combatere a acesteia ( LPS)- CLS, UHC, etc.. Nu mai sunt asa eficiente daca iluminatul este cu LED (aceeesi situatie cu lumina Lunii|). Mai poti folosi filtre RGB cu camera mono ( este mai bine decat cu OSC) sau filtre de banda ingusta ( asta numai pentru nebuloase de emisie) care au nevoie de un timp mai mare de expunere (nesesitatea unei camere racite), dar nici acestea nu elimina total poluarea de banda larga.

_________________
Marius
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Sep 2020 08:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Înainte de a achiziționa orice cameră dedicată astrofoto este bine să consultați acest calculator online:
https://astronomy.tools/calculators/ccd
și să vedeți dacă se pretează la instrumentele din dotare și la obiectele de interes ca subiect pentru poze. Condițiile atmosferice nu pot fi controlate, așadar aici trebuie mers pe valori mai relaxate ale transparenței și turbulenței, nu pe maximum posibil care se întâlnește extrem de rar.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Riamana
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Iul 2020
Mesaje: 3



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Sep 2020 17:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru sfaturi si explicatii. Intre timp mi-a oferit cineva pentru cateva zile un Nikon 3100 la care se poate atasa inelul T2. Il voi folosi si voi concluziona. Voi reveni
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 05 Sep 2020 20:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu ar fi normal camera fiind mai scumpa sa ai una buna si cu diferite FR 0,33x , 0,5x , 0,63x , 0,85x in functie de diferitele telescoape pe care le ai cu focale F=1000 ,1200 ,1500, ...2700 .. si tintele dorite , sa poti schimba rezolutia si cimpul dorit din FR ? eventual si in functie de seeing ? . Normal ca este costisitor , dar este viabila o gama mai larga de FR avind diferite telescoape ? (Stiu ca unele instrumente nu au FR si altele sint dedicate ).
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 726



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 04 Ian 2021 12:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Riamana a scris:
Multumesc tuturor pentru sfaturi si explicatii. Intre timp mi-a oferit cineva pentru cateva zile un Nikon 3100 la care se poate atasa inelul T2. Il voi folosi si voi concluziona. Voi reveni


Nu stiu daca mai e de actualitate subiectul; vroiam sa zic ca eu am cumparat inelul asta:

https://telescop-expert.ro/inele-baionetat2-scurt_108453 (cel de la 95 lei)

Am un Nikon D5100 si mai nou am luat D5300 (o sa scap de D5100); la amandoua merge perfect.

Gabi
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 04 Ian 2021 13:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
Înainte de a achiziționa orice cameră dedicată astrofoto este bine să consultați acest calculator online:
https://astronomy.tools/calculators/ccd



https://astronomy.tools/calculators/ccd_suitability
Daca m-as fi luat dupa calculele alea, n-am mai fi cumparat ASI462MC (2,9 microni pixel size) pentru Mak127/1500@Powermate 2,5x. Practica si, mai ales, Autostakkert arata ca se poate mai bine decat ce sustine teoria.
Cred ca e aplicabil si la DSO, mai ales ca si acolo se face stacking. La DSO, mai degraba mi-as face griji pentru ghidaj si focus bune. Chiar si de seeing nitelus...

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Ian 2021 15:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este orientativ, nu trebuie să te afli cu setup-ul strict în zona verde dar nici la extremele, apare oversampling-ul sau alte efecte nedorite care dau bătăi de cap, mai ales începătorilor.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact