Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M33.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224523
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Reanimarea lui GOLIAT(17.5" newtonian)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
calin.escu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Aug 2016
Mesaje: 34



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 31 Oct 2020 15:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

chestia cu "transportabil" e discutabila...nu am nici un gand de a ma plimba cu el spre o zona cu cer negru....sincer mi-ar fi si frica cu o jucarie de cateva mii de ron, singur in camp sau pe munte..plus laptop si restul de acareturi foto

ptr mine transportabil inseamna sa il pot trage eventual din garaj afara in curte cel mult....si sa il pot demonta si lua dupa mine cand parasesc Bucurestiul definitiv spre o zona cu cer negru....swtiu ca e pacat sa nu vada un cer super negru...la fel cum e la fel de pacat ca am vandut casa de la munte de la Comarnic ,unde aveam un view absolut superb...dar deh...mai avem in vedere si partea economica

pe scurt si in recapitulare....ma ocup de el ptr ca am resusurse tehnice in oras....o sa vada cerul in bucuresti(execrabil dar asta este deocamdata)...v-a avea observatorul/cotetul/garsoniera la curte sau cum se mai poate spune peste cateva luni....un an ...doi

observator in curte ptr ca sunt mai comod de felul meu...si visez la un telescop complect automat undeva la 30 m de casa...si eu cu cafeaua sau palincuta in fotoliu in casa la caldurica cu un ecran HD de 1m diagonala in fata....

vizual din pacate....am mica problema pe ochiul drept....un shpan sarit in ochi mi-a facut buba pe cornee chiar in mijlocul crosshair-ului....cam ca si cand la un apocromat ai avea o pata de 2mm in mijlocul obioectivului....vezi periferic perfect dar in centru nu

revenind la transportabil.....nici canapeaua din casa sau frigiderul, nu sunt considerate transportabile...dar cand te muti le iei pe sus nu?

trebuie sa il fac destul de usor sa reziste....nici prea greu sa nu il pot urni...suficient de rigid sa nu refac colimarea cand schimb inclinatia....

domnilor colegi!..bag seama ca vreau cam multe....dar am si ambitia de a face ceva dragut....ceva demn de respect ptr oglinda asta si de munca celui ce a slefuit-o


intre timp azi am mai facut rost de cate ceva ptr goliat....doua tuburi de aluminiu profilat
Dexterior=40mm /diam interior=20mm L=1100mm ; grosime in carne 2mm

din pacate sunt doar doua bucati...sper sa fie bune ptr tub....



tuburiAl1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  896.53 kb
 Vizualizat:  de 4388 ori

tuburiAl1.jpg



tuburiAl2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  777.02 kb
 Vizualizat:  de 4388 ori

tuburiAl2.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9478

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Oct 2020 20:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astea sunt grele rău, nu sunt ce trebuie pentru truss, sunt pentru balustrade, mână curentă. Ai nevoie de țeavă simplă. Repet, nu te grăbi, studiază întâi temeinic la ce trebuie să ajungi. Îți pot da niște șuruburi speciale cu ureche cu care poți face prinderea trusurilor și reglajul lor. Toată construcția trebuie să fie rigidă dar asta nu înseamnă că trebuie să construiești un buldozer. Rigiditatea se obține prin structura bazată pe triunghiuri.

La montură chiar nu este nevoie de rulmenți. Mai mult încurcă pentru că trebuie să introduci un sistem suplimentar cu care să controlezi frecarea. Chiar dacă este mare și greu, patinele de teflon le poți face destul de late ca să nu ai probleme de alunecare.

Ai văzut practic un telescop similar? Cum este făcut? Sunt multe lucruri pe care oamenii le-au dezvoltat în timp, sunt probleme cunoscute cu rezolvare cunoscută și lucruri de evitat. Mai ales la acestea trebuie să fii atent și să ții cont de ele de la bun început.

Am dat mesaj PM în legătură cu sursa de materiale pomenită. Mulțumesc anticipat.

Spor la studiu!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
calin.escu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Aug 2016
Mesaje: 34



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 31 Oct 2020 23:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

montura originala a lui goliat e in prima poza....nu este el dar e identic.....a doua poza e ceva ce mi-as dori sa iasa.....

intr-adevar montura originala e cu frictiune pe teflon......e prea intuneric acum sa fac poze.....promit sa fac maine dimineta.....teflonul pe lagarul de pivotare al tubului...e prins cu capsatorul....ca de altfel si patinele discului de baza......ma scuzati dar ptr mine asta nu e inginerie.....nu stiu la cel din poza cum o fi...dar la goliat asa este...de aceea am spus ca montura e varza



dobson17.5.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  42.44 kb
 Vizualizat:  de 4324 ori

dobson17.5.jpg



forkmount.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  93.93 kb
 Vizualizat:  de 4324 ori

forkmount.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10636



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Oct 2020 23:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Optica ai testat-o, este ok?

PS: arata bine dobsonul, este de o simplitate dezarmanta, ai putea reface tubul.
Iar montura furca, a remarcat si Mircea Pteancu, nu se prea poate folosi la vizual.
Sus
calin.escu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Aug 2016
Mesaje: 34



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 31 Oct 2020 23:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tubul e ok....optica nu prea am avut cand si cum o testa.....iar montura o am acasa...demontata...ai lipseste partea din fata...placa ce intareste cele doua brate suport pivot....ai fac maine poze sile postez.....

daca ai pun o bucata de pal (adica refac bucatica lipsa) il pot monta .....doar ca sa ma uit prin el...vizual...ca de poze...ma indoiesc !!...sper sa fie senin maine prin bucuresti.!!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9478

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Noi 2020 00:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta este cel mai ușor lucru de făcut, dacă nu ai PAL precis am eu o bucată și cu ce să-l tăiem la dimensiune. Plăcuțele de teflon le-am găurit și fixat cu șurubele mici cu cap înecat, cu grijă să fie destul de adânci să nu frece. Poze se pot face la Lună prin ocular, afocal. Pentru colimare și testarea opticii se poate fotografia Steaua Polară, rămâne destul timp în câmp.

Dacă te-ai uitat pe site-ul lui Mel Bartels, mi se pare că modelul cu mecanismul alăturat care mișcă un dobsonian normal pe ecuatorială (inclusiv rotația câmpului) ar fi mai simplu, mai ușor și mai puțin voluminos.

Îmi pare rău de pățania cu ochiul drept, dar nici cu cel stâng nu vezi bine?

Astronomia este pentru oameni răbdători și tenace. Smile

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
calin.escu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Aug 2016
Mesaje: 34



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 01 Noi 2020 01:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

din pacate steaua polara mi-e inaccesibila ...am un bloc de 15 etaje in spate unde este nordul.....spre sud vad mult mai bine....daca fac abstractie de acoperisul vecinei care vara ma baga in pauza ...radiaza caldura si parca as vedea prin telescop suprafata autostrazii....in valuri

undeva intre 14 si 27 de grade e camp vizual liber

m-as risca la un sculptor maine seara ....daca il nimeresc...ptr ca nu m-am jucat niciodata cu o montura manuala...si de dimensiunea asta nici atat

nici d-na luna nu o pot lua in vizor...la cat de sus este dau cu tubul in grinda de pe terasa (e acoperita cu policarbonat)

ce ma deranjeaza e altceva...cu tot entuziasmul meu...nu cred ca reusesc sa duc totul sus...sa fac si colimare....si sa mai si vad ceva.....adica maine de dim pana seara...o sa incerc ptr ca deja m-am ambalat

am facut o simulare in stellarium......goliat bate la popou si rc -ul de 6" si ed-ul de 110.....dar e doar o simulare.....daca realitatea este la fel.....imi scot jucariile la vanzare si am bani de restul de acareturi ptr goliat

un cer senin tuturor
Sus
calin.escu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Aug 2016
Mesaje: 34



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 12 Noi 2020 19:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

in ultima vreme am umblat dupa materiale de constructie ptr telescop...am tot studiat modele...facut calcule...etc etc....Acum astept sa imi faca cineva cele doua tuburi din aluminiu ..sudura in argon...diverse

Si cum toate se leaga intre ele...am ajuns la motorizare si sunt cam nedumerit.Este prima oara cand fac o azimutala si o mai si automatizez...asa ca apelez la cei care au mai trecut prin asta cu urmatoarea intrebare :
Care este raportul de transmisie optim ptr ambele axe...vorbind de la ax motor pana la axe finale montura? (motoare stepper nema 20...teoretic mai mult de 1000 rpm nu le poti cere la turatie maxima...la minim nu stiu ptr ca nu le-am invartit inca sa vad ce pot....astept driverele..si voi folosi onestep)

Pe EQ imi era simplu...aici vad ca treaba e nitel mai ciudata
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 268



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Noi 2020 19:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut...de ce vrei sa folosesti NEMA 20?Sunt de curent mare si,din cite stiu,nu sunt drivere testate pe OnStep pentru ele.NEMA 17 sunt folosite pt doburi de 24"...vezi proiectele de pe prima pagina la OnStep. Eu folosesc pt dobul de 12" NEMA'17 cu reductor incorporat x 51 ce transmite miscarea printr-o roata de 30 dinti la o roata de 406 dinti pt Alt.Pt Az folosesc Nema17 cu reductie 4 la1 care actioneaza o roata melcata de 197 dinti.Rezolutia e undeva la 30 arcsec.
Treaba nu e deloc ciudata;nu ai treaba cu cite rotatii se invirte axul motorului...asta e rezolvata de soft,prin drivere,in functie de reductia aleasa...cel mai mic raport de reductie cu care am lucrat a fost de cca 500x.Spreashet-ul de aici te ajuta sa iti testezi reductiile...nu poti folosi nici prea multa reductie,ca dupa aia ai un slew rate de adormi.

http://o.baheyeldin.com:1111

_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
calin.escu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Aug 2016
Mesaje: 34



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 12 Noi 2020 20:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu merg pe roata melcata....folosesc pinioane danturate cu curele.....pot renunta la nema 20 ptr ca intr-adevar driverele sunt o belea(imi pare al naibii de rau de ele)....pot pune orice stepper sau si dc uri ca am o gramada
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9478

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Noi 2020 08:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Având în vedere că pe altitudine nu se folosește niciodată o rotație completă, nu depășești niciodată 90 de grade, se poate folosi o roată fără dinți iar cureaua să fie fixată de roată într-un punct fix. Am procedat așa la montura în furcă pentru mini-observatorul robotizat. Roata este una simplă, cu canal drept în care stă cureaua. Cureaua trebuie dimensionată în funcție de momentul de inerție al tubului ca să nu apară întindere nedorită.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 464



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 13 Noi 2020 10:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am auzit de Nema 20, dar am auzit de Nema 23, care e un motor puternic si foarte potrivit pentru o montura mare. Drivere se gasesc la preturi modice. Uite un motor cu driver - https://www.banggood.com/Nema-23-23HS5628-...rehouse=UK Si un driver foarte bun, pe care eu il prefer - https://www.banggood.com/TB6560-3A-CNC-Rou...rehouse=CN
Daca cumperi de valoare mai mare e preferabil cu EU priority line, sau cu shiping din EU, ca vine direct acasa . Si pachet de 3 - https://www.banggood.com/3Pcs-TB6560-3A-CN...rehouse=CN

_________________
0770403936


Ultima modificare efectuata de catre Remus Boldis la 13 Noi 2020 11:47, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10636



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Noi 2020 11:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, cnc-urile folosesc nema 23 sau chiar mai mari, n-am auzit sa aibe probleme cu curentii mari mai ales ca le pui la lucru sa sape in metal (in afara ca se incing). Singura problema pe care o vad e sa nu fie prea puternice si sa smuceasca prea violent introducand astfel vibratii in tub si implicit la ocular. Dar mai poti lucra din microstepping si/sau curele si/sau reductii. Insa pare ca e overkill un nema23.
Apropos, ce greutate vor avea tuburile de Al?
Sus
calin.escu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Aug 2016
Mesaje: 34



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 13 Noi 2020 23:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sa o luam pe rand....

tuburile le-am luat azi de la mester....cel inferior 4 kg..cel superior 2 kg....Al de 2 mm sudat in argon

tot azi am luat motoarele...nema 17..vexta 6v/1.2 A ..1.8 gr /step...1.17Nm...plus reductor 18:1 (gear head)...intentionez sa folosesc drivere drv8834...nu de alta dar le am pe stoc...duc 1.5 A intre 3.3 si 10.9 V)

raport final pe azimut aprox 600:1....dupa reductorul stepperelor urmeaza 33.3 /1 pe curea(pinionul mare e direct pe rulment 333 dinti, pinionul mic are 10 dinti.....evident cu ghidaj /intinzator ca sa se petreaca cureaua pe pinionul mic)

si asta ca paranteza amuzanta...daca nu ieses telescop din tuburi....pai sigur fac doua marmite sa gatesc ptr tot cartierul.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact