Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
GT2_uhz__JPG__Revision_4.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Stele duble de vara si de seara


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele duble

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 517



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 07 Sep 2020 12:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am continuat vanatoarea de stele duble stranse. Din stelledoppie.it am generat un xls, cu stele duble cu separatie de 0.6-1" si magnitudini asemanatoare, aprox de 6-7-8mv

La unele duble e nevoie efectiv de rabdare. Se rezolva pt cateva secunde in decurs de un minut. Trebuie urmarit si prins momentul de seeing bun!

In noptile de 5-6.09.2020 am separat si rezolvat



STT383AB 0.83” Rezolvat cu spatiu negru
STT384AB 1”. usor vizibil si in ocularul zoom Rezolvat cu spatiu negru
STT410AB 0.9” usor in ocularul zoom. Rezolvat cu spatiu negru
BU155 0.7” rezolvat cu spatiu negru
Lambda Cyg 0.9” delta mag e mare, dar e rezolvat
STT418 0.9” foarte usor, Rezolvat cu spatiu negru
A378 1” Rezolvat cu spatiu negru
STT386 1” Rezolvat cu spatiu negru
STT403 0.9”, rezolvat cu spatiu negru. Apare ca tripla. 2 stele duble largi, din care una e dubla stransa

STF 2723 0.9” Rezolvat cu spatiu negru
STF2422 0.8”atmosfera e un pic tulbure, dar sa rezolvat pt cateva momente cu spatiu negru. Trebuie rabdare

73Oph 0.8”atmosfera nu prea e de duble subarc. Totusi cu rabdare se rezolva
STF2016 0.8”atmosfera nu prea e de duble subarc. Totusi cu rabdare se rezolva
STF3056 0.7” rezolvat cu spatiu negru. Sa inbunatatit seeingul, stea de 0.7” se rezolva bine. Face parte dintr-un sistem multiplu de stele

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Sep 2020 14:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Armand

Foarte tare lista ta de duble stranse,felicitari pentru rezolvarea lor !
Cred ca ar fi util sa precizezi instrumentul pe care l-ai folosit in observarea lor.

Cer senin,spor la observatii,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 517



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 07 Sep 2020 15:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Telescopul folosit a fost Dobsonianul mare, Orion, 305/1500, cu ocularul zoom 8-24 si ocularul BGO6mm
_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Sep 2020 20:12 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble de vara si de seara
Raspunde cu citat (quote)

Buna Armand,
Sunt curios pana la cat poti sa mergi la stelele "subunitare" cu un telescop ca acela. Incearca sa vezi si la diferente mai mari de magnitudine si pana la ce magnitudine limita vezi ceva...12...13...14 ?
Oricum, felicitari pentru reusite si tine-ne la curent cu evolutia instrumentului.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 517



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 08 Sep 2020 23:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@FlorinC: Multumesc pentru aprecieri! Adevarul este ca fac observatii de duble stranse, de sub 1 secunda, de aproximativ o luna de zile. Cand diferenta de magnitudine dintre componente e mai mare de 1, incep sa am probleme Smile Telescopul probabil duce, aici observatorul mai are de exersat. Oricum, e clar ca la observarea stelelor duble, experienta e foarte imponrtanta, iar experienta se castiga doar "exersand"
Pana la ce magnitudine merge telescopul? nu am incercat inca sa ma uit la stele cu mag peste 13, sau nu am fost atent la aspectul asta sa verific cu stellarium cele mai slabe stelute vizibile ce mag au.. data viitoare incerc si asta, desi fac observatii de la nici un km de centrul orasului...

In seara asta am mai "executat"cateva duble "fioroase" cum le mai zice dl Mircea Smile

Telescopul folosit, dobsonianul mare, Orion 305/1500 cu ocularul Zoom 8-24 si ocularul ortoscopic BGO6mm



STF2422-lyr-0.8” Rezolvat . savazut usor cu spatiu negru cu si fara lentila barlow2x.

21Oph-oph-0.8” a fost dificil. Delta mag e maricica de 1.48. A mers cu barlow 2x cu ocular BGO6mm. Acolo sa vazut clar ca e dubla si componenta b e mai slab luminoasa. Satiu negru nu a aparut dar e rezolvat ca dubla

V2373-oph-1”, delta mag 1.02. A fost foarte dificil de rezolvat si si mai greu de separat . Magnitudini mari au ambele, dar e rezolvat cu spatiu negru dupa ce am insistat destul de mult. Probabil cea mai dificila dubla de pana acuma. Am urmarit-o aproximativ 10minute pana sa se "predea"

NS Vul/HO580-vul- 1” rezolvat cu spatiu negru, magnitudini asemanatoare

STF2651-sge-0.9” ambele componente au aceasi magnitudine, sunt foarte spectaculoase.
AC11/SAO142294-ser-0.9” rezolvata cu spatiu negru cu ocularul BGO de 6mm

BU858-peg-0.8” destul de dificil de rezolvat, delta mag e aproape 1. Pana la urma e rezolvat cu spatiu negru

BU63/1 del- del-0.9” se vede ca e acolo inca o componenta, pe discul airy. Nu se rezolva cu spatiu negru. Delta mag e mare, de 1.8.

STF2780-cep-1” Rezolvat cu spatiu negru

H1 48/SAO19257-cep-0.8” rezolvat cu spatiu negru

STF2879-cep-0.7” Rezolvat cu spatiu negru/magnitudi asemanatoare.

STF 2872 BC-cep-0.8” Dubla , de unde una din componente este dubla stransa. Rezolvat foarte bine cu ocularul BGO 6mm +barlow de 2X. E cea mai spectaculoasa dubla de subarc vazuta pana acuma. Dubla AB are separatie de 21.70", iar BC de 0.8 Toate intra in acelasi camp vizual si la G:500X. Seamana cu Epsilon Lyra Smile

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 10 Sep 2020 12:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor. Smile

Aseara si alataseara am observat mai multe stele duble din 5 constelatii: Varsatorul, Capricornul, Delfinul, Sageata si Scutul, cu reflectorul de 114/900mm, la grosismentele de 75x (cu noul ocular K 12mm de la Erwin), 100x, si 300x, cu ocularul de 9mm si barlow 3x.

In Varsatorul (Aquarius) am observat:

h 5529 - Companionul B este relativ greu vizibil, departat de steaua princpala, la V de aceasta.

Σ 2944 - Companionul B este bine vizibil, departat de steaua principala, spre E de aceasta.

Σ 2838 - Companionul B este relativ greu vizibil, relativ apropiat de steaua principala, spre S de aceasta.

Σ 2809 (in apropiere de roiul globular M 2) - Companionul B este relativ vizibil, relativ departat de steaua principala, spre SSE de aceasta.

Σ 2755 - Companionul B este relativ vizibil, relativ departat de steaua principala, spre E de aceasta.

Σ 2787 - Companionul B este relativ bine vizibil, relativ departat de steaua principala, spre NNE de aceasta.

Σ 2729 - Companionul B este bine vizibil, foarte departat de steaua principala, spre NNV de aceasta.

Σ 2935 - Companionul B este relativ greu vizibil, foarte apropiat de steaua principala, spre NV de aceasta.

ψ Aquarii/ Σ 12 - Companionul B este relativ greu vizibil, departat de steaua principala, spre NV de aceasta.

Σ 2993 - Companionul B este bine vizibil, departat de steaua principala, spre S de aceasta,iar companionul C este relativ bine vizibil, foarte departat de steaua principala, spre SE de aceasta.

Σ 3008 - Companionul B este bine vizibil, apropiat de steaua principala, spre SE de aceasta.

94 Aquarii/ Σ 2988 - Companionul B este bine vizibil,relativ apropiat de steaua principala, spre N de aceasta.

τ Aquarii/ H VI 97 - Companionul B este relativ vizibil,foarte departat de steaua principala, spre NVV de aceasta.

19 Aquarii/ Σ 2943 - Companionul B este greu vizibil, relativ apropiat de steaua principala, spre SEE de aceasta.

h 5355 - Companionul B este relativ bine vizibil, departat de steaua principala, spre NNV de aceasta, companionul C este relativ vizibil, departat de steaua principala, spre N de aceasta.

53 Aquarii/ Sh 345 - Steaua pare alungita pe directia E-V.

In Capricornul (Capricornus):



h 5226 - Companionul B este relativ vizibil, relativ apropiat de steaua principala, spre E de aceasta.

h 5220 - Companionul B este relativ greu vizibil, relativ departat de steaua principala, spre N de aceasta.

h 616 - Companionul B este greu vizibil, relativ apropiat de steaua principala, spre V de aceasta.

In Scutul (Scutum):


H VI 50 - Companionul B este bine vizibil, foarte departat de steaua principala, spre SSE de aceasta.

Σ 2391 - Companionul B este relativ vizibil, relativ departat de steaua principala, spre NV de aceasta.

δ Scuti/ H V 36 - Companionul B este greu vizibil, departat de steaua principala, spre SE de aceasta.

In Sageata (Sagitta):


3 Sagittae/ Σ I 41 - Companionul B este greu vizibil, foarte departat de steaua principala, spre SSV de aceasta.

β 139/ O Σ Σ 177 - Companionul B este relativ greu vizibil, foarte departat de steaua principala, spre V de aceasta.

O Σ 396 - Companionul B este relativ greu vizibil, relativ departat de steaua principala, spre SV de aceasta, companionul C este greu vizibil, departat de steaua principala, spre NNV de aceasta, iar companionul D este relativ greu vizibil, foarte departat de steaua principala, spre SE de aceasta.

13 Sagittae/ H IV 100 - Companionii B si C sunt relativ vizibili, ambii departati de steaua principala, spre SEE de aceasta si apropiati unul fata de celalalt.

S 730 - Companionul B este greu vizibil, relativ departat de steaua principala, spre S de aceasta, companionul C este relativ vizibil, departat de steaua principala, spre NV de aceasta, iar companionul D este bine vizibil, foarte departat de steaua principala, spre N de aceasta.

In Delfinul (Delphinus):

β Delphini/ β 151 - Companionul B este greu vizibil, relativ departat de steaua principala, spre NNV de aceasta.

Σ 2665 - Companionul B este bine vizibil, foarte departat de steaua principala, spre NVV de aceasta,companionul C este greu vizibil, foarte departat de steaua principala, spre N de aceasta.

S 752 - Companionul B este bine vizibil, foarte departat de steaua principala, spre NV de aceasta.

Σ 2738 - Companionul B este bine vizibil,relativ apropiat de steaua principala, spre V de aceasta.

O Σ Σ 213 - Companionul B este relativ bine vizibil, relativ departat de steaua principala, spre NE de aceasta, companionul C este relativ vizibil, foarte departat de steaua principala, spre S de aceasta.

Σ 2735 - Companionul B este greu vizibil, foarte apropiat de steaua principala, spre V de aceasta.

O Σ Σ 409 - Companionul B este relativ greu vizibil, apropiat de steaua principala, spre E de aceasta, companionul C este relativ vizibil, departat de steaua principala, spre NNV de aceasta.

Cu aceste stele duble observate in aceste doua seri ,am ajuns la 711 stele duble observate , din care 178 stele au fost observate anterior cu luneta de 60mm si reobservate cu reflectorul de 114mm. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 517



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 15 Sep 2020 22:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In seara asta as fi vrut sa ies undeva la cer negru la observatii, dar datorita unor imprejurari mai putin norocoase nu am putut, astfel am fost nevoit sa incerc niste stele duble de subarc cu telescopul Omegon 203/1000 pe montura dobson de la mine din curte
Nu am stat prea mult la observatii dar am rezolvat urmatoarele duble "subarc"

BU472- cep:0.8” dubla greu de gasit si greu de rezolvat. L-am si identificat destul de greu, si sa si rezolvat greu. Am avut nevoie de rabdare. Sa descompus in 2 stelute mici de aceasi magnitudine doar dupa aprox 10-15minute, entru scurt timp. Pana acuma asta este cea mai grea dubla rezolvata. Seeingul a fost destul de slab.Am reusit sa o rezolv si sa o separ cu oclarul BGO6mm +barlox2x G333X

STT458- cep: 1”. delta mag este 1.2, ce la facut foarte greu de observat. Am reusit sa o rezolv si sa o separ cu oclarul BGO6mm +barlox2x G333X

BU394-cas:0.9” Rezolvat cu spatiu negru. Ocular bgo6mm

BU232-cas:0.8” rezolvat cu spatiu negru. Steaua este componenta dintr-o dubla mai larga (HD4777) Este foarte spectaculoasa. Rezolvat la G333X cu bgo6mm +barlow 2x

BU235-cas:0.8” rezolvat cu spatiu negru la G:333X si cu rabdare.

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 14 Noi 2020 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului: stele duble lista lui Lockier
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara!
Vin si eu cu cateva observatii la stele duble,adunate in ultima perioada.Nu sunt multe deoarece necesita timp destul sa indentifici stele prin cautatorul telescopului ,consultand catalogul lui Taky. Taky este singura sursa unde le gasesc. Instrumentul folosit este un Newtonian de 330 mm ,cu 1500 mm distanta focala.
Am folosit un grosisment de 273x.
Am inceput cu doua constelatii de top ale verii: Lira si Lebada .
In Lira am vazut cateva duble,dar dubla 17 mi s a parut destul de interesanta,are o separatie aprox. de 3" iar companionul se afla in directia Vest.
Lebada este o constelatie bogata in stele duble . Am sa povestesc de cateva care fac parte din categoria "nu ma mai satur de privit".
2657-este o tripla in care componenta principala este o dubla egala in magnitudine cu o separatie in jur de 1".Cea de a treia componenta are o distanta de aprox. 20" fata de celelalte doua.
2666-dubla cu o separatie in jur de 3" ,companionul se vede spre vest.
207-dubla foarte stransa ,companionul se duce spre nord.
2668-dubla cu separatie in jur de 2".
2607-dubla cu separatie in jur de 2",companionul se vede spre vest.
49-dubla cu separatie in jur de 2" ,companionul se vede in est. Ambele componente sunt de galbene.
Mu -o dubla stransa in jur de 1".
382-este o dubla stransa in jur de 1",companionul cam la 100 gr. PA
61-dubla lejera in jur de 20".
In Andromeda am remarcat dubla 36-o dubla stransa cu magnitudine egale ,asemanatoare cu dubla 32 Orion.
Gama 1/2 -dubla deosebit de frumoasa ,componenta principala culoare galben -auriu iar companionul de culoare albastru-violet. Mi se pare mai spectaculoasa decat Albireo.
In constelatia Equuleus .
2735-o dubla cu separatie cam de 2",companionul se vede spre vest.
2742-dubla cu separatie cam 3 ".
Epsilon -dubla cu separatie 15".
Cam atat deocamdata ,
Pe curand !
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Noi 2020 21:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

vicu60

Felicitari pentru observatiile foarte interesante de duble !
Impartasesc cu tine sentimentul ''nu ma mai satur sa privesc''.
Merita sa observam cu telescoape mari si stele duble arhicunoscute cum este /AlmachGama And care si mie mi se pare ca are un contrast de culoare mai pronuntat decat Albireo.
Astept cu interes noi observatii ,cer senin,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 517



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 14 Noi 2020 21:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

faine observatii Vicu60! Telescopul de 330mm /1500 e foarte bun pt duble stranse si fioroase. Cer senin, si astept cu interes observatii
_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 517



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 20 Noi 2020 09:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stelele duble sunt un subiect ce poate fi abordat chiar si din centrul oraselor, sub poluare luminoasa
E nevoie de un telescop bine colimat, seeing bunicel, cer senin si un sistem bun de cautare. Eu folosesc RDF, cu care tintesc zona aproximativa in preajma dublei cautate, dupa care continui cu Skysafari pe modul rosu si cautator optic cu prisma (RACI)
Azi seara am atacat cu telescopul Orion 305/1500 pe montura dobson cateva stele duble cu separatie de sub 1 arcsec
Ocularele principale folosite au fost ocularul Baader Hyperion Zoom 8-24 Mark IV (187X - 62X ) , ocularul ortoscopic Kasai de 4mm (375X), ocularul ortoscopic Baader BGO 6mm (250X). Foarte rar am incercat si cu ocularul TMB de 2.5mm dar conditiile nu au fost potrivite pentru 600X Smile

Dublele de azi seara:

STF657 Aur 0.9" rezolvat si separat cu ocularul zoom baader 8-24 Mark IV
STT 112 Aur 0.9" dubla rezolvata si separata usor cu ocularul ortoscopic BGO de 6mm
STF 531 Cam 0.8" Separata destul de usor. Delta mag e mare dar se vad bine ambele componente. O dubla foarte frumoasa
STT 88 Cam 0.8" foarte greu. Delta mag e mare. Apare pt cateva secunde, cu multa rabdare si companionul in ocularul ortoscopic Kasai 4mm
STF 635 Cam 1 " a fost usor de vazut in ocularul ortoscopic BGO 6mm
STF 3115 Cam 0.7" Diferenta maricica de magnitudine, dar se vede steluta sub steaua princpiala. E dificila. Separat cu ocularul ortoscopic Kasai 4mm
STF 566 AB,C Cam 0.9" se vede ca e dubla. Dar nu e separat cu spatiu negru doar rezolvat. Delta mag prea mare
STT50AB Cas 0.9" dubla frumoasa, separat si in ocularul zoom si in ortoscopic BGO de 6mm si si in TMB de 2.5mm
STT 517 AB Ori 0.7" Dubla usoara si frumoasa.Separat cu ocularul ortoscopic Kasai 4mm
BU 1093 Psc 0.8" delta mag e mare, se vede la limita companionul. Separat cu ocularul ortoscopic Kasai 4mm
STF 412 AB Tau 0.8" Parte din stea tripla. Rezolvat si separat usor
A 2419 Tau 0.8" dubla foarte frumoasa, separata in ocularul ortoscopic Kasai 4mm
KUI 15 AB Tau 0.8" o dubla foarte usoara si frumoasa. Separata in ocularul ortoscopic Kasai 4mm
STT 95 Tau 1" separat usor in ocularul ortoscopic BGO 6mm
KU 23 Tau 0.9" , din cauza delta magnitudinii mari, a fost greu de rezolvat. Nu e separat cu spatiu negru, dar se vad bine ambele componente

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 517



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 17 Iun 2021 11:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

azi seara seeingul a fost foarte bun, iar cu Luna pe cer am decis sa mai fac observatii de stele duble.
Am folosit telescopul dobsonian 305/1500, in curte din centrul orasului pe un cer extrem de poluat cu luminile din centrul orasului...

Am inceput cu duble usoare, asa de incalzire si aclimatizare cu ocularul zoom baader hyperion 8-24

STF1825 Boo 4.4"
Pi Boo Boo 5.5"
Xi Boo Boo 5.1"
STF1838 Boo 9.7"
STF1835 Boo 6.1"
Stf1873 Boo 6.9"
Stf1910 Boo 3.9"
Epsilon Bootes Boo 3.2"
Epsilon Lyra lyr rezolvata ca dubla dubla

Dupa ce am mai colimat un pic telescopul am trecut la adevarata provocare. Stelele duble cu separatie mai mica de o secunda de arc

Totate dublele subarc au fost rezolvate - separate cu spatiu negru, seeingul fiind chiar surprinzator de bun. Pentru dublele subarc am folosit ocularele TMB de 2,5mm si HR Planetary Skywatcher de 3.2mm (de acesta din urma sunt extrem de multumit, cred ca e cea mai buna achizitie a unui dublist inrait Smile )

Dublele subarc din 16.06.2021:

A1110 ab Boo 0.7" ocular TMB planetary 2.5mm
Stf1866 Boo 0.7" ocular Hr planetary 3.2mm
STT288 Boo 0.9" ocular Hr planetary 3.2mm
STT 313 her 0.9mm ocular hr planetary 3.2mm
STT 319 her 0.8" ocular hr planetary 3.2mm
STF 2203 her 0.8" ocular hr planetary 3.2mm
STT 338 AB her 0.8" ocular hr planetary 3.2mm
HU 674 her 0.7" ocular tmb planetary 2.5mm
STF 2292 her 0.8" ocular hr planetary 3.2mm
BU 641 her 0.8" ocular tmb planetary 2.5mm
STF 2320 her 0.9" ocular tmb planetary 2.5mm
STT 359 her 0.8" ocular tmb planetary 2.5mm
STF 1860 dra 1" ocular tmb planetary 2.5mm
STF 2054 AB dra 1" ocular tmb planetary 2.5mm
H1-41/HD161692 dra 0.9" ocular hr planetary 3.2mm
STT351AC/HD170109C dra 0.8" ocular hr planetary 3.2mm
STF2438 dra 0.9" ocular hr planetary 3.2mm
STT369 dra 0.7" ocular Hr planetary 3.2mm
HU66 dra 0.9" ocular hr planetary 3.2mm

In incheiere am observat si Nova din Hercule dupa indicatiile domnului Mircea Pteancu. Cu hartile de pe blogul dansului, a fost chiar usor de gasit!

Am observat deja un numar de 130 de stele duble "subarc" pe care in curand le voi centraliza si o voi propune sub forma de observatie aici pe forum

Cer senin
Armand

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 17 Iun 2021 12:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

bravo! Esti un dublist inrait! De ocularul meu Skywatcher de 3.2mm sunt si eu extrem de multumit! Eu am rezolvat doar Polaris ieri, avand vreo jumatate de ora steaua descoprita de nori, cu binoclul 28x110
aci am pus si un desen https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=206906#206906

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Iun 2021 19:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari Armand si subscriu si eu la parerea ca Planetary 3,2mm este un bun ocular pentru stele duble si multiple.
Ma bucur ca ai reusit sa observi Nova Hercules 2021.
Poate data viitoare studiezi mai indeaproape Epsilon 1-2 Lyrae unde sunt de vazut niste stelute foarte slabe, numai potrivite pentru mastodontul de 305mm.

Miercuri 16 Iunie, dupa Nova Her Party, am observat Eps 1-2 Lyr la 385x/ TS Planetary 3,2mm unde am vazut a patra steluta ''debillissima''.

In roiul sferic M13, poate ca exagerez daca spun ca am vazut o mie de stele la 385x, dar nu cu mult, poate cu vreo patru, cinci ... iar in M92 am vazut zeci si zeci de stele, stiinta mea aritmetica m-a lasat balta la numaratoare.
Am incheiat cu Blinking Planetary unde am vazut foarte clar steaua centrala. Dar trecusem deja la 308x, grosisment la care am rezolvat - si numai rezolvat, fara separare - Lambda Cyg si 16 Vul.

Cu marirea mult mai mica de 154x/ Mark III, am observat Vega.
Stiam de demult despre ea ca are companioni, fie optici , fie de natura inca neclara.
Dar abia azi am studiat in detaliu si am vazut ca sunt inregistrati 22 de componenti in StelleDoppie , dintre care 18 ar trebui sa fie vizibili.
Deocamdata cred ca am identificat pe desenul meu companionii H 5 39 la Sud si STFB 9 AE la Nord.
Campul vizual efectiv pe cer in desen este de 27 minute de arc.
Temperaturile au ajuns in timpul zilei la valori caniculare asa ca, privind tabelul, e bine sa ne racorim putin: toti cei 22 componenti ai ''lotului'' Vega trebuie sa se vada intr-un cerc cu raza de o treime din raza campului vizual din desenul meu.

Eh, bien messieurs, le defi est lance, engard !

( Zicem ca lumina din dreapta imaginii este de atunci cand sotia, ca sa ma ajute sa vad mai bine stelele, a aprins lumina in bucatarie ... inainte de a lasa roletele ...Crying or Very sad )

Cer senin, Mircea



Vega.16.06.2021.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  383.32 kb
 Vizualizat:  de 4391 ori

Vega.16.06.2021.jpg



Vega.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  200.41 kb
 Vizualizat:  de 4391 ori

Vega.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 517



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 05 Sep 2021 22:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am iesit un pic pe balcon la o vanatoare de stele duble, cu luneta Celestron 102/500 cu ocularul Zoom 8-24mm si in unele cazuri lentila Barlow 2X

Dublele observate:

STF2562 aql 27" 6.9-8.7mag
STF2426 aql 16.6", delta magnitudine 1.5. mag 7.5-9
STF2449 aql 8.1"
STF2446 aql 9.4"
STF2497 aql 30"
STF2644 aql 2.6", mag asemanatoare, totsu destul de dificil de rezolvat, luneta sa tot miscat, ba din cauza vantului si a monturii slabe
STF2654 aql 14.4"
S749 aql 59.8"
S740 aql 42.9"
Stta198 aql 65"
57Aql aql 36"
Stta176 aql 94"
63Ser ser 22"
alpha si beta cap alpha si beta cap in acelasi camp al cautatorului
Gamma Del del 9.1" pereche foarte frumoasa de duble, in acelasi camp cu stf2775
stf2725 del 6.1" in acelasi camp cu Gamma Del
Stf2738 del 15"
STF2690 del 17"
Epsilon Equ equ 10.5"

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele duble Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatoare

Download topic
Pagina 7 din 9
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact