Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
10884725_899867316713332_1595697742_n.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224012
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Astronomy Photographer of the Year


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Sep 2020 18:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:

Dilema realitate sau arta in fotografia DSO ma framanta si pe mine de multa vreme.
De multe ori realitatea este urata, in plus realitatea captata de senzor este vaga, neinteresanta, nici nu are rost sa prezinti cuiva semnalul brut captat in fisierul RAW neprocesat decat daca vrea cineva sa faca masuratori stiintifice. Degeaba prezinti cuiva din exterior o poza perfecta captata de un senzor B/W, ca tot preferata va fi una imperfecta dar color eventual cu paleta Hubble ca asa s-a obisnuit. Probabil in zilele noastre ca sa ai succes trebuie sa vorbesti pe limba publicului tinta:
Citat:
Insight Investment Astronomy Photographer of the Year is open to everyone. All you need is a camera or phone and an eye for a stunning shot.


Arta reprezinta viziunea artistului iar realitatea este ce capteaza instrumentul de masuratoare sau ratiunea obiectiva (daca exista asa ceva), nu cred ca trebuie pus "sau" intre ele. Multe din pozele DSO sau planete reprezinta intr-un fel viziunea autorului, prin micile procesari pe care le face, mai scoate zgomotul, mai innegreste cerul, mai combina canalele/culorile, mai aplica niste sharp, mai decoloreaza sau miscoreaza stelele. Unde tragem linia intre realitate si arta? Se incumeta cineva la o astfel de sarcina? Astfel de discutii sunt si in domeniul foto, cea mai inteligenta treaba e sa nu tragi nicio linie. Dar daca nu tragi te pomenesti cu poze gen Andromeda frantuzului, si iti pui intrebarea: a fost o lovitura sub centura sau o lovitura de geniu artistic?
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Sep 2020 22:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Felicitari Gabi! ... doi ani consecutivi pe lista scurta e un rezultat extraordinar!

Referitor la imaginea castigatoare, ochiul meu zice ca omul a vrut sa creeze un efect de profunzime, foarte la moda in zilele noastre dar total nerealist. Nu mai departe de anul trecut au incercat sa faca si optica 3D cu rezultate indoielnice dupa parerea mea, la fel cum e si imaginea castigatoare de anul asta. Poate daca avea un camp mai larg, cum zice si Valy, efectul ar fi fost mai aproape de un 3D mai credibil.

Dilema realitate sau arta in fotografia DSO ma framanta si pe mine de multa vreme. Nu sunt un cunoscator in domeniu dar fiind curios nu am pierdut nici o ocazie sa pun aceasta intrebare. Chiar si la intalnirile de la Lisa am pus-o.
Ei bine reactiile au fost doua: - prima reactie a fost lipsa raspunsului, oamenii pareau oarecum incurcati. Logic asta ar insemna ca ori nu au habar ori nu le pasa ce e. Ambele variante au conotatii ciudate in opinia mea!
- a doua reactie a fost in unanimitate: arta! ... ar fi mult mai dificil ca cineva sa caute realitatea in acest domeniu.

In privinta soarelui, iti dau dreptate, ar trebui sa primeze realitatea dar probabil trendul zilei e altul.




Mulțumesc, Silviu. Smile

Pentru mine nu este greu sa fac arta din imaginile solare, mai ales ca cele pentru H-alfa se pretează mult mai bine caci formele atât de diferite pe care le ia plasma, in special in preajma unor regiuni active, sunt deja, ca aspect, "opere de arta" gata făcute ale câmpurilor magnetice, pe care eu numai puțin trebuie sa le mai "ajut", prin procesare. Sunt pregătit pentru acest trend si voi "întinde coarda" si eu, in acest sens, daca juriul asta dorește. Cred ca am fost foarte reținut pana acum si ca trebuie sa dau mai mult frâu liber imaginației in strategiile de prelucrare, astfel încât aspectul artistic "sa dea tonul". Smile
Toate cele bune!

_________________
Gabriel
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 21 Sep 2020 09:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari si de la mine pentru participariele si premiile la astfel de concursuri!

O imagine defocusata sau neclara nu este automat Arta, cum, in aceeasi masura, si o imagine perfect focusata si corecta tehnic iarasi nu este automat Arta. Arta "scapa" acestor clisee ieftine tocmai de asta e mai greu de atins, dar nu imposibil Wink
Oricum orice concurs, ca oricare altul, isi va introduce propria doza de subiectivitate a juriului!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Sep 2020 11:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc mult, Tudor, pentru felicitări. Smile
Sunt foarte încurajatoare pentru mine si ceea ce urmează sa fac in anii care vin.

_________________
Gabriel


Ultima modificare efectuata de catre URANUS7 la 21 Sep 2020 17:46, modificat de 1 data in total
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 21 Sep 2020 17:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am codit cam mult pana sa intervin, o fac totusi pentru a mai clarifica unele aspecte legate de jurisarea unor lucrari.
Cum, necum am fost numit in componenta unui juriru la un festival international de umor. A trebuit sa vizualizez o mie si ceva de desene satirice pe o tema la moda: coronavirus. Desigur ca vizionarea si selectarea acestor imagini si apoi clasamentele intocmite si discutiile cu ceilalti membri ai juriului sunt consumtive de timp si energie. Desigur ca foarte multe din aceste imagini erau executate a artisti profesionisti si din punct de vedere tehnic erau de un inalt nivel, Doar ca am constatat ca multi dintre noi gandim de foarte mult la fel, iar mesajul desprins din aceste lucrari erau in fapt niste locuri comune, multe retorice si, desi plasticitatea lor era corecta nu aveau ( cele mai multe) acea specificitate, acea scanteie care sa le arunce in fata.

Un juriu asta cauta (in noianul de lucrari bune) originalitate, personalitate, soc, In clasament diferentele pot fi si sunt infime si depind chiar si de hazard.

Si acum sa revin, sunt convins ca si in UK aceste principii sunt cam aceleasi. In noianul de sute si sute de lucrari care din punctul de vedere al prelucrarii sunt impecabile, juriul cauta acea scanteie care poate face o imagine memorabila (lucru de altfel destul de rar si cateodata discutabil) Si cum astrofotografia este parte din nobila si sublima arta a fotografiei se supune rigorilor artistice care intotdeauna se ridica deasupra rigorilor tehnice (necesare totusi, dar nu suficiente)

Am exprimat un punct de vedere care poate fi luat in considerare sau nu. Il felicit pe Gabi pentru succesele sale, pentru munca sa asidua si pentru prezenta sa continuua intre cei mai buni!
Sa avem cer senin si sa ne vedem sanatosi sub soare, sub stele.

_________________
mihai
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Sep 2020 18:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc, draga Mihai.

Sigur ca ai dreptate. Eu am primit doua feluri de reproșuri de-a lungul acestei experiente ale mele, in procesarea imaginilor solare: la începuturi, un reproș s-a referit la calitate si a fost foarte dur, venit mereu de la un prieten de-al meu, pe buna dreptate (ceea ce m-a întărit foarte mult) si al 2-lea reproș venit târziu, a fost acela ca am o "alunecare" către partea artistica. Iarăși am cautat sa corectez. Dar acum, sunt in sfarsit dezlanțuit si ma voi lăsa purtat si de o ușoară imaginație artistica ... atunci când voi procesa pentru IIAPOTY. Razz
Cum am mai spus, mai sus, evenimentele surprinse in H-alfa oferă cele mai bune ocazii pentru o "înnobilare" artistica, prin dispunerea, mereu schimbătoare, dramatica dar si sublima in același timp, a plasmei, numai bine de a "întări artistic" ceea ce impresionează mai mult. Smile
Si da, vremurile se schimba iar noi trebuie sa ne ducem la coșul de gunoi propriile prejudecăți, daca vrem sa "supraviețuim" prezentului.
Mie îmi convine caci n-am fost niciodată "bătut in cuie" in toate sensurile vorbind. Razz

Cer senin cu multa sănătate tuturor!

_________________
Gabriel
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Oct 2020 23:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi, o bucurie mare pentru mine: albumul (colecția nr. 9) oferit gratis, primilor 10 clasați la competiția "Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020", secțiunea "Our Sun", mi-a sosit prin Royal Mail, in sfarsit. Este o mare bucurie pentru mine sa vad, in acest album, imaginea mea solara printre cele ale marilor astrofotografi de pe tot globul, dar si sa știu ca aceasta imagine va fi expusa in cadrul Royal Museum, pentru câțiva ani buni, de acum încolo, alături de alte 3 imagini ale mele, intrate la alte 2 etape ale concursului. Am colecționat pana acum, cu aceeași ocazie, in total 3 asemenea albume, ediții de lux as zice, ca si calitate. Smile
Mai jos atașez un colaj cu albumul din 2020 + imaginea mea si textul alăturat, dar si o imagine cu cele 3 albume primite in total. Este o mare provocare ca astrofotograf sa răsfoiești oricare dintre aceste albume, indiferent de secțiunea la care te oprești, dar desigur, secțiunile pentru nebuloase si galaxii (secțiuni cu cele mai laborioase imagini, după părerea mea) sunt cele mai impresionante, mai fascinante. Smile



GT Trimed JPG 750.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.13 MB
 Vizualizat:  de 3078 ori

GT Trimed JPG 750.jpg



Albume 1 OK JPG 750.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  167.02 kb
 Vizualizat:  de 3078 ori

Albume 1 OK JPG 750.jpg



_________________
Gabriel
Sus
Tom Sawyer
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2019
Mesaje: 49



Localitate: Mogosoaia

MesajTrimis: 29 Oct 2020 10:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari !
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Oct 2020 10:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc! Smile
_________________
Gabriel
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 29 Oct 2020 18:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De aratat la prieteni, de aratat la dusmani Very Happy Sunt convins ca a doua catregorie nu exista.... dar n-am gasit alta rima.
_________________
mihai
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact