Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m33bf_4kleinph.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Problema reflexie parazita Lacerta Explorer 8x45


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
radueroma
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Iun 2020
Mesaje: 4



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 17 Iun 2020 11:31 Download mesaj
Titlul subiectului: Problema reflexie parazita Lacerta Explorer 8x45
Raspunde cu citat (quote)

Salutari tuturor!

Mi-am cumparat de curind binoclul din titlu de pe net, second-hand deci fara garantie implicit fara retur.

Problema pe care am sesizat-o (greu) a fost la un test comparativ cu un Nikon Sportlite 10x25 si un noname 10(8 de fapt)x50 si anume o aberatie optica de forma unei fracturi in diagonala in ocularul sting. Probabil ca un ochi experimentat ar fi remarcat-o din prima. Eu am perceput o reflexie ciudata la observarea nocturna (lumini stradale) care pe celelalte aparate nu exista. Am vazut mai clar despre ce este vorba la privirea prin oculare de la 20-30cm ca pentru verificarea colimarii. In desen am schitat cum se vede de la distanta iar in pozele prin ocular se distinge (sper) defectul. Reflexia este pe prisme pentru ca se vede fara ocular dintr-un unghi aparte insa mi-e foarte greu sa o surprind pe camera pentru exemplificare. Pe celalat canal nu se observa nimic deranjant.



Initial am crezut ca este o reflexie parazita din cauza unui capac al prismei, drept urmare am desfacut tubul portobiectiv sting si am apropiat capacul protector. Fara succes.

Ca mentiune, pe capacul prismelor stingi se vede o fisura, lamela de prindere a prismei superioare a sarit dintr-un punct si probabil a lovit plasticul. Binoclul nu are urme vizibile de cazaturi sau lovituri si era bine colimat (parerea mea) cind l-am primit.

Colimarea din tuburile portobiectiv s-a pierdut pentru ca am desfacut si partea dreapta pentru comparatii dar nu am observat nimic relevant. O voi reface prin metodele prezentate pe forum.

La prisme nu am umblat, inca. Nu se vad urme de fisuri ale chitului pe nici un canal si din nici o vedere dinspre ocular/obiectiv. Prismele sint fixate cu lamele pe un suport. Acesta la rindul lui este prins de corpul binoclului prin 3 suruburi din care doua au un arc dedesubt. Linga cele cu arc sint suruburile pentru colimare care sint accesibile prin capacul prismelor. Atasez citeva foto cu detalii.

Daca mai sint necesare informatii vi le pun la dispozitie.

Pretul binoclului nu mi-a devalizat bugetul si as vrea sa-l repar pentru raportul foarte avantajos per caracteristici.

Ce pot sa fac de aici incolo?

Va multumesc anticipat pentru ajutor,



fractura.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  19.79 kb
 Vizualizat:  de 6121 ori

fractura.jpg



capac prisma stg.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  636.35 kb
 Vizualizat:  de 6121 ori

capac prisma stg.jpg



ocular dreapta.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  727.37 kb
 Vizualizat:  de 6121 ori

ocular dreapta.jpg



ocular stg1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  641.77 kb
 Vizualizat:  de 6121 ori

ocular stg1.jpg



fara capace.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  742.03 kb
 Vizualizat:  de 6121 ori

fara capace.jpg



detaliu prindere prisma.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  673.26 kb
 Vizualizat:  de 6121 ori

detaliu prindere prisma.jpg


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Iun 2020 12:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa o luam pe rand , pana nu il strici de tot !
1- daca ai desfacut ambele tuburi port obiectiv si le-ai insurubat la loc ...si sa produs decolimare , inseamna ca ai pus tuburile pe dos !!! Inverseaza tuburile din nou si va rezulta COLIMAREA initiala!!! NUU interveni la prisme !!!!!!!!
2- Atasat am izolat poza ta si am subliniat cu o linie galbena reflexia ta ... aceasta este ?
Oricum ... conform desenului de asta data , reflexia pare mai sus dar tot o linie... in principiu este o muchie mai slab prelucrata la una din prisme... dupa mine ... Daca este asa, inseamna ca nu ar trebui sa apara decat atunci cand privesti un obiect extrem de luminos (bec de stalp electric, reflector, soare ..etc) situatie in general nederanjanta ..caci niciodata nu o sa privesti asa ceva cu binoclul. Deci in observati normale pe zi si pe stele ea ar trebui sa dispara complet ... nu ar trebui luate masuri... e o situatie ce se intampla la multi fabricanti... lasata asa si neremediata deoarece fenomenul nu deranjeaza.
Daca nu am inteles prea bine sau punctul 2 poti sa il infirmi , te rog sa imi comunici cu mai multe detalii problema...caci inseamna ca nu am inteles.
Atentie la punctul 1 !



stg.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  255.71 kb
 Vizualizat:  de 6083 ori

stg.jpg


Sus
radueroma
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Iun 2020
Mesaje: 4



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 17 Iun 2020 14:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1. Tuburile sint fiecare la locul lui insa nu le-am strins in pozitia initiala. M-am grabit la desurubare si nu mi-am facut marcaje. Oricum, de la atitea stringeri/desurubari mansonul de cauciuc s-a desprins de pe tub deci trebuie sa gasesc alta modalitate de marcare.

2. Nu, reflexia nu este linia galbena ci cea din desen. Comparind crucea privita prin oculare (un ornament de pe un geam) in dreapta este perfecta in timp ce in stinga este usor deformata.

Am verificat din nou toate prismele si cea din stinga sus este cea care are muchia foarte putin slefuita. Se vede si in fotografie. Toate celelalte au cel putin 2-3mm tesitura. Cred ca acesta este motivul pentru care a si sarit lamela de prindere. De asemenea unghiul muchiei acestei prisme coincide cu unghiul reflexiei. Intr-adevar, reflexia aparea la observarea obiectelor luminoase inspre marginea cimpului vizual sau imediat in afara aceastuia.

Acuma incerc marea cu degetul: pot sa slefuiesc cu ceva muchia? pila/flex/dremel/piatra de cutit? Merita? Pot innegri 2mm de o parte si de alta a muchiei cu un marker? Ar ajuta?

Oricum cred ca m-am lamurit asupra "defectului". In cel mai rau caz pot sa-l aduc la starea initiala (foarte buna de altfel).

Va multumesc mult pentru sfaturi
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Iun 2020 15:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Piesele optice finalizate se pot slefui daca esti capabil sa le treci prin toata procedura de prelucrare ulterioara.
Ceea ce ,mai ales fiind vorba de o prisma , nu cred ca-i cazul.
Daca nu, nu-i sigur dar e posibil sa apara efectul Twyman.
Spunand aceasta nu dau dovada de lipsa de respect.
Pe tot forumul acesta e o singura persoana care ar putea face aceasta dar nu cu mare placere.

Mai bine incearca sa maschezi cu marker.Succes,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 18 Iun 2020 07:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci e vorba de o deformare geometrica a imaginii, "fracturare" cum ai zis initial, nu doar de o reflexie ! Pentru o clarificarea mai exacta a problemei, aceasta deformare se obseva doar cand departezi ochii de oculare ca pentru verificarea colimarii? Sau se observa si in folosire normala?
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iun 2020 09:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aha, acum inteleg ce vroiai sa zici ...scuze ca nu am fost coerent ...
Acum discutam de "fracturarea" propriu-siza ....poata nici aici nu am gasit exprimarea corecta ...te rog sa analizezi tu cat mai corect "fracturarea" tinand cont de doua aspecte ..
Daca fracturezi o linie ... cum arata de fapt ... o facturare curbata sau fractura propriuzisa (vezi desen)
Cazul ruptura - prisma cu probleme cum am zis mai sus. NU deranzeaza in conditii normale de lucru
Cazul curbura (asta imi pare mie ca este) - ai una din lentile cu o mica eroare de slefuire. Apare tot timpul desi e mai greu sesizabile in conditii normale de lucru ...ea este acolo priveste cu atentie .....
Asteptam un raspuns.



ttt.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  21.14 kb
 Vizualizat:  de 6003 ori

ttt.jpg


Sus
radueroma
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Iun 2020
Mesaje: 4



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 18 Iun 2020 10:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ Mircea: nu stiam ca e asa complicat la piese optice. Pur si simplu am crezut ca e ca si cum ai slefui un cant de geam sa nu te tai in el si poate insistat un pic mai mult pentru a ajunge la latimea dorita a muchiei. Renunt la idee. Am incercat sa intercalez o bucata de carton negru mat in profil L sub lamela de fixare insa fara rezultate. Nici cu markerul nu vreau sa colorez ca poate-mi aluneca mina si fac mai mult rau.

@ Tudor @ Dbird: e fracturare in desenul lui Dbird si nu e din ocular caci se observa si fara el. La privitul prin oculare ca pentru colimare se vede cum am desenat mai sus, o dunga diagonala. Ca si cum as alatura doua oglinzi in cant si as translata una dintre ele pe linia taieturii. La privitul normal catre un peisaj cu contrast slab se observa greu. Efectul mai pronuntat apare cind am zone (sau puncte stralucitoare) in cimp sau foarte aproape de acesta. Perceptia este a unei dubluri/reflexii suplimentare rasturnate a zonei/punctelor respective. De parca in axul optic undeva mai este o oglinda semitransparenta.

Atasez citeva foto cu defectul, nu stiu cit de bine se observa.
Cred ca Dbird are dreptate si e o problema de finisaj a unei prisme.

Multumiri tuturor,

P.S. Daca vrea cineva sa-l studieze pe viu i-l pot trimite, suport eu transportul. Asta pentru ca cineva cu experienta sa poata identifica exact defectul si apoi sa-l prezinte poate mai bine decit o fac eu.



f11.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  920.32 kb
 Vizualizat:  de 5983 ori

f11.jpg



f22.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  957.44 kb
 Vizualizat:  de 5983 ori

f22.jpg



f33.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  900.83 kb
 Vizualizat:  de 5983 ori

f33.jpg


Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Iun 2020 11:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fracturare unei linii (distorsiune imagine ) nu se produce din lipsa tesiturii sau ca e foarte mica . este cauzat de suprafata optica deformata de la planeitate in cazul uneia din prisme (ungiul 90 grade unde se imbina fetele ) . nu se poate repara acasa de fapt nu se repara deloc . se inlocuieste prisma .
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iun 2020 11:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, deci o prisma ... ia o lupa si priveste atent unde indica sageata galbena. Acolo cred ca este problema ...la montaj ...idiotii puturosi (ca probabil nu au pus sub lamela un carton ceva (au economisit bani gramada cu cei cativa milimetri patrati de carton) si la contactul dintre lamela si marginea prismei s-au produs mici sfaramari exact pe muchia care trebuie sa fie perfecta. Ele par a se vedea si in poza. Analizeaza tu daca este asa .... muchia pare mancata putin ... si daca e asa se zice ca am identificat problema. Nu se poate repara ci doar trebuie inlocuita prisma. Totusi in viziune normala nu ar trebui sa fie deranjanta.


tt1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  174.14 kb
 Vizualizat:  de 5973 ori

tt1.jpg


Sus
radueroma
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Iun 2020
Mesaje: 4



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 01 Oct 2020 16:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin cu citeva observatii.

Am verificat muchia prismei si este slefuita bine, fara defecte sau ciobituri. E doar mai ingusta decit celelalte.

Acea dunga oblica ce se observa este de fapt reflexia muchiei prismei superioare in prisma dinspre obiectiv; la fel ca reflexia bordului masinii in parbriz in zile insorite. Am zis ca nu va fi deranjant la astro asa ca mi-am incropit un stand de colimare (mult spus) sa-l readuc in parametri. Din foto se vede ca e aproape ok. Insa abia acum am observat ceea ce cred ca era de fapt deranjant si nu imi dadeam seama: in foto se vede ca ocularul sting nu este perfect focalizat ci apar aberatii cromatice (rosu-albastru). Imaginile sint reprezentative pentru defectul mentionat, colimarea am rezolvat-o raasucind obiectivul sting.

L-am pus pe trepied si am tintit un bec stradal la vreo 4km. Cu ocularul drept reusesc sa-l fac aproape punctiform. In ocularul sting imi este imposibil, apare ca un cap de cometa cu coada larga si scurta, orientata ba in stinga ba in dreapta in functie de focusul central, niciodata punct.

In alta ordine de idei, de la cit am desfacut si pus la loc capacele prismelor s-au desprins picaturi de silicon ce au cazut pe prisme (fata dinspre ocular a prismei inferioare). Graba, neglijenta etc. Am incercat sa curat cu alcool izopropilic, alcool tehnic, betisoare de vata, servetele de hirtie fara scame, piele de caprioara. Nu sint multumit de rezultat, se vede ca am pierdut luminozitate, imaginea este mai albicioasa.

Si-acuma:

1. merita sa muncesc la partea cu prismele?
2. pot rezolva problema ocularului sting?
3. am sanse sa curat temeinic prismele?

Intrebarile sint legate cumva intre ele, ideea este daca il pot resuscita la un nivel onorabil, il trec ca material didactic sau il fac cautator de telescop/piese de schimb.

Multumesc



20200806_195512.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  603.98 kb
 Vizualizat:  de 5266 ori

20200806_195512.jpg



20200806_195700.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  747.54 kb
 Vizualizat:  de 5266 ori

20200806_195700.jpg



20200920_164029.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  754.19 kb
 Vizualizat:  de 5266 ori

20200920_164029.jpg


Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 02 Oct 2020 08:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prismele avand multe fatete, muchii si reflexii sunt destul de greu de sters fara sa iti ramana mici urme! Ca sa stergi prismele bine iti trebuie foarte multa rabdare si experienta in sters suprafete optice pentru ca nu e asa de simplu precum pare la prima vedere, si pot ramane urme foarte usor, dupa cum ai observat si tu din pacate!
Cateva sfaturi:

1 Pielea de caprioara uneori poate zgaria coating-ul !!! Din cate stiu se stergea optica cu piele de caprioara pe vremuri (foarte demult in urma) cand nu exista inventat coatingul. Acum cum toata sticla are macar un strat antireflex nu se mai sterge cu asa ceva pentru ca stratul antireflex este mai sensibil la zgarieturi decat sticla!

2 Foloseste manusi chirurgicale de unica folosinta ca sa nu lasi urme pe prisme

3 Foloseste pompa de suflat aer si o perie antistatica

4 Betisoarele de urechi trebuiesc inmuiate in alcool si apoi tamponate pe o hartie igienica sa curga surplusul de alcool! Betisoarele se schimba cat mai des. NU e momentul acum sa faci economie Smile

5 Foloseste pentru finisari si lens pen de curatat cu grafit care sterge urmele de grasime foarte bine

6 Foloseste o sursa led fixa de lumina in care te vei uita prin prisma din diferite unghiuri ca sa poti vedea micro particulele de praf mai bine. Poti folosi si o lupa

7 Rabdare si sa lucrezi intr-un mediu fara praf ca altfel este munca in zadar!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Oct 2020 09:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Siliconul întins și uscat nu merge curățat cu alcool. S-ar putea ca stratul antireflex să fie compromis. Binoclurile de bună calitate au peste prisme un acoperiș din plastic negru care nu le atinge dar elimină o parte din reflexiile parazite.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Oct 2020 14:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca este silicon se poate sterge cu solutie optica, fie de ochelari fie cea de la Delta Optical (de curand am incercat-o si am fost foarte multumit).
Dar imi este teama, ca ai curatat de fapt stratul antireflex. In ultimul timp la emisiile mai ieftine chinezii baga un antireflex care ... pur si simplu se curata daca incerci sa stergi lentila. Asta pe partile interioare ale lentilelor (cele la care nu ai acces in utilizare normala). Tot o strategie de marketing si iefitineala de doi bani.
Sfaturile lui tudor trebuie respectate. Dar nu as folosi betisoare de urechi caci lasa scame ... ci tot o carpa optica de sters intinsa pe un betisor de lemn.
Alungirea da de banuit ca o lentila este fie inclinata (rar de tot intalnita ca fenomen) fie prost slefuita ... in primul caz o poti pune la loc in al doilea trebuie schimbata.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact