Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224530
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

CCD camera de la Imaging Source


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
keystar
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2007
Mesaje: 90



Localitate: Romania

MesajTrimis: 19 Noi 2007 22:23 Download mesaj
Titlul subiectului: CCD camera de la Imaging Source
Raspunde cu citat (quote)

Am o camera DBK 41AF02.AS firewire (http://www.astronomycameras.com/en/products/) la 32 sec expunere, cu capacul pus si temperatura camerei, o multime de hot pixeli ca in poza.
O fi normal sa faca asa multi la 700 euro fara TVA ???



cuthotpix.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  25.7 kb
 Vizualizat:  de 6965 ori

cuthotpix.JPG




Ultima modificare efectuata de catre keystar la 19 Noi 2007 22:41, modificat de 1 data in total
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Noi 2007 22:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa mine nu si la banii astia gasesti ceva mult mai bun.
Numai bine!
Sus
florin_astro
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Oct 2006
Mesaje: 255



Localitate: Tg.Mures, Romania

MesajTrimis: 19 Noi 2007 22:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Esti sigur ca camera e modelul DBK 41AF02.AS? Pentru ca la linkul respectiv spune ca camera respectiva e monocroma, pe cand zgomotul are culori...
Sus
florin_astro
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Oct 2006
Mesaje: 255



Localitate: Tg.Mures, Romania

MesajTrimis: 19 Noi 2007 22:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scuze, m-am uitat gresit Smile . E modelul color. Totusi mi se pare cam mare zgomotul la 32 sec.
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 19 Noi 2007 23:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Avand in vedere ca e o camera neracita (sau asa pare) si a fost expus la temperatura camerei, nu ma mira zgopmotul. Camera aia e mai mult o camera pentru fotografie planetara, decat pentru expuneri lungli la dso.
_________________
www.astrographist.com - Astrofotografie de Alex Conu
Sus
keystar
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2007
Mesaje: 90



Localitate: Romania

MesajTrimis: 19 Noi 2007 23:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

alexconu a scris:
Avand in vedere ca e o camera neracita (sau asa pare) si a fost expus la temperatura camerei, nu ma mira zgopmotul. Camera aia e mai mult o camera pentru fotografie planetara, decat pentru expuneri lungli la dso.


Posibil, dar am facut capturi in 2 zile diferite:

- in prima noapte am avut mult condes si temperatura de 16 grade C. la o expunere de aprox 30 sec, hot pixelii sunt mult mai putini decat in poza atasata.
- in alta noapte cu max 6 grade C. am facut expuneri si de 42 sec si nu stiu daca numar 10 hot pixeli.

Acum iarna nu imi fac probleme, dar ce fac la vara cand noaptea poate ajunge si la 25 grade C. ?????
Sus
keystar
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2007
Mesaje: 90



Localitate: Romania

MesajTrimis: 20 Noi 2007 09:48 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: CCD camera de la Imaging Source
Raspunde cu citat (quote)

Am facut un experiment; am pus pe camera o cutie cu inghetata pt 5 minute, la acceleasi setari ca si la primul experiment, expunere 32 sec si iata ce a iesit (foto)

Am tras concluzia ca pe timp de vara camera trebuie racita bine , dar nu stiu cu ce sa pot ajunge de la 25 grade la 4-10 grade.
Aveti vreo idee??



cuthotpix_ice.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  14.84 kb
 Vizualizat:  de 6889 ori

cuthotpix_ice.JPG


Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 20 Noi 2007 10:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
in legatura cu racirea camerei, ar trebui sa incerci sa pui un ventilator de calculator pe ea si sa vezi cum evolueaza nivelul de zgomot, daca vrei sa o racesti mai tare atunci iti trebuie un element peltier, in acest caz insa trebuie sa te gandesti si la o parte electronica de control al temperaturii cu termostat, asa incat sa setezi o temperatura iar aceasta sa fie mentinuta deoarece daca faci sistemul necontrolabil s-ar putea sa ai surpriza ca temperatura la care ajunge sa fie sub 0 grade Celsius (depinzand de puterea elementului peltier) iar atunci ai probleme cu condensul si gheata pe de o parte, iar pe de alta parte daca faci dark-uri acestea nu se vor mai potrivi daca temperatura noaptea inregistreaza fluctuatii. Poate o idee ar fi o impacetare cu gheatza sau apa dar ai grija ca sistemul sa fie etans, capsulele de la lazile frigorifice sunt foarte bune asta daca iti permite montura.
Eu am racit doar o camera DSI color de la Meade daca te intereseaza ideea vezi pe pagina mea la proiecte (pagina este insa de ceva vreme "under construction" din cauza lipsei de timp). Este versiunea 1.0 Very Happy , versiunea 1.1 foloseste un element peltier mai puternic insa imi produce gheata pe chip Evil or Very Mad . Am incercat sa izolez camera insa nu ajuta.
Poate are prea putin in comun cu o camera video insa pot asa sa iti dau un punct de plecare, insa Alexconu are dreptate, camera este mai pentru platenetare decat pentru DSO...

Numai bine
Emil
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 20 Noi 2007 12:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Keystar,
cred ca ar fi mai bine sa mentinem discutia pe forum si nu in regim privat, poate mai sunt si alti interesati de acest subiect.

Numai bine
Emil
Sus
keystar
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2007
Mesaje: 90



Localitate: Romania

MesajTrimis: 20 Noi 2007 19:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Amortalis a scris:
Keystar,
cred ca ar fi mai bine sa mentinem discutia pe forum si nu in regim privat, poate mai sunt si alti interesati de acest subiect.

Numai bine
Emil



Test nr. 3 : Am tinut camera in lada frigorifica timp de 10 min....a ajuns la 6 grade si am facut o expunere de 32 secunde = nici un hot pixel.

Cred ca un element Peltier pe timp de vara este suficient. Am remarcat ca nici o piesa electronica nu se atinge de carcasa (din Aluminium) deci poate sa fie si putina gheata.
Cred ca element peltier gasesc sigur la un cooler de procesor.. am sa caut la magazinele de calculatoare. Eventual tot sistemul de racire.
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 21 Noi 2007 10:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
in legatura cu elementele Peltier nu stiu cad de usor o sa gasesti asa ceva vezi adresa urmatoare
http://www.metrafo.ro/produse.html?keyword=peltier&where=0
sistemele de racire pentru PC cu elemente Peltier sunt in general gandite pentru procesoarele P II (cel putin din cate am vazut eu), din pacate datorita consumului destul de ridicat de curent ideea a fost abandonata iar pe de alta parte implica o izolare cu silicon a socket-ului procesorului datorita aparitiei condensului... Aceasta problema trebuie sa o iei si tu in calcul, in principiu carcasa trebuie etansata iar in interiorul ei trebuie sa pui substante hidroscopice, Silica Gel este cea mai indicata pentru ca poti o regenerezi prin incalzire ( in cuptor la 100-150 grade), ideal ar fi ca acest gel sa il pui intr-un cilindru inchis la un capat iar la celalat capat sa ai un filtru din material plastic de exemplu (ciorapii de dama sunt si ei buni pentru asa ceva Very Happy iar acest cilindru sa fie fixat prin insurubare in carcasa. vezi pagina urmatoare ca exemplu
http://www.nova-ccd.de/info.htm
Daca nici o piesa electronica nu se atinge de carcasa atunci iti va trebui un element destul de puternic pentru a fi capabil sa mentina o temperatura scazuta in interiorul carcasei. Vezi daca nu cumva exista un sistem pasiv de racire pentru chip, poate acesta poate fi utilizat cu un peltier de dimensiuni mai mici... O fotografie a interiorului carcasei ar fi de mare ajutor pentru a gasi o solutie cat de cat adecvata.
Inca ceva, pentru ca elementul peltier sa functioneze cat mai bine, elementul de racire al acestuia trebuie sa fie racit activ deci cu ventilator pentru indepartarea caldurii generate. Cu cat mai multa caldura este indepartata cu atat mai scazuta va fi temperatura atinsa de partea rece a elementului.
Sper sa te ajute cu ceva.

Numai bine
Emil
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact