Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jucombsu.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Verificarea colimarii binoclurilor


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 407




MesajTrimis: 09 Apr 2020 15:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am facut doua teste pentru testarea colimarii, primul fiind cel in care binoclul este montat pe trepied si in timp ce priveam catre o stea si ma indepartam de binoclu imaginea stelei respective se dubla pe verticala si usor pe orizontala. Cand ma apropiam de binoclu, imaginea revenea la normal.

Cel de al doilea test a fost cel cu oglinda, iar imaginea aparea foarte ok, fara probleme.

Pana aici nimic anormal, binoclul avea o usoara decolimare, partea dubioasa urmeaza. Tinand in continuare binoclul pe trepied si fortand cu mana, dar foarte usor, tuburile optice, imaginea se colima si steaua nu mai aparea dubla cand ma indepartam de oculare. Tubul stang il impingeam in jos iar pe cel din treaba in sus. Binoclul nu avea un joc vizibil in axul central iar distanta interpupilara se regla destul de greu, din ce am constatat ansamblul era strans destul de bine.

Binoclul despre care vorbesc este Delta Chase ED 10x50 pe care il aveam la vanzare, dar pe care l-am retras de la vanzare cand am constatat aceste probleme. Si peste toate acestea in momentul in care am desurubat adaptorul pentru trepied, surubul din binoclu unde intra adaptorul, s-a rupt.

Groaznic controlul calitatii la aceasta firma. La primul binoclu de acest fel a cazut o lentila care regla claritatea imaginii si s-a blocat rotita de focus. Urmeaza sa il trimit luni la garantie.

Pana acum am avut 5 binocluri de la Delta si niciunul bun.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 09 Apr 2020 16:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daniele, parcă ne-am vorbit Smile))). Ți-am spus ca exact la Delta am obs decolimarea asta..... Eram in magazin, si ma gandeam ca daca le spun ca e decolimat o sa zica ca sunt prost Smile, asa ca le-am spus ca e super binoclul si am sa revin Smile)). La 1500lei parca totusi ....ar trebui sa fie colimat. Eu am fost la HunterShop, spun asta ca sa vedem daca conteaza magaziunul sau nu. Oamenii de acolo sunt super ok, deci nu se ocupa cu mânării, si au toata gama de la Delta, dar mie mi-a trecut cheful dupa ce am testat extrem 10x50ed. Si totusi, daca e la noi problema, nu ne stau ochii drepti in cap? Smile)))
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 10 Apr 2020 08:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi pare rau de aceste probleme ale lui Daniel.
Eu am mai spus pe alt topic ca mecanica la un binoclu e cel putin la fel de importanta ca optica pentru ca: mecanica influenteaza optica dar optica nu poate influenta mecanica. O mecanica buna poate pune intr-o anumita masura in valoare o optica mai proasta, dar o optica stralucita nu poate "supravitui" unei mecanici proaste. Dar in unele cazuri e dificil sa-ti dai cu parerea despre calitatea slaba a mecanicii pentru ca ea se poate arata si intr-un timp mai lung, nu neaparat imediat dupa achizitionare. Despre binoclurile vechi poti avea afirmatii obiective referitoare la calitatea mecanicii, dar despre binoclurile noi trebuie sa asteptam sa imbatraneasca putin ca sa tragem concluzii cum se comporta...testul timpului!
tudor a scris:
... Se vorbeste foarte mult pe net ca si cum binoclul ar fi doar un instrument optic (da, stiu ca asta chiar este Smile ) Dar sa nu uitam ca el este si mecanica...El este optica si mecanica. La un binoclu este cel putin la fel de importanta calitatea constructiei si a mecanicii ca si a opticii. Pentru ca de mecanica tine in timp pastrarea colimarii, durabilitatea si nu in ultimul rand placerea si usurinta utilizarii. Decat un binoclu cu o optica ireprosabila dar cu o constructie proasta (asa ceva nu cred ca exista, ca nu ar pune nimeni icre de Manciuria in farfurii de unica folosinta. Dar sa facem totusi un exercitiu extrem de imaginatie pentru a arata importanta mecanicii)... mai bine un binoclu decent optic dar cu o mecanica perfecta (mai degraba exista varianta asta in realitate). De primul te bucuri cateva zile sau luni apoi: se decolimeaza la prima apasare pe oculare, rotita focusului are mici miscari in gol, pe frig intepeneste focusul, cauciucurile ocularelor nu mai stau cum le-ai pus, balamaua puntii dintre tuburile ocularelor se slabeste si nu mai mentine distanta interpupilara corect, sau si mai grav are doar un mic joc in balamaua puntii dintre tuburile ocularelor care produce o mare decolimare etc etc; Iar de al doilea instrument, chiar daca nu e perfect optic, te bucuri o viata de el ca il poti folosi pe orice vreme si oricand cu confort si placere, fara sa iti faca probleme, ramanand la fel de colimat cum a iesit din fabrica pentru ca are o mecanica buna. Se stie ca problemele optice la sistemul porro sunt mai usor rezolvate decat la sistemul roof. In schimb, ca un pret platit, cred ca proiectantii se confrunta cu mult mai multe problemele mecanice in sistemele porro decat in cele roof. Dar asta nu inseamna ca nu exista porro slabe optic si roof-uri slabe mecanic. Deci orice binoclu trebuie "cantarit" atat din punct de vedere optic cat si mecanic.
Mecanica ajuta optica dar optica nu ajuta mecanica! Wink
...


Oricum, Daniel fii bucuros ca ai Nikon-ul 10x70 IF SP WP care este ca TANCUL cu o mecanica ireprosabila

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia


Ultima modificare efectuata tudor la 10 Apr 2020 09:27, modificat de 2 ori in total
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2020 09:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atentie .. oficial Delta Optical da de exemplu in cazul Delta Chase 10x50 garantie 2 ani!!! (ofer 300 lei pe binoclul defect in discutie)
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 407




MesajTrimis: 10 Apr 2020 10:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Binoclul despre care vorbesc l-am cumparat de la Telescop Expert si l-am trimis inapoi pentru garantie, urmand sa fie inlocuit.
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 407




MesajTrimis: 24 Apr 2020 16:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am confectionat doua masti Bahtinov din folie transparenta printabila, pentru a verifica sau regla colimarea unui binoclu cu obiectivul de 50mm.

Vream sa va intreb in ce masura este aceasta metoda eficienta si cat de important este ca masca Bahtinov sa fie perfect centrata pe obiectiv.


Multumesc.



IMG-1334.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  875.78 kb
 Vizualizat:  de 7330 ori

IMG-1334.jpg



IMG-1335.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.18 MB
 Vizualizat:  de 7330 ori

IMG-1335.jpg



IMG-1336 (Large).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  226.74 kb
 Vizualizat:  de 7328 ori

IMG-1336 (Large).jpg


Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 24 Apr 2020 16:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai daca ai deja mastile, deabea astept se ne spui mai multe din experienta ta. Eu nu am incercat niciodata asemenea masti pe binocluri, si eu sunt curios. Am impresia ca trebuie sa intorci la 90 grade o masca fata de cealalta
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 407




MesajTrimis: 24 Apr 2020 16:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, Tudor, asa este. Nu este ideea mea, am gasit pe un alt site de astronomie aceasta metoda. O sa incerc diseara sa vad cum merge. Am un 12x50 care este foarte putin decolimat si am incercat diverse metode.

Initial am facut acele masti din hartie, dar cu mai putine linii pentru ca trebuiau decupate si era foarte migalos.

In testele de aseara, binoclul arata o mica decolimare, dar ciudat este ca odata colimat cu acesta metoda nu se mai aplica metoda cu defocusarea unui tub si suprapunerea imaginilor si nici cea cu indepartatul de oculare nu dadea rezultate foarte ok.

Pentru cine vrea sa incerce, in link-ul de mai jos este un generator pentru aceste masti.

http://astrojargon.net/MaskGenerator.aspx?...eSupport=1



IMG-1341 (Large).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  183.65 kb
 Vizualizat:  de 7318 ori

IMG-1341 (Large).jpg


Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 24 Apr 2020 19:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum ne-ai facut curiosi. Fa un "point restore" poate o sa ai nevoie Smile....la zi. Asteptam rezultatul.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 20 Iul 2021 22:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prezint mai jos o metoda extrem de simpla si de exacta in a depista decolimarea in binocluri:

Se focalizeaza o stea luminoasa, apoi in tubul drept se defocalizeaza steaua prin rotirea reglajului de dioptrie la maxim intr-o directie. Acum creierul nostru nu va mai putea corecta decolimarea daca este prezenta, ci va vedea un glob de stea defocalizata cu o stea punctiforma excentrica acestui glob defocusat. Daca binoclul este perfect colimat steaua punctiforma trebuie sa fie fix in centrul globului defocalizat! Nimic mai simplu! Spor la teste! Acesta este modul meu preferat de a testa colimarea...Rapid, eficient, simplu!
Ramane de vazut doar cum se poate masura daca binoclul e sau nu in marja de toleranta a decolimarii! Dar estimarea se poate face prin folosire indelungata, si daca nu da oboseala sau tensiune oculara inseamna ca binoclul este in limitele normale de colimare!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 21 Iul 2021 21:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte buna metoda aceasta de testare a binoclurilor, Tudor. Very Happy
In seara asta, mai devreme, am testat si eu binoclurile mele, un Bresser Superfocus 10x50, un Sakura 8x60 (pe el scrie 60x90, dar nu e deloc asa) si un IOR 8x40.
La toate trei am gasit decolimare, in sensul ca dupa ce am defocalizat canalul drept, din reglajul de dioptrie, steaua focalizata prin canalul stang se vedea pe marginea discului defocalizat de pe canalul drept al binoclului, nu in centrul acestuia. La binoclul Bresser 10x50, steaua focalizata se vedea pe marginea din stanga-sus a discului defocalizat, la binoclul Sakura, in stanga , putin in afara discului, iar la binoclul IOR steaua se vedea pe marginea de jos a discului.
Dar metoda cred ca este foarte sensibila, scoate in evidenta decolimari reduse, pe care in mod normal ochiul nu le sesizeaza.
Mentionez ca niciunul din binocluri nu produce vreo dublare a imaginii si nici macar disconfort la privit prin ele datorat decolimarii. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 22 Iul 2021 12:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E o mica problema la metoda asta: presupune ca bila defocalizata are centrul exact unde era steaua inatinte sa defocalizezi. Ceea ce este corect pentru o luneta perfect colimata (axa obiectivului coincide cu cea a ocularului).

Jumatatile de binoclu insa sacrifica (mult!) pe partea asta, pentru a putea alinia imaginile.

Propun un mic experiment: defocalizati usor o jumatate de binoclu, apoi refocalizati-o. Urmariti unde se afla centrul bilei defocalizate fata de sursa initiala de lumina.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 22 Iul 2021 19:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alex.
La lucrul acesta nu m-am gandit, poate in seara asta o sa repet testul si o sa urmaresc daca centrul bilei defocalizate coincide cu pozitia stelei inainte de defocalizare.

Prima oara o sa incerc cu canalul drept al binoclului, defocalizand din reglajul de dioptrie. Apoi si cu celalalt canal defocalizand din reglajul central de focus al binoclului ,sa vad care din canale are obiectivul si ocularul colimate pe axa optica si dupa aceea trag concluzia, care din canale trebuie reglat.

Din ce am aflat, binoclurile au reglaj de colimare tot pe canalul drept, unde obiectivul este montat intr-o celula excentrica, dar pot fi cazuri in care canalul drept sa fie corect colimat pe axa optica si canalul stang decolimat si atunci ar trebui intervenit asupra acelui canal, doar ca de cele mai multe ori nu are reglaj de colimare (obiectiv in celula excentrica) si trebuie reglat tot canalul drept care ajunge sa fie la fel decolimat pe axa optica ca si canalul stang, pentru a putea alinia imaginile vazute prin ambele canale ale binoclului.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 23 Iul 2021 13:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am facut testul cu determinarea centrului bilei defocalizate la binoclul Bresser 10x50 Superfocus, dar e dificil de facut cu binoclul in mana, asa ca l-am montat pe montura tip parghie, dar chiar si asa in timpul focusarii steaua se misca, imaginea vibreaza si este greu sa determini centrul exact al bilei defocalizate.

Ceea ce am observat totusi, este ca pe canalul drept centrul bilei coincide cu pozitia stelei inainte de defocalizare, insa pe canalul stang bila pare sa aiba centrul putin deplasat fata de pozitia stelei inainte de defocalizare, deci canalul stang ar fi decolimat, dar nu mult si nu duce la disconfort in timpul privirii prin ambele canale ale binoclului, asa ca nu ar avea rost sa intervinsa colimez binoclul, sa nu inrautatesc si mai mult decolimarea. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 23 Iul 2021 16:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa ne intelegem, exista 2 intelesuri pentru colimare (pe care cred ca le stie toata lumea care a contribuit la topic):
1) colimarea tip telescop: axa optica a obiectivului este facuta sa fie coincidenta cu cea a ocularului. Imaginea unei stele defocalizate e perfect circulara, fara cozi sau ovalizari, si e concentrica cu imaginea stelei focalizate.
2) colimarea tip binoclu: cele doua jumatati sunt aliniate intre ele, si aliniate cu axa mecanica (sarniera) binoclului. Cele doua imagini oferite de cele doua jumatati raman suprapuse, indiferent de distanta interpupilara.

Faptul ca bila defocusata are un alt centru fata de imaginea stelei din care provine tine de primul tip de colimare.

Cele doua tipuri de colimare au cauze (si conditii) diferite. Colimand telescopic fiecare jumatate nu garanteaza ca obtinem al doilea tip de colimare.

Mai degraba e pe dos: ca sa obtii al doilea tip de colimare aproape mereu se renunta la primul tip de colimare, fie inclinand prismele (si axa obiectivului are acum un unghi fata de axa ocularului) fie deplasand obiectivul in propriul plan cu inele excentrice - si din nou, axele obiectiv - ocular desi au ramas paralele, nu mai sunt coincidente.

E un compromis inevitabil, din cauza faptului ca nu putem inclina (mecanic) fiecare jumatate intreaga de binoclu fata de sarniera.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact