Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
California_nebula_final_background_correction_reprocessed.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cassiopeia widefield


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
florin_astro
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Oct 2006
Mesaje: 255



Localitate: Tg.Mures, Romania

MesajTrimis: 21 Oct 2007 21:52 Download mesaj
Titlul subiectului: Cassiopeia widefield
Raspunde cu citat (quote)

Stiu ca nu se ridica la nivelul pozelor postate aici dar m-am gandit sa o impartasesc cu voi. E vorba despre constelatia Cassiopeia and neighbors: M31 si roiul dublu din perseu. Imaginea a fost obtinuta prin medierea a 5 imagini care au dat un timp total de expunere de 14 minute si 51 secunde. Pentru prelucrare am folosit DeepSky Stacker si PhotoShop. Imaginile au fost luate cu ajutorul unei camere Canon 350D, cu obiectivul din kit la focala de 27mm si luminozitate F5. Este unul din primele first light'uri cu camera. Pentru fotografiere am fixat camera pe un trepied si apoi tot sistemul l-am asezat pe o platforma ecuatoriala. Subframeurile au fost luate la timpi de expunere cuprinsi intre 2 minute si 3 minute, ISO800. Am reusit in cele din urma sa fac rost si de un teleobiectiv 70-300mm insa vremea este foarte capricioasa si nu am avut inca noroc sa-l incerc. Sper ca saptamana ce vine sa isi bage si vremea asta mintile in cap si sa revina la normal. Cer senin.


cassiopeia_widefield.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  147.22 kb
 Vizualizat:  de 8324 ori

cassiopeia_widefield.jpg


Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Oct 2007 22:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt interesante și astfel de poze. Am impresia că e un pic cam întunecată. E de la prelucrare?
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Oct 2007 06:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E foarte frumoasa poza, dar ii cam lipsesc culorile si mi se pare prea intunecata. In rest e pe gustul meu.
Numai bine!
Sus
florin_astro
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Oct 2006
Mesaje: 255



Localitate: Tg.Mures, Romania

MesajTrimis: 22 Oct 2007 08:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intradevar vad si eu acuma de pe alt monitor ca poza e cam intunecata. Am prelucrat-o aseara si fiind intunerec in camera mi s-a parut ca pe monitorul meu e prea deschisa... si de aceea am mai inchis-o putin. Pe imaginea originala culorile se vad mai bine, aici probabil s-au diminuat de la scalarea imaginii si salvarea in format jpeg.
Sus
hans602
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 812



Localitate: Alzey Germany

MesajTrimis: 22 Oct 2007 11:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumos Florin mai ales pentru first-light.
Ca este prea inchisa nu este problema ca mai
poti prelucra un pic.
Framuriile originale in ce format ai facut Raw sau Jpeg.
Aici este recomandat sa folosesti Raw deoarece ai mai
multe informatii.


Clear sky Hans
Sus
florin_astro
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Oct 2006
Mesaje: 255



Localitate: Tg.Mures, Romania

MesajTrimis: 22 Oct 2007 13:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am folosit formatul jpeg din pacate. Nu am luat nici dark frame'uri si nici flaturi sau bias'uri, deoarece eram nerabdator sa fac cat mai multe poze la timpi de expunere cat mai lungi. Pe viitor o sa incerc sa imi imbunatatesc tehnica de fotografiere. Pana una alta, vreau sa zic ca sunt foarte multumit de deepsky staker. Pana acum foloseam iris, insa nu stiu din ce cauza, dupa conversia fsierelor raw, imaginile trageau mult spre verde si la prelucrare trebuia corectat acest aspect, insa de multe ori nu reuseam sa gasesc balansul corect al culorilor. Ati mai intalnit problema asta, cei care folositi iris? Si in caz afirmativ cum ati rezolvat-o?
Sus
hans602
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 812



Localitate: Alzey Germany

MesajTrimis: 22 Oct 2007 19:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stacul framuriilor fac si eu cu DeepSkyStacker.
Pe viitor sa folosesti formatul Raw,dark si flat la expuneri
mai lungi,ca sa scoti maximul posibil.


Clear sky Hans
Sus
florin_astro
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Oct 2006
Mesaje: 255



Localitate: Tg.Mures, Romania

MesajTrimis: 23 Oct 2007 19:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin cu o intrebare. Am facut cateva imagini in format raw cu tot tacamul: lights, darks, flats, bias. Problema e ca dupa ce le incarc in deepsky staker si le prelucreaza la final tiff'ul e doar la rezolutia de 1737x1157px, nicidecum la rezolutia la care au fost trase raw'rile. Exista vreo setare care sa scoata imaginea finala la o rezolutie normala, sau trebuie sa mai instalez ceva?
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 23 Oct 2007 23:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu c-as avea ceva de cartit tehnic, oricum nu as discuta calitatea unei astro-poze de amator.
Dar... e doar un camp de stele. Prin ce iese acesta poza in evidenta, față de o poza a Pleiadelor?
... Nu vreau să fiu înțeleasă greșit. Daca e vorba de Casiopeea... Unde e Casiopeea? Un neavenit vede acolo doar o distribuție de puncte luminoase. Ce-mi sugerează mie - ca neavenită- acestă poză? Puteați pune ca titlu "mitocondrii", la fel de bine.
Pe scurt, lăsând deoparte calitatea tehnică la care, repet: nu mă pricep, mie mi se pare o poză nereprezentativă: nu scoate în evidență nimic altceva decât un câmp de stele din care cei fericiți cu darul cunoașterii pot recunoaște și o Casiopee. ei.... cam așa.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Oct 2007 04:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lucia astronomia se face afara sub cer si nu in casa. Daca ai fi incercat sa observi aceasta constelatie si obiectele din jurul ei noaptea ai ramane uimita cat cat de bine reda aceasta poza realitatea. Cam asta este scopul acestei poze.
Daca nu ai simturile astronomice dezvoltate nu ai cum sa nu vezi o distributie de stele aici. Este ca si pictura, un tablou bun poate parea pentru unii o opera de arta si altora doar un tablou normal.
Sper sa nu te superi ca am zis asta dar cam asta este adevarul.
Numai bine!
Sus
florin_astro
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Oct 2006
Mesaje: 255



Localitate: Tg.Mures, Romania

MesajTrimis: 24 Oct 2007 07:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

k, sa o luam pe indelete. In primul rand prelucrarea lasa de dorit, asa ca se prea poate ca unui neavenit sa ii vina greu sa recunoasca Cassiopeia, care by the way este in centrul imaginii. Din aceasta cauza am si dat titlul topicului Cassiopeia widefield - cassiopeia camp larg, si am mai spus in text and neighbours: M31 si roiul dublu din perseu. Dupa cum zicea si Catalin, astronomia se face sub cerul liber si unui astronom amator nu ii vine foarte greu sa recunoasca constelatia in functie de aceste doua obiecte invecinate. Ca sunt multe stele, de vina este expunerea lunga, de fapt ideea a fost sa vad cam ce se poate obtine la o expunere de cateva minute. Sunt sigur ca daca cropul imaginii ar fi fost altul imaginea ar fi fost perceputa altfel. Promit ca data viitoare sa vin cu poze mai reprezentative si cu prelucrari mai bune Smile.

PS: am gasit in final si problema la deepskystaker. Era vorba de interpolare pentru format raw, care la mine era setat pe superpixel. Daca as fi citit explicatiile de acolo mai devreme as fi vazut ca la aceasta setare imaginea este dimensionata la jumatate.
Sus
hans602
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 812



Localitate: Alzey Germany

MesajTrimis: 24 Oct 2007 11:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Florin chiar am vrut sa-ti raspund la problema
cu DeepSkyStacker dar vad ca ai gasit solutia.
Lucia daca am fii profesionisti in ce facem ai
avea dreptate cu ce spui.Dar noi fiind amatori
pe parcurs de invatare nu avem pretentia de
poze super.Al doilea motiv ar fii ca trebuie sa
tinem cont de incepatori.Astrofotografia este foarte
complexa in ce priveste echipamentul si experienta
acumulata,cea ce unul care nu practica nu stie.
Nu vreau sa ma justific insa vreau sa-ti corectezi
putin unghiul de vedere sau cum s-ar spune in
astrofizica sistemul de referinta.

Clear sky Hans
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Oct 2007 11:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt de acord cu Cătalin, principala calitate a imaginii e realismul. Exact așa ceva vezi cu ochiul liber pe un cer bun. Și exact aceleași dificultăți le ai la identificarea constelațiilor. Smile

În plus, din când în când se satură omu' de mofturile de primadonă ale lu' M31 și vrei s-o vezi la munca de jos, într-un rol secundar. Mr. Green
Sus
Zaraza
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2007
Mesaje: 53



Localitate: depaaarte

MesajTrimis: 07 Noi 2007 10:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut

Sub Iris trebuie sa aduci verdele la nivelul normal, dat fiind ca lucrezi sub matrice Bayer care are mai mult verde decat rosu si albastru. Fiecare culoare trebuie inmultita cu un coeficient specific fiecarui aparat - cauti pe net coeficientii in functie de aparatul cu care lucrezi. Iris are apoi in meniul "tratare" ceva optiune de a corecta culorile.

Dss e foarte performant pentru pre-tratate: dark/flat/offset, aliniere, insa Iris ramane referinta in umila-mi parere.

Cat despre poza ta cu respectiva constelatie - Scaunul lui Dumnezeu la noi in folclor - sunt de acord cu Lucia: in sine, poza n-are nimic extraordinar, fiind cum ai spus si tu un test pentru timpi mai lungi de expunere. Devine interesanta si poate fi considerata reusita doar de cei ce ingheata contorsionandu-se pe langa luneta, noaptea pe ceva deal.

Dupa vreo 3h de nervi la -15°C incercand sa traga-n chip Uranus, un anume fotograf i-a aratat iubitei lui sotii rezultatul pozei: o gamalie verziue intr-o puzderie de puncte albe. Reusita e o notiune relativa Smile

sa aveti parte de cer senin

_________________
Ardealu-i fruncea.
Sus
florin_astro
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Oct 2006
Mesaje: 255



Localitate: Tg.Mures, Romania

MesajTrimis: 07 Noi 2007 17:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sfaturi. Si eu consider personal softul iris ca fiind un soft foarte bun, special conceput pentru astronomie si in plus este free. Vizavi de determinarea coeficientilor care trebuiesc aplicati canalelor de culoare, ma gandeam sa fotografiez un subiect de culoare alba si apoi sa modific balansul culorilor (functia white) in asa fel incat culoarea alba sa fie alba.
Inca o intrebare. Care este in iris metoda cea mai buna de stakare? Eu folosesc functia add si bifez normalize. Celelalte functii nu prea le-am folosit pentru ca sunt mari consumatoare de resurse si timp. Dvs. ce functie folositi in acest scop?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact