Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ar_13112-a.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224471
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Poorman's "Feather Touch"


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2273

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 12 Sep 2020 23:13 Download mesaj
Titlul subiectului: Poorman's "Feather Touch"
Raspunde cu citat (quote)

Pentru posesorii de Mak127 si probabil nu numai, care mai iau din cand in cand si niste imagini la planete, ma gandesc ca o astfel de jucarie ar prinde bine la casa omului.

Dupa ce am analizat un pic datele problemei, dar si vazand o solutie oarecum asemanatoare insa foarte rudimentara si un pic ineficienta (postata pe un grup astro pe FB), mi-am stors neuronul de ultima picatura de talent si, cu ajutorul unui bun prieten care are sculele necesare, am pus chestiuta asta in aplicare.

Si-a dovedit utilitatea si eficacitatea in timpul ultimelor trei iesiri la planete (incluzand-o in calcul si pe cea din seara asta - ar fi trebuit sa fie senin cica pana la 11 in colo cel putin, dar nah... n-ai cu cine), limitand punctele de contact intre degete si butonul focuserului la unul (1) singur, in felul asta diminuandu-se simtitor amplitudinea vibratiilor aleatorii in timpul reglajului focalizarii. Practic - nu mai danseaza planeta pe ecran cand cauti clarul; ramane fixa pe loc, iar cursa e mai lunga/lina datorita bratului cu care e prevazuta cheita asta.

Detalii suplimentare oricand, cu mare placere, ori aici, ori in privat.



20200904_144619.jpg
 Descriere:
Mak 127/1500 focus key
 Marime fisier:  825.1 kb
 Vizualizat:  de 2695 ori

20200904_144619.jpg



20200904_144537-.jpg
 Descriere:
Mak 127/1500 & focus key
 Marime fisier:  586 kb
 Vizualizat:  de 2695 ori

20200904_144537-.jpg



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Tom Sawyer
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2019
Mesaje: 49



Localitate: Mogosoaia

MesajTrimis: 12 Sep 2020 23:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara,

Focuserul printat pare o idee minunata. Felicitari!


Ar mai fi o varianta mai ieftina si care nu necesita scule specializate Smile
Ce e drept, in functie de fexibilitatea "soricelului", poate fi cu un raspuns mai rigid sau mai moale.
Ideea nu imi apartie dar am pus-o in practica si isi face treaba.



Focuser.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  265.84 kb
 Vizualizat:  de 2675 ori

Focuser.JPG


Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2273

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 13 Sep 2020 01:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos, Tom Smile
Da, pai am vazut si varianta cu soricelul, dar nu mi-a suras ideea, o data pt ca nu avea rigiditatea pe care o doream, iar apoi mai erau si rizurile dispuse perpendicular pe directia in care actioneaza forta pe butonul focuserul. Cheita asta are "liniile de curgere" paralele cu directia fortei, ceea ce permite interactiune fara aport de vibratii. Am testat si vizual, pana la puteri peste limita acceptabilului (mai mult din partea atmosferei), doar ca sa vad cum se comporta si la fel, aceeasi impresie a lasat: planeta sta cuminte in campul vizual pana devine clara Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
MrSpace
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2013
Mesaje: 114



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Sep 2020 16:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Soluțiile acestea îmi amintesc de o problema cunoscuta intre radioamatori: la stațiile radio pentru ca acordul sa fie cât mai precis butonul trebuie sa aibă un diametru cât mai mare, uneori ajunge sa fie ridicol de mare... Asa ca nu am înțeles de ce pe telescoape se pun rotite asa de mici, culmea cea cu demultiplicare e chiar mai mica.., mai ales pe SCT-uri se pot adapta "rotite" mult mai generoase.
Sus
Tom Sawyer
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2019
Mesaje: 49



Localitate: Mogosoaia

MesajTrimis: 13 Sep 2020 16:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema la SCT-uri, si nu numai, este ca atunci cand faci focusarea practic pui mana pe OTA si, oricat de fin ai incerca sa il atingi, ii vei induce o vibratie.

Pe varianta lui saiph cat si pe cea cu "soricelul" avantajul este ca poti sa atingi "prelungitorul de focuser" doar cu un singur deget si vibratia indusa este mult mai mica decat daca ai incerca sa prinzi butonul de focus (indiferent cat de mare este) cu 2 sau chiar 3 degete.

Acea vibratie se opreste de la sine in cateva secunde, 5... 10 chiar, in functie de montura si pe ce anume ai plasat trepiedul. Exp: pe beton vibratia va persista mai mult decat pe pamant.

Hiba este ca atunci cand vrei sa obtii o focusare cat mai buna te va chinui mult asteptarea, focusezi, astepti sa termine vibratia, mai focusezi putin, iar astepti.. etc. Si, de multe ori, mai ales daca dureaza mult acea vibratie, nu vei reusi sa obtii cea mai buna focusare.

Mai sunt niste suporti anti-vibratie care pot fi pusi sub picioarele trepiedului care am inteles ca absorb aceste vibratii si aceasta vibratie va dura mai putin dar nu am le-am incercat inca asa ca nu ma pot pronunta in privinta lor.

Un focuser electronic ar fi ideal dar costa...
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3161

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 13 Sep 2020 16:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna treaba, saiph! Eu am folosit un dop teapan si perfect potrivit de la o sticla de parfum. O sa-i atasez acestuia o extensie ca a ta cu niste epoxy a+b. Asta pana mi oi gasi un motoras cu reductor ca sa pot folosi trufandalele pe care mi le ai trimis si pentru care iti multumesc si pe axeasta cale. Smile
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Sep 2020 08:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La Mak127 si la C8, folosesc cu (oarecare) succes o clema de rufe ca sa am raza mai mare la roata de focus . Avantajul fata de solutia lui @saiph este ca o pot desface si muta in alta pozitie foarte rapid/usor.. Dezavantajul e ca arata ca o improvizatie (ceea ce si este). Din pacate nu am o poza cu "device-ul" montat, dar cred ca va puteti imagina.
_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2804

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 14 Sep 2020 09:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru simpla idee, dar foarte buna ca orice idee simpla Smile
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2273

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 14 Sep 2020 14:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ms frumos, baieti Smile

@StarChild, dar si cheita asta se poate detasa oricand, fara probleme, ca nu e lipita. I-am lasat toleranta suficient cat sa o pot monta si demonta cand e nevoie. Nu-s decat 10 nervuri echidistante pe circumferinta butonelului. Cat de greu putea fi Very Happy
Cum procedez eu: caut sa fac clarul cat de cat din buton, iar cand vad ca sunt "pe-acolo", pun cheita si ajustez in limita a 1/2 de tura, cu mai multa precizie si fara tremurat. Iar bratul ala e destul de usor cat sa nu o ia clarul la vale dupa ce l-am lasat intr-un punct.
Ma intereseaza in special la foto/video, unde se simte al naibi de zdravan orice arcsecunda de batzaiala, deci faptul ca e nasul ala asa lung, nu ma deranjeaza, ca nu apare in peisaj decat cand iau imagini, timp in care mai mult sta pe loc, odata ce am gasit clarul.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Sep 2020 17:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@saiph: ok, nu mi-am dat seama din poza, am crezut ca intra la fix pe mansonul de cauciuc al focuserului. Daca e cu joc, atunci intr-adevar e foarte buna si solutia ta Exclamation
_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact