Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
NGC6946_1_-_Copy_copy_-_Copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224519
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Astrofoto incepator


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
predator
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Sep 2008
Mesaje: 33



Localitate: Botosani

MesajTrimis: 01 Sep 2020 13:03 Download mesaj
Titlul subiectului: Astrofoto incepator
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor,
As avea nevoie de cateva sfaturi/recomandari/sugestii....etc.
In acest moment "setup-ul" astrofoto este format din SkyWatcher 130/650 AZGTI cu un webcam adaptat a4tech pk-910h, barlow2x/3x.avi in jur de 1500 -3000 cadre sharpcap, registax, iar pozele obtinute arata am asa ....
- din experienta voastra se poate obtine mai bine de atat cu un webcam sau gresesc eu undeva ?
- se merita achizitia unei camere ZWO ASI 120 comparativ cu acest webcam?
- recomandari setari montura az gti/gte din partea posesorilor de aceasta montura.
Nu mi se pare ca este precisa in tracking, uneori urmareste ok (in mod azimutal), alteori nu, desi fac aliniere pe 1/2/3 stele.
Revine destul de precis la stele/planetele pe care am facut alinierea, dar daca ii dau go to pe altceva trebuie aliniat destul de mult, sau cazuri in care se duce diametral opus fata de obiect.
Are rost sa fac upgrade la modul ecuatorial?



AS_stack_check_settings.png
 Descriere:
 Marime fisier:  8.21 kb
 Vizualizat:  de 2597 ori

AS_stack_check_settings.png



2020.07.28 Saturn_05.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  13.67 kb
 Vizualizat:  de 2597 ori

2020.07.28 Saturn_05.jpg



Capture 2020-08-02T21_46_51_lapl4_ap3_conv.png
 Descriere:
 Marime fisier:  9.92 kb
 Vizualizat:  de 2597 ori

Capture 2020-08-02T21_46_51_lapl4_ap3_conv.png



2020.07.28 Image Composite Moon _02.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  191.67 kb
 Vizualizat:  de 2597 ori

2020.07.28 Image Composite Moon _02.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10636



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Sep 2020 14:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imaginile nu sunt rele, dar cred ca se mai pot stoarce detalii. La Saturn pare supraexpus, poti incerca un timp de expune mai mic. In plus detaliile depind de colimare, de focalizarea corecta, de aclimatizare, de seeing. Daca la colimare, aclimatizare si la focus te poti asigura ca sunt cat de cat ok, la seeing nu ai ce ii face, doar incerci si iar incerci pana prinzi vreme favorabila.
Mai conteaza si timpul de expunere, sa fie cat mai mic, chiar cu riscul unui zgomot de imagine mai mare, prin stacking se mai elimia.
Camera este color? Jupiter a iesit mono.

Citat:
- se merita achizitia unei camere ZWO ASI 120 comparativ cu acest webcam?
Doar tu poti raspunde la intrebarea asta. In principiu o camera dedicata este mai flexibila in setarea unor parametrii importanti precum fps, timp expunere, gain, crop/ROI, raw/compresie, lucru greu sau imposibil de setat la un webcam.

Trackingul nu e asa vital la planete, il mai poti ajusta manual daca iese planeta din cadru, ideea e sa nu o pierzi din cadru pe durata unei capturi.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2805

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 01 Sep 2020 17:22 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Astrofoto incepator
Raspunde cu citat (quote)

predator a scris:
Salutare tuturor,
...
- recomandari setari montura az gti/gte din partea posesorilor de aceasta montura.
Nu mi se pare ca este precisa in tracking, uneori urmareste ok (in mod azimutal), alteori nu, desi fac aliniere pe 1/2/3 stele.
Revine destul de precis la stele/planetele pe care am facut alinierea, dar daca ii dau go to pe altceva trebuie aliniat destul de mult, sau cazuri in care se duce diametral opus fata de obiect.
Are rost sa fac upgrade la modul ecuatorial?


Cand pui tubul pe AZGTI in mod AZ sa ai grija sa il pui in stanga monturii ca altfel iti arata tintele diametral opus cum ti se intampla si tie uneori. Daca o pui invers Zenitul crede ca e la Nadir si invers.
Corect este ca in filmul de aici https://www.youtube.com/watch?v=DYrG323Z4_U

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
predator
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Sep 2008
Mesaje: 33



Localitate: Botosani

MesajTrimis: 02 Sep 2020 10:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Webcamul este color, cel putin cand era "intreg" Smile. Dupa demontare / adaptare "pare semicolor" sa ma exprim asa, ceea ce nu mi se pare in regula. Este normal dupa demontarea lentilei? Atasat o poza test fara barlow. Am umblat la toate "reglajele" expunere, gain, gamma, white balance....etc, dar padurea se incapataneaza sa fie verde.
As merge pe ZWO ASI 120, in ideea in care dupa un upgrade la EQ voi putea incerca poze la obiecte deepsky.
Intrebarea mea de fapt, pentru cei care au avut webcam si apoi camera ZWO ASI 120 sau similara, daca prezinta o imbunatatire fata de un webcam . Nu as vrea totusi sa ma aleg cu al doilea webcam de 900 lei.

Ref: "Daca la colimare, aclimatizare si la focus te poti asigura ca sunt cat de cat ok, la seeing nu ai ce ii face, doar incerci si iar incerci pana prinzi vreme favorabila."
De colimat este colimat, aclimatizat, focusul fara barlow este ok, dar cu barlow devine o chestiune de "joaca multa" si noroc cel putin la 3x. Am renuntat la ideea de a achizitiona 5x. Din experienta de pana acum, as face un upgrade neaparat la focuser. Seeingul e bun cand nu te astepti.....

Ref: "Cand pui tubul pe AZGTI in mod AZ sa ai grija sa il pui in stanga monturii ...."
Nu imi pot imagina cum sa pui gresit tubul. Se poate pune doar intr-o singura pozitie (atasat poza).
O sa studiez un pic filmul, explica si setarile aplicatiei cea ce ar fi util.



Capture 2020-07-27T18_52_05.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  83.56 kb
 Vizualizat:  de 2495 ori

Capture 2020-07-27T18_52_05.jpg



20200727_200348.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  576.37 kb
 Vizualizat:  de 2495 ori

20200727_200348.jpg


Sus
Teo B01
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Sep 2019
Mesaje: 477



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 02 Sep 2020 10:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Detin un 120MM model mai vechi fata de un Microsoft LifeCam HD-3000 modificat este alceva
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10636



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Sep 2020 10:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

predator a scris:
Webcamul este color, cel putin cand era "intreg" Smile. Dupa demontare / adaptare "pare semicolor" sa ma exprim asa, ceea ce nu mi se pare in regula. Este normal dupa demontarea lentilei?.
De obicei lentila webcamurilor contine si filtrul UV/IR cut, daca scoti lentila se modifica astfel spectrul captat si iese dubios. Mai pot fi si alte cauze, drivere, soft captura, formatul de imagne utilizat (RGB, YUV, etc), care modifica setarile/culorile.


predator a scris:

De colimat este colimat, aclimatizat, focusul fara barlow este ok, dar cu barlow devine o chestiune de "joaca multa" si noroc cel putin la 3x. Am renuntat la ideea de a achizitiona 5x. .
Posibil totusi sa nu fie colimat, aclimatizat. In general e simplu sa focusezi la focala nativa, fiind focala mica detaliile par cristal clear, dar daca il fortezi cu un barlow incep sa se vada problemele, fie colimarea nu e buna, fie optica nu e buna, fie barlowul nu e bun, fie nu e aclimatizat, fie seeingul nu e bun, fie toate la un loc de nu stii unde e problema. In plus cand pui barlow automat scade luminozitatea si implicit creste timpul de expunere deci si detaliile devin mai neclare din cauza miscarii imprecise a monturii sau din cauza turbulentelor/seeingului.

Citat:
focusul fara barlow este ok, dar cu barlow devine o chestiune de "joaca multa" si noroc cel putin la 3x
Foloseste o masca Hartmann/Bahtinov ca sa nu mai fie o chestiune de noroc.

Citat:
Am renuntat la ideea de a achizitiona 5x.
Pai vezi ca daca folosesti barlow si departezi camera de el, magnificatia incepe sa creasca si e posibil sa obtii 4x, 5x gratis Smile

Ultima modificare efectuata valy la 02 Sep 2020 11:09, modificat de 7 ori in total
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2805

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 02 Sep 2020 10:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

predator a scris:
.....

Ref: "Cand pui tubul pe AZGTI in mod AZ sa ai grija sa il pui in stanga monturii ...."
Nu imi pot imagina cum sa pui gresit tubul. Se poate pune doar intr-o singura pozitie (atasat poza).
O sa studiez un pic filmul, explica si setarile aplicatiei cea ce ar fi util.


Se poate pune in doua pozitii dar numai una este corecta in mod AltAzimutal!!
In imaginea ta montura se afla corect in dreapta tubului. Dar daca scoti tubul de pe montura, fara sa misti montura si inversezi tubul telescopului, astfel ca de data asta tubul sa fie cu spatele la calculatorul din imagine, atunci se va afla intr-o pozitie gresita fata de montura (cu montura in stanga tubului). Atunci montura va inversa Zenitul cu Nadirul. Montura nu are de unde sa stie care e spatele sau fata tubului telescopului tau. Tocmai de asta functioneaza corect doar pe o singura parte. Daca montezi tubul invers, atunci cand te uiti de exemplu la Polaris defapt montura crede ca Polaris este in partea opusa la 180 gr, pentru ca daca il pui invers montura intelege ca te uiti in jos spre pamant.

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
predator
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Sep 2008
Mesaje: 33



Localitate: Botosani

MesajTrimis: 02 Sep 2020 12:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am inteles ideea.... Am sa incerc de fapt sa rotesc sina 180 grade apoi montez tubul in aceeasi pozitie. Posibil asta sa fie problema....
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact