Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Neat_C2001_Q4.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Intrebari fara raspuns


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 15, 16, 17  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 01 Ian 2021 11:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Vreau să înțeleg raționamentul


Rationamentul este relativ facil si poate fi oricand simplificat, cu putina rabdare si in cativa pasi il voi face cunoscut.
“Rationamentul” este in fapt un raspuns la intrebarea “vreau sa inteleg”?
Raspunsurile sunt informatii, mai mult sau mai putin suficiente, transmise printr-un limbaj.
Spatiul fizic este o astfel de informatie, informatie careia Fizica si Filosofia ii dau interpretari diferite.
In continuare vom incerca sa interpretam spatiul fizic din perspectiva Inginerului, adica din perspectiva ucenicului, a micului creator.
Pentru cei ce nu stiu, in fiecare Inginer zace un mecanic.
Asezati la planseta, punct cu puct, vom proiecta intregul Univers.
Sunt voci ce spun ca primul pas e mai greu, eu spun ca numarul, ordinea si orientarea lor este la fel de importanta in fiecare moment, diferenta fiind practic aceea care conteaza, care decide in ultima instanta.
Pasii intre ei difera prin faptul ca fiecare aduce o diferenta diferita de a celorlalti.
Un mic exercitiu de imaginatie:
Se stie ca o curba este locul geometric descris de o infinitate de puncte.
Cum infinit nu e numar, cu fiecare punct adaugat voi descrie practic o alta curba.
Pentru cei ce nu sunt familiarizati:
- punctele din descriere nu sunt si nici nu pot fi coliniare;
- oricare linie nu poate fi continua;
- aceste linii ne-au fost servite spre exemplu atunci cand s-a dorit descrierea miscarii si implicit a traiectoriei;
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 01 Ian 2021 11:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Erwin, e totul mult mai clar acum, nu?

Am o singura nelamurire. De ce se zice "zace"?
IACOB DUMITRU a scris:
[...] in fiecare Inginer zace un mecanic.
DEX-ul zice:
Citat:
ZĂCEÁ, zac, vb. II. Intranz. 1. A sta întins, culcat sau tolănit pe pat, pe pământ etc. din lipsă de ocupație, din cauza oboselii etc. ♦ A fi doborât. Copacii zac la pământ. 2. A sta culcat în pat din cauza unei boli grele; a boli. 3. A fi mort, culcat, îngropat (în mormânt). 4. (Despre sentimente, calități, defecte, deprinderi etc.) A sta ascuns, a fi în stare latentă. 5. A sta, a fi, a se afla (într-o stare oarecare) de multă vreme, a fi lăsat în părăsire. Plicurile nedesfăcute zăceau teanc. ◊ Expr. A zăcea la închisoare (sau în temniță etc.) = a fi întemnițat. ♦ A fi așezat, situat undeva; a se afla. – Lat. jacere.
Cred ca "mecanic" nu e un "sentiment, calitate, defect, deprindere", deci e posibil sa nu fie sensul "4"...
Sus
Teo B01
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Sep 2019
Mesaje: 465



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Ian 2021 13:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[quote="IACOB DUMITRU"]
Citat:


- punctele din descriere nu sunt si nici nu pot fi coliniare;
- oricare linie nu poate fi continua;
- aceste linii ne-au fost servite spre exemplu atunci cand s-a dorit descrierea miscarii si implicit a traiectoriei;


Doua puncte sunt intodeuna coliniare
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 01 Ian 2021 13:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo B01 a scris:
Doua puncte sunt intodeuna coliniare

El se refera, probabil (ca n-a dat definitia), la punctul lui de vedere, care nu e coliniar cu ale noastre. Deci, iata ca doua puncte nu sunt mereu coliniare. Wink

Orice discutie trebuie sa inceapa da la definirea termenilor, a celor discutati. Chiar si in filosofie se procedeaza asa, cu atat mai mult in stiinta. Altfel se risca sa se bata apa in piua si sa asistam la un dialog al surzilor, ca in acest topic. Eu tot nu inteleg de ce inca nu s-a mutat la Off topic. Merge perfect integrat acolo printre ozeneuri si monoliti din tabla ambutisata...

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Teo B01
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Sep 2019
Mesaje: 465



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Ian 2021 16:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Corect,
Eu nu as încadra expunerile distinsului domn nici in câmpul filozofie
Dar este doar părerea mea
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 02 Ian 2021 08:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fac azi o exceptie si raspund intentiilor rautacioase.

Domnule Teo, despre care doua puncte vorbiti? Descrierea mea face apel la o multime larga de puncte.
Sistematic, imi rastalmaciti vorbele dandu-va silinta sa le duceti in derizoriu.

Domnule DALF, atat de mult a degenerat scoala, nu va mai invata nici macar termenii elementari, termenii consacrati?
Dumneavoastra confundati "Dex-ul" cu "Insectarul".
Scuza ca tableta v-a furat cei 7 ani de acasa nu tine?

Domnule Marius, imi cer scuze daca am deranjat, evident nu aceasta a fost intentia mea, dimpotriva.
Am o stima deosebita pentru ceea ce presupune prin definitiile sale cuvantul "mecanic", nu o sa dau dex, copy-paste aici.
La nivel macro, succesul stiintei "mecanic" este de netagaduit.
Intentionam sa deducem impreuna cum arata miscarea si implicit interactiile la nivel micro, cuanta cu cuanta, linie cu linie, intr-un suvoi turbionar.
Domnule Erwin, exista pe acest site povestea ce leaga formulele intre ele, este veche de cca 14 ani, intre timp am imbunatatit-o, simplificat-o etc..., eu pe ea si ea pe mine.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Ian 2021 09:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La mulți ani tuturor!

Eu SUNT inginer TCM, adică mecanic. În termeni inginerești, planul "mașinăriei" descrise până acum este o mâzgăleală fără sens, pentru că nu are rigoarea desenului tehnic necesară pentru o bună înțelegere. De asta am cerut clarificare. No offence!

Vag, îmi amintesc ceva, de pe la început, parcă am și comentat atunci, o să caut.

Nu aș încadra acest topic nici la OffTopic, dar sigur locul lui nu este la Fizică. Nu avem nicio altă secțiune potrivită, din păcate, așa că o să-l lăsăm așa până vine cineva cu o soluție rezonabilă.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 02 Ian 2021 10:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar fi necesara infiintarea unui capitol intitulat MEGASIENCE (majusculele sunt necesare). Aici MEGASIENCEMAN pot face MEGADESCOPERIRI si pot dezvolta MEGATEORII ( majusculele sunt absolut necesare si trebuie folosite generos ).
_________________
0770403936
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 02 Ian 2021 11:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:

Domnule DALF, atat de mult a degenerat scoala, nu va mai invata nici macar termenii elementari, termenii consacrati?
Dumneavoastra confundati "Dex-ul" cu "Insectarul".
Scuza ca tableta v-a furat cei 7 ani de acasa nu tine?


Domnule COB TRU, din fericire am facut scoala acum ceva vreme, cand chiar se invata.
DEX-ul n-are nicio implicare aici, chestia cu "termenii discutiei" se referea la altceva.
Mai mult, tableta si telefonul sunt pentru mine doar accesorii, nu sunt dependent de niciunul dintre ele.
Deci, se pare ca n-ati inteles mai nimic din ceea ce vi se comunica. Nici nu-i de mirare. Dvs. aveti un alt tip de gandire, unul elucubrant, care plasmuieste "teorii" abracadabrante.
E adevarat ca geniul are si un dram de nebunie, dar n-am auzit ca nebunia sa aiba vreun dram de geniu. Wink

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Teo B01
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Sep 2019
Mesaje: 465



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 02 Ian 2021 13:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule IACOB

Remarcile au fost făcute acolo unde sfidați noțiunile elementare
PS
Folosirea de termeni ca : "relații intime" ,"manage a trois","capuseaza" dau nota de derizoriu a expuneri
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 04 Ian 2021 16:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

No offence, a scoate mereu din context inseamna ca: fie nu intelegeti, fie sunteti rau intentionat.

Electronii din interiorul nucleelor sunt vampiri energetici pentru protoni (vezi defecte de masa), se manifesta, se infrupta chiar din “corpul” sarcinilor electrice pozitive, “capuseaza” este o descriere inspirata in astfel de situatie.

Doriti sa descoperiti relatiile cele mai ascunse, cele mai intime ale spatiului fizic, dar in acelasi timp sunteti pregatiti sa respingeti, sa trimiteti cu inflacarare in derizoriu orice informatie nou lansata, posibil adevarata pana la proba contrarie.

Metaforele au rolul de a va stimula simtul imaginatiei si simtul observatiei. Priviti lumea din jur cu ochii mintii si atunci intelegerea va fi pe masura.
Sus
Teo B01
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Sep 2019
Mesaje: 465



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 04 Ian 2021 17:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si care e legătura dintre masa nucleului si sarcina electrica a electronului
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 05 Ian 2021 11:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana a vedea care este legatura dintre “masa nucleului si sarcina electrica a electronului” sunt cativa pasi de parcurs.
In primul rand este necesar a explica ce este aceea o sarcina electrica si cum se manifesta ea.
Datele experimentale arata ca:
- sarcinile de semn contrar se atrag si sarcinile de acelasi semn se resping;
- sarcinile sunt purtatoare de camp electric;
- forta de atractie/respingere este direct proportionala cu produsul dintre cele doua sarcini si invers proportionala cu distanta la patrat dintre cele doua sarcini electrice.
Ce nu se cunoaste?
- Cum arata si cum se comporta in fapt o sarcina electrica;
- Cum arata purtatorul de camp al sarcinilor electrice.
In principiu:
- electricul si magneticul sunt inseparabile, se sustin reciproc. Cu toate acestea, sunt cazuri in care, desi manifestarea in sine este de ordin electromagnetic, numai una dintre cele doua fatete ale electromagnetismului sa lase urme evidente asupra mediului inconjurator;
- Totul se poate rezuma la tendinta de expansiune sau colaps a spatiului.
Sarcinile electrice sunt ;
- manifestari ce pot fi echivalate cu o tendinta unica, fie de dilatare a spatiului in jurul, fie de colaps;
- ele nu injecteaza/ejecteaza spatiu simultan in mai multe directii, dar pot fi apreciate cu succes ca si cand ar face-o relativ simetric in jurul lor;
- sarcina electrica negativa poate fi asimilata cu o sfera din interiorul careie Forte se raspandesc imprejur in toate directiile (in principiu, valoric energie electron / raza electron = Σ acestor forte);
- sarcina electrica pozitiva poate fi asimilata cu o sfera in interiorul careia Forte patrund concentric (in principi, valoric energie proton / raza proton = Σ acestor forte).
De remarcat este faptul ca:
- o infuzie de forte externe in zona sarcinilor electrice produce modificarea razelor acestora, formula, valoric Σ de forte = energie corpuscul /raza corpuscul ramanand in continuare functionala;
- modificarile apar ca si reactii reciproce (feedback-uri);
Exemplu:
- doua sarcini pozitive aflate in imediata vecinatate se resping;
- acesta respingere (poate fi asimilata cu sarcina electrica negativa) produce alungirea razei sarcinii pozitive si implicit distantarea celor doua sarcini pe directia de respingere;
- distantarea celor doua sarcini la randul ei produce diminuarea efectului de respingere reciproca de tip coulombian si implicit diminuarea razei sarcinilor pozitive, se ajunge practic la o armonizare a oscilatiilor;
- diminuarea de energie prin alungirea razei, conduce la diminuare de masa totala si implicit la asa-numitul “defect de masa”.
Ma opresc aici cu mentiunea ca, efectul de crestere descrestere a razelor celor doua sarcini pozitive nu se transfera la nivelul intregii particule proton, fapt ce face ca acest tip de reactie, interactie sa para diferita (mult mai mare, mai puternica) de cea de tip coulombian.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Ian 2021 09:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Suntem tributari limbajului rigid, cu precizie matematică, utilizat în Fizică de toți înaintașii. Din cauza asta metaforele ne încurcă mai mult decât să stimuleze imaginația. Limbajul științific consacrat este important pentru ca toată lumea să înțeleagă același lucru când se vorbește despre orice parte a unei teorii științifice. Altfel nimeni nu poate urmări expunerea și să ajungă în mod corect la același adevăr pe care vrea autorul să-l arate. Un construct confuz nu poate constitui o teorie. Toate noțiunile trebuie să fie definite clar și logic și să decurgă din alte lucruri cunoscute și verificate/verificabile, fie matematic, fie experimental.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Ian 2021 12:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stiinta nu se face pe forum nu exista cercetatori aici. doar persoane ce povestesc cum vad ei lumea inconjuratoare . asta pe langa subiectul acestui site ce ar trebui si a fost initial despre astronomie de amatori .
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 15, 16, 17  Urmatoare

Download topic
Pagina 10 din 17
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact