Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ngc891cawklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224696
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Pickering's Triangle


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2490



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 24 Aug 2020 13:18 Download mesaj
Titlul subiectului: Pickering's Triangle
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Asta este cea de-a treia (si ultima) parte din complexul Veil din Cygnus. Desigur, a mai ramas putin pe afara (nu as putea face un mozaic). Poate ca la anul o sa incerc un camp larg, cu refractorul, desi nu sunt sigur ca incape toata la focala de 380mm. Am pozat-o prin 2015, dar Canon-ul are senzor mai mare.
Deci, am strans 13 ore si 40 minute (trei nopti), 72x10m+ 76x5m. Nu au fost toate cadrele prea bune ( din cele de duminica seara, de abia am salvat 2h30m, din cauza norilor ambulanti si cetii).
Nu stiu cum pot altii sa dea drumul la capturi pe automat si sa se culce. La mine se pot intampla multe intr-o juma' de ora (in cel mai bun caz- mai trece un nor, pierd steaua de ghidaj si pleaca de pe tinta sa o caute). Asa ca trebuie sa stau intr-un sezlong, langa laptop, si sa pazesc utilajele. In plus nici autofocusul nu merge grozav ( cu SharpCap, care este softul preferat de captura, nu merge deloc). In SGPro (care nu afiseaza imaginea color), face autofocalizarea, dar dureaza mult, iar curba nu arata ca un U, ci mai mult un zigzag.
Setup: newton SW 150/750, ASI294MCPro, filtru L-enhance.
Imaginea la 50%: www.astronomy.ro/album/displayimage.php?pid=1357&fullsize=1
Imaginea la rezolutie intreaga: https://photos.app.goo.gl/svwn9CXXsXjdM1KHA

_________________
Marius
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2490



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 25 Aug 2020 09:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O varianta cu mai mult albastru, procesata duminica (aveam numai 8h55m expunere): https://photos.app.goo.gl/6VNq6FbpTwCbRxTY7
_________________
Marius
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Aug 2020 13:01 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Pickering's Triangle
Raspunde cu citat (quote)

dmtr69 a scris:
..
Imaginea la rezolutie intreaga: https://photos.app.goo.gl/svwn9CXXsXjdM1KHA

Prea mare, prea buna! Laughing

Ma gandeam acum privind rezultatele din prezent, sa marturisesti aici, public, pas cu pas, care au fost momentele de cotitura si ce a determinat evolutia rezultatelor, ce schimbari/upgrade-uri ai facut si cu ce rezultate. Cred ca ar fi un articol interesant.
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 25 Aug 2020 13:31 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Pickering's Triangle
Raspunde cu citat (quote)

Foarte buna imaginea, felicitari.

Nici eu nu inteleg cum scoti rezolutia aceea cu un "amarat" de telescop chinezesc de 15cm, pe care unii nu dau doi bani, spun ca e lambda/2 sau mai prost etc. Majoritatea imaginilor trase cu newtoniene chinezesti sunt muult sub aceasta rezolutie. Care e secretul? S-ar zice ca faci panorame si le micsorezi ca sa castigi rezolutie Smile

Ma mai intreb daca acel halou intunecat din nebuloasa si din jurul ei e un artefact sau e real. La multi altii am vazut acest efect ce apare uneori in procesele de background extraction din Pixinsight.
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2490



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 25 Aug 2020 19:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc domnilor.
@valy
Evolutia este determinata de imbunatatiri hardware si software+ tehnici de procesare. La setup: camera racita si sensibila (desi se poate face performanta si cu DSLR-ul); filtrul LPS -IDAS D1 pentru tinte de banda larga, iar acum Optolong L-enhance pentru nebuloase de emisie; montura noua CEM60, cu erori substantial mai mici decat HEQ5. Pe partea soft am o gramada de programe ce ma ajuta in anumite momente ale procesarii ( vechiul PS CS2, PI, StarTools plus unele mai putin cunoscute cum sunt AstraImage si programele de procesare foto de la Topaz si Franzis ). Sunt inca incepator in procesare si destul de lenes la invatat noi tehnici. De exemplu preprocesarea in PI este ingrozitor de alambicata fata de DSS si nici nu pot folosi masterele dark facute cu acesta din urma.
Acordarea unui timp mai lung tintelor este un factor important. Este o diferenta enorma intre 2 si 10 ore de expunere. Nu mai vorbesc ca altii au cate 50-100 ore per tinta. Desigur, trebuie sa am si cer bun, altfel nu iese nimic ( am avut multe astfel de tentative nereusite).
Uitandu-ma la pozele facute anii trecuti, pot sa spun ca nu-mi mai plac (la momentul respectiv eram incantat de ele). Eu sper ca peste un an-doi sa rosesc cand ma uit la pozele de acum.

@auriga
Da, ai ghicit, haloul este de la programele de indepartare a gradientului. Am incercat DBE si ABE, substraction si division. Cel mai bine a mers ABE cu division. La camera asta am si problema ampglow-lui, care nu a fost scos complet de dark, flat sau de ABE. Uneori, ca sa evit haloul intunecat, am folosit GradientXterminator din PS, cu setarile la minim ( agresivitate si rezolutie). In ST niciodata nu am avut rezultate mai bune.
Newton-ul nu cred ca are o calitate mai buna decat media, si nici nu il colimez prea des- daca incep pozele la o tinta, nu mai dau camera jos cateva zile. Stelele nu sunt extraordinar de clare (cum am vazut la pozele pro), dar cred ca factorul principal ramane calitatea cerului.

_________________
Marius
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Aug 2020 21:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai corector de coma la newton?
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2490



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 26 Aug 2020 08:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, desigur, am trei: un MPCC (varianta I sau II, nu stiu sigur), un GPU Komakorr F4 (cu care am facut pozele la complexul Veil) si unul de la SkyWatcher ( imi da un camp putin mai mare datorita reductiei 0,95x). Nu am facut un test comparativ intre ele- trebuie facut pe aceeasi tinta, in aceeasi noapte si posibil sa testez si alte distante de backfocus, pe langa cea recomandata.
_________________
Marius
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact