Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
slnhd_Panoramabwlrcrpsm.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Astronomy Photographer of the Year


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Oct 2019 18:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt foarte placut impresionat si iti multumesc foarte mult pentru urare, Dbird.
Sper sa am in continuare suficienta forta pentru a aduce Comunitatii noi surprize care sa ne faca mandri ca suntem romani si care sa ne "puna in miscare" pe toti la o viteza si mai mare.
Cer senin, pace si liniste sufleteasca, tuturor membrilor ASTRONOMY.RO !!! Smile

_________________
Gabriel
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Sep 2020 17:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Concursul Internațional de Astrofotografie - Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020 secția "Our Sun".

A 12 ediție a acestui concurs internațional s-a desfășurat într-un stil cu totul inedit, din cauza pandemiei de Covid-19 si anume in condiții ON-line, folosindu-se cunoscutul soft ZOOM pentru obisnuita "Festivitate de Recepție" a celor din listele scurte si a câștigătorilor.
Întreaga ceremonie de premiere la concursul Internațional "Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020" a fost difuzata pe canalul FaceBook al Muzeului Regal Greenwich si poate fi vizionata oricând, aici, in aceasta înregistrare.

https://www.facebook.com/watch/live/?v=669...ve_videoDE

După cum veți observa, ceremonia s-a pregătit sub o forma artistica deosebita, cu efecte vizuale bine gândite, nelipsind la sfarsit un moment in care organizatorii răspund publicului la diverse întrebări anterior trimise de către oricine, referitoare la acest eveniment.

Mărturisesc, autocritic si rușinat, faptul ca nu am reușit sa câștig decât un loc in lista scurta a secției "Our Sun", deci niciun loc pe "podium".


Singurul meu "record" nou este acela de a fi fost prins in lista scurta 2 ani consecutivi: 2019 si 2020, in 2019 urcând chiar pe locul 2 după cum unii poate își mai amintesc, încă.
Lucrurile se schimba dinamic in ceea ce privește acest concurs, in sensul ca din ce in ce mai mulți competitori își îmbunătățesc substanțial abilitățile si in același timp numărul aplicanților creste (in acest an au fost peste 5000).
Se pare ca doar intrarea in lista scurta cere acum un efort substanțial si in niciun caz câștigătorii de la primele ediții nu vor mai avea, acum, aceleași șanse, daca nu vor fi muncit din greu ca sa-si îmbunătățească performantele.
Pe de alta parte, preferințele de selecție ale juriului "aluneca" spre un stil fantezist, modern in exprimare, as zice chiar ușor abstract, ceea ce împinge aspectul imaginilor alese in afara normelor de procesare clasica a imaginilor si de ce sa nu zic, in afara realității pe care ar trebui s-o reprezinte. De exemplu, câștigătorul general (premiul de 10000 lire) a venit cu o imagine pentru Galaxia Andromeda iar acolo, stelele din zona periferica erau puternic defocusate, gradul de focusare crescând pe măsura ce zona din imagine era mai aproape de centrul galaxiei. Foarte bine, as fi fost de acord de pilda, daca toate stelele din zona periferica ar fi avut un trail orientat către centru, astfel încât sa dea senzația apropierii către centru cu viteza luminii. Dar așa... grosolan defocusate, mi se pare absolut jenant, pentru un asemenea concurs, atâta timp cat nu se transmite niciun "mesaj" in felul asta.
Personal am ghicit anterior si aceasta "preferința" a juriului, spre o exprimare "abstracta", asa ca am trimis pe lângă alte 9 imagini, îndelung muncite, o a 10-a, stilizată către abstract, cu care culmea, am câștigat poziția in lista scurta si pe care o voi atașa mai jos.
Locul 3 câștigat de cunoscutul Alan Friedman este bine-meritat, ba chiar cred ca ar fi putut ocupa si locul 2. Despre celelalte locuri de pe "podium" nu doresc sa comentez in niciun fel, aici. Wink

Rămân la ideea ca cei care apreciază cel mai bine calitatea unei imagini nu pot fi decât cei care au avut realizări notabile in trecut sau chiar le au in prezent si știu ce înseamnă sa muncești fără erori, la o imagine, deci o "simt" cel mai bine. Nu cu membrii propuși "din burta" pentru juriu si care habar n-au despre toate normele ce fac o imagine sa devina de înaltă clasa. Doar bazându-se (după cum spun ei) pe un efect "wow" (care desigur se declanșează diferit si subiectiv de la o persoana la alta din juriu), nu pot fi alese corect imaginile câștigătoare, ba mai mult, prin aceasta selecție se îndepărtează de reprezentarea realității, astronomic vorbind. Îmi amintesc de pilda ca la concursul din 2016 o poza premiata a fost una care reprezenta luminatorul interior al unui bloc de periferie, văzut de jos către cer, la geamuri pe sfori atârnând rufe puse la uscat si in vârf abia deslușindu-se niște stele pe peticul dreptunghiular de cer rămas vizibil. Efectul "artistic" promovat deja excede propunerea concursului. Interesul organizatorilor este si unul mercantil, adică de expunere cu succes, contra cost, la Muzeul Royal, a imaginilor "premiate", care evident, trebuie sa facă si o impresie artistica, sa atragă cu orice preț publicul mai puțin cunoscător. M-am obișnuit cu gândul ca selecția finala are un grad înalt de subiectivitate așa încât încerc sa acopăr cu cele 10 imagini ce pot fi trimise, un spectru cat mai larg de "preferințe" pentru juriu. Smile

Oricum, aprecierile primite de la astrofotografi foarte valoroși din toată lumea, contează mult mai mult pentru mine decât locul imaginilor mele la acest concurs. E bine totuși sa "sincronizez" aprecierile celor doua "tabere", pentru a ma formaliza într-o societate in care formalismul are încă o pondere. Razz



neg magnetic lines.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  207.37 kb
 Vizualizat:  de 3907 ori

neg magnetic lines.jpg



_________________
Gabriel


Ultima modificare efectuata de catre URANUS7 la 16 Sep 2020 07:18, modificat de 1 data in total
Sus
Teo B01
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Sep 2019
Mesaje: 465



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Sep 2020 20:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări
Timpul nu sa sfârșit încă, alți ani vor veni
Continua
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 15 Sep 2020 20:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nici eu nu cred ca juriul este obiectiv sau de ce nu corect , de unde provin fiecare , cine i-a desemnat , fiecare are ceva documentari despre potentialii cistigatori ,....e greu sa intorci astfel de gindiri . Citi intra in lista scurta ?

Felicitari , este mare lucru sa ai curaj si mai ales sperante la un rezultat bun , avind in vedere dotariile noastre , in fata altora mai norocosi .
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Sep 2020 21:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc.
In lista scurta intra zece oameni cu tot cu câștigătorii primelor 3 locuri.
Cele mai multe înscrieri sunt pentru imaginile solare si pentru cele cu luna.
Anul trecut au aplicat peste 800 persoane numai la secția "Soarele nostru", după cum mi-a spus managerul concursului. Anul acesta este posibil sa fi aplicat mai mulți având in vedere ca s-au mai adăugat peste 5-600 de aplicanți in total. Probabil, anul asta, in jur de 900 aplicanți numai la secția "Soarele nostru". Smile

_________________
Gabriel
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 15 Sep 2020 21:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari Gabriel! Deci pot spune ca scoala veche s-a adaptat la preferintele milenialilor.
_________________
Marius
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Sep 2020 22:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo B01 a scris:
Felicitări
Timpul nu sa sfârșit încă, alți ani vor veni
Continua


Mulțumesc Teo. Smile

Deși ciclul 25 abia sta sa înceapă si chiar a dat "semne de viata" scurte, totuși activitatea solara este cate odată "zero absolut" cu săptămânile (evident pentru acuratețea instrumentelor noastre), la care mai adaug săptămânile din România in care cerul este fie înnorat fie sunt turbulente extreme. Șansele de a surprinde un fenomen demn pentru o imagine câștigătoare sunt destul de mici. Sunt concurenți care au deja numai filtrul solar in valoare de peste 3-4000 de dolari. Cam astea sunt condițiile reale pentru mine, la secția "Our Sun" Smile
Adică am nevoie mai degrabă de șanse si de instrumente foarte bune decât de abilitatea de a captura si procesa.
Nu ma pot baza, așadar, doar pe experienta mea. Evident voi continua. Smile

_________________
Gabriel


Ultima modificare efectuata URANUS7 la 16 Sep 2020 09:55, modificat de 2 ori in total
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Sep 2020 22:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dmtr69 a scris:
Felicitari Gabriel! Deci pot spune ca scoala veche s-a adaptat la preferintele milenialilor.


Mulțumesc, Marius!

Pai sa știi ca DA!
Puterea de adaptare este o cerinta valabila peste tot, daca vrei sa supravietuiesti si in plus sa si castigi. Smile
Este secretul suprem care in plus te tine tare si mental... as spune chiar ca te tine tânăr. Razz
Mergem mai departe.
Măcar am o provocare anuala, care ma va ajuta sa rămân tânăr, evident mental vorbind si e cel mai important lucru pe care mi-l doresc acum. Smile

Toate cele bune Marius si mulțumesc încă o dată !

_________________
Gabriel
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Sep 2020 22:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu pot sa-i critic pe cei din juriu, imaginea are "ceva" aparte.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Sep 2020 07:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Eu nu pot sa-i critic pe cei din juriu, imaginea are "ceva" aparte.


Valy, crede-ma, majoritatea imaginilor trimise au "ceva" aparte, evident chiar si cele care nu sunt prinse in lista scurta. Eu primesc albumul asociat concursului si vad foarte clar asta. Așa cum am adăugat mai sus, prin acest tip de selecție, imaginile se îndepărtează de reprezentarea realității, astronomic vorbind, printr-o alunecare către un stil artistic, "de impresie". Efectul "artistic" promovat, deja excede propunerea concursului. Citește te rog încă o dată titlul concursului. Interesul organizatorilor este de fapt, unul mercantil, adică de expunere cu succes, contra cost, la Muzeul Royal, a imaginilor "premiate", care evident, trebuie sa facă si o impresie artistica, sa atragă cu orice preț in special publicul mai puțin cunoscător. Juriul nu poate decât sa susțină acest interes. Eu, pentru fiecare an in care am intrat in lista scurta si/sau pe locul 2 /3. am fost solicitat sa semnez o declarație precum ca sunt de acord ca imaginea mea sa fie expusa la Muzeul Royal (evident in scopul lor financiar). Ei, tot staful muzeului, astronomii profesioniști de la Observatorul Greenwich, întreținerea clădirilor, toate se plătesc si din acest câștig al muzeului. Site-urile lor sunt pline de invitații cat mai atractive pentru vizitarea galeriilor Royal Muzeum (contra cost, evident). Vând albume foto ce conțin imaginile astro premiate sau cele din galerie, vând accesul virtual la galerii, etc. Aceasta situație explica deci "alunecarea" către efectul "wow' cu încălcarea unor norme minimale in reprezentarea corecta, realista, din punct de vedere astronomic. Ai înțeles? Razz
Efectul "wow" ar trebui declanșat EXCLUSIV prin acuratețea de reprezentare REALA (prin rezoluție, corectitudine, lipsa artifacte, stele corect si clar reprezentate, nuanțe potrivite de culoare, etc) a elementelor cadrului surprins in fotografie, nu de efecte "artistice" aberante prin care scopul concursului este de fapt deturnat.

_________________
Gabriel


Ultima modificare efectuata de catre URANUS7 la 16 Sep 2020 20:58, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Sep 2020 08:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

URANUS7 a scris:

Efectul "wow" ar trebui declanșat EXCLUSIV prin acuratețea de reprezentare REALA (prin rezoluție, corectitudine, lipsa artifacte, stele corect si clar reprezentate, nuanțe potrivite de culoare, etc) a elementelor cadrului surprins in fotografie, nu de efecte "artistice" aberante prin care scopul concursului este de fapt deturnat.
Pai ia uite cine a castigat poza anului: https://petapixel.com/2020/09/11/tilt-shif...-the-year/ Laughing Laughing
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Sep 2020 09:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai eu despre ce tot vorbesc aici, Valy ???
Abia acum te-ai prins? Razz
Iți dai seama cați s-au chinuit, săracii, sa scoată un DSO frumos, corect, pentru IIAPOTY... printre ei chiar oameni cu APOD-uri ??? Niște prosti!!! Razz
Sunt astrofotografi foarte buni, as da aici ca exemplu pe Paddy Gilliland, care au atacat deschis, public, pe organizatori, pentru acest mod de "jurizare" si evident n-au mai trimis poze la concurs.

Evident, sunt comentarii pe FB foarte comice sau critice relativ la aceasta imagine gen: "Cred ca in juriu era doar Kim Kardashian", "Ma încadram și eu fără probleme sa câștig ... 😁", "Așa îmi ies și mie pozele: nefocusate. Credeam că problema e la mine", "Se premiază mediocritatea, ca nu cumva să se simtă discriminați diletanții.”, "Pai de ce sa te mai chinui sa ai stele cat mai mici pe toată suprafața sau fără tilt etc 🤣.... acum realizez ca totul era greșit .” , "Am crezut că e o glumă!".

Ce dovezi in plus vrei? Culmea este ca au afirmat in clip ca a fost extrem de greu sa decidă învingătorul general. Razz
După o mobilizare intelectuala formidabil de dificila, iată: l-au găsit.
Eu nu cred ca ai nevoie de o pregătire deosebita ca sa-ți dai seama ca ceva nu e in ordine cu aceasta imagine.
Îmi amintește de primele mele încercări cu camera color Mallincam când eu nu știam sa focusez perfect si mai mult, curățam background-ul si-l făceam complet negru ca sa se vadă frumos stelele colorate. Smile

_________________
Gabriel


Ultima modificare efectuata de catre URANUS7 la 16 Sep 2020 21:00, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Sep 2020 11:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Drept sa spun am fost putin surprins, pe de o parte m-am ofticat ca nu mi-a venit mie ideea desi era evidenta, pe de alta parte m-as fi asteptat la un efect mai pronuntat, cred ca ii trebuia un senzor mai mare/focala mai scurta, ma refer la Andromeda frantuzului.
Nu stiu exact care este ideea concursurilor, nu am citit anuntul de intentie, dar probabil rezultatele depind de cei care sunt in juriu, probabil depinde si de o politica (pre)stabilita.
Pe de alta parte orice experienta care nu ne omoara ne intareste Smile . In fond multumirea unui cadru bun nu ne-o poate lua nimeni.

Felicitatri pentru clasarea in shortlist, mi se pare o realizare la fel de buna ca si plasarea pe podium.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Sep 2020 12:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc, Valy.

La o așa jurizare chiar nici nu mai știi cine este, de fapt, pe primul loc dintre cei din lista scurta. Razz
Ia-o doar ca o gluma, te rog. Smile

_________________
Gabriel
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Sep 2020 18:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari Gabi! ... doi ani consecutivi pe lista scurta e un rezultat extraordinar!

Referitor la imaginea castigatoare, ochiul meu zice ca omul a vrut sa creeze un efect de profunzime, foarte la moda in zilele noastre dar total nerealist. Nu mai departe de anul trecut au incercat sa faca si optica 3D cu rezultate indoielnice dupa parerea mea, la fel cum e si imaginea castigatoare de anul asta. Poate daca avea un camp mai larg, cum zice si Valy, efectul ar fi fost mai aproape de un 3D mai credibil.

Dilema realitate sau arta in fotografia DSO ma framanta si pe mine de multa vreme. Nu sunt un cunoscator in domeniu dar fiind curios nu am pierdut nici o ocazie sa pun aceasta intrebare. Chiar si la intalnirile de la Lisa am pus-o.
Ei bine reactiile au fost doua: - prima reactie a fost lipsa raspunsului, oamenii pareau oarecum incurcati. Logic asta ar insemna ca ori nu au habar ori nu le pasa ce e. Ambele variante au conotatii ciudate in opinia mea!
- a doua reactie a fost in unanimitate: arta! ... ar fi mult mai dificil ca cineva sa caute realitatea in acest domeniu.

In privinta soarelui, iti dau dreptate, ar trebui sa primeze realitatea dar probabil trendul zilei e altul.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact