Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
orion.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Curatare prisme binoclu Leica Trinovid 8x20 BC


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 28 Mar 2020 13:09 Download mesaj
Titlul subiectului: Curatare prisme binoclu Leica Trinovid 8x20 BC
Raspunde cu citat (quote)

Prezentarea acestui binoclu o puteti vedea aici http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=187350#187350
Am contactat acum aproximativ un an pe cei de la Leica si mi-au spus ca micul meu binoclu este fabricat in anul 1988. Astfel atatia ani explica de ce vaporii de vaselina s-au depus pe prisme ca o pulpere foarte fina (haze). Este ca o retea pulverizata de picaturi fine pe care am intalnit-o si la obiective foto mai vechi! Contrastul este primul care a avut de suferit dar si luminozitatea! Aproape un an am rezistat sa nu il desfac, dar ieri mi-am luat inima in dinti si l-am desfacut pe micutul Trinovid... Inainte sa incep operatiunea m-am consiliat cu Dbird si cu un alt prieten care face service obiective foto, carora le multumesc cu aceasta ocazie!

Problema principala a fost faptul ca imi trebuia o cheie speciala pentru a desface ocularele. Ieri mi-am adus aminte ca aveam o teava intr-o cutie. Teava, chiar daca e din aluminiu fiind prea moale pentru o scula, s-a potrivit perfect in diametru si grosime pentru ce imi trebuia ca sa confectionez cheia de desfacere. Practic cred ca cei de la Leica au aceeasi scula Smile Atat de bine s-a potrivit incat gasirea tevii a fost ca un semn clar ca trebuie sa curat binoclul.

Astfel am pilit 2 ore teava ca sa-i fac doi "dinti" exact pe masura si pe pozitiile potrivite pentru a ajunge cu aceasta scula la o piulita speciala. La aceasta piulita aveam accses foarte greu, aflandu-se adancita cam 1cm in interiorul unui sant ingust de 2mm, intre grupul optic al ocularelor si tubul propriu zis al binoclului. Piulita care tinea ocularele pe langa ca era greu accesibila, mai era si bine stransa. Astfel am picurat cu grija cateva picaturi de neofalina cu o seringa cu ac ca sa se degreseze filetul si am asteptat putin. Dupa ce am desfacut binoclul m-am apucat de curatarea propriu zisa a prismelor, proces ce a durat inca doua ore. A durat mult curatatul prismelor pentru ca m-am concentrat pe aceasta etapa fiind cea mai importanta pentru mine, vrand sa fie perfecte fara nici o urma. Le-am curatat amanuntit, cu grija si rabdare. Astfel inainte sa incep am degresat betisoarele de urechi lasandu-le in neofalina pentru ca uneori au din fabrica putin ulei pe ele. Apoi am trecut la curatarea prismelor cu spirt si cu un lenspen cu grafit, folosind miscari fine. Betisoarele de urechi le tamponam cu hartie igienica ca nu cumva sa fie surplus de spirt care sa ajunga prin capilaritate intre prisme (ar fi fost un dezastru). Am avut patru suprafete prismatice de curatat la fiecare prisma. In total opt suprafete care mi-au pus rabdarea la incercare fiind foarte mici. Prismele sunt o miniatura de aproximativ 1cm cub foarte migaloase la curatat. Dupa fiecare stergere inspectam cu o lupa puternica si lumina led daca au ramas mici urme. Curatarea corecta necesita o tehnica migaloasa: Observarea celor mai mici particule si urme prin inclinarea suprafetei in mai multe unghiuri, astfel incat lumina sa bata diferit pentru a vedea diferite urme sau particule de praf. De exemplu particulele de praf se vad mai bine intr-un anumit unghi, iar urmele de grasime se vad mai bine in alt unghi! In procesul de curatare am folosit si o perie antistatica si pompa de aer.

Si peretii tubului din zona prismelor aveau grasime intarita pe care normal ca am sters-o.

In momentul cand am desurubat ocularele am avut acces si la prisme care au iesit liber fiind si ele fixate cu aceeasi piulita. Prismele sunt un bloc compact fiind prinse intr-o montura fixa din fabrica la care nu mai poti umbla (decat daca le dezlipesti intre ele). Precizia mecanica este atat de buna la acest binoclu incat montura cu prisme nu poate intra in tubul binoclului decat intr-o singura pozitie neavand suruburi de reglare a colimarii. Colimarea se face poate din excentricele ocularelor? Deci de ce imi era cel mai teama am scapat...Colimarea! Totusi am facut si niste mici semne cu carioca pentru ghidare si nu mi-a ramas decat sa le pun la loc exact in pozitia in care erau. Ramanand perfect colimat! Spatiul dintre obiective si lentilele de focus fiind foarte curat, nu am avut de ce sa-l curat! Oricum vaporizarea particulelor de grasime a avut loc in timp doar in camera prismelor!

In urma acestei curatari contrastul a crescut izbitor!!! Binoclul a reinviat si nu mai este de recunocut! Dupa estimarile mele cred ca a crescut luminozitatea, dar mai ales contrastul cu aproximativ 20% fata de cum era inainte. L-am comparat cu Eschembach 8x30 Ww care avea inainte contrastul mai bun decat Leica. Dar dupa ce i-am curatat prismele acum Leica e cel care are o imagie mai vie avand un contrast mult mai mare decat Eschembach!

Atasez poze! Astfel de informatie tehnica este in premiera pe net pentru ca nu am gasit nici macar modele Trinovid asemanatoare desfacute sau cu schite tehnice. O singura exceptie o face o postare care arata un model si mai vechi Leitz demontat doar in zona de focus de pe punte. Atasez linkul respectiv pentru a avea in acest topic de pe situl nostru o referire tehnica cat mai completa si detaliata a acestui model. https://www.instructables.com/id/Leitz-Tri...us-Repair/

PS
Nu v-am zis de la inceput dar va zic acum: Acest Leica este primul binoclu demontat si curatat de mine Smile Am mai desfacut si curatat, avand putina experienta doar la repararea catorva obiective foto, si a catorva ceasuri Slava de noptiera, dar binocluri nu am desfacut niciodata...decat doar capacele de pe obiective si oculare Smile Stiu, nu e bine ca am riscat si mi-am facut mana direct pe un Leica, dar nu m-am putut abtine! Am avut noroc ca lucrurile au mers bine si nu am intampinat probleme, incepand de la confectionarea sculei pana la montarea binoclului la loc!



20200327_172006.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  346.11 kb
 Vizualizat:  de 4347 ori

20200327_172006.jpg



20200327_205216.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  202.29 kb
 Vizualizat:  de 4347 ori

20200327_205216.jpg



20200327_172158.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  286.77 kb
 Vizualizat:  de 4347 ori

20200327_172158.jpg



20200327_172536.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  256.49 kb
 Vizualizat:  de 4347 ori

20200327_172536.jpg



20200327_172256.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  332.24 kb
 Vizualizat:  de 4347 ori

20200327_172256.jpg



20200327_172321.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  314.57 kb
 Vizualizat:  de 4347 ori

20200327_172321.jpg



20200327_172339.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  347.76 kb
 Vizualizat:  de 4347 ori

20200327_172339.jpg



20200327_172400.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  329.24 kb
 Vizualizat:  de 4347 ori

20200327_172400.jpg



20200327_172435.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  339.07 kb
 Vizualizat:  de 4347 ori

20200327_172435.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 28 Mar 2020 17:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari! Se pare ca a meritat efortul. La cat mai multe interventii cu succes, si la cat mai multe instrumente readuse la viata.
_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Mar 2020 19:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand, m-a impresionat curajul tau, eu nu cred ca as fi avut Sad
In al doilea ... scula. Superb lucrata ...zici ca e facut pe masina de prelucrat in coordonate Smile
Si in al treilea rand, faptul ca ai impartasit cu noi aceasta reusita.
Multumim, felicitari pentru noul binoclu ... si cred ca mai trebuia mentionat ca aceasta operatie, in Germania , la firma mama (unde au tot ce le trebuie, inclusiv ... scula) te-ar fi costat 100 de Euro!
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 28 Mar 2020 20:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

... „vapori de vaselină” ...

Probabil că a fost „fiert” la Soare.
Nu am prea văzut în instrucțiunile binoclurilor temperaturi max/min de depozitare, transport, utilizare.
În general binoclurile sunt negre la exterior, deci lucrează la un regim termic ridicat.
Sunt și binocluri albe la exterior. Smile
Eu folosesc ziua binocluri albe, iar noaptea binocluri negre. Wink

Rolling Eyes

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Mar 2020 11:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Andy
Poate cand ai timp ne spui si noua de binoclul ALB. Niste ani in urma pe un forum italian un amator binocular prezenta un binoclu care era alb pe absolut toata suprafata sa, un porro. El il numea Binoclul Papal, chiar daca bineinteles ca acela nu era sau fusese al sfantului personaj. Am ramas de atunci cu acesta idee mai mult sau mai putin prosteasca de a avea si eu un Binoclu Papal. Nu prea am gsit ceva pe gustul meu, astfel incat pentru aceasta doleanta va fi nevoie sa imi confectionez, unul singur, este concluzia finala. Asa ca orice idee este binevenita.
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 29 Mar 2020 14:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Dbird,
Nu are nici o legătură cu cele sfinte.
Cred că ai înțeles mesajul de a nu lăsa optica uitată la Soare, fără a fi protejată.
Sunt puține, dar sunt, carcase protejate de culori deschise.

PS
unii vor trece de la cele sfinte și vor zice „alba-neagra” Wink



binoclu ALB 12x32.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  51.69 kb
 Vizualizat:  de 4225 ori

binoclu ALB 12x32.JPG



binoclu NEGRU 8x30.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  101.26 kb
 Vizualizat:  de 4225 ori

binoclu NEGRU 8x30.JPG



_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Apr 2020 08:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesant Alcorul ... au fost niste emisii foarte reusite ...
Ineleg , dar ceea ce vazusem eu era un binoclu complet alb, inclusiv pielea ... sa fiu cinstit efectul care il producea un astfel de echipament era foarte interesant aproape socant, chiar daca functional probabil nuera de dorit sa ai toate suprafetele perfect albe Smile
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 22 Apr 2020 12:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin cu o precizare tehnica. Colimarea acestui binoclu se poate face prin invartirea intregului bloc de oculare care, pentru o reglare fina si precisa, in prealabil se slabeste doar putin din piulita de prindere.
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact