Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
10936761_915632125136851_1835141665_o.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO / Obiectele cerului profund


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 93, 94, 95 ... 98, 99, 100  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 24 Ian 2020 18:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai revenit "Picard"! Smile
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 24 Ian 2020 21:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc! Va tin pumnii, baieti! E ceva unic, adica pentru mine asa a fost.
_________________
Engage! Wink
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 25 Ian 2020 14:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Super treaba, sper sa mai ramana stralucitoare pana reusesc sa ies si eu cu Corbu' dupa ea Very Happy
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 25 Ian 2020 15:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut tuturor. Smile

Vin cu doua vesti bune:

-Prima veste este ca am reusit azi dimineata sa observ supernova SN 2020 ue din galaxia NGC 4636 din constelatia Virgo. Very Happy
Cel mai bine s-a observat la 100x, ca o stea de magnitudinea 12, la mai putin de 2' de nucleul galaxiei, aproximativ spre S.
In apropiere de supernova se mai vedea o stea de magnitudunea 13,4, care era mai slab luminoasa decat supernova, iar la N de nucleul galaxiei NGC 4636, inca o stea de magnitudinea 11,25, care era mai stralucitoare decat supernova, asta insemnand ca supernova avea o magnitudine in jur de 12, cam la limita telescopului, dar nu foarte dificil de observat, precum steaua de mag. 13 de langa supernova.

In camp cu galaxia si supernova se mai vedeau 2 stele cu magnitudini de 8, respectiv 8,4 , alte 2 stele cu mag. in jur de 10 si inca o stea de mag. 13 dar mai departata de galaxia NGC 4636, spre E.

Este prima supernova observata de mine pana acum, sunt incantat de aceasta ocazie de a putea observa o stea aflata la 46 milioane de ani-lumina, in ultimile sale "clipe de viata" , la scara de timp cosmica vorbind. Very Happy

Mai jos atasez si un desen cu supenova SN 2020 ue si galaxia NGC 4636.

- A doua veste buna este descoperirea a inca unei nebuloase de reflexie, fiind vorba de NGC 1788 din Orion, la 2 grade spre N de steaua Cursa (Beta Eri). Este foarte slab luminoasa si relativ mica, inconjoara o stea de magnitudinea 10. Se observa cel mai bine la 45x prin filtrul UHC.

In afara de acestea am mai observat in serile de 23 si 24 ianuarie urmatoarele obiecte (majoritatea reobservate):

-Galaxia NGC 936 din Cetus, mai la sud de steaua Delta Ceti. Este greu vizibila ,slab luminoasa, mica, de forma eliptica si difuza. Se observa cel mai bine la 100x.

-Roiul globular M 79 dn Lepus, la vreo 3 grade spre S de steaua Nihal (Beta Lep). Este bine vizibil, relativ slab luminos si mic, difuz. Se vede cel mai bine la 45x si 100x.

-Roiul deschis NGC 2360 Canis Major, la 3 grade spre E de steaua Gamma CMa. Este relativ slab luminos, relativ mic ,dispersat, de forma eliptica si are peste 15 stele.

-Roiul deschis NGC 2335 din Monoceros, la 2 grade spre S-E de roiul M 50. Este relativ greu vizibil, mic si compact, avand 5 stele.

-Roiul deschis NGC 2343 din Monoceros, in apropiere de roiul NGC 2335, este bine vizibil,mic si compact,de forma triunghiulara, avand 8-9 stele.

-Roiul deschis NGC 2353 din Monoceros, la 1,5 grade spre E de roiul NGC 2343. Este relativ slab luminos, relativ mic si dispersat si are 8-9 stele, din care 3 duble (una mai vizibila si cu componente mai simetrice, celelalte doua mai slab luminoase si asimetrice)

-Roiul deschis NGC 2423 din Puppis, in apropiere de roiul deschis M 47, la mai putin de 1 grad spre N de acesta. Este slab luminos, mare si dispersat, are peste 10 stele , din care 1 dubla cu separatie mica, sub 4".

-Roiul deschis NGC 2232 din Monoceros, la 2,5 grade spre N de steaua tripla Beta Mon. Foarte bine vizibil,foarte mare si dispersat, are 12 stele, din care 1 stralucitoare ,6-7 mai vizibile si restul slab luminoase.

-Roiul deschis NGC 2215 din Monoceros, intre stelele Beta si Gamma Mon, langa steaua 7 Mon. Este greu vizibil, foarte slab luminos , relativ mic, dispersat si are 7-8 stele.

-Roiul deschis NGC 2311 din Monoceros, la 1 grad spre V de steaua 19 Mon. Este foarte greu vizibil si foarte slab luminos, relativ mic si dispersat, stelele sunt atat de slab luminoase incat nu am reusit sa le numar.

-Roiul deschis NGC 2324 din Monoceros, la aproape 3 grade spre N-V de steaua Delta Mon. Greu vizibil, slab luminos, mic ,are 5 stele din care 1 mai vizibila si 4 slab luminoase.

Roiul deschis NGC 2301 din Monoceros, 2 grade spre S-E de steaua 18 Mon. Este bine vizibil, relativ slab luminos, relativ mare si dispersat si are peste 15 stele, din care 3 mai luminoase.

-Roiul deschis M 48 din Hydra, la 3 grade spre S-V de steaua C Hya si la S-E de steaua Zeta Mon. Este bine vizibil, relativ slab luminos ,foarte mare si dispersat ,avand peste 25 stele ,din care 7 stele dispuse in sirag pe directia N-S.

-Roiul globular NGC 2419 din Lynx, la vreo 6 grade spre N de steaua Castor (Alpha Gemini). Este foarte greu vizibil, mic si difuz. Se observa numai la 100x.

-Nebulaosa planetara NGC 2392 Eskimo din Gemini, la 2 grade E de steaua Wasat (Delta Gem). Este foarte bine vizibila, foarte mica, cu aspect de pata usor difuza pe margini, cu stea in centru vizibila mai ales de la 100x in sus, chiar si cu filtrul UHC.

-Nebuloasa planetara NGC 1535 Cleopatra din Eridanus. Este bine vizibila, relativ luminoasa, foarte mica si posibil cu stea in centru, insa nu sunt sigur.



sn2020ue.jpg
 Descriere:
Supernova SN 2020 ue din galaxia NGC 4636 din constelatia Virgo, observata pe data de 25 ianuarie 2020 orele 5-6 TLR, prin telescop reflector 114/900mm, la grosismentul de 100x.
 Marime fisier:  554.62 kb
 Vizualizat:  de 4417 ori

sn2020ue.jpg



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 25 Ian 2020 19:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna treaba, Iulian, si frumos, exact si desenul, acelasi lucru se vedea si la mine, cu cele doua stelute in stanga si in dreapta. Ma bucur ca ai reusit sa o vezi! Very Happy
_________________
Engage! Wink
Sus
metalgibson
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Sep 2012
Mesaje: 207

Motto: iubiti cerul! acolo se ascunde viitorul nostru

Localitate: Stefan Voda

MesajTrimis: 26 Ian 2020 21:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am facut o tura pe la aer curat .
Cerul era negru intratit ca am destins cu ochiul liber nebuloasa orion M42 ,ca o pata sura mica,inafara de multe stele care se vedeau prin toata constilatia Orion.
Am ajuns acasa ,si m-am pus sa o privesc de la balcon cu ajutorul binoclului SaKura 70mm 20-x180 .
S-a dezgolit nebuloasa in fata ochilor mei ca o fata tinara si fragida,gingasa cu o finete ce te face sa te topesti si sa te napustesti asupra ei, peste 10minute mi-am impus creerul sa fuga de la gipnozul Orionesei Printesei si sa ma primblu prin regiunea ei ,unde erau gramezi de stele stralucitoare.

Si Astazi am decis sa o tintesc cu artilerie de calibru mai mare .
Pe la 6 mi-am instala la Balcon Astromasterul 130 Hand Made ,l-am lasat pe o ora sa se aclimatizeze , apoi pe la 7 l-am indreptat spre nebuloasa Orion .
O ora intreaga am stat si am admirat-o chiar daca picioarele de la ger imi inghetase dar in schimb sufletul mi-l incalzea ea .

Am folosit ocularul Ploss 25mm . Am incercat cu camera planetara CIWI sa o filmez, insa nu am reusit, ISO maxim e de 200 iar expozitia de la +2 la -2 la camera .
Asa ca mai baieti am savurat-o vizual doar , incercind filtrele UHC SVbony si SKyglow, dar fara ele mai bine se vedea.
Am desenat-o in blocnot si apoi in paint, mai jos este ceea ce am vazut eu cu ochii prin Ploss 25mm .

Iesiti acuma si prindeti-o cit se primbla ea pe cer !
Cer senin voua!



M42.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  19.51 kb
 Vizualizat:  de 4357 ori

M42.jpg



_________________
Meade DS2114 cu montura dobson home made;refractor 70/1200mm homemade;Celestrone Astromaster 130 homemade.cctv LN300,goto Celestron GT,Sakura zoom 20x70,Datyson 10x50
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Ian 2020 23:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumiri lui Milan pentru pontul despre supernova din 2020 si felicitari lui si lui Iulian pentru observarea acesteia !

Bravo,interesant raportul de observatii Igor !
Sa precizam ca in schita ta Nordul este jos.
In josul schitei se vede roiul stelar deschis ''Crocodilul''/ NGC 1981 iar in partea de sus se vede steaua Iota Ori cu cateva stele din roiul asociat nebuloasei NGC 1980.
In stanga lui Iota -pe desen , se vede steaua dubla STF 474.
Inca odata felicitari ,astept cu mare interes urmatorul raport de observatii,Mircea

Sa nu creada cineva ca hibernam la Arad...
Astroclubul Galaxis a profitat de fereastra de cer senin de Joi si Vineri , membrii clubului nostru au efectuat observatii in ambele seri.
''Partea leului'' au avut-o desigur obiectele DSO ,in cele doua seri fiind observate vreo 50-60 de obiecte.
Am observat si planete (Venus si Uranus) ,''aripile'' lui ISS dar vedeta a fost cometa C/2017 T2 PANNSTARS.
Vom reveni cu rapoarte detaliate ,acum pun o poza de Vineri cand am avut sase telescoape dintre care cinci au fost puse in statie si utilizate la observatii.
(Dobsonianul meu este un pradator , se ascunde bine in noapte dar este si el acolo... )

Mircea



participanti24.01.20.v3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  42.09 kb
 Vizualizat:  de 4339 ori

participanti24.01.20.v3.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
metalgibson
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Sep 2012
Mesaje: 207

Motto: iubiti cerul! acolo se ascunde viitorul nostru

Localitate: Stefan Voda

MesajTrimis: 27 Ian 2020 00:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Mircea ! pentru informatii interesant

Si eu m-am gindit la acele doua stele lipite una de alta ca ar fi duble!
deci pot sa spun ca sunt primile mele duble STF 474. si atunci tine-te bine incep sa te intrec in iubirea ta pe veci "Stelele duble" Very Happy

Cer senin !

_________________
Meade DS2114 cu montura dobson home made;refractor 70/1200mm homemade;Celestrone Astromaster 130 homemade.cctv LN300,goto Celestron GT,Sakura zoom 20x70,Datyson 10x50
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Ian 2020 00:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Engarde tinere , accept provocarea !

Marqui de Myrcheaux



Andrey Shishkin.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  362.89 kb
 Vizualizat:  de 4324 ori

Andrey Shishkin.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Feb 2020 21:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cerul este senin !
Infanterie Stelara , sa rasune Imnul DSO !
La telescoape !

https://www.youtube.com/watch?v=-bzWSJG93P8

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
metalgibson
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Sep 2012
Mesaje: 207

Motto: iubiti cerul! acolo se ascunde viitorul nostru

Localitate: Stefan Voda

MesajTrimis: 16 Feb 2020 11:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Very Happy Mircea Haiducul Nostru interstelar ) ca si Capitanul Picard din Star Trek!

Sa luam cu asalt stelele))

apropo uitativa la acest link : https://www.itelescope.net/
poate cineva e interesat , sa va fie de folos!

Cer Senin si Pop Corn!

_________________
Meade DS2114 cu montura dobson home made;refractor 70/1200mm homemade;Celestrone Astromaster 130 homemade.cctv LN300,goto Celestron GT,Sakura zoom 20x70,Datyson 10x50
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Feb 2020 15:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumim Igor pentru link !

Zis si facut !
Am iesit sub cer la ora 22.
Am notat un total de 24 de obiecte observate.

*Am inceput cu ''recapitularea lectiei de ora trecuta'' unde am reobservat stelele duble STF 1694 / HR 4893 cu separatia de 22'' si PIN 6 /HR 4693 cu separatie de 43''.
Mi-a fost asa de dor de aceste doua duble lejere deoarece cam pe la jumatatea distantei dintre ele am revazut nebuloasa planetara IC 3568 / Lemon Slice de 11.1 mv ,vazuta ca o mica pata cetoasa ,usor mai luminoasa spre centru.Sunt sigur ca o voi vedea si cu luneta de 90mm.

*Dar nimeni nu ma impiedica sa arunc o privire imprejur asa ca am observat si STF 1625 din vecinatatea lui PIN 6.
Azi am vazut ca am ratat KUI 61/ HR 5009 , o dubla de colectie de 6.4mv si 9.1mv si separatia de 1''.... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Aceasta este varful unui triunghi isoscel avand STF 1694 si PIN 6 ca baza.

*Am mutat apoi frontul in Cainii de Vanatoare unde am observat galaxia M94 care era abia vizibila in cautatorul 9x50mm.In reflectorul de 200mm este un obiect cetos,eliptic si luminos.
''Nu stiu altii cum sunt...'' zicea Ion Creanga dar M63 mie imi pare la fiecare observatie a fi o galaxie categoric mai slab luminoasa decat M94.Voi cum le vedeti ?
A urmat apoi galaxia canibala NGC 4490/Cocoon Galaxy ,foarte usor de gasit si bine vizibila deja la 41x in ocularul LV 30mm.Din victima sa insa ,NGC 4485 n-am vazut urma.O fi fost pacla atmosferica de vina,nu cred ca ospatul s-a terminat.
Nu departe spre Nord-Vest am gasit cu usurinta si am vazut galaxia NGC 4449 ,cam jumatate ca marime aparenta fata de M94 si M63.
Desigur M51-NGC 5194 nu puteau lipsi din...lista ,era sa zic ''meniu'' dar canibalismul e la mare moda in lumea galaxiilor ,asa ca mai bine evit termenul.Si acolo cam asta pare sa se intample.

*Mi-am incheiat socotelile in CVn prin observarea stelei carbon ''La Superba''/Y CVn cu indice de culoare 3.Cred ca indicii de culoare se dau pe pile , R Lep mie imi pare mult mai ''colorat'' ,mai ''sangeriu'' decat La Superba.

*Am observat apoi galaxii in Leul ,era normal sa incep cu tripleta M65-M66-NGC 3628.Ca de obicei,la mariri mici,tripleta devine dubleta si se vad numai M65-M66.Dar (dupa multe ore de cotrobait dupa cea de a treia galaxie NGC 3628 ) stiam unde sa privesc ...''la fix''.
La 154x,in ocularul Baader zoom Mark III,NGC 3268 se vedea neasteptat de mare ,fusiforma si inclinata pe diagonala campului din cauza inaltimii inca mici a constelatiei.In preajma meridianului , fusul galaxiei trebuie sa apara -mai mult sau mai putin - orizontal.
Intre Theta Leo si Delta Leo am vazut doua galaxii dar ,pana la urma,am observat doar una :minuscula NGC 3607 de 2.4'x2.2' la 12.76mv -conf. Stellarium.Desi are o stralucire de suprafata ''de speriat'' la 14.5mv ,totusi acesta galaxie se zareste deja la 41x in ocularul LV 30mm.
Cealalta galaxie NGC 3626,am gasit-o de doua ori si am vazut-o in acelasi ocular dar atat am facut-o pe desteptul sa gasesc o metoda pentru viitore reobservari ''la plezneala'' cu cautatorul RDF ...pana ce am pierdut-o si nu am mai studiat-o la mariri ''adevarate'' de 100x sau 150x.

M-am mutat apoi spre Sud-Vestul lui Leo unde am observat M95 ,M105 si NGC 3384.

*Am reobservat stelele duble Iota Leo de 2'' si Omega Leo de 0.83'',steaua carbon R Leo si galaxia NGC 2903

*Sa nu uit sa adaug planetara M97 ,''bine'' vizibila Wink fara filtru si galaxia M108 ,abia vizibila cu vederea periferica ,ajutata de vederea lui TRex.

Si uite asa s-a facut ora 2 si mi s-a cam facut somn ,nu mai vorbim despre degetele aproape inghetate de la ''chicioare''...

Sa nu uit inca doua noutati: steaua dubla STF 1520 din UMa si Asellus Tertius /K2 Boo.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
metalgibson
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Sep 2012
Mesaje: 207

Motto: iubiti cerul! acolo se ascunde viitorul nostru

Localitate: Stefan Voda

MesajTrimis: 16 Feb 2020 23:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oho Mircea ,mai intrecut!

Eu la fel am iesit astazi cu telescopul pe la 20:20 , cam frig dar rabdator.

Numai am instalat telescopul si am vrut sa Sincronizez telefonul cu Montura s-au apropiat un cuplu tinar de mine,si au inceput sa ma intrebe ,cit costa ,ce se vede..etc,
Le-am povestit cum lucreaza montura,cum se conecteaza la telefon,prin ce programa, si nici nu m-am asteptat ca ei cunosc de stelarium , le-am spus ca folosesc un fel de stelarium pe telefon-Skyportal Celestron care se conecteaza prin Modulul Skyportal wifi Adapter ... asa si nu s-a conectat montura la telefon si ca sa le arat cite ceva rapid,am conectat telecomanda NexStar si fara Aliniere am indreptat telescopul spre M42 Orion, intii le-am arat cu mina unde se afla si ca acel loc ascunde o nebuloasa frumoasa care va fi ca o pata sura,insa se vor deosebi diferite nunate de sur (nouri) .
Ambii au ramas frapati cind sau uitat prin ocular,le-am sfatuit sa caute in internet nebuloasa Orion si sa o vada in culori si sa faca asociere intre cum au vazuto prin telescop!
Mi-au cerut datele de contact si m-au intrebat daca mai ies saptamina asta ,ca vor sa mai aduca un baiat care e fan de stele..Apoi au plecat,iar eu am ramas sa calatoresc printre stele.
Am incercat sa caut Uranus insa asa si nu am dat de el ,apoi am indreptat spre Pleade le-am savurat din plin ,apoi am mers in zona intre Pleade si Orion, unde am dat de un roi de stele Hyades . apropo Mircea am observat mai multe stele duble in seara asta!
Dupa Hyades m-am dus la indureratul nostru Gigant rosu Betelgeuse care zilele astea si-a schimbat forma si si-a perdut 35% din luminozitate ,e in stare de boala!
De la el m-am mutat mai spre vale la Sirius ! aici eu am stat foarte mult uitinduma la frumusetea lui alba ,stralucitoare, care parca pulsa,ba mai aprins ,ba mai putin aprins,extraordinar de frumos, iata aici Mircea ai destins dubla Sirius A, Sirius B ?
Am mai umblat pe cer uitinduma la roiuri deschise de stele,pina cind ochii au inceput sa lacrimeze de la vintul rece. Am strins Telescopul si am plecat acasa la un ceai fierbinte.

_________________
Meade DS2114 cu montura dobson home made;refractor 70/1200mm homemade;Celestrone Astromaster 130 homemade.cctv LN300,goto Celestron GT,Sakura zoom 20x70,Datyson 10x50
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 17 Feb 2020 08:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

metalgibson, si mie imi place sa monitorizez Betelgeuse tocmai datorita probabilitatii sa explodeze...Dar s-ar putea ca nici stramosii stramosilor stramosilor nostrii sa nu vada supernova. Sau se prea poate s-o vedem chiar noi maine... Indiferent de situatie noi vedem evenimentul cu intarziere a "transmisiei live" de 650 ani Smile
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Feb 2020 14:19 Download mesaj
Titlul subiectului: Obiectele cerului profund
Raspunde cu citat (quote)

Tudor,
Nu cred ca mi-as dori sa fiu atat de aproape incat sa o vad pe Betelgeuse explodand...in timp real...Indiferent de cat de pasionat as fi de astronomie.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 93, 94, 95 ... 98, 99, 100  Urmatoare

Download topic
Pagina 94 din 100
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact