Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
AR80_AZ3_bino_s.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

stele duble: lista lui Lockier, etc


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 40, 41, 42 ... 48, 49, 50  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele duble

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 22 Apr 2020 23:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

N-am reusit cu dobul de 40cm, dar si seeing-ul a fost prost, acum variaza foarte mult in telescopul de 300mm. Incepusem bine cu theta Aurigae dar dupa ce am urmarit niste galaxii n-am mai putut urca mai sus de 166x.
Edit: Seeing-ul s-a stabilizat dupa ora 1, dar pe la 23 am strans telescopul de 40cm.
M-am uitat pe stelle-doppie.it si e listata cu separatie 0.63", deci in alta viata.


https://www.stelledoppie.it/index2.php?iddoppia=55607
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 24 Apr 2020 21:03 Download mesaj
Titlul subiectului: stele double lista lui Lockier
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara!

Dupa observatiile din serile trecute cand am gresit adresa ma refer LA dubla78UM
in seara asta am reusit sa o vad.Ieri seara am incercat din nou si mi s-a parut ceva dar
nu a fost concludent.Asta seara pe LA Ora 21 dubla78UM si-a deschis portile spre umirea mea.DA companionul este ca in puct minuscul de lumina si s-a vazut destul
de clar cu spatiu negru intre componente Dupa mine PA-ul este cam in jur de 50gr.Prima observatie am facut-o LA Venus si mi-am dat seama ca seeingul este bun cam de nota
7sau 8.Planeta de vedea frumos conturata ca in poze.Am folosit ocularul Meade 5000
5,5mm =275x.Dubla 78 am vazut-o timp de 15 min. pentru a fi sigur.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Apr 2020 12:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

vicu60

Scuze pentru reactia intarziata dar n-am intrat pe net de doua zile.
78 UMa este o stea celebra prin dificultate asa ca meriti cele mai calduroase

FELICITARI !!!

Ma bucura atat succesul tau punctual in observarea unei stele foarte dificile cat mai ales progresul tau ca observator de stele duble.

Cer senin si spor la observatii ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 26 Apr 2020 23:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vicu60,
Felicitari pentru "spargerea nucii" Very Happy

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 27 Apr 2020 07:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

PA-ul nu este cel corect. In rest, o separare clara la 0.63" cu diferenta de 3 magnitudini mi se pare fantastica, trebuie sa ai un telescop foarte bun.
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 27 Apr 2020 09:24 Download mesaj
Titlul subiectului: stele duble lista lui Lockier
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua!

FELICITARILE le impart cu voi cei ce postati aici la stele duble pe forum in special lui Mircea si Theogon
si eu va multumesc pentru sfaturi ,sugestii si idei gasite aici pe forum.
Capitolul asta cu stelele duble m-a atras cel mai mult si curiozitatea m-a facut sa incerc lucruri mai grele
datorita telescopului pe care il am.Concluzia este urmatoarea-seeingul este pionul principal ,telescopul ,
calitatea ochiului uman si experienta la ocular.
Revin asupra stelei duble 78UM si anume -in seara cu pricina am facut 2 serii de observatii la inteval de 1 ora sa fiu sigur ca rezultatul este pozitiv.A doua seara cam tot in jurul orei 21 am revenit asupra observatiei rezultatul a fost acelasi numai ca seeingul a fost mai slab.

Auriga -referitor la PA-ul stelei78 NU garantez valoarea ungiului mai exact companionul se afla in partea de N fata de steaua principala.Prin telescopul newton el se vedea spre S .
Oglinda telescopului este de 330mm fabricata de Discovery optics asa mi-a spus Catalin Fus cel care a facut telescopul.

pe curand! Vicu
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 27 Apr 2020 13:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe langa reusita ta de exceptie, sunt niste inadvertente care (mie cel putin) imi ridica niste semne de intrebare:
-potrivit tabelului dat de Sissy Haas privind splitarea dublelor inegale ca magnitudine (tabelul se limiteaza la oglinzi pana la 25 cm) dar prin extrapolare - oglinda ta (de o calitate deosebita) ar tebui sa spliteze la diferenta de magnitudine de 3 trepte, in jur de 0,94 '' . Ca ai reusit o splitare chiar cu un mic spatiu intre componente, presupune cumulativ o serie de factori la superlativ (oglinda, seeing si experienta)
- PA-ul este actualmente de 91 de grade - deci directia Est ( in postare se face vorbire mai mult de directia Sud sau Nord)

Este posibil sa existe o eroare in determinarea PA-ului, iar componenta sa o fi distins clar (mai ales ca tablelul lui Sissy este orientativ), dar dupa opinia mea poate ar fi bine sa revezi aceasta dubla si sa determini cu atentie unghil de pozitie: ar trebui sa fie exact spre Est, mai ales ca 78 UMa cel putin mie nu imi este accesibila cu nstrumentelepe care le am.

Oricum felicitari pentru rezultatele tale trecute, prezente si sigur viitoare.

_________________
mihai
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Apr 2020 16:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

theogon a scris:
... oglinda ta (de o calitate deosebita) ar tebui sa spliteze la diferenta de magnitudine de 3 trepte, in jur de 0,94 '' .


De ce? Care ar fi explicatia, te rog?

Vicu, eu nu-s asa darnic precum nea Mircea ... ca sa primesti felicitari trebuie sa-mi explici cum papucii mei ai ajuns la valoarea de 50 grd a PA-ului. Ce reper ai luat la masuratoare?

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 27 Apr 2020 18:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Silviu. Exista un tabel publicat de Sissy Haas in Double star for small telescopes, privind dublele cu o diferenta de magnitudine intre componente. Acest tabel l-am postat de ceva vreme pe forum. Am sa-l caut, sau am sa-l postez din nou.
Tabelul se opreste la telescoapele cu oglinda de 25 cm, In tabel se observa cu cat diferenta de magnitudine dintre componente creste, creste proportional si valoarea limitei Dawes perceptibila la ocular.

Pentru o oglinda de 25 cm, pentru diferenta de magnitudine 0 intre componente, rezolutia este egala cu limita Dawes respectiv de 0'',5 (0'',48 limita Dawes), iar pentru diferenta de 3 trepte oglinda respectiva este capabila sa spliteza stele duble separate de 1'',3 (o crestere de 2,6 ori respectiv 1'',3:0,''5=2,6)

Extrapoland aceste date, rezulta ca la o oglinda de 33 cm care ar fi capabila sa spliteze o dubla cu componente egale separate de 0'',36. La diferenta de magnitudine de trei trepte (care este diferenta de magnitudine intre componente la 78 UMa) ar rezulta o valoare de 0'',35x 2,6=0'',96

Limita actuala intre componentele dublei 78 UMa este de 0'',6

Acum tabelul acesta cred ca are un caracter orientativ, dar este bazat pe experienta la ocular si pe statistica. Sunt cazuri cand limita Dawes este depasita (seeingde exceptie, instrument foarte bun, experienta la ocular), dar de regula datele de acolo le-am regasit in observatiile pe care le-am facut si sincer nu am reusit sa ating limita Dawes la dublele foarte stranse pe care le-am observat.

Cam atat privind valoarea de 0'',96
Cat priveste PA-ul valoarea este eronata, de aceea l-am rugat pe Vicu sa repete observatiile pentru confirmare valorii

_________________
mihai
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 27 Apr 2020 19:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tabelul d-nei Sissy l-am postat in prezentul topic la p.19
_________________
mihai
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 27 Apr 2020 20:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pun si un tabel extras din '' Double and Multiple Stars and How to Observe Them'' de James Mullaney, tabel compilat de spaniolul Louis Arguelles pentru refractorul sau de 4 inci.
Probabil multi dintre voi il cunosc



tabel splitare 4 inci.pdf
 Descriere:

Descarcare
 Nume fisier:  tabel splitare 4 inci.pdf
 Marime fisier:  844.46 kb
 Descarcat:  de 85 ori


_________________
mihai
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Apr 2020 20:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Silviu

Iti inteleg nedumerirea.
Nu vorbesc in locul lui vicu ci vobesc despre PA din experienta proprie.
De cateva ori am gresit PA chiar si cu 180 grade dar acelea sunt cazuri speciale.
Erori de 20 sau 30 de grade mi s-au intamplat insa de multe ori.
Uneori le nimeresc ''la fix'' dar cel mai adesea nu.
Incomparabilul William Herschel a acceptat 5 grade ca precizie maxima a sa la aprecierea PA.
Colegul nostru a inceput sa observe duble de curand deci nu ma impresioneaza prea tare o eroare in estimerea PA,mai ales daca 78 UMa era in ''groapa zenitala''.
Acolo se pierde intuitia directiilor.
Pana la urma,ar fi bine sa ne procuram oculare cu reticul si gradatie iluminate.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Apr 2020 18:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru raspunsuri Smile
Nu vreau sa va stric topicul asa incat ma voi limita la aceasta interventie.
M-am inserat in aceasta discutie deoarece s-au adunat o seama importanta de inadvertente pe care am avut intentia sa mi le lamuresc:

Eroare PA: Inteleg foarte bine Mircea, ca o eroare de estimare de +/- 5_10 grade este fireasca in lipsa unui ocular cu reticul gradat, inteleg deasemenea (si mi s-a intamplat si mie) ca pot exista erori multipli de 90 grade suprapuse peste erorile de estimare. Cand este vorba insa de erori ce nu se incadreaza in aceste intervale, evident apare un semn mare de intrebare. E clar ca ceva nu este in regula!
Intre timp am purtat o discutie telefonica cu Vicu in care am reusit amandoi sa identificam sursa de eroare. I-am dat un pont care sper ca il va ajuta in viitor si am cazut de acord ca va trebui sa refaca observatia la dubla 78 UMa.

Valoarea variabila a rezolutiei telescopului functie de diferenta de magnitudine dintre componente: Trebuie sa recunosc ca inghit foarte greu aceasta afirmatie deoarece la mine splitarea unei duble incepe de la pozitia tangentiala a discurilor de difractie si se termina la spatiul negru dintre componente. Asta inseamna cu alte cuvinte ca distanta dintre componente trebuie sa fie de minim 1,22L/D adica sa vorbim de minim limita Rayleigh. Cand aceasta conditie este indeplinita, telescopul poate splita orice dubla indiferent de diferenta de magnitudine dintre componente. Apare insa un soi de paradox, chiar daca telescopul poate splita componente cu diferenta mare de magnitudine, ochiul nu poate percepe imaginea furnizata si are nevoie de un spatiu cu atat mai mare intre componente cu cat diferenta de magnitudine dintre ele este mai mare.
In concluzie (pentru ca sunt capos) voi trai si mai departe cu convingerea ca atunci cand este depasita limita Rayleigh, rezolutia variabila este data de ochi, nu de telescop.

Si nu in ultimul rand m-a dat peste cap imaginea sau desenul dat in link de Auriga. Asa ceva nu cred ca este posibil mai ales ca imaginea (sau desenul) nu seamana deloc cu aceea a unei stele privite la magnificatie mare. Si mai ciudat e ca nimeni din dublistii forumului nu au comentat pe marginea ei.

Sa aveti cer senin!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Apr 2020 22:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt de acord cu Silviu ca lista data de tanti Haas nu trebuie considerata la modul rigid.
theogon de altfel a si spus acest lucru iar Sissy Haas a lansat proiectul care-i poarta numele anume ca sa rafineze acel tabel orientativ.
Pe la inceputul lunii am facut observatii in tandem cu Armand la duble stranse din Leul si UMa unde am coborat pana la 0.61'' asa cum am raportat aici :

https://astroclubgalaxis.blogspot.com/2020...-2020.html

Voi ajunge cu rapoartele si la acele observatii,sunt curios sa vedem cum ne situam fata de tabelul Haas.
In ultimele zile am prins un filon foarte bogat in galaxii si am preferat sa stau la ocular sa vad minunatii decat sa scriu la PC.
Toata lumea lauda si face temenele cat de minunate sunt UFO Galaxy si Needle Galaxy cand nu departe pe cer sunt NGC 4656 si NGC 4631,mult mai impresionante.

Desenul dat la link de auriga nu l-am vazut pana ce zoth nu a scris mai sus despre el.
Eu ce sa zic,ma dau batut ,asa o fi vazut autorul observatiei.
Unii titani ai Astronomiei observationale au vazut bratele spirale al lui M33 cu luneta de 50mm cand eu abia o vad de multe ori cu apertura de 200mm.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 195



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 30 Apr 2020 20:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zoth, ochiul uman nu e singurul factor care limitează rezolvarea unei duble. Dispersia luminii pe particulele din atmosferă se vede ca o aură ce înconjoară steaua principală și maschează imaginea companionului – de asta Sirius e o „nucă tare” în ciuda separației de 10 arcsec. În cazul dublelor strânse discul companionului poate fi eclipsat de strălucirea inelelor de difracție sau, cum e cazul în imaginea din link-ul lui Auriga, să apară ca o anomalie persistentă la nivelul unui inel de difracție.
Unghiul de 50* raportat de Vicu ar fi cel corect dacă a confundat Estul cu Nordul; aș fi curios să aflu dacă a văzut chiar discul airy sau doar o gâlmă pe al doilea inel de difracție.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele duble Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 40, 41, 42 ... 48, 49, 50  Urmatoare

Download topic
Pagina 41 din 50
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact