Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m31_33x300s_final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO / Obiectele cerului profund


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 98, 99, 100  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Iul 2020 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Igor

Despre celelalte poze nu stiu ce sa spun dar avem atatia colegi experti in astrofoto, poti discuta cu ei.
Mie imi plac in mod deosebit ultimele doua poze.
Ultima este cumva un autoportret ?
Penultima este foarte tare !

Cer senin,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
metalgibson
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Sep 2012
Mesaje: 207

Motto: iubiti cerul! acolo se ascunde viitorul nostru

Localitate: Stefan Voda

MesajTrimis: 23 Iul 2020 20:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E un Autoportret nereusit,Mircea. Ne Focusat! trebuie sa incerc dinnou, dar de 2 zile sunt nouri seara pe cer.
Imi pare bine ca ti-a placut penultima poza!

E super tare Nucleul cometei privit prin binoclu! dar trebuie sa fie mega fain prin telescopul tau Toleascop!
Astept descrieri de structura din partea ta Mircea!

_________________
Meade DS2114 cu montura dobson home made;refractor 70/1200mm homemade;Celestrone Astromaster 130 homemade.cctv LN300,goto Celestron GT,Sakura zoom 20x70,Datyson 10x50
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 24 Iul 2020 08:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vizorul nu are suficienta precizie pt focus din pacate - cam trebuie facut pe liveview, la zoom maxim. Daca n-ai liveview, tragi cadre scurte pana ai gasit focusu'.

Aia cu focusul care se strica de la vibratzii suna un pic straniu, dar poti sa incerci cu cateva bucatzi de banda adeziva de-aia neagra - nu lasa reziduu pe obiectiv. Eu mai faceam poanta asta cand aveam o camera fara live view si imi faceam focusu' pe aparatele altora, lipeam inelul, si pe urma mutam pe-a mea Laughing

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
metalgibson
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Sep 2012
Mesaje: 207

Motto: iubiti cerul! acolo se ascunde viitorul nostru

Localitate: Stefan Voda

MesajTrimis: 28 Iul 2020 21:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stille Very Happy buna idee cu adezivul! "..Chiar straniu suna" -chiar real e asa acest obiectiv pe nume YONGNUO 50mm,care in pozitia clempusului MF(AF/MF)este foarte subred se roteste fara mare eforturi,la o mica atingere, e ca pe aer ,si vintul ar putea sa roteasca roata de focusare.

Am scapat trenul cu autoportretul pe fonul Cometei.
Din cauza Lunei care e la Vest,si din cauza ca Cometa s-a miscat Spre Nord Vest,la stinga de Ursa Mare actualmente, este deja imposibil de vazut cu Ochiul liber, si imposibil de obtinut ceva detalii in timpul Autoportretului la un Cadru Larg in care sa fiu si eu in statura si cometa.



17.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  623.68 kb
 Vizualizat:  de 5847 ori

17.jpg



15.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  498.39 kb
 Vizualizat:  de 5847 ori

15.jpg



16.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  567.4 kb
 Vizualizat:  de 5847 ori

16.jpg



_________________
Meade DS2114 cu montura dobson home made;refractor 70/1200mm homemade;Celestrone Astromaster 130 homemade.cctv LN300,goto Celestron GT,Sakura zoom 20x70,Datyson 10x50
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Aug 2020 23:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum am spus in alta parte ,luna Iulie a fost pentru mine o buna luna de observatii la stele duble.
Asta nu inseamna ca nu am observat si cateva obiecte DSO.Ultimul raport in care am pomenit despre dumnealor obiectele cetoase si intunecate a fost cel pentru 13 Iulie.
Dupa aceasta data am observat :

Joi 23 Iulie 2020 ,cu dobsonianul de 200mm :
-M22
-NGC 6642 ,roi stelar sferic in Sagittarius
-NGC 6629,nebuloasa planetara in Sgr
-NGC 6638,roi sferic in Sgr
-NGC 6644,nebuloasa planetara in Sgr
-Cr 350 , roi stelar deschis rarefiat din Ophiucus :am numarat 30 de stele vizibile cu vedere directa care au umplut campul de vreo 50 minute la 77x al ocularului zoom Mark III

Luni 27 Iulie a.c., dobsonian 200mm :
-NGC 6934 ,soi stelar sferic in Delfinul :forma neregulata, granulat,se vedeau doua/trei stele rezolvate la 246x.Sau suprapuse ?
-NGC 7006,roi sferic in Delfinul,este foarte indepartat la 135.000 a.l.

Marti 28 Iulie a.c.,dobsonian 200mm:
-NGC 6568, roi deschis in Sgr : stele marunte/slab luminoase dar multe , pare alungit pe directia E-V
-NGC 6583, roi deschis in Sgr : forma generala de triunghi, este unul dintre obiectele listei Herschel 400
(Stie cumva ,cineva,cate obiecte H400 am vazut pana acum!?Rolling Eyes Ca io nu stiu... Crying or Very sad )
-NGC 6546, alt roi deschis din Sgr,format din stele luminoase dar rare
-M11 ,roi deschis in Scutum : a fost si ramane superb in orice telescop, ori de cate ori il revad
-NGC 6818 ,numita si ''Little Gem'' adica ''Mica nestemata'' , este o nebuloasa planetara inelara din Sgr.Si acest obiect este inclus in Lista Herschel 400.
-M75 ,roi sferic in Sgr
-M72 ,roi globular din Aqvarius
-M73, asterism in Aquarius
-NGC 7009 , nebuloasa planetara ''Saturn'' din Aqr
-Messier 2,roi sferic in Aqr

Joi 30 Iulie a.c. ,dobsonian ''Toleascop'' 200mm :
-NGC 6572 , nebuloasa planetara ''Emerald/Smarald'' in Ophiucus - a fost descoperita de catre dublistul F.G.W.von Struve.Acesta a descoperit in total patru obiecte DSO pe langa multe stele duble si multiple (cele notate cu Sigma sau STF).El este si descoperitorul materiei interstelare.
Eu am vazut NGC 6572 ca un mic disc albastrui,aproximativ unifrom iluminat ,fara stea centrala si fara alte detalii

Sambata 8 August a.c., dob 200mm :
-M56,roi stelar sferic in Lyra : 246x- cu privire periferica se vedeau multe stelute rezolvate
-NGC 6910 ,roi deschis in Cygnus : forma care-i da numele era foarte evidenta la 41x /LV 30mm
-NGC 6995 (numai),nebuloasa ,parte a complexului Veil Est in Cygnus, foarte slab vizibila prin filtru UHC
-M27 ,nebuloasa planetara in Vulpecula : se vedea haloul in exteriorul ''coceanului de mar''
-M57 mi s-a parut ca seamana cu imaginea unui disc Airy dar fara stea centrala
-NGC 6826 ,nebuloasa planetara ''Blinking'' in Cygnus ,se vedea in acelasi camp cu dubla 16 Cyg la 51x/ Mark III , f= 24mm.La 154x, se vedea ca un inel luminos, cu zona centrala mai slab luminoasa si cu steaua centrala bine vizibila
-NGC 6940 ,roi deschis in Vulpecula :splendid la 41x/LV 30mm,are o stea oranj in centrul sau !
-NGC 6885 ,roi deschis in Vulpecula : include si steaua 20 Vul care se vede excentrica ?
-NGC 6866 ,roi deschis in Cygnus,partial rezolvat.

Nota : toate observatiile de mai sus au fost efectuate in prezenta Lunii

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 15 Aug 2020 12:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor. Smile

Nu prea am mai facut in ultima vreme observatii vizuale, pe deoparte din cauza vremii (zile multe cu innorari seara sau cu cer paclos ) ,pe de alta parte a fost si cometa C/2020 F3 in iulie ,care m-a tinut ocupat, atat cu observatii vizuale, cat si cu fotografierea ei si in ultima vreme si cu planetele, a mai fost si Luna pe cer, care afecta observatiile .
Dar in ultimele doua seri ,cerul fiind senin curat si fara Luna, am mai lasat deoparte planetele si cometa si am facut observatii vizuale la obiecte de cer profund cu reflectorul de 150/1400mm plus poze la niste nebuloase cu camera foto Canon 450D (si teleobiectivul foto Albinar 85-200 cu filtrul UHC), care intre timp am modificat-o scotand filtrul IR, care blocheaza o mare parte din lumina emisa de nebuloase, astfel obtinand imagini in care acum nebuoasele se vad mult mai bine. Pozele le puteti vedea aici:

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=198381#198381

La observatii am folosit ocularele de 40mm pentru cautari si roiuri, nebuloase sau galaxii extinse, 20mm si 9mm pentru observarea mai detaliata, mai ales a unor obiecte mici, ca roiuri globulare, unele galaxii si nebuloase planetare.

Obiectele observate in ultimele doua seri sunt:

NGC 6818 Little Gem nebula - nebuloasa planetara in constelatia Sagetatorul - este bine vizibila, ca o pata mica relativ slab luminoasa.

NGC 6530 - Roi stelar deschis in constelatia Sagetatorul , langa nebuloasa M 8 Lagoon - este bine vizibil, mare ,fiind vizibile aprox. 15 stele.

M 75 - Roi stelar globular in constelatia Sagetatorul - este relativ bine vizibil, fiind foarte mic si luminos, cu centru vizibil mai luminos decat la alte roiuri globulare de marimea sa.

M 26 - Roi stelar deschis in constelatia Scutul - este bine vizibil , mic ,fiind vizibile 5-6 stele ,din care 2 sunt stele duble.

NGC 6712 - Roi stelar globular in constalatia Scutul- este relativ vizibil, mic , difuz si slab luminos.

M 31 Andromeda - Galaxie in constelatia Andromeda - este foarte bine vizibila zona centrala si centrul galaxiei, insa zona periferica cu bratele galaxiei nu este vizibila. Centrul galaxiei se vede foarte luminos, ca o stea difuza sau ca un roi globular luminos.

M 32 - Galaxie in constelatia Andromeda, langa galaxia M 31 - este bine vizibila, luminoasa, de forma rotunda, usor eliptica, relativ difuza ,cu centru luminos.

M 110 - Galaxie in constelatia Andromeda, langa galaxia M 31 - este greu vizibila, foarte slab luminoasa, difuza ,de forma ovala.

NGC 7662 Blue snowball nebula - Nebuloasa planetara in constelatia Andromeda - este bine vizibila, mica, ca o pata rotunda ,usor verzuie.

NGC 7006 - Roi stelar globular in constelatia Delfinul - este greu vizibil, foarte mic si foarte slab luminos.

NGC 6934 - Roi stelar globular in constelatia Delfinul - este bine vizibil, mic si relativ slab luminos.

NGC 6905 Blue flash nebula - Nebuloasa planetara in constelatia Delfinul - este relativ greu vizibila, mica si slab luminoasa, fiind incadrata intre 2 stele ,una de mag. 9, cealalta de mag. 11.

M 15 - Roi stelar globular in constelatia Pegas - este foarte bine vizibil, foarte luminos in centru, fiind rezolvate cateva stele pe margine.

NGC 7331 - Galaxie in constelatia Pegas- este bine vizibila, relativ mica, de forma ovala,relativ luminoasa.

NGC 6830 - Roi stelar deschis in constelatia Vulpea (Vulpecula) - este bine vizibil, relativ mic si compact, fiind vizibile 6-7 stele.

NGC 6823 - Roi stelar deschis in constelatia Vulpea - este foarte mic si foarte compact, fiind vizibile 4 stele dispuse intr-un asterism de forma eliptica alungita.

Stock 1 - Roi stelar deschis in constelatia Vulpea - este mare si dispersat, fiind vizibile peste 20 stele.

M 2- Roi stelar globular in constelatia Varsatorul - este bine vizibil, relativ mare si luminos, fiind rezolvate 2 stele pe margine.

NGC 7009 Saturn nebula - Nebuloasa planetara in constelatia Varsatorul - este bine vizibila, foarte luminoasa ,ca o pata foarte mica, de forma ovala.

M 73 - Roi stelar deschis in constelatia Varsatorul - este relativ greu vizibil,foarte mic si compact, fiind vizibile 4 stele.

M 72 - Roi stelar globular in constelatia Varsatorul - este greu vizibil, mic si foarte slab luminos .

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 19 Aug 2020 14:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alaltaseara, pe 17 august 2020, am mai observat niste obiecte de cer profund cu reflectorul de 150/1400mm folosind ocularele de 40mm, 20mm, si 9mm, precum si filtrul (care data trecuta fusese montat pe camera Canon ,pe care o folosisem la fotografiat nebuloase), cerul fiind senin, cu transparenta buna.

Acesestea sunt urmatoarele:

NGC 6905 -Nebuloasa planetara din constelatia Delfinul - am reobservat-o de data acesta si cu filtrul UHC, nebuloasa vazandu-se mai bine, ca o mica pata intre cele doua stele slab luminoase din preajma sa.

M 27 - Nebuloasa planetara in constelatia Vulpea (Vulpecula) - este bine vizibila prin filtrul UHC la grosismentele de 35x si 70x, dar si fara filtrul UHC, fiind mai palida si relativ mare, de forma aprox. dreptunhiulara cu 2 laturi curbate mai luminoase decat restul ,ce da aspectul de haltera.

M 71 - Roi stelar globular din constelatia Sageata (Sagitta) - este relativ bine vizibil, mic, cu aspect cetos la 35x, la 70x incep sa se vada stele individuale pe margine, iar la 155x si spre centru se vad stele in acest roi.

Harvard 21 - Roi stelar deschis in constelatia Sageata, sub M 71 - este bine vizibil, relativ mare si dispersat, fiind vizibile cam 10 stele, din care doua mai stralucitoare.

NGC 6885 - Roi stelar deschis in constelatia Vulpea - este mare, dispersat, fiind vizibile peste 15 stele din care una stralucitoare.

NGC 6940 - Roi stelar deschis in constelatia Vulpea -este deasemenea mare, extins, avand multe stele slab luminoase, peste 30.

NGC 7243 -Roi stelar deschis in constelatia Soparla (Lacerta) - este mare ,extins, fiind vizibile peste 25 stele ,multe din ele relativ stralucitoare.

NGC 7209 - Roi stelar deschis in constelatia Soparla - este relativ mare, fiind vizibile peste 30 stele relativ slab luminoase, fiind ceva mai compact decat NGC 7243.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 15 Oct 2020 20:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara tuturor. Smile

Aseara ,pe langa capturi astrofoto, am mai facut si observatii vizuale cu binoclul Bresser 10x50 si reflectorul Seben 150/1400mm, transparenta cerului fiind buna pentru obiecte ceresti de cer profund.
Binoclului 10x50 i-am facut o noua montura tip "parghie" mai buna decat cea construita acum doi ani, pentru stabilitate a imaginii mai buna si confort mai bun in timpul observatiilor.

Am observat cu binoclul urmatoarele:

Galaxia M 31 din constelatia Andromeda - foarte bine vizibila zona centrala si nucleul.
Galaxia M 32 din Andromeda -este bine vizibila , ca o pata foarte mica, cvasi-stelara. Cu binoclul tinut in mina nu distingeam galaxia de stelel din preajma ei.
Galaxia M 33 din Triunghiul (Triangulum) - foarte greu vizibila, incadrata intre 4 stele dispuse in forma de romb.
Roiul globular M 2 din Varsatorul (Aquarius) - bine vizibila, ca o pata mica si difuza.
Roiul globular M 15 din Pegas - bine vizibila, ca o pata mica, cvasi-stelara.
Roiul globular NGC 6934 din Delfinul - este greu vizibila, ca o pata foarte mica, aproape de o stea.
Riul Dublu (NGC 869 + 884) din Perseu - este spectaculos chiar si in binoclul 10x50, avand multe stele vizibile.
Roiul deschis Sock 2 din Cassiopeia, la granita cu constelatia Perseu - bine vizibil, mare ,cu relativ multe stele vizibile in binoclu.
Roiul deschis M 103 din Cassiopeia - este bine vizibil, mic, forma de "1" se distinge si in binoclu.
Roiul deschis NGC 663 din Cassiopeia - relativ bine vizibil, slab luminos.
Roiul deschis NGC 654 din Cassiopeia - este relativ greu vizibil, fiind langa o stea.
Roiul deschis NGC 457 din Cassiopeia - este relativ bine vizibil.
Roiul deschis NGC 225 din Cassiopeia - este greu vizibil.
Roiul deschis NGC 7789 din Cassiopeia - este greu vizibil, ca o pata relativ mare ,foarte difuza si foarte slab luminoasa.
Nebuloasa planetara M 57 din Lyra - bine vizibila, ca o pata foarte mica.
Nebuloasa planetara M 27 din constelatia Vulpea (Vulpecula) - este bine vizibila, ca o pata relativ mica si relativ slab luminoasa.
Roiul deschis M 11 din Scutul - este bine vizibil, cu aspect granular.

Obiectele observate in telescopul de 150mm au fost:

Roiul Dublu din Perseu - foarte spectaculos ,mai ales la grosismentele de 35x, cu ocularul de 40mm si de 70x ,cu ocularul de 20mm, fiind vizibile multe stele ce umpleau tot campul ambelor oculare.
Roiul deschis M 103 - bine vizibil, forma cifrei 1, cu cateva stele slabe in jur.
Roiul deschis NGC 663 - bine vizibil, cu 4 stele mai vizibile in zona centrala si alte 10-15 mai slabe ,in jur.
Roiul deschis NGC 654 - relativ vizibil, cu 8-10 stele slabe si foarte slabe (vizibile mai ales cu vedere periferica) in preajma unei stele mai straluciotare.
Roiul deschis Stock 2 - bine vizibil, foarte mare, umpland tot camnpul ocularului de 40mm.
Roiul deschis Tr 1 din Cassiopeia, mai spre nord de M 103 - bine vizibil, foarte mic si compact ,format din 4 stele dispuse in linie, rezolvabile mai mult la grosismente mari ,de la 100x in sus, una din stele, din capatul "liniei", fiind dubla.
Galaxia NGC 1023 din Perseu - relativ bine vizibila, foarte mica ,difuza , relativ slab luminoasa.
Galaxia M 33 - foarte greu vizibila- numai zona centrala.
Nebuloasa extragalactica NGC 604 ,care face parte din galaxia M 33 - greu vizibila, mai mult la 70x si 155x, ca o mica pata foarte slab luminoasa.
Galaxia M 31- foarte bine vizibila.
Galaxia M 32 - bine vizibila, mica, difuza, cu nucleu luminos si cu aspect cvasi-stelar.
Galaxia M 110 - greu vizibila, relativ mica, difuza si slab luminoasa, de forma ovala.
Roiul deschis NGC 1528 din Perseu - bine vizibil, relativ mare, cu 15-20 stele vizibile.
Roiul deschis NGC 1502 din constelatia Girafa (Camelopardalis) - bine vizibila, cu 13 stele vizibile.
Nebuloasa planetara NGC 1501 din Girafa - greu vizibila, ca o pata mica si slab luminoasa.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 23 Oct 2020 14:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor. Smile

Intre 18 si 21 octombrie a fost cer senin curat ,fara prezenta Lunii decat in seara de 21 octobrie, numai pentru putin timp, asa am mai observat alte obiecte DSO prin reflectorul de 150/1400mm, cu ocularele de 40mm, 20mm, K12mm si 9mm. Acestea sunt:

Roiul deschis NGC 129 din constelatia Cassiopeia. Are 11 stele din care 3 sunt mai vizibile si 8 slab luminoase , este relativ mic si dispersat.
Roiul deschis King 14 din constelatia Cassiopeia. Are 11 stele slab luminoase , este relativ mic si dispersat.
Roiul deschis NGC 133 din constelatia Cassiopeia. Are 5 stele din care 4 mai vizibile,dispuse in forma de "L" mai "obtuz", este relativ mic si compact.
Roiul deschis NGC 146 din constelatia. Cassiopeia. Are 7 stele slab luminoase , fiind relativ mic si dispersat.
Roiul deschis King 16 din constelatia Cassiopeia. Are 3-4 stele slab luminoase, fiind mic si compact.
Roiul deschis Berk 4 din constelatia Cassiopeia. Are 12 stele si este relativ extins si dispersat.
Roiul deschis NGC 7790 din constelatia Cassiopeia. Are 6 stele slab luminoase, fiind relativ mic si dispersat.
Roiul deschis NGC 7788 din constelatia Cassiopeia. Are 7-8 stele din care 5 stele mai vizibile, este relativ mare si dispersat.
Roiul deschis Frolov 1 din constelatia Cassiopeia. Are 4 stele din care 2 mai vizibile si 2 foarte slab luminoase, este mic si compact.
Roiul deschis Harvard 21 din constelatia Cassiopeia. Are 5 stele din care o stea dubla cu componente departate si similare ca stralucire.
Roiul deschis King 12 din constelatia Cassiopeia. Are 7 stele din care 5 mai vizibile si o stea dubla cu componente apropiate, fiind foarte mic si compact.
Roiul deschis M 52 din constelatia Cassiopeia. Are peste 20 de stele din care una mai stralucitoare , fiind relativ mare dar compact.
Roiul deschis NGC 7510 din constelatia Cefeu. Are 9 stele din care 7 mai vizibile, este mic si compact.
Roiul deschis King 19 din constelatia Cefeu. Are 4 stele slab luminoase fiind foarte dispersat si relativ mic.
Roiul deschis Mrk 50 din constelatia Cefeu. Are 4 stele dispuse in forma de arc de cerc, din care una posibil sa fie dubla foarte stransa, fiind mic si compact.
Roiul deschis NGC 7160 din constelatia Cefeu. Are 10-11 stele din care 5 mai vizibile, este relativ mare si relativ compact.
Roiul deschis NGC 7762 din constelatia Cefeu. Este foarte greu vizibil, foarte mic, fiind greu de deslusit cate stele are.
Roiul deschis asociat cu nebulozitate NGC 7380 din constelatia Cefeu. Are 15 stele din care 6 mai vizibile , este relativ mare si dispersat.Nebulozitatea asociata nu am putut sa o observ deoarece trebuie cu filtrul UHC si acesta era montat pe aparatul foto Canon 450D in seara respectiva, fiind pus sa fotografieze nebuloasa NGC 281 din Cassiopeia.
Roiul deschis NGC 7295 din constelatia Lacerta. Are 7-8 stele din care una mai vizibila ,restul fiind slabe,roiul fiind mic si compact.
Roiul deschis NGC 6939 din constelatia Cefeu. Are 10 stele foarte slab luminoase , este greu vizibil, mic si relativ compact.
Galaxia NGC 6946 din constelatia Cefeu. Este foarte greu vizibila, mai mult la grosismentele de 35x si de 155x decat la grosismente mai mari.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 516



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 23 Oct 2020 14:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

faine observatii Iulian! Felicitari!
NGC6946 "Fireworks Galaxy" am vazut- din centrul orasului cu Reflectorul de 305mm doar cu vedere indirecta. Din afara orasului e obiect destul de greu , dar se vede cu telescopul de 200mm. Cu 150mm presupun ca e la limita!

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 23 Oct 2020 16:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru felicitari Armand. Smile Da, galaxia NGC 6946 Fireworks se vede aproape la limita in reflectorul de 150mm, dar am observat-o si in reflectorul de 114mm in trecut si mai greu se vedea.
_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 516



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 23 Oct 2020 18:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

adevarul este ca e foarte important cerul bun! Am vazut o serie de obiecte destul de usor cu luneta Celestron 102/500, care din oras se vedeau mai greu sau chiar la limita cu dobul mare
_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Noi 2020 20:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara, Sambata 7 Noiembrie , am facut observatii de acasa , din oras, folosind dobsonianul de 200mm F/6.16.
Cerul a fost qvazi-senin, cu pacla subtire la mare altitudine ''in blana de leopard''.A fost frig si umiditate ridicata, roua a siroit pe tub inca de la inceputul observatiei.
Cand sunt asemenea conditii, pun telescopul la ''fezandat'' dar cu botnita , adica pastrez acoperita gura telescopului si toata partea dinspre portocular.
In doua ore, durata medie a unei fezandari , telescopul ajunge aproape de echilibrul termic chiar si in acest mod, fapt confirmat de capacitatea acestuia de a rezolva stele duble subarc.

Observatii :

- Am efectuat ''calibrarea'' pe Albireo. Cautatoarele RACI 8x50mm si RDF le montez doar cand incep observatiile efective

-Roiul M56 a fost rezolvat doar cu vedere periferica

-Am revizitat M57 la care se vedea steluta de la periferia estica

-In M 71 am vazut foarte multe stele slabe rezolvate

-Cu regrete - nu eterne -poate va trebui sa corectez observarea roiului deschis Harvard 20 cu dobsonianul meu cel mic ''Ratusca ca urata'' de 125mm.Acesta pare a fi un roi mult prea slab luminos pentru acea apertura. Acum am notat : '' 154x/ Mark III...foarte discret ,multe stele cu vedere periferica,forma generala de trapez neregulat, cu o stea ''dubla'' la Vest si una ''tripla'' la Est pe latura de Nord''.

-NGC 6886 : nebuloasa planetara de 11.4mv.
Diametrul este citat undeva la 5'' dar in telescopul meu de 200mm ,la 308x /Lacerta UWA 4mm -cu si fara filtru UHC - nici vorba de asa ceva.Ceea ce am vazut a fost un disc infim cam de o secunda ,cel mult 1.5 '' diametru , un fel de steluta palida si ''pufoasa''.
Nu o spun ca sa ma laud ci ca avertisment celor ce o vor cauta : daca nu as avea ocularele tabacite de numeroase observatii de stele duble subarc, nu as fi gasit-o.
Este un obiect infiorator de greu de gasit , de aceea propun modificarea codului penal si pedepsirea politicienilor si functionarilor publici corupti cu obligativitatea gasirii acestei planetare.
Daca n-o gaseste , sa i se taie cu foarfeca de gradinarit cate un deget la fiecare incercare nereusita. Va asigur ca daca ati avea apoi incidente in circulatie dupa eliberarea sus-numitilor, nu ar mai avea cu ce sa va arate '' SPU/Semnul Pacii Universale'' !
Spre Vest de NGC 6886 se vede steaua de aprox. 10 mv : HD 351570.
Iar la Sud-Est se vede un asterism pe care-l voi numi ''Arbaleta'' a carui coada este inchipuita de o stea dubla.
NGC 6886 este unghiul drept al unui asterism in forma de triunghi dreptunghic ,format cu doua stele.
Incercand sa focalizez cele doua stele am observat ca ''dumneaei'' planetara nu vrea sa ia forma de stea , ci ,intr-o masura ridicol de mica ... ''se da mare''.

Bun, v-am povestit, v-am sfatuit, v-am indrumat.
Eu stau cu foarfeca la indemana ... cine urmeaza la incercare ?

-NGC 6905/ ''Blue Flash Nebula'' este o nebuloasa planetara din Delfinul.
Aceasta este mult mai usor de gasit si de observat , se vedea prin ocularul Baader zoom deja la grosismentul de 154x.La 308x , planetara se vede la mijlocul laturii vestice a unui asterism stelar in forma de triunghi isoscel foarte ascutit si cu varful spre Nord.
Am vazut obiectul de forma aproximativ circulara dar vederea periferica mi-a soptit ca in conditii mai bune (sau cu Boylerul ?) se vor vedea detalii suplimentare.

-Cautand NGC 6886 ,am vazut la Sud de roiul Harvard 20 o stea dubla si una tripla care insa sunt enigmatice.
Acestea apar semnalate ca duble in PSA ,dar Taki Atlas si Cambridge Double Star Atlas ,dimpreuna cu Stellarium nu le recunosc ca atare.
Deci cine sunteti Dvs. dragi stele?
Incruntarea din sprancene ala Gabitza Sprancenatu (cel cu penzie lunara de 70.000 lei) si somatia ''bolentinu' la control'' nu m-au ajutat prea mult...
PSA este harnic in ''a turna'' (specialitatea lui Gabitza - ''turnatoria'' , doar n-ati crezut ca primeste penzie de 70.000 pentru ''forjare'' ? ) stelele ca ar fi duble dar nu da nici un fel de detalii.

-Theta Sge s-a vazut ca tripla iar o stea de langa asterismul care duce la NGC 6886 este si ea dubla in PSA dar fara stirea lui Stellarium .... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

-Lambda Cyg s-a vazut superb ''de superb'' la 308x cu filtru neutru dar vremea nu a fost buna pentru alte asemenea delicii...

-NGC 7235 este un mic si dragut roi deschis din Cepheus , aspectuos la mariri mai maricele

-Am observat apoi steaua Kruger 60, aflata la doar 13 ani lumina.
Daca ma miscam suficient de repede as fi putut face vreo doua vizite pana acolo si inca sa va mai gasesc aici sa va salut.

-Spre Est de Zeta Cep am dat peste o zona care soptea ceva deja in cautator.
Campul lui Mark III s-a dovedit prea mic dar electrizant de frumos,am trecut la 41x / LV 30mm unde o splendida aglomerare de stele a ocupat cam o treime din camp : roiul deschis NGC 7380.
Nu am vazut (si nici nu am cautat) nebuloasa asociata cu roiul pe cerul luminat de Luna ridicata binisor deasupra orizontului.

-Spre Sud de NGC 7235 am ratacit apoi in niste campuri stelare care oriunde in alta parte a cerului ar fi purtat cu mandrie titlul nobiliar de Marquis de Amas de Cluster de Roi.
Nu-i de mirare , acolo eram in plina Cale Lactee.

-Omul oboseste chiar si de prea mult sublim.
Asa ca am incheiat cu rezolvarea roiului deschis M52 si m-am refugiat la caldurica.

Mircea



NGC 6886.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  483.05 kb
 Vizualizat:  de 4881 ori

NGC 6886.JPG



NGC 6905.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  353.8 kb
 Vizualizat:  de 4881 ori

NGC 6905.JPG



NGC 7235.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  405.45 kb
 Vizualizat:  de 4881 ori

NGC 7235.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 17 Noi 2020 08:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu as ridica doua degete sa zic si eu cate ceva dar mi-e frica sa nu le pierd Smile
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
metalgibson
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Sep 2012
Mesaje: 207

Motto: iubiti cerul! acolo se ascunde viitorul nostru

Localitate: Stefan Voda

MesajTrimis: 27 Noi 2020 21:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ridica-le Tudor, nu te teme de titanii infioratori ai astrovizualului de pe forum!
Sa le facem concurenta ! Laughing

Aseara am avut ocazia sa fac niste drumetii printre stele,timpul de afara favorabil cu un cer fara nouri si fara vint,dar o parte negativa totusi exista- "frigul" care ma facut sa abandonez turismul printre stele si sa plec acasa dupa o ora si jumatate de chinuri si Observatii.
Despre chinuri- jumate de ora nu mi se primea sa Aliniez Goto-ul monturii dupa stele,mereu erori,si am ales calea rapida,alinierea dupa Luna,Marte si Jupiter.

In timp de ora cit am rezistat la frig am urmarit urmatoarele obiecte ceresti:
1) Luna-care am si filmat-o cu camera CCTV LN300 conectata la monitor de 7 inch pentru camere CCTV cu Sdcard pentru inscriere Live a semnalului. Am incercat sa filmez si alte corpuri ceresti,dar montura nu urmarea normal,din cauza careia stelele se alungeau. Am deconectat Camera si Am trecut la Vizual prin Ocular.
2)Marte-urmarit de 3 luni consecutiv care rasarea de la est in geamurile mele. Jupiter,Saturn.
3)Andromeda M31,M110- din cauza Lunei si a pozitiei aproiate este greu Observabila.
4)De La Andromeda ,am plecat calare spre fetitele mele Albastrele ,Pleadele ,senzatiile au fost mereu ca la prima intilnire .
5)Apoi de la ele am trecut la roiurele,am vrut ceva Grecesc si zburat-am spre Perseutele celea doua.
6)Rasfoind prin lista obiectelor Deep Sky de la Comanda Go To,Alesesem directia urmatoare-Cascada lui Kemble.văzut cel mai bine cu binocluri cu un câmp vizual larg, cum ar fi 7,5 °, sau telescoape mici ca al meu.
Cascada lui Kemble am vazuto ca o linie lunga din stele stralucitoare,un șir izbitor de atractiv de stele care par ca curg într-un grup de stele mai la vale(ca un roi rotund)NGC 1502(trebuie un barlow,sau ocular cu magnificatie mai mare pentru acest roi de la capatul de jos al Cascadei lui Kemble).
NGC 1502 este cel mai bun obiect din Camelopardalis, un grup de aproximativ 45 de stele.NGC 1502 conține două binare Struve, Struve 484 și Struve 485.

Cascada lui Kemble a fost numită după părintele Lucian Kemble, un astronom franciscan și amator din Saskatchewan care a contribuit foarte mult la arta observației astronomice. Părintele Luc, așa cum era cunoscut cu afecțiune, a murit de un atac de cord în primele ore ale zilei de 21 februarie 1999.
7)Roiul Hyades dintre Pleiade si Orion. Orionul nu si-a asteptat ceasul de data asta ,mi-a incurcat cladirea cu 5 etaje de la est,iar eu eram prea inghetat ca sa astept sa se ridice de dupa cladire.
8)NGC 1555/1554 Nebuloasa variabila Hind cu Steaua T-Tauri in mijloc,Doua stele Stralucitoare intre care ar trebui sa fie acel nour.
9)Roiul M38
10) NGC891,Galaxie ca o linie subtire slabă deslusita, alungită NE-SW și vizibilă doar cu viziunea periferica din cauza condițiilor cerului care nu au fost cele mai bune,Eh Luna asta ,mereu e de vina.

Am mai urmarit inca 3 obiecte dar nu am dovedit sa transcriu denumirea lor de pe ecranul Comandei de la montura in telefon,se descarcase bateria la telefon,in care faceam inscriptii despre observatii.

_________________
Meade DS2114 cu montura dobson home made;refractor 70/1200mm homemade;Celestrone Astromaster 130 homemade.cctv LN300,goto Celestron GT,Sakura zoom 20x70,Datyson 10x50
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 98, 99, 100  Urmatoare

Download topic
Pagina 99 din 100
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact