Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
telescop10inch.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224470
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

17P/Holmes


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 16 Noi 2007 15:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, Zaraza! Da, ai înțeles corect: după teoria mea, coada depinde de accelerația cometei. Mai precis, eu consider că, în general, orice corp care este accelerat (decelerat) de câmpul gravitațional emite câmp electromagnetic pe aceeași direcție și în sens opus accelerației. Sau, și mai precis, vectorul lui Poynting al câmpului electromagnetic emis de corpul respectiv este coliniar cu accelerația corpului.

Deci, cum e cu statistica privind cometele? Au existat comete care, pe traiectoria lor, au fost mai departe de Soare decât Holmes și, totuși, au avut coada mult mai mare decât a lui Holmes. Dacă au existat asemenea comete, nu cumva orbita lor era mult mai excentrică decât a lui Holmes, ceea ce le-a accelerat mai puternic?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Zaraza
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2007
Mesaje: 53



Localitate: depaaarte

MesajTrimis: 16 Noi 2007 17:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

m-am lamurit, pari sa ai dreptate.

teoria asta e exclusiv a ta? unde pot citi mai multe?

_________________
Ardealu-i fruncea.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 16 Noi 2007 18:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zaraza, apreciez în mod deosebit oamenii deschiși la nou, capabili să conștientizeze că mai există o mulțime de mistere care trebuie abordate altfel.
Din păcate, cred că despre teoria asta poți citi numai pe acest forum, iar dacă știi cum să mă iei, poate reușim împreună să mai scoatem la iveală ceva detalii matematice. Încă nu am construit o teorie cantitativă a fenomenului, dar sunt convins că are legătură cu teoria mea privind mișcarea corpurilor pe o elice și cu faptul că toate corpurile, mergând pe elice, produc un câmp electromagnetic.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 16 Noi 2007 19:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am deschis un topic la „Fizică” pentru a dezbate problema pe larg fără să stricăm natura acestui topic.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 16 Noi 2007 23:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mda.. eu ma dixtrez citind astea. in fine.. fiecare vede lumea in felul lui.
Coada ionica e chiar facuta din ioni si poate fi detectata ca o structura separata pana pe la marginea heliosferei.

_________________
www.astrographist.com - Astrofotografie de Alex Conu
Sus
Zaraza
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2007
Mesaje: 53



Localitate: depaaarte

MesajTrimis: 17 Noi 2007 01:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Coane Alex, hai sa-ti spun ceva. O teorie, mai ales una care te face sa te distrezi, se combate cu argumente daca tii neaparat sa o ridiculizezi. "Coada ionica e facuta chiar din ioni" nu-i nici macar o afirmatie, e o definitie circulara. Pana la argument mai ai cale lunga - de exemplu facultatea de matematica.

Si inca un lucru, am citit ca esti "ultra plictisit" de fotografii cu banalitati de genul M31. Stimabile, adica munca omului te plictiseste? Ingaduie muritorilor de rand sa indrazneasca a pune pe un forum numit "astrofotografie" pozele lor cu M31. Iti sugerez nasa.gov daca vrei sa te blazezi de tot, asa poti include urgent in categoria "banalitati" tot catalogul Messier.

Sanatate si minte limpede.

_________________
Ardealu-i fruncea.
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 17 Noi 2007 03:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnul cu nume de coniac se pare ca ataca persoanele fara motiv.
Sa vedem cum sta treaba. Nu prea cred ca e nevoie sa demonstrez evidenta. Ca sa fie completa propozitia mea o sa spun urmatoarele: Coada ionica e compusa dintr-o varietate de ioni cel mai abundent fiind CO+. Datorita abundentei ionului astuia, coada ionica e albastra.
Sonda spatiala Ulysses, de exemplu, a trecut intamplator prin coada cometei Hyakutake parca si ne-a spus noua ca acolo stau mai mult sau mai putin cuminti niste ioni. Daca pierdem nopti gandindu-ne ce naiba fac ionii astia acolo si nu-s la mariile lor, ei bine gaze din coama cometei pot fi ionizate de radiatia ultravioleta emisa de soare, as in CO+h*niu->CO+. Easy as pie.
Domnul Zaraza sa fie sigur ca am trecut si prin scoale inalte, chiar cu specializari in astrofizica, asa ca nu vorbesc io chiar in gol pe-aici. Dar, stati, ca problema nu ar trebui sa fiu eu.. sa revenim..

A doua parte a mesajului distinsului coforumist, n-are nici o legatura cu topicul de fata, dar ma vad nevoit sa-i raspund ca se ia de mine aiurea. Sunt liber sa comentez absolut ce doresc legat de o fotografie. A se observa ca nu mi-am exprimat nici o opinie despre realizatorii imaginilor. Toata stima si respectul pentru oamenii care incearca sa scoata maximul din sculele pe care le au. Eu dor am zis ca sunt foarte greu impresionat de o imagine la un obiect arhicunoscut cum ar fi M31, M42 sau M45. Cand n ante-fotografi au tratat subiectele astea si au scos niste chestii remarcabile e destul de greu sa produci o imagine memorabila a unui obiect ultra-fotografiat. Intotdeauna voi aprecia mai mult o imagine medie a unui obiect mai exotic decat o imagine medie a unui obiect arhicunoscut.
And with that I rest my case. Sorry de offtopic, dar un domn de depaaarte m-a facut sa scriu asta.
Sanatate si virtute!

_________________
www.astrographist.com - Astrofotografie de Alex Conu
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 17 Noi 2007 09:48 Download mesaj
Titlul subiectului: Te aștept la duel
Raspunde cu citat (quote)

Coane Alex, ți-am răspuns pe topicul destinat acestui subiect, iar dacă Măria ta binevoiește și consideră că sunt demn, te aștept la duel Smile.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
florin_astro
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Oct 2006
Mesaje: 255



Localitate: Tg.Mures, Romania

MesajTrimis: 20 Noi 2007 23:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In seara de 20 noiembrie s-a facut in sfarsit senin si la Mures. Desi nu am avut un cer foarte bun, am reusit sa observ si sa fotografiez cometa. Pana la prelucrarea finala va atasez o imagine provizorie, realizata cu Canon350D, 12x30s, ISO1600, 200mm focala. Softuri folosite DeepSkystaker si Photoshop. Nu am folosit nici un soft de eliminare a zgomotului pentru ca nu imi placea imaginea finala, asa ca am lasat poza cu zgomot.


Holmes_201107.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  116.62 kb
 Vizualizat:  de 9589 ori

Holmes_201107.jpg


Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Noi 2007 10:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoasa fotografia , eu nu am reusit decat atat: - 24x15 s la 300mm fara prelucrare in photoshop, doar ajustare a expunerii. Se pare ca teleul meu are o tona de aberatie cromatica .Ce model este al tau ?

LE- poza este un post mai jos Holmes8-300

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70


Ultima modificare efectuata de catre Mitu Catalin la 28 Noi 2007 10:35, modificat de 1 data in total
Sus
florin_astro
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Oct 2006
Mesaje: 255



Localitate: Tg.Mures, Romania

MesajTrimis: 21 Noi 2007 12:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sincer sa fiu nu stiu ce model e, nu e teleobiectivul meu ci al unui cunoscut. Il folosea la un aparat SLR Canon pe film. Focala lui e de la 70 la 300mm si s-a potrivit la aparatul meu pentru ca avea acelasi suport de prindere pe baioneta. Am sa ma uit azi la obiectiv sa vad ce scrie mai exact Smile.
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Noi 2007 10:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cate am citit ar fi trebuit sa fie asemanator cu al meu ba chiar un pic inferior optic , dar se pare ca am o copie mai nereusita Sad . Am facut si eu o serie la 200mm si s-a redus mult aberatia cromatica dar ramane mai mare decat la tine . Ai prelucrat-o suplimentar in aceasta privinta ?


holmes9-300.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  599.15 kb
 Vizualizat:  de 9385 ori

holmes9-300.jpg



holmes9-200.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  891.97 kb
 Vizualizat:  de 9385 ori

holmes9-200.jpg



holmes8-300.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  774.56 kb
 Vizualizat:  de 9385 ori

holmes8-300.jpg



_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
florin_astro
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Oct 2006
Mesaje: 255



Localitate: Tg.Mures, Romania

MesajTrimis: 28 Noi 2007 23:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Catalin, inca nu am reusit sa vad modelul exact al obiectivului. Putina aberatie cromatica am si eu in poze, insa in mare parte am reusit sa o scot in photoshop si iris. Chiar acum lucrez la cateva idei de corectare a aberatiei cromatice in photoshop. Poate ar fi bine, fiind deja destui astrofotografi amatori sa deschidem un topic in care sa perezentam cateva metode de prelucrare a imaginilor in diferite programe gen photoshop, iris, etc. Stiu ca in trecut s-a mai deschis aceasta discutie, insa nu s-a concretizat inca nimic in acest sens. Revenind la subiect, am observat ca aberatia cromtica devine foarte suparatoare daca fac color stretching in iris, sau maresc excesiv contrastul in photoshop, pentru a scoate in evidenta detaliile slabe. Pentru a creste raportul semnal zgomot cat mai mult am expus subframurile la 30 secunde nu 15 (de altfel Luna si poluarea luminoasa nici nu imi permiteau mai mult). De asemenea aberatia cromatica care apare pe marginile pozei poate fi mult redusa daca in iris se separa canalele de culoare si se executa comanda coregister2 care face aliniere automata a celor 3 canale astfel incat sa se suprapuna perfect toate stele din imagine. Daca vrei iti pot trimite un raw pe privat sa il studiezi.
Cer senin!
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Noi 2007 12:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sigur , trimite-mi un mail cu un cadru brut facut cu teleul la 200 ca sa il compar cu al meu (daca o sa vad ceva interesant am sa postez crop-uri alaturate ) .
In alta ordine de idei aseara am mai facut o fotografie prin telescop cu 300D-ul in focar. Am ceva poluare luminoasa ca a venit toamna si au cazut frunzele dintr-un gard viu care ma separa de un stalp de iluminat public mai indepartat (pe cel mai apropiat il umbresc cu un carton mare asezat pe un trepied foto ajustabil -poate foloseste cuiva ideea) .
Apropo de tutoriale mie mi-ar folosi sa vad secvente de trei fotografii - brut -stacat- prelucrat destul de rar intalnite pe net.
Numai bine,



holmes10.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  98.61 kb
 Vizualizat:  de 9279 ori

holmes10.jpg



_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4

Download topic
Pagina 4 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact