Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
24aug0333.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

intrebare defect binoclu Opticron Adventurer T WP 8x42 porro


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Laci-B
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2020
Mesaje: 20



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 08 Aug 2020 12:20 Download mesaj
Titlul subiectului: intrebare defect binoclu Opticron Adventurer T WP 8x42 porro
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua.Poate ma pot ajuta colegii de forum in legatura cu acest binoclu.Voi face intai un mic review,apoi trec la defect.Acest binoclas l-am cumparat de vreo 2 luni de la First Light Optics,deoarece pe site-urile in romana am gasit doar variantele 10x42 sau 10x50.Magazinul online britanic e de o seriozitate exemplara,oamenii mi l-au livrat intr-o saptamana.A avut si ceva reducere,a fost cu livrare cu tot aproape de 100 Euro.Gasisem pareri doar la modelele cu marire 10,tot seria Adventurer porro,in engleza si acelea,dar mi-am zis sa incerc pe cel de 8.Ei bine,e un bun compromis greutate/optica.Sau...cum sa zic,am crezut ca e un bun compromis,cel putin pana acum o saptamana.Ma intrebam ce poate oferi un porro 8x42 care are doar cam 650 grame.Caci fiind mare pasionat de munte si natura mi s-a parut extrem de atragatoare aceasta greutate.Si micutul,optic vorbind cel putin,are ce oferi.Avantaje:
-contrast excelent pe mijlocul campului vizual
-hubloul acela minunat,de care m-am bucurat mult de cum l-am pus la ochi,cu trecere hotarata intre camp vizual si negru
-camp vizual larg,de 7.5 grade.Daca in plus rasfrangi cauciucurile ocularelor senzatia de wide e extraordinara (apropo,cauciucul e subtire,extrem de usor de intors,nu te deranjeaza la ochi nici intors,nici normal)
-culori vii,mai vii decat la majoritatea binoclurilor pe care le-am folosit.E drept,parca accentueaza un pic culoarea,dar pe mine asta deloc nu ma deranjeaza,dimpotriva,ma face sa-l folosesc cu placere
-luminozitate extraordinara,e genul de binoclu de amurg
-usurinta in utilizare,rotita de focalizare se misca relativ usor
-ca orice porro,sta foarte bine in mana,are greutate ideala
-imagine cu efect 3D extraordinar,pe care binoclurile roof pur si simplu nu-l au
-pare rezistent la stropire,l-a batut o data ploaia si n-a patit nimic
-capace obiectiv atasate de corpul binoclului
Dezavataje:
-aberatii cromatice nu la mare distanta de mijloc.Nu deranjante,dar observabile.
-zona de clar cam 65-70%
-armura de cauciuc partiala,in unele locuri incretita,adica parea mai mare decat corpul binoclului.Asa era de nou.
-capace ocular prea mari,care nu stau
-capacele obiectiv,desi atasate de corp,nu stau foarte ferm
-reglajul distantei interpupilare de face relativ usor.Trebuia,dupa mine,sa se miste un picut mai greu,o data reglata la asta nu se mai umbla,daca nu se uita altcineva prin el
-reglajul dioptriilor,tot asa,se misca destul de usor
-mecanic vorbind binoclul nu pare prea solid
Si acuma vine hiba care a aparut cam de cateva zile,si anume ca hubloul,marginea campului vizual nu mai e un cerc frumos,ci s-a deformat in mai multe locuri,s-a "zdrentuit".Deci chiar nu inteleg ce s-a intamplat.Parea totul o.k.,acest binoclu era pana acum preferatul meu,in ciuda dezavantajelor amintite.As fi recunoscator daca colegii de lista m-ar lamuri in legatura cu cauza.Ca nu e de bine e clar.Poate se poate remedia cumva.Multumesc.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Aug 2020 14:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Greu de interpretat ... zdrentuit ... probabil o deteriorare a fieldstopului... dar nu putea aparea chiar din senin. Daca este asa e si mai greu de crezut ca pe ambele oculare s-a produs simultan. Verifica pe ce tub este... zdrentuiala.
Dar niste poze fac cat o mie de cuvinte. Fotografiaza pe tubul cu probleme, atat prin ocular cat si invers prin obiectiv pentru a vedea cat de cat si noi.
Ai grija, inca NU desface nimic, caci este inca in garantie si nu se stie daca nu o sa trebuiasca sa o folosesti!
Sus
Laci-B
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2020
Mesaje: 20



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 08 Aug 2020 17:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns.Am incercat sa fac cate doua poze pentru fiecare tub,privind prin oculare,dar nu am putut atasa doar cele ale tubului drept din cauza marimii fisierelor.Dinspre obiectiv iese prea mic si nu se vede bine defectul.Deci unele defecte apar exact in acelasi loc la ambele tuburi,altele sau nu apar,sau sunt mai putin pronuntate,lucru care nu poate fi dedus din poze.Sper totusi ca se vede in esenta despre ce e vorba.Mai mentionez,nu stiu daca asta conteaza,ca binoclul la un moment dat a cazut pe jos cam de la un metru,pe o suprafata moale.Dar asta a fost demult,nu se vedea nimic in neregula timp de multe saptamani.Defectul acesta e doar de vreo 7-8 zile.


tub-dr-1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  699.55 kb
 Vizualizat:  de 4180 ori

tub-dr-1.jpg



tub-dr-2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.22 MB
 Vizualizat:  de 4180 ori

tub-dr-2.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Aug 2020 18:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laci-B a scris:
..Dar asta a fost demult...
Zici ca il ai de doua luni, deci prea mult nu poate fi.

Incearca din telefon/aparat sa salvezi poze cu dimensiune mai mica si calitate mai slaba si sa le incarci dupa aceea aici pe forum.
Sus
Laci-B
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2020
Mesaje: 20



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 08 Aug 2020 20:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai trimit niste poze.Cele cu "obi" sunt facute dinspre obiective,marite se vad denivelarile de la margini.A treia poza e pt. tubul stang dinspre ocular.


tub-st-obi.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  561.83 kb
 Vizualizat:  de 4146 ori

tub-st-obi.jpg



tub-dr-obi.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  559.57 kb
 Vizualizat:  de 4146 ori

tub-dr-obi.jpg



tub-st.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  10.68 kb
 Vizualizat:  de 4146 ori

tub-st.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Aug 2020 20:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil are garnituri sau vopsea/lipici ceva care se deformeaza la caldura. Desi in pozele tale nu se vede prea bine cred ca la fel am si eu, imi apare la marginea campului vizibil in ocular:


IMG_20200808_213409.jpg
 Descriere:
Vedere dinspre obiectiv
 Marime fisier:  262.82 kb
 Vizualizat:  de 4133 ori

IMG_20200808_213409.jpg



IMG_20200808_213503.jpg
 Descriere:
Vedere dinspre ocular
 Marime fisier:  708.02 kb
 Vizualizat:  de 4133 ori

IMG_20200808_213503.jpg


Sus
Laci-B
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2020
Mesaje: 20



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 08 Aug 2020 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da...Probabil ca e de la caldura.Ce-i drept treaba asta nu aparea cand erau temperaturi mai scazute...Deci de vina nu e Opticron ci...soarele??...Am cam vazut de cand l-am luat ca,desi sticla e de calitate,restul materialelor nu sunt chiar de laudat,fie ele garnituri,lipici sau armura partiala de cauciuc.Normal nu avea voie sa se deformeze marginea campului,indiferent ca e de la un pic de canicula sau din alta cauza.E primul binoclu Opticron pentru mine si strict optic vorbind binoclasul imi place mult.E clar facut de oameni care se pricep la optica,doar ca...e alta categorie de pret si garantia e...2 ani.Nu am incercat inca modelele porro mai scumpe,cum ar fi Imagic sau 8x32 SR.GA,insa mi-a sarit in ochi ca pentru alea producatorul da 30 de ani garantie...deci materialele folosite ar trebui sa aibe alta calitate.Poate unii dintre colegii de forum au folosit modele Opticron porro mai scumpe si ne vor impartasi experienta lor.Oricum apreciez ajutorul celor care au reactionat la intrbarea mea.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Aug 2020 07:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte ciudat. Pare ca ciupiturile sunt pe fieldstop. Dar acesta pare metalic ... deci nu aveai cum sa il stirbesti tu ? Esti sigur ca nu se vedea si inainte tot asa, si abia de curand ti-ai dat seama de acest defect ?
Nu poate fi o garnitura .... care sa fi acoperit taieturile din metal ... si sa se fi deformat ... greu de crezut.
Posibil ca de fapt fieldstop-ul sa de fi desprins din cazatura ...dar atunci el trebuia sa zangane si sa se plimbe prin calea optica .... prin ambele tuburi.
Inainte de a te incuraja sa il desfaci (singura solutie pentru a vedea exact despre ce e vorba) te mai intreb flozofic inca o data ... esti sigur ca nu era asa din fabrica (ca eu cam tare am impresia ca asa e)?!?
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 10 Aug 2020 12:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sau poate fieldstop-ul este din carton vopsit si se aseamana foarte bine cu metalul, si de la un condens ceva s-a incretit. Zic si eu! Inspecteaza-l cu atentie daca nu cumva este din carton ca mie asa imi pare din poze!
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Aug 2020 12:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Senzatia mea e ca e vopsea/cauciuc care s-a incretit/deformat/a curs, nu pare ciupit, franjurii sunt ondulati:


IMG_20200810_120018.jpg
 Descriere:
Vedere dinpre ocular
 Marime fisier:  828.46 kb
 Vizualizat:  de 4021 ori

IMG_20200810_120018.jpg


Sus
Laci-B
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2020
Mesaje: 20



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 10 Aug 2020 16:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca sunt sigur ca nu e din fabrica asa?... Suta la suta nu,dar si daca era ceva la inceput mult mai putin vizibil,cu incretituri mult mai mici.Sunt genul de om care vad repede defectele (din pacate),asta mi-a sarit in ochi numai de curand.De desfacut nu am desfacut niciodata vreun binoclu,nu prea am curajul.Ce sa zic?Il folosesc asa.Chiar in weekend am admirat cu el din nou depresiunea Brasovului de pe Postavaru.Cum am afirmat anterior,cel putin din punctul meu de vedere calitatea imaginii este nu buna,foarte buna,culorile sunt minunate.Pacat ca au combinat materiale slabe cu o optica atat de buna.Mai adaug in plus ceea ce am uitat sa spun in review,si anume cureaua lata,extrem de confortabila,si geanta de buna calitate.Deci cred ca se intelege ca pentru mine,cel putin deocamdata,trag mai greu avantajele decat dezavantajele.Colimarea este o.k.,nu am vazut nici o problema de acest gen.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Aug 2020 18:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, practic pana la urma, metal, cauciuc, garnituri, smoala Smile indiferent ce este... ca sa scapi de ea trebuie sa ajungi in partea din fata a ocularelor si sa vezi despre ce este vorba, apoi sa remediezi. Asta presupune scoaterea ocularelor, din axul central. Totusi daca nu ai experienta, nu este bine sa intervii chiar daca operatia nu implica decolimare...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact