Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_30iul2020_0147z~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Efectul 3D la binocluri


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 15 Noi 2020 13:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Serios? Deci, ochiul se bypass-eaza. Fulminant!

Hai sa teoretizam un pic: daca ochilor le prezinti doua imagini identice (chiar si prin binoclu), creierul NU va forma perceptie 3D. Ochii vor distinge diferente intre cele doua imagini, daca acestea sunt sub limita de separatie a ochilor, adica sub acel 60". Evident, pentru a calcula distanta se foloseste putina trigonometrie si se tine seama de magnificatia binoclului (pe langa distanta dintre obiective). Cumva, da-mi voie sa ma indoiesc ca la o distanta (interpupilara/intre obiective) de 6,5 cm, creierul poate percepe stereoscopie la 1.350 m, cum scrie in carte. Oricum, ce scrie in carte se refera la altceva... doar la ochi, care au camp mult mai mare decat un binoclu.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 15 Noi 2020 13:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, fulminant, pentru ca este vorba de ambii ochi.
Au teoretizat altii inanintea noastra mai bine.
Sunt valori teoretice; in practica sunt 450-600 metri, depinzand de subiecti.

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsã între zero și infinit
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 15 Noi 2020 14:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu privesc prin binocluri un copac aflat la vreo 50-60 m de balconul meu si deja 3D-ul se estompeaza. Frunzele, crengile sunt toate in focus, toate in acelasi plan; nicio senzatie de tridimensionalitate. Aaa, sigur, copacul urmator, in focus si el, care e cu 5 m mai in spate, desigur, il percep in alt plan, fiindca stiu ca e mai departe (e acoperit partial de copacul anterior), dar stereoscopia deja s-a estompat. Daca vorbim de obiecte mai distantate intre ele si totodata si de observator, da, perceptia e de 3D, mai ales ca apare si o usoara diferenta de focus (OoF). Insa acea senzatie de tridimensional, sustinuta de realitate, care apare la distante mici de subiect se estompeaza relativ rapid cu cresterea distantei la subiect.
I give up! Arrow

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Noi 2020 14:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
Serios? Deci, ochiul se bypass-eaza. Fulminant!

Hai sa teoretizam un pic: daca ochilor le prezinti doua imagini identice (chiar si prin binoclu), creierul NU va forma perceptie 3D.
Teoria este buna, pe ea se bazeaza diverse aplicatii, televiziunea, televiziunea 3D, computer vision, etc.
Dar mai intervine si creierul, care din obisnuinta, din comoditate, din obligatie sau de lene percepe 3D chiar si cu un ochi chiar privind o imagine plata: https://www.google.com/search?q=3d+effect+...p;dpr=2.63
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 15 Noi 2020 15:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alea sunt deja iluzii optice, pentru care unghiul din care sunt privite e crucial. O deviatie minora a punctului privirii le distruge. E drept ca si realitatea cea de toate zilele e o iluzie (Maya budista) Mr. Green , dar s-o luam de buna ca n-ar fi. Laughing
_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 16 Noi 2020 14:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din testele ce le-am mai facut astazi am constatat ca la Lacerta Smart 10x50 senzatia de imersiune se mentine pana la vreo 50 m, cu conditia ca obiectele aflate in focus sa fie mari si foarte bine separate (adica, de pilda, copacii sa fie la distanta unul de celalalt). De la aceasta distanta doar prin profunzimea campului si efectul de bokeh (OoF) mai poti percepe chestiile ca 3D. Campul se comprima si dispare senzatia de adancime.
De multe ori ajuta si nebulozitatea atmosferica, obiectele mai apropiate avand contrast mai mare decat cele mai indepartate, creand senzatia de adancime.
Dar daca vrei sa percepi asa-zisul 3D la obiecte mici (de pilda la crengile/frunzele) aceluiasi copac, distanta scade pana sub 15, hai max. 20 m.

Exista un asa-zis "efect 3D" perceptibil in anumite conditii care tin, cred, in primul rand de calitatea opticii (paradoxal, il vad mai pronuntat la noul meu roof Lacerta Smart decat la fostul porro, TG Phantom), de distanta pana la subiect si de separarea dintre obiecte privite. Si, cred eu, in mai mica masura de distanta intre obiective (excludem urecheatele alea militare, care sunt atipice).
Deci nu se poate afirma ca vezi la 50 m, un obiect mic, de pilda un ou 3D, fiindca chiar si cu marirea de 10x (sa zicem) a binoclului, ochii nu pot rezolva imaginile primite ca fiind usor diferite si, ca atare, creierul nu poate percepe oul 3D.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Noi 2020 19:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte interesanta discutia despre perceptia stereoscopica dar ma nedumereste tare diferenta enorma intre valoarea teoretica obtinuta din calcule (1350m) si valoarea enuntata drept practica (600m).
Ca sa nu mai spun ca in primul material distanta de perceptie stereoscopica e postulata a fi in jurul valorii de 450m.
Am incercat azi un experiment pe o tinta aflata cam la 140m sa-mi dau seama daca o percep stereoscopic dar rezultatul a fost negativ. Ceva pare a fi in neregula ... Rolling Eyes

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 20 Noi 2020 19:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stii, teoria ca teoria, practica ne omoara. Mr. Green
O tinta relativ mica si cu adancime la fel n-ai s-o percepi "3D" nici la peste 50 m. Dar daca privesti la doua tinte, una in spatele celeilalte, e posibil sa percepi acea stratificare si la distante mai mari. Ei, aici e nedumerirea, mai este stereoscopie sau e jocul mintii? In care intra si DoF-ul, care ajuta iluzia chiar si daca obiectele din intra si extrafocus sunt numai un piiicut si imperceptibil defocalizate.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Noi 2020 20:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
..sau e jocul mintii? ..
Pai nu degeaba am pus linkul de mai devreme cu picturile de pe asfalt, creierul percepe 3D combinand multe chestii, lumina, miscare, experienta, de aceea este foarte usor de pacalit cu niste imagini plate, zici tu ca este iluzie optica dar nu este, asa functioneaza creierul, sau mai bine zis atat de usor poate fi pacalit. Poate nici binoclurile nu sunt perfect aliniate si de aici creierul nici nu se mai chinuie sa reconstruiasca 3D-ul. Cred ca trebuie facut un blind test ca sa vezi defapt ce vezi, pui la 400m un cub sau poza unui cub si sa spui prin steroziviune care e plat si care e defapt 3D, eventual schimbi si binoclul, unul ieftin, unul scump, sa vezi daca nu cumva brusc poza devine 3D sau cubul defapt e plat.
Pe de alta parte lucrurile variaza de la om la om, de la experienta la experienta, marja de eroare este destul de mare, mai depinde si de eventualele probleme pe care fiecare le are, eu de ex nu vad aproape deloc cu un ochi si totusi percep 3D, credeam ca am dat bani degeaba pe TVul 3D dar surpriza...
Inclusiv varsta e un factor, de asemea pupila influenteazaperceptia 3D-ului, mai ales pe timp de zi incearca sa diafragmezi binocul ca sa dilate pupila.


Ultima modificare efectuata de catre valy la 20 Noi 2020 20:24, modificat de 1 data in total
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 20 Noi 2020 20:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, dragule, asa functioneaza creierul, dar sunt iluzii optice, ca nu e real ce vezi.
Uite una si pe perete interior: https://atria.ro/media/catalog/product/cac..._balls.jpg
Uite si una naturala: https://www.dcnews.ro/iluzie-fascinanta-ca...85842.html

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Noi 2020 20:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta inseamna ca creierul percepe 3D-ul si din umbre sau si din experiente trecute. E valabil si invers, ii arati un obiect 3D dar pe care umbra nu cade corect si o sa il vezi 2D, desi el e 3D.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Noi 2020 20:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Nu stii, teoria ca teoria, practica ne omoara.


Nu, nu! La mine nu-i asa, eu tin foarte mult la teorie. Practica trebuie doar sa o confirme.
In cazul de fata avem o problema.

Citat:
...daca privesti la doua tinte, una in spatele celeilalte, e posibil sa percepi acea stratificare si la distante mai mari.


Da, dar asta nu este un experiment care sa evidentieze capacitatea ochiului de a percepe profunzimea.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 20 Noi 2020 20:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exact. Numai in acel caz, probabil, mai percepi "3D" la distanta mai mare de ~50 m +/- in functie de binoclu. Si vorbim de binocluri uzuale.
Eu, personal, la distanta de peste 25 m n-am mai putut sesiza profunzime la frunzele si ramurile unui copac, adica pe o tinta mica. In schimb, am sesizat acea "stratificarea" la un copac aflat la cca. 35-40 m, un bloc situat in spatele lui cu vreo 3-4 m si un alt copac care se inalta peste bloc, mai in spate, la inca 10 m, sa zicem. Acesta din urma era abia perceptibil defocalizat, deci a contat si efectul DoF-ului.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Noi 2020 21:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Experimentul meu a fost mai simplu pentru ca am vrut sa evit interventia creierului in ecuatie:
Pe unul din blocurile vecine se afla un pilon vechi de antena. Pe acest pilon se afla prinsa o tija orizontala care nu este nici paralela, nici perpendiculara cu/pe directia mea de vizare. Pilonul se afla cam la 140m distanta. Cu toata bunavointa nu am reusit sa disting cu ochii liberi care din bratele tijei este mai apropiat de mine si care e mai indepartat. Totul a fost vazut pe fundalul alb al cerului (azi nu a fost soare aici). Deci? ... Rolling Eyes

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 20 Noi 2020 21:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca obiectele acelea sunt prea mici si dezvoltarea lor in spatiu e pe distanta prea mica pentru a sesiza profunzime la distanta mare de ele. Si mai cred ca te-a "bruiat" si fundalul prea luminos al cerului, contrastul prea mare.
_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact