Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
calea_lactee_pano_web.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

acoperire antireflex pe prismele porro?


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
catra
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2017
Mesaje: 10



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 19 Noi 2019 09:36 Download mesaj
Titlul subiectului: acoperire antireflex pe prismele porro?
Raspunde cu citat (quote)

Salut!

Am si eu o intrebare de baba: exista binocluri cu prisme porro acoperite antireflex? Daca nu, de ce?
Ma uitam la specificatiile lui Skymaster Pro, iar la 'Prism Coating' spun doar ca-i 'NA'
https://www.celestron.com/products/skymaster-pro-20x80-binoculars
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 19 Noi 2019 11:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dap. Zeiss de regula isi acopera prismele. Am avut la reparat vreo 6 bucati, 5 aveau prismele acoperite.
Si mai sunt si alte modele, tot asa, mai "de soi", sau mai atent/ingrijit construite. M-am uitat la Lacerta Explorer 8x45 si pare sa aiba tot asa. Am constatat ca in binoclurile la care prismele sunt acoperite cu "sepci" negre mate din tabla sau plastic pe catete, uneori poti gasi si acoperiri antireflex (daca binoclul e un pic mai scump, evident).

Citat:
Daca nu, de ce?

As fi tentat sa zic ca pe motiv de costuri care ar ridica pretul la raft, dar.. stiu ca acoperirea se face pe loturi, adica nu bagi o prisma o data in clopotul de acoperiri, pui cateva, mai multe, deci cresterea de pret pe unitate ar fi infima. Deci, mai degraba as zice ca de lene. La fel si cu sepcile pt prisme - nu cred eu ca costa o avere sa faci o sarja de cateva mii de bucati sa protejezi imaginea de reflexii si difuzii interne care-ti sterg contrastul; dar nah.. se zice ca, citez: "calitatea costa". In cazul asta costa pe client mai mult decat pe producator. Si-mi sustin parerea.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 19 Noi 2019 12:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cam toate binoclurile porro care mi-au trecut prin maini aveau strat antireflex pe prisme. Insa au fost si cateva exceptii, acestea facand parte din generatii mai vechi sau din clase foarte ieftine.

Iata cateva nuante de coating pe care le-am vazut pe prismele diferitelor modele porro pe care le-am notat de fiecare data cand studiez un binoclu:

Lacerta 10x50: albastru pal
Eschembach Ww 8X30: galben pal
Pentax SP WP 12X50: verde
Pentax SP WP 10X50: verde
Swarovski 7x42: mov/albastru
Fujinon FMTR-SX 10x50: mov/indigo
Delta Extreme ED 10x50: verde/albastrui

Bineinteles ca cel mai mult conteaza numarul de straturi si calitatea acestora! Dar mie mi-a placut sa consemnez si sa fotografiez culoarea straturilor antireflex de pe elementele optice, unele fiind extraordinar de frumoase, asta pe langa calitatea lor optica de baza! Ca o paranteza, de exemplu am un obiectiv foto mai vechi care are un antireflex extraordinar de culoarea mierii aurii, ca de rasina de brad. Frumosul obiectiv contine Thorium si este radioactiv!!
Sus
catra
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2017
Mesaje: 10



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 19 Noi 2019 15:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate, astfel de informatii sunt rare pe net. Va multumesc pentru raspunsuri si pentru orientarea catre modelele de calitate foarte buna
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Noi 2019 13:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si daca imi dai voie ... ca tot de lene tine, faptul ca pe site scrie N/A ... nu inseamna obligatoriu ca nu exista acoperiri ci pur si simplu cei ce vand produsul nu au acordat prea multe atentie acestui aspect sau chiar producatorul nu figureaza aceasta data. Multe specificatii de binocluri sunt gresite, chiar pe siteuri cu pretentii. Pana la urma daca nu poti verifica efectiv tu ca si cumparator datele vizual ... trebuie sa citesti tone de review-uri ...pana sa capeti cu adevarat o explicitare ceva mai corecta.
Sus
catra
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2017
Mesaje: 10



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 21 Ian 2020 12:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare si la multi ani!
Cand credeam ca nu mai este nimic de stiut, m-am apucat sa rasfoiesc site-ul lu' Baader si am gasit asta in raspunsurile de suport pentru prisma T2 (atasez citatul doar ca pe un nou datapoint; multumesc mult pentru raspunsurile anterioare)
Citat:

The 32mm star diagonal (#2456005) is produced in the regular way - just like prisms are being made since four hundred years - without ANY coating applied onto the hypothenuse (reflecting) face. Please also check our website, nowhere do we state that this star diagonal would feature our BBHS-coating.

Any beam of light that will hit that uncoated surface under exactly 45° of incoming angle will undergo a "total reflection" (as soon as there would be a regular antireflection coating applied onto that reflective face, the performance would suffer greately). For ages Carl Zeiss had preferred the total reflection of prisms versus the reflective surfaces of mirrors, because until recently mirrors did tend to age (produce haze) very quickly.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 21 Ian 2020 13:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E o diferenta intre un star diagonal si o prisma porro, legata de fetele pe care are loc reflexia totala.

La porro, fetele respective sunt catetele. La diagonala, e ipotenuza. Acoperirile AR trebuie facute pe celelalte fete, unde nu are loc reflexie totala. Adica, la porro vrem AR pe ipotenuza si la star diagonal vrem pe catete.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 21 Ian 2020 13:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La o prisma zenitala acoperirea AR nu ar fi bine sa se depuna mai degraba pe catete? Ca ai nevoie ca lumina sa traverseze sticla cu cat mai putine fenomene optice la interfata aer-sticla.
Remarca aia cu 400 de ani mi se pare un pic "self-sufficient", venind din partea lor Smile adica, gata, nu mai e loc de R&D in optica? Laughing lol...

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
catra
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2017
Mesaje: 10



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 21 Ian 2020 14:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Corecta diferentierea modurilor diferite de operare; inteleg ca, daca exista acoperire antireflex, o prisma diagonala nu este doar o prisma porro intoarsa Smile
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Ian 2020 16:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe ATS avea loc o discutie intre doi guru foarte renumiti ,experti in Optica.
(Nu cu vorbitu' ci cu facutu' ...).
Mi s-a parut mie ca le scapa ceva si le-am atras atentia ca obiectivul discutat nu are acoperiri AR.
La care domniile lor m-au batut pe umar si m-au trimis la plimbare ,comentand unul catre celalalt ...''ce ti-e si cu amatorii astia care mereu acorda importanta exagerata acoperirilor AR''. Embarassed

Totusi , prefer si eu mai degraba sa existe acoperiri AR ,mai putin pe fata ipotenuza a prismelor Porro -asta o inteleg.
Continuand insa ideia lui saiph , daca la acoperire asez prismele cu fata ipotenuza in jos ,primesc acoperire fetele cateta si inca ''doua dintr-o lovitura''.Deci pana la urma tot de un fel de lene e vorba...

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 22 Ian 2020 11:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tot un fel de lene am întâlnit la prisme Amici de 45 grade , dar nu orice tip . Mă refer la cele la care razele ocolesc muchia acoperișului (pentru eliminarea spike-ului) .
Astfel , acoperirile antireflex sunt necesare doar pe fiecare jumatate (diagonal opusă) din suprafețele de intrare și ieșire .
În schimb , acoperirea completă a suprafețelor "in" și "out",duce la pierdere de lumină pe reflexiile totale 1 și 4 .
Probabil că la microscoape (stereo) nu contează prea mult și nici la folosirea unei astfel de prisme redresoare pe timp de zi .
Însă mă întreb cum e mai simplu să acoperi antireflex doar o jumătate dintr-o suprafață ? Să faci o protecție pentru cealaltă jumătate sau să îndepărtezi coating-ul nedorit , ulterior ?

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact