Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax7.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu astro pentru copii


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Raluca Tatomir
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Oct 2020
Mesaje: 4



Localitate: Popesti Leordeni

MesajTrimis: 21 Oct 2020 17:19 Download mesaj
Titlul subiectului: Binoclu astro pentru copii
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara,

Sper sa nu deranjez cu acest topic.
Sunt mamica unui baietel de 7 ani foarte pasionat de obiectele ceresti.
Am mers de mai multe ori la observatorul astronomic impreuna, i-a placut, a invatat sa se orienteze cu ajutorul nostru si al hartilor ceresti si citim impreuna tot ce este potrivit nivelului lui de intelegere pe subiect.
Acum se apropie ziua lui si si-ar dori mult un binoclu, dar eu sunt destul de nepriceputa in domeniu si aici am nevoie de ajutorul vostru.
Eram aproape gata sa achizitionez un Lacerta Explorer 10x50 pentru ca ma gandisem ca impreuna cu un trepied ar fi cel mai potrivit, dar am dat peste niste specificatii si am aflat ca binoclurile pentru adulti nu sunt potrivite si pentru copii datorita distantei dintre pupile si am tot cautat de atunci, dar nu reusesc sa gasesc altceva potrivit (se pare ca cele pentru copii nu prea sunt pentru observatii astro).
Daca puteti sa imi sugerati un instrument potrivit pentru observatii facute de un copil in jurul sumei de 450 de lei as ramane foarte recunoscatoare.
Va multumesc.
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 517



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 21 Oct 2020 17:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

buna

Baiatul meu, tot de 7 ani, foloseste un binoclu Ocean 8x30. In pozitia "mai strans" i se potriveste perfect si nu e cu mult mai adunat decat am eu de ex nevoie si categoric nu e la capatul cursei. Din cate stiu eu si Lacerta in pozitia "strans" sau "inchis" ar cam trebui sa i se potriveasca.
Ideal ar fi de incercat ori la astroclub local ori la magazinele foto se mai gasesc binocluri

Armand

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Raluca Tatomir
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Oct 2020
Mesaje: 4



Localitate: Popesti Leordeni

MesajTrimis: 21 Oct 2020 21:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 21 Oct 2020 23:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Binoclurile ce au obiective de diametre mai mari de 42mm incep sa aibe distante interpupilare (DIP) destul de mari. Lacerta Explorer 10x50 are DIP minima de 59 mm. Fara sa stiu exact distanta interpupilara a copilului dumneavoastra, zic si eu ca trebuie sa va orientati catre binocluri ce au DIP minima mica, macar 55 mm. Iata cateva modele nu foarte mici in diametrele obiectivelor si bune pentru astronomie pentru un copil cu DPI minima de 55mm:
Lacerta Smart 10x34 in jur de 400ron nou
Nikon Prostaff 3s 10x42 in jur de 500ron SH
Nikon Prostaff 7 10x42 in jur de 500ron SH
Sologniac 900 10x42 in jur de 400ron SH

Binocluri cu obiective mai mici de 30mm diametrul veti gasi multe cu IPD minima foarte mica, dar nu sunt bune pentru astronomie!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 22 Oct 2020 08:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

10x50 e binoclul meu preferat. Trebuie mentionat insa ca la 10x tremuratul mainilor o sa faca imaginea sa danseze binisor. Ati mentionat un trepied - asta e un lucru bun.
Intr-un binoclu de 8x imaginea se misca mai putin, si e ok de folosit si fara trepied.

Smile mai recomand si o carte, "Stele si constelatii pe intelesul tuturor", de Klaus M. Schittenhelm. Mie imi pare o introducere foarte buna in domeniu.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Oct 2020 10:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In principiu as merge, pentru un copil, pe un binoclu de calitate, usor, cat mai luminos, si cu 10x. Mai ales pentru astro, dar extrem de util si pentru terestru...desi pretul depasesteputin bugetul as recomanda :
Binoclul Lacerta Birding 10x42 - 560 lei (eventual cautat daca exista locatii cu valoare mai mica pentru acest prosdus.). Trebuie si un trepied chiar daca ar fi fost 8x ...

PS- daca exista dubii in ceea ce priveste distanta interpupilara, masurati cu o rigla distanta intre pupilele copilului si apoi rugati viitorul vanzator sa va masoare distanta minima a binoclului pe care v-ati hotarat sa il cumparati. Smile
Sus
Raluca Tatomir
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Oct 2020
Mesaje: 4



Localitate: Popesti Leordeni

MesajTrimis: 23 Oct 2020 00:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult tuturor pentru sfaturi. Au fost extrem de utile. O sa mergem impreuna la un magazin de specialitate sa testam. Cred ca e cel mai sigur. Si cu siguranta vom pleca si cu un trepied.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 23 Oct 2020 08:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa ne spuneti si noua unde este acest magazin de specialitate unde se pot testa instrumetele pe viu, ca venim si noi! Smile De ce zic asta in mod ironic, pentru ca un astfel de magazin cel putin la noi in Bucuresti nu exista!

Pentru copil si nu numai, luati Lacerta 10x34 ca are distanta interpupilara reglabila sigur intre 55mm-75mm (am masurat-o eu cand am avut acest binoclu, masuratoare ce o fac tuturor binoclurilor testate de mine). Acum depinde si ce distanta interpupilara are copilul dumneavoastra. Dupa cum a spus si colegul DBird puteti sa masurati distanta interpupilara a copilului cu o rigla (este Distanta dintre centrele pupilelor) chiar daca cu o acuratete mai mica dar va faceti o idee macar!
Eu zic ca Lacerta Smart 10x34 s-ar incadra cel mai bine in cerintele dumneavoastra: este mic si compact usor de stabilizat de un copil, are distanta interpupilara mica si este "un instrument potrivit pentru observatii facute de un copil in jurul sumei de 450 de lei"

Trepied pentru acest binoclu nu merita efortul. Dar poate ii luati si un telescop si atunci trepiedul este obligatoriu!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact