Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_0503_1ab_final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Nota de prezentare


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Regulus
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2020
Mesaje: 83

Motto: Oh Be A Fine Girl Kiss Me

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Apr 2020 16:21 Download mesaj
Titlul subiectului: Nota de prezentare
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor,

Povestea mea incepe cu "A fost odata", prin anii de scoala primara, cand incercam sa construiesc lunete din lentile de ochelari si obiective de aparate foto furate de la un var. Nu reuseam, dar toate erorile ma impingeau sa citesc, sa cunosc, sa tot incerc.
Mai tarziu, am inceput sa frecventez cursurile Astroclubului "Caelestis" din cadrul Palatului National al Copiilor Bucuresti, sub coordonarea domnului Adrian Pruna, timp de 4-5 ani, vreme in care am si participat la cateva Olimpiade de Astronomie cu rezultate modeste si am invatat sa folosesc un Dobsonian, un Maksutov sau o luneta solara. As vrea sa salut pe aceasta cale intregul colectiv PNC daca este cineva pe receptie. Minunate vremuri si minunate amintiri.

Vremea a trecut, optiunile s-au schimbat si copilul cu capul in nori si la propriu si la figurat a devenit adult. Mai tineam o minima legatura cu domeniul, insa per total am neglijat pasiunea copilariei.
Intr-o noapte, cand eram singurul om pe o raza de cateva zeci de km patrati in inima Deltei, pe un cer negru ca sufletul fostei au defilat toate figurile copilariei: stele, galaxii, planete. A fost prima data cand am regretat ca nu am un instrument astronomic. A urmat, asadar achizitia unui binoclu si mai apoi, limitat de buget, a unui slabut refractor de 70mm. Au inceput nopti intregi de frustrare din cauza unui cer de clasa 9 Bortle si detinerii pe persoana fizica a 2 maini stangi la folosirea unei monturi ecuatoriale. S-a echilibrat putin balanta prin cateva iesiri (prea putine) in zone mai prietenoase cu intunericul.

Cunosc forumul cam din 2011, l-am frecventat ocazional, si odata cu (re)aprinderea interesului pentru aceasta frumoasa stiinta, am decis sa imi fac si un cont. Subiectele de interes, pe scurt, ar fi:

- conectarea cu ansamblul comunitatii astronomice din Romania, impartasirea ideilor in cadrul sau si, bineinteles, consultarea sfaturilor/parerilor celor mai experimentati
- observatii DSO, in plan principal si planetare in cel secundar, in domeniul astronomiei vizuale, aici fiind limitat de tehnica modesta din dotare
- proiecte DIY pentru instrumente/accesorii, metode de upgrade instrumente, samd. Fiind un pasionat de "surubareala", am incercat sa aduc imbunatatiri sau sa construiesc diverse dispozitive ce imi pot face observatiile mai usoare. Evident, la un nivel profan fata de ce am vazut pe forum
- ca proiect de viitor, astrofotografia de incepatori. Documentandu-ma, insa, am vazut timpul si finantele necesare pentru inceperea acestui hobby si-l voi lasa pe ultim plan. I'm too poor and too noob for this, thank you!

Va salut calduros pe toti, va spun bine v-am gasit si sper ca postarea mea lunga sa nu va fi plictisit.

TL;DR: Pasionat de astronomie isi neglijeaza pasiunea, se reabiliteaza, isi cumpara niste martoage de instrumente prin care incearca sa obtina imagini de calitate Hubble, isi face cont pe astronomy.ro pentru a transforma ateii in credinciosi (aka a-si face cruce cand ii aud ideile) si isi descopera entuziasmul avut in copilarie. Do not stone to death, please!

Multumesc si cer senin,
Regulus (Alex)
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 03 Apr 2020 19:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bun gasit Regulus, frumoasa poveste si scrisa bine, care seamana pe ici pe colo,prin punctele esentiale, cu povestile multora din noi. Te asteptam cu rapoartele tale de observatii si aropos de pasiunea din copilarie, Brancusi zicea ca suntem inca vii cat suntem copii
_________________
mihai
Sus
Matrixul
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2012
Mesaje: 420



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Apr 2020 21:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit !
_________________
Un Om, cu bune si rele. Din praf de stele...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact