Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
DSC_2143_color1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

George


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
George97
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Iul 2020
Mesaje: 7



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 12 Iul 2020 23:11 Download mesaj
Titlul subiectului: George
Raspunde cu citat (quote)

Sunt astronom amator de 10 ani și sunt interesat de astronomia observatională, tocmai pentru că sunt foarte versat în găsirea obiectelor deep-sky, preferatele mele fiind cele din Catalogul Messier și Caldwell. Am început să fac aceste observații acum 8 ani, imediat după ce am reușit să învăț cu succes toate constelațiile din Emisfera Nordică.
Indiferent de anotimp, am petrecut foarte multe nopți afară, sub un cer uimitor, unde stelele cele mai slabe în strălucire aveau magnitudinea de 6.
Chiar dacă nu am văzut nici măcar 1% din acest Univers, mă simt extrem de norocos pentru că am luat parte la toate cele de mai sus, plus că aventura continuă, deci abia aștept să reîncep foarte serios observațiile astronomie la DSO.
Timp de 4 ani, cât am locuit în București, am participat la diferite activități de popularizare a astronomiei, pentru că am făcut voluntariat în cadrul Observatorului Astronomic "Amiral Vasile Urseanu". În prezent am intenția de a socializa cu astronomii amatori de pe acest forum, bineînțeles, pentru a schimba păreri, sau alte idei.
Fac tot ceea ce fac, tocmai pentru că îmi doresc să mă perfecționez din ce în ce mai mult în acest domeniu!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iul 2020 09:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit!

Se scrie ceva și la "Subiect" deasupra mesajului. Dar fără diacritice, merg doar în corpul mesajului.

Spor și cer senin!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Iul 2020 16:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit George97 !
Asteptam cu mare drag rapoartele tale de observatii la sectiunile de observatii vizuale.
Telegrafice sau detaliate ,cu sau fara schite,poze,harti etc ,cum doresti
Ar fi util sa ne spui cateva cuvinte - poate chiar sa ne arati si niste poze - despre telescoapele tale.

Cer senin ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
George97
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Iul 2020
Mesaje: 7



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 19 Iul 2020 17:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
Bine ai venit!

Se scrie ceva și la "Subiect" deasupra mesajului. Dar fără diacritice, merg doar în corpul mesajului.

Spor și cer senin!


Am creat acest topic cand eram pe telefonul mobil si am scris titlul, dar nu mi l-a luat. Multumesc de sfat!
Sus
George97
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Iul 2020
Mesaje: 7



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 19 Iul 2020 18:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Bine ai venit George97 !
Asteptam cu mare drag rapoartele tale de observatii la sectiunile de observatii vizuale.
Telegrafice sau detaliate ,cu sau fara schite,poze,harti etc ,cum doresti
Ar fi util sa ne spui cateva cuvinte - poate chiar sa ne arati si niste poze - despre telescoapele tale.

Cer senin ,Mircea


Multumesc frumos!

Abia astept sa impartasesc cu voi cele mai interesante experiente pe care le voi avea in cadrul viitoarelor sesiuni de observatii astronomice, bineinteles, atunci cand imi permite timpul!

Pana acum am facut observatii cu SkyWatcher 130/900 EQ2 si am reusit sa gasesc peste 100 de obiecte Messier, avand in vedere ca am invatat foarte bine toate constelatiile de la noi. Desi nu este un telescop care face parte din categoria instrumentelor mari, acesta m-a ajutat ca sa fac progrese uriase in acest domeniu, pe partea de vizual, plus ca am avut un avantaj foarte mare, dat fiind faptul ca l-am carat des in afara orasului. In acest link sunt prezentate detaliile obiectelor deep-sky prin cele 3 tipuri de instrumente (mici, medii si mari), ca sa va faceti o idee in legatura cu ce am putut observa prin acest instrument: http://www.deepskywatch.com/Articles/what-...scope.html

Acum imi doresc foarte mult ca sa imi cumpar un instrument care sa aiba o apertura mult mai mare, tocmai pentru ca in prezent locuiesc foarte aproape de munte. Ce-i drept, ma macina faptul ca va fi foarte greu cu transportul, pentru ca nu am masina personala.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Iul 2020 23:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

George97

Cu exceptia lui M74,M98 si M101 , cred ca si eu am vazut restul obiectelor Messier cu dobsonianul meu cel mic de 125mm F/6.9 si cu luneta de 90x600mm.
Din cate-mi amintesc,am cam sughitat si la M68 iar la Roiul lui Ptolomeu si M6 am avut acces numai cu binoclul-de acasa.

Despre clasificarea lui Vlasov :
O spun cu toata seriozitatea, sa creada Vlasov ca-i dau eu oglinda mea Beches de 125mm pentru 500 de dolari.Wink

Inteleg ca esti norocos de un cer bun ,ba chiar excelent.

Doar ca parere strict personala,fara masina nu m-as aventura la mai mult de 150x750mm pe o montura azimutala buna.
Dar eu cred ca mai ai inca multe de vazut cu reflectorul pe care-l ai.

Cer senin ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
George97
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Iul 2020
Mesaje: 7



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 20 Iul 2020 10:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am fost norocos pana acum 4 ani, cand m-am mutat de acolo, dar da, nu am sa uit niciodata experientele mele afara, sub acel cer. Nu pot sa descriu in cuvinte ce transparenta avea mai mereu acel cer si da, chiar abia astept sa ma reintorc acolo! Localitatea se numeste Averesti, unde se face mult vin.
Am observat ca in unele zone din tara cerul nu poate fi comparat cu acea zona si nu imi explic de ce. Cine stie, poate o fi din cauza tipului de clima... Bineinteles, aici excludem muntele!

Imi doresc sa-mi schimb intrumentul pe care-l am, pentru ca este foarte vechi. Am tot fost in dilema in ultimele zile in legatura cu alegerea telescopului. Initial voiam sa imi iau fix acest Dobson de 150/750, dar mi s-a comunicat faptul ca imi va oferi mai multe avantaje o distanta focala de 1200, fiindu-mi recomandat un 150/1200, intrucat intrumentul de 150/750 este ca o jucarie ce se pune pe o masa, deci este cam incomod.
Avand in vedere ca-i vorba doar de cateva kg in plus, fac un compromis si optez pentru un Dobson de 8", plus ca folosesc trenul pentru a ma deplasa, iar pana la gara pot lua un taxi - asta in cazul in care vreau ca sa merg cu trenul la munte. In afara de asta, niciodata nu sunt singur, pentru ca ma mai ajuta inca o persoana cu caratul: daca car doar montura, are undeva la 10 kg, deci nu este o mare problema, iar tubul are tot atat, putand fi carat de persoana care vine cu mine. De bine, de rau, la tara ma duce matusa mea, cu masina ei, deci chiar daca nu am masina personala, o pot scoate pana la capat. Imi doresc foarte mult sa fac acest pas, tocmai pentru ca un intrument de 8" este de doua ori mai luminos decat unul de 6", deci detaliile vor vorbi de la sine. De folos mi-ar fi si o geanta speciala, ca sa pot transporta fara probleme tubul.
M-am tot gandit la Dobson SkyWatcher 203/1200 Pyrex si la Orion Dobson N 203/1200 SkyQuest XT8 Classic DOB Set. Voi pentru care ati opta si de ce?

P.S. Pe langa imi voi lua un ocular de 2", cu un camp larg, de la Explore Scientific, precum si un filtru OIII, tot de la aceeasi firma, pentru observatiile la DSO.

Va multumesc & Cer senin!
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 20 Iul 2020 15:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Calitatea cerului este veriga slaba in vremurile noastre elecrtrificate pana in maduva oaselor!!! Si ca sa ajungi in zone cu ceruri bune iti trebuie portabilitate si versatilitate. Tocmai de asta as opta pentru un telescop cat mai compact. Daca as fi stat intr-o zona buna atunci as fi urmarit un instrument cu apertura cat mai mare. Dar daca trebuie sa fi mobil atunci un instrument cred eu maxim 150mm diametrul si cu un corp cat mai scurt ar fi alegerea cea mai inteleapta!

Si apropo, scuze de off topic, am o intrebare retorica: poate stii cumva cand se va schimba programul observatorului astronomic Vasile Urseanu din Bucuresti... Pentru ca se inchide la orele 21-22, adica exact la orele la care ar trebui sa se deschida Smile Are program de muzeu nu de observator... De cate ori aud de observatorul nostru nu ma pot abtine sa nu fiu ironic cu referire la programul lui de observare Smile

Cer senin, si bine ai venit!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 20 Iul 2020 18:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iti recomand sa lasi trenul . Am avut ocazia sa vad cum arata un telescop tracasat , plin de praf , decolimat tot timpul , si plin de lovituri + zgiriat , cind ajungi la locul de observatii numai chef de studiat nu mai ai . Poate gasesti vreun coleg cu masina , altfel fiecare are locul propriu cit de cit ok , aproape de casa / spatele blocului . Orion nu foloseste pyrex , si sint mult mai scumpe ca altele . Ia cel mai mare pe care ti-l permiti , ca sa ai motiv sa ai grija de el .
Sus
George97
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Iul 2020
Mesaje: 7



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 21 Iul 2020 00:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
Calitatea cerului este veriga slaba in vremurile noastre elecrtrificate pana in maduva oaselor!!! Si ca sa ajungi in zone cu ceruri bune iti trebuie portabilitate si versatilitate. Tocmai de asta as opta pentru un telescop cat mai compact. Daca as fi stat intr-o zona buna atunci as fi urmarit un instrument cu apertura cat mai mare. Dar daca trebuie sa fi mobil atunci un instrument cred eu maxim 150mm diametrul si cu un corp cat mai scurt ar fi alegerea cea mai inteleapta!

Si apropo, scuze de off topic, am o intrebare retorica: poate stii cumva cand se va schimba programul observatorului astronomic Vasile Urseanu din Bucuresti... Pentru ca se inchide la orele 21-22, adica exact la orele la care ar trebui sa se deschida Smile Are program de muzeu nu de observator... De cate ori aud de observatorul nostru nu ma pot abtine sa nu fiu ironic cu referire la programul lui de observare Smile

Cer senin, si bine ai venit!


Iti multumesc!
Citat:
"Observatorul Astronomic "Amiral Vasile Urseanu" al Municipiului București, este o instituție muzeistică, destinată popularizării astronomiei, subunitate a Muzeului Municipiului București"
, conform site-ului acestuia, deci asta-i si motivul pentru care are un asa program, avand in vedere ca apartine de MMB. Daca ar avea un program de noapte, pana dimineata, ar veni foarte putini vizitatori. Cerul de seara se schimba in fiecare luna, iar de la un anotimp la altul se schimba radical. Stiu ca-i limitat timpul petrecut pe terasa, la observatii, mai ales vara, dupa ce se lasa seara, dar sa nu uitam scopul acestui Observator Astronomic: este o rampa de lansare a oamenilor spre acest minunat domeniu. Dupa ce au vizitat acest loc, multe persoane au studiat intens astronomia, devenind in cele din urma astronomi amatori. Smile

Ultima modificare efectuata George97 la 21 Iul 2020 00:59, modificat de 2 ori in total
Sus
George97
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Iul 2020
Mesaje: 7



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 21 Iul 2020 00:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY a scris:
Iti recomand sa lasi trenul . Am avut ocazia sa vad cum arata un telescop tracasat , plin de praf , decolimat tot timpul , si plin de lovituri + zgiriat , cind ajungi la locul de observatii numai chef de studiat nu mai ai . Poate gasesti vreun coleg cu masina , altfel fiecare are locul propriu cit de cit ok , aproape de casa / spatele blocului . Orion nu foloseste pyrex , si sint mult mai scumpe ca altele . Ia cel mai mare pe care ti-l permiti , ca sa ai motiv sa ai grija de el .

Eu sunt obisnuit cu caratul greutatilor, plus ca nu il voi duce singur, ci voi fi insotit de cineva. Ma gandesc ca din moment ce voi avea la maxim grija de el, de ce s-ar zgaria/lovi chiar in tren? Il voi pune mereu in folia sa de protectie, dar si intr-o geanta speciala, sus, unde se pun in mod normal bagajele si voi avea tot timpul grija ca sa nu-l lovesc de ceva... Din fericire, trenul merge lin, plus ca voi avea laserul de colimare, in cazul in care va fi nevoie de o colimare. Daca acea persoana nu a avut deloc grija de telescop si l-a carat random, fara a-l proteja, este clar de ce a ajuns acel instrument in felul descris de dvs., dar asta nu inseamna ca si instrumentele altora vor ajunge la fel, avand in vedere toate cele scrise de mine mai sus. Tind sa imi iau acest intrument de 8'' tocmai pentru ca este de ~2x mai luminos decat cel de 6'' si am de gand sa vad foarte multe detalii la DSO. Da, este adevarat, inca ma pune putin pe ganduri portabilitatea instrumentului, desi nu cred ca vor fi probleme foarte mari.
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 21 Iul 2020 13:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De vreo 2 ani car un telescop (e adevarat, de 5") cu trenul fara probleme. La 8" intr-adevar nu m-as baga, dar am 1m63 si merg adesea la observatie singura Smile)
Bine, acum frecventza de observatii depinde mult de cat de usor e de carat/montat creatura. Mie mi-ar placea s-o am pe asta sau ceva similar, dar in viitor poate:) https://www.youtube.com/watch?v=E2Vrt_19_wM

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact