Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon+registax19.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

binoclurile Delta Titanium porro


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Laci-B
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2020
Mesaje: 20



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 20 Aug 2020 21:29 Download mesaj
Titlul subiectului: binoclurile Delta Titanium porro
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara.De ceva vreme ma interesez de binoclurile Delta Titanium porro (deci nu cel roof,HD),varianta 10x42 in special.Poate colegii de forum pot veni cu ceva informatii in plus.Am citit cate ceva de Delta Titanium 10x42 porro pe un site in maghiara,Asztrofoto.hu,legat de un test la care au participat 9 binocluri in total,toate 10x42,si unele din gama mai ieftina,cum ar fi Nikon Aculon 10x42,dar si nume mai mari,cum ar fi Minox BV,Opticron Trailfinder 3 sau Nikon Prostaff 7.Comparatia s-a bazat pe 10 parametrii importanti,luate la analiza pt. fiecare binoclu.Ei bine,oamenii astia,caci ele au fost probate de mai multi,spun ca Delta Titanium a iesit pe primul loc la calitatea imaginii!...Dar ca a iesit mai slab...la ce oare?...Ati ghicit:ROTITA DE FOCALIZARE.Care merge mai greu...Da,aceeasi problema era amintita si prin review-uri,in alea putine pe care le-am gasit.Unii mai spuneau ca ii deranja un pic la ochi cauciucurile ocular,un pic cam tari...Prin urmare,ma tot gandeam ca ar merita,pentru caliatea optica,lucru care pentru mine e pe primul loc.Insa ma tem ca ar fi greu de utilizat datorita hibelor sus-amintite.Caci usurinta in utilizare e relativ esentiala.V-a trecut prin mana acest binoclu,stimati colegi? E o problema atat de mare cu acea rotita? Pana acum am avut un singur binoclu Delta,anume Delta Entry 10x50,care,o spun drept,mi-a facut o impresie buna,chiar foarte buna.Un binoclu de calitate la pret bun,clar.Foarte corect executat mecanic si optic,cu o optica clar peste pretul care-l are.Dezavantajul mai mare ar fi ca e un pic greut pentru a-l lua cu tine,840 grame,insa e excelent in regim astro,l-am si probat.Si inca ceva...Ati ghicit ce?...Rotita de focalizare.Da,mergea greu,iarna afara practic inghetase.De ce "mergea" greu,de ce vorbesc la trecut? Am remediat treaba.Am pus un pic de lubrifiant cu o seriga,doar acolo unde trebe,am lasat sa intre.Ei bine,acum merge brici!...Mai usor decat la orice alt binoclu.Sa fie atat de simplu si la Delta Titanium 10x42? Nu stiu.Poate primesc un sfat bun de la colegii mult mai experimentati ca mine.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 21 Aug 2020 09:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cunosc acest binoclu, dar rotita de focus isi mai poate "da drumul" dupa o perioada de folosire intensa! Important este sa nu se miste in gol sau sa nu aiba precizie in miscare.
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2020 10:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum sa iti spun eu, daca Delta Entry ti sa parut foarte bun, atunci orice binoclu de la Delta Optical peste 400 de lei iti va placea ceva mai mult.
Excludem discutii despre rotite, eyeshielduri si alte chestii ce sunt cam neesentiale fata de optica. Caci dupa cum chiar tu ai intuit nu prea sunt esentiale sau necorijabile. Intr-adevar mecanic vorbind, acea rotita sau mai bine zis acel sistem de rotita centrala (la fel si la Entry si la Titanium 10x42) este cea mai ieftina si nereusita proiectare pentru un reglaj de focus.
Binoclul in cauza 10x42 porro nu se mai fabrica de vreo 2-3 ani, ceea ce se mai gaseste sunt ce a mai ramas ... lucru tare dubios in tara noastra... motiv pentru care am o indoiala in ati da un verdict clar de achizitie.
Mergand pe ideea ca iti plac Delta Optical, ca vrei un 10x42 si usor, parca as fi tentat sa iti recomand sa reanalizezi problema si sa te uiti nitel si la Delta Forest II 10x42. Generatie mai noua, acoperiri mai bune, a trecut prin mai multe versiuni pana in ziua de azi rezistand publicului. Asta pentru un buget scazut.
Daca totusi bugetul se poate suplimenta, tot in aceste conditii as merge pe Binoclu Delta Chase 10x42 ED
Sus
Laci-B
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2020
Mesaje: 20



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 21 Aug 2020 20:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de sfaturi.Da,Delta Titanium porro nu se mai fabrica de vreo trei ani.Desi nu eram sigur ce se intamla,am observat ca la vreo 4 magazine online figura ca fiind pe stoc,dar cand ii sunam spuneau ca de fapt nu e,toti promiteau sa-l achizitioneze si ca ma vor suna,ceea ce nu s-a intamplat.Atunci am realizat ca probabil nu se mai fabrica.De curiozitate am cautat totusi cam cu o luna in urma si am gasit un magazin cu articole de vanatoare care zice ca-l are.D-voastra imi recomandati Delta Forest II 10x42.De acest binoclas am auzit lucruri bune prin majoritatea recenziilor...Si mai si Delta Chase 10x42 ED,doar ca la pret cel putin dublu...Dar ambele sunt roof.Adica...eterna intrebare:ROOF SAU PORRO?...Bun,stim ca fizic cele roof sunt mai mici si mai compacte,dar cum e cu optica,daca,sa zicem,punem unul langa altul un roof si un porro,de aceeasi calitate,cu exact aceeasi parametrii optici.Am mai spus-o,nu am experienta mare,am folosit pana acum doua roof-uri si mai multe porro-uri.Imaginea unui roof este plata.Imaginea unui porro are profunzime,este 3D...Conteaza?...Nu stiu pentru altii,dar pentru mine da.De acord,roof-urile sunt in general usoare,sunt waterproof,si desi sunt mai mici imi par mai solide,in timp ce porro-urile,desi mai grele in general,constructiv mi se par mai fragile.Ar fi multe de zis...Eu folosesc ambele tipuri pentru a descoperi secretele naturii,dar daca as fi intrebat,strict optic,ce prefer,as raspunde clar:porro.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 21 Aug 2020 21:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In ziua de azi un roof de calitate "se bate de la egal la egal" cu un porro de calitate. Singurul "domeniu" unde pierde roof-ul in fata porro-ului este, dupa cum ai zis si tu, tridimensionalitatea imaginii. Aceasta imagine 3d este intradevar spectaculoasa, dar doar terestru pentru ca la astro dispare orice urma de 3d.
Un alt aspect important este, tot dupa cum ai spus si tu, mecanica mai robusta a roof-ului. De multe ori optica este supraestimata in detrimentul mecanicii. Eu insa am o vorba: mecanica ajuta optica dar optica nu poate ajuta mecanica Wink

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Laci-B
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2020
Mesaje: 20



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 22 Aug 2020 15:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da,depinde la ce-l folosesti.Cand e de admirat peisaje,ceea ce eu fac des,cele porro sunt de preferat pentru mine,exclusiv datorita imaginii 3D. Dar in regim astro nu prea conteaza,acolo am fost suta la suta multumit de binocluri roof de buna calitate.La fel si atuni cand aveam ca scop sa maresc ceva anume,de exemplu animale salbatice (nu cu scopul vanatorii),caci am avut privilegiul sa particip la asa ceva de multe ori,sau la observatul pasarilor.Nu ma dau inapoi deci de la binoclurile roof de buna calitate.Chiar mi-a atras atentia recenzia excelenta facuta de colegul Dbird referitoare la Lacerta Birding 10x42.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 23 Aug 2020 07:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De fapt porro-ul fata de roof mai are un avantaj important pe langa tridimensionalitatea imaginii: pretul mai mic la aceeasi calitate optica. Dar se observa ca sunt din ce in ce mai putine porro de calitate pe piata, cel putin la aperturi mai mici de 42mm... piata porro scazand drastic in comparatie cu piata roof! Sistemul Roof, cu avantaje clare ca portabilitatea extrem de buna, rezistenta mecanica si uzura in timp foarte buna, optica si deja chiar transmisia luminii la fel de buna ca la porro, este varianta cea mai folosita in toate domeniile si tocmai de asta au inceput sa se gaseasca pe piata mai multe variante roof de calitate decat cele porro de calitate care sunt in declin. Tehnologia noua este "injectata" la greu in sistemul roof in detrimentul celui porro. Asta nu pentru ca cele porro nu pot fi foarte bune (pentru ca inca sunt astfel de exemplare foarte bune), ci pentru ca nu mai exista interes asa mare pe piata pt un sistem voluminos intr-o lume indragostita din ce in ce mai mult de miniaturizare, confort si rapiditate!
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Aug 2020 21:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Departe de al contrazice pe tudor, eu personal nu consider chiar spectaculos efectul 3D ca si comparatie technologica roof / porro. 3D spectaculos este doar cel artificial, indus de corectii optice si acesta nu este, zic eu chiar natural. Oricand prefer o optica performanta oricarui efect 3D. Dar gusturile fiecaruia sunt primordiale si trebuie tinut cont de ele. Cu alte cuvinte, daca ai privit printr-un porro si printr-un roof comparatv, si efectul 3D te-a uimit, atunci porro va scrie pe binoclul tau Wink
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact