Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
SANY1565.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224009
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO / Obiectele cerului profund


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 89, 90, 91 ... 98, 99, 100  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Iun 2019 23:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Calendarul celest pentru Iunie 2019 al lui Dave Mitsky este aici :

https://astroclubgalaxis.blogspot.com/p/va...icare.html

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Iun 2019 18:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primavara care a trecut am avut niste griji legate de o reparatie la casa si care m-a incurcat in folosirea micului meu atelier (''Insula doctorului Moreau'') pentru a face vivisectii fara anestezie pe telescoape Mad si in pastrarea la zi a rapoartelor de observatii.
Deoarece folosesc rapoartele de pe forum ca jurnal de observatii , incerc acum sa ajung la zi.

Luni 1 Aprilie,2019 :

Cer paclos,observatii cu telescop Toleascop 200mm.

-galaxia NGC 2683 din Lynx observata la 41x cu ocular LV 30mm si cu ocular Seben zoom la 8mm pentru 154x

-tripleta M81-M82-NGC 3077 ,ultima vizibila numai la 51x in ocularul Seben zoom x 24mm

-stelele duble STF 1400/HIP 49230 si STF 1386/HIP 49121A de langa NGC 3077

-dubla STF 1386 /HIP 48639 de langa M81

-dubla STF 1695/HIP 63143 A de langa Epsilon UMa/Alioth

-dubla Sigma2 /13 UMa cu separatie de 4.4''

-Izar ,Castor,k Gem ,Delta Gem

-nebuloasa planetara Eskimo Nebula /NGC 2392 /C 39

-dubla cu steaua primara portocalie ES2625 din asterismul triunghiular''de domiciliu'' a lui Eskimo Nebula

Marti 2 Aprilie a.c.,observatii cu telescop Toleascop 200mm:

-o tentativa neconvingatoare de a vedea galaxia NGC 2976 aflata la sud de steaua 24 UMa ,aproape de M81.Ramane pe alta data...

-galaxia NGC 2903 in Leul,slab vizibila

-M65-M66 din Tripleta din Leul

-am rezolvat stelele duble Alula Australis si Alula Borealis la 246x ,obtinut cu Plossl 10mm+Barlow2x si cu Vixen CircleV ortoscopic 5mm.Ortoscopicul a oferit contrast mai bun in camp efectiv mai mic.

-dubla Iora Leo ,rezolvata de ocularul Plossl 10mm la 123x ,ceea ce e un bun rezultat

-Porrima dar aceasta e deja ''victima sigura'' chiar si in luneta de 60mm

Luni 8 Aprilie a.c. ,obervatii cu telescopul Maksutov-Cassegrain TS 100mm F/14 :

-dubla Algieba/Gama Leonis rezolvata la 155x /Plossl 9mm

-dubla Castor /Alfa Gem rezolvata la 56x/Plossl 25mm si mai bine la 155x /Plossl Rvelation 9mm

-roiul deschis M35 observat la 56x/Plossl 25mm si 44x/Plossl 32mm

-roiul deschis M44 ,observat la 44x/Plossl 32mm si 35x/Kellner militar 40mm , imagini aproape similare,campul efectiv ceva mai mare in ocularul Kellner care se descurca ''de minune'' la F/14

-planetara NGC 2392 /Eskimo la 155x nu s-a vazut steaua centrala

Luni 15 Aprilie a.c.

Observatii cu telescopul Dobson ''Ratusca cea urata'' 125mm F/6.9

-Algieba/Gama Leo rezolvata cu ocular Kellner 10mm.
Este uimitor ce influenta are deschiderea relativa asupra utilizarii ocularelor.
La aproape F/7 ,acest telescop este deja tolerant chiar si cu ocularele Kellner ,este destul de greu sa faci deosebirea intre un bun ocular Kellner de 10mm si un ocular Plossl de 10mm.

-Luna ,prin acest telescop ,te lasa ''fara cuvinte''.Aperura modesta face ca stralucirea imaginii sa fie acceptabila iar calitatea acesteia nu lasa mai nimic de dorit.
(De aceea si este un telescop potrivit pentru activitati gen ''Sidewalk Astronomy''...cred eu.)

-Iota Cnc ,superb contrast de culoare

-Zeta Cnc , o superba tripla ,poate fi scoasa la concurs cu Beta Mon

-dubla H 6 78 de la Est de Zeta Cnc , o si mai superba stea multipla, la care am vazut un companion bestial de slab de 11mv in cadranul IV ,cu o separatie de un minut de arc, undeva ''dincolo'' de punctul cardinal Vest ,vizibil numai cu ocularul Celestron Plossl 6mm la 144x.
Aici mai sunt multe de vazut , de revenit!

-Alula Australis a fost rezolvata in glorie si cu chiote de admiratie dar Alula Borealis a fost ratata ...asa, mai pe tacute ... Embarassed Embarassed Embarassed

Observatii cu dobsonianul Toleascop 200mm F/6.16.

-Zeta Cnc ,rezolvat cu spatiu negru la 205x/Plossl 6mm dar estetica imaginii =nashpa !

-steaua multipla H 6 78 mi-a aratat ceea ce am vazut in micul dobsonian ,un companion slab la Vest,cu separatia cam la un minut de arc

-Theta Cnc /31 Cnc, stea oranj, are un companion foarte slab de 11.7mv ,la o separatie mai mare de un minut ,la PA = aprox. 70 grade.Vad in StelleDoppie ca are si un companion la 0.1'' separatie ...mda ,aveti rabdare, vom vedea peste cateva milenii... Razz

-STF 1254/HIP 42549 este o dubla din roiul M44 ,cu primara alb-galbuie (StelleDoppie zice ca-i galben-oranj clasa spectrala K0III) ,cu sepataie de 21'' la PA =55 grade

-''Magarusul nordic/Asselus Borealis'' adica Gamma Cnc este o dubla foarte deschisa ,cu o separatie de peste 1.5 minute dar cu companion slab luminos la 10. mv ,aflat la Est

- STF 1192 este o stea multipla la care am vazut doar companionul C aflat la 49'' , nu am vazut B de 10mv aflat la 2.7''.De revenit si aici !

-STT 565 este o dubla plicticoasa ,cu separatie ghinisor peste un minut de arc.Necst!

-HJ 2424 este o dubla lejera cu separatie de 42'' ,Delta mag=4mv ,descoperita in 1831 de Herschel Junior.Cel putin ,este o dubla fizica.

-Am incheiat cu 24 Lyncis, o dubla cu separatie mare si ea la 55'' dar cu Delta mag=6mv ,deci care starneste nervii observatorului obosit.

Marti 16 Aprilie a.c.

Observatii cu telescop Dobson 200mm F/6.16

-Asteroidul Pallas ,aflat langa Eta Boo

-steaua tripla ADS 6915 (in varful unui asterism in ''V'') si steaua qvadrupla ADS 6921 din bratul nordic al aceluiasi asterism, rezolvate de ocularul zoom Seben la 51x / f=24mm

-steaua-carbon Y CVn ,cunoscuta drept ''Superba'' la 51x , se vede foarte bine si prin cautatorul 6x30mm

-galaxia M106 , usor de gasit cu RDF intre Beta CVn si Gama UMa

-galaxiile M51-NGC 5195 , gasite si ele cu RDF prin ''metoda triunghiului 30-60-90''

-galaxia M94 s-a vazut luminoasa, in ciuda Lunii


Stop motor deocamdata,va continua. Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Iun 2019 19:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sambata 20 aprilie a.c.

Observatii cu dobsonianul Toleascop 200mm F/6.16.

-Asteroidul Pallas ,vazut intai la 51x /Seben zoom 24mm.Avea o culoare alb-galbuie fata de steaua notata in desen cu ''K'' , contrast de culoare mai bine vizibil la 154x /Seben zoom 8mm si 205x/Radian 6mm.

-am rezolvat la 205x steaua dubla STF 1695 din UMa ,are o separatie de 3.9''

-steaua dubla subarc STT 235 din UMa ,cu separatia de 0.95'' ,primara alb mat/ de os si companionul gri sau mov,estimat pe desen PA=40 grade.Am rezolvat dubla la 205x/Radian 6mm ,s-a vazut separatie cu spatiu negru la 246x /Plossl 10mm+Barlow 2x.

-STF 2054 ,alta dubla subarc cu separatie 0.9'' ,rezolvata la 246x/Plossl 10mm+Barlow 2x , componente de aproape aceeasi luminozitate

- dubla foarte inegala ES 2651 , Delta mag=5.8 mv nu spune intreaga poveste decat daca precizez ca dupa StelleDoppie , companionul are magnitudinea de 12.14mv si separatia de 12.3''.Ca sa vad ''ceva'' spre Sud de primara ,a trebuit sa folosesc marirea de 492x /ortoscopic CircleV 5mm +Barlow 2x.

Comentariu : norocul meu ca sunt chel .''M-am invatat minte'' si, de cate ori vad o stea dubla purtand codul ''Bu'' de la Burnham , mi se zbarleste relicva de coafura de pe ceafa.
Dar nici codul ES nu este mai breaz ,dumnealui Espin vad ca s-a specialziat in vanarea stelelor duble cu companioni extrem de slab luminosi.
Sa-i asez pe o harta imaginara : continetul Burnham ar fi undeva dincolo de Cercul Polar arctic iar insula Espin spre Polul Sud.Brrrr...
Mintea omeneasca e ciudata ... tocmai dificultatea mareste atractivitatea !

-26 Dra cu separatie de 0.36'' ... nu a fost rezolvata,mersi mult, telescopul meu 400mm este inca in stare de minereu...Sad

-STF 2155 a fost lejer rezolvata de ocularul zoom la 154x deoarece are o separatie de 9.8'' si o diferenta de luminozitate moderata de numai 3mv

-Bu 1276 din Draco este qvintupla dar eu am am vazut-o ca tripla , companionul cu separatie de 1'' nu s-a vazut

-STF 2146 din Draco este o tripla interesanta ,cu cei doi companioni aliniati la Sud-Vest dar la separatii foarte diferite de 2.6'' respectiv 89''

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 17 Iun 2019 21:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Impresionante observații Coane Mircea, felicitări. Citeam din postările anterioare de 78 UMa, m-am dus și eu pe acolo, de mînă cu un C11, dar prințesa nu s-a arătat. Separația este în descreștere fiind acum de 0,6” plus diferența de magnitudine 5,02/7,88 o fac de neatins. Poate doar Vicu cu dobsonianul său de 32 cm sau sau alți amici care au instrumente mai mari să izbutească.
Pe aici ziua e frumos seara se bulucesc norii, mă uit la fierătăniile mele cum stau ...De aceea citindu-te îmi amintesc de vizitele făcute și mai ales de cele pe care nu le-am făcut încă. Și astea din urmă se tot adună.

_________________
mihai
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Iun 2019 21:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Coane Mihai

Multumesc pentru comentariul binevoitor !

Nu ma mira deci ca 78 UMa s-a dovedit fara minima speranta in micul meu dobsonian.
Dar vorba lui Newton, aceasta este doar una dintre scoicile interesante de pe plaja ,nu-mi voi mai risipi timpul incercand sa o studiez in timp ce oceanul necunoscut al adevarului se intinde inaintea mea.

Vremea se strica tot mai tare,si se pare ca ireversibil iar mai nou vine si bip...bip... ala cu zecile de mii de gunoaie spatiale.
De aceea ,nu ma mai tocmesc ,daca este cat de cat senin,fac observatii cat timp se mai poate.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 22 Iun 2019 12:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri am facut niste imbunatatiri la montura ecuatoriala EQ1, pe partea de angrenaj a mecanismului de antrenare a monturii, iar aseara tarziu, spre miezul noptii, ca tot s-a inseninat bine, am facut printre altele, proba la montura EQ1, montand aparatul foto Panasonic Lumix pe ea, in paralel cu o luneta cautatoare care face orientarea aparatului mai usoara.

Rezultatele au fost surprinzator de bune, la expuneri de 60 secunde , stelele au iesit aproape punctiforme, in unele poze chiar perfect punctiforme, nu ma asteptam la asemenea rezultate. Mecanismul merge acum mult mai bine decat inainte.

Am facut poze la cateva roiuri deschise si globulare, acestea fiind M 10, M 11, M 12, IC 4665 si NGC 6633.



ic4665.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  471.79 kb
 Vizualizat:  de 4693 ori

ic4665.JPG



m10.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  440.27 kb
 Vizualizat:  de 4693 ori

m10.JPG



m11.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  437.75 kb
 Vizualizat:  de 4693 ori

m11.JPG



m12.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  449.38 kb
 Vizualizat:  de 4693 ori

m12.JPG



ngc 6633.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  470.61 kb
 Vizualizat:  de 4693 ori

ngc 6633.JPG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Iun 2019 21:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Iar ai facut progrese pe partea de astrofoto ,fotografiile sunt reusite ,felicitari !
Cine ar zice ca un EQ1 e capabil de asa ceva !?

La vizual intradevar acum ne aflam in partea stelara /de roiuri a anului astronomic.
IC 4665 l-am observat recent prin luneta de 60mm ,mersi ca ai amintit de ''balena'' de NGC 6633, e un roi deosebit,mare si discret,bine ascuns in Calea Lactee.

Continui actualizarea jurnalului meu de bord cu data stelara 24042019...

Miercuri 24 Aprilie a.c.

Observatii cu dobsonianul Toleascop 200mm F/6.16 :

-am inceput cu reobservarea galaxiei NGC 2903 in Leul,nu am vazut detalii suplimentare

- nebuloasa planetara M97 ,slab luminoasa si cu contrast scazut ,vizibila fara filtru dar cu dificultate

-am vizitat galaxiile M94 si M106 in CVn , M94 fiind mai luminoasa iar M106 este mare

-galaxia NGC 2859 din Leo Minor ,la Est si in acelasi camp la 41x cu steaua Alfa Linci,vazuta ca o galaxie mica si slab luminoasa ...un fulg de lumina

-am incheiat rezolvand Alkalurops /Mu Boo , Castor a carui frumusete nu piere in nici un telescop si nu tocmai lejera dubla k Gem care are Delta mag=6.3 mv.

Joi 25 Aprilie a.c.

Observatii cu luneta ''zoth'' 90x600mm , G=21.4x/ ER 28mmx2'' si 100x/Radian 6mm :

- roiurile M37 si M36 s-au vazut slab luminoase si cu stele putine din cauza conditiilor locale de cer

-am revizitat (nu se poate sti pentru a cata oara ) Castor ,vazuta ca o stea tripla AB-AC,cu C aflata la 70' de A.
Am citit ca fiecare dintre cele trei stele ,este la randul ei o dubla spectroscopica.
In StelleDoppie insa vad ca exista un al treilea companion D ,situat la 3 ' la SV si care pana acum a scapat augustei mele atentii.Neutral
Deci la toamna ,iata un bun temei sa-l spionez din nou pe Castor.

-Eskimo Nebula NGC 2392 s-a vazut bine ,fara stea centrala sau alte detalii

-in campul de aproape trei grade a fost usor de gasit roiul sferic M3

-am observat apoi cu luneta cateva galaxii :M94,M51+NGC 5195 vazute ca doua obiecte cetoase ,slab luminoase ,M104 si M60

Observatii cu dobsonianul Toleascop 200mm F/6.16 :

- a urmat distractia principala a serii in cursul careia am parcurs itinerariul spre Lantul Markarian : M60-M59-M58-M87 cu o scurta deviatie spre M88 si M90

-la Vest de dubla Struve 1689 am observat galaxiile NGC 4754 si NGC 4762

-am incheiat cu observarea galaxiei M99 din zona stelei 6 Com , M98 nu a fost vizibila

Sambata 18 Mai a.c.

Observatii cu dobsonianul Toleascop 200mm F/6.16 :

-am rezolvat dublele STF 1878 / separatie 4.1'' si STF 1882/ separatie 11.4'' la 103x/Zoom Seben la f=12mm.La acest grosisment se vad ambele duble ,in acelasi camp,rezolvate ca o alta ''dubla-dubla''

-OSigma 123 sau STTA 123 este o dubla de 6.65mv/7mv ,foarte deschisa la o separatie de 69''

-RY Dra este o stea carbon variabila de clasa spectrala C7 I,a carei luminozitate variaza intre 6.2mv si 6.9 mv.Nu am incercat sa-i estimez luminozitatea dar in orice caz este cu generozitate accesibila aperturii de 200mm

-STFA 25 sau Struve 25 este o tripla foarte deschisa ,arata mai degraba ca un asterism stelar.
Eu am notat : ''... un asterism triunghi dreptunghic 30/60...'' iar pe schita sunt doua stele mai indepartate despre care am notat ''aprox. egale'' cu o a treia stea notata drept ''slaba''.
Notele mele pareau sa nu concorde cu datele din StelleDoppie asa ca am cautat aceasta stea cu Aladin Lite ,sub codul HIP 64522.
Ceea ce am vazut in Aladin Lite m-a multumit ,nu exista mari discrepant doar ca unghiul la varf al triunghiului nu este de 90 grade ci de 73 grade.
Indicativul STFA arata ca sistemul a fost descoperit de catre F.G.W. Struve cu luneta Fraunhofer de 9'' de la Dorpat si a fost publicat in primul supliment al catalogului ''Catalogus Novus...''.

-STF 1840 este o tripla cu cei doi companioni cu 3mv respectiv 4mv mai slab luminosi si separatii mari de jumatate de minut respectiv 2.5'.

-STF 1841 este foarte asemanatoare cu STF 1840 AB si se vad ambele in acelasi camp vizual

-am rezolvat STF 2054 la 154x , dubla din Dragonul cu separatie de 0.9''

-am incheiat cu imaginea superba a dublei Psi Dra,numita si 31Dra dupa Flamsteed sau ''Cei doi sacali'' in araba

Mircea



STFA 25 in Dra.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  178.54 kb
 Vizualizat:  de 4657 ori

STFA 25 in Dra.JPG



STF 1840-1841.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  162.34 kb
 Vizualizat:  de 4657 ori

STF 1840-1841.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Iun 2019 18:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luni 3 Iunie a.c.

Observatii cu dobsonian Toleascop 200mm F/6.16:

-am verificat daca telescopul era fezandat pe imaginile roiurilor sferice M92 si M13 :se vedeau multe stele rezolvate deci telescopul era acomodat termic

-aveam nevoie de mariri mai mari deoarece am cautat si am gasit nebuloasa planetara NGC 6210/''Turtle'',aflata intre stelele Delta Her/Sarin si Beta Her/Kornephoros.Am vazut un mic obiect cetos circular ,fara stea centrala si fara detalii.

-pentru comparatie ,am observat si planetara NGC 6543 /Cat's Eye,aceasta avand cam aceeasi dimensiune aparenta ca ''Testoasa'' dar este mult mai luminoasa iar steaua ei centrala este aproape tot timpul vizibila in telescopul meu.

-cand privim spre nebuloasa planetara Cat's Eye putem bifa ''observarea Wink '' unui obiect imaginar si anume a Polului Nord Ecliptic ,aflata in acelasi camp cu NGC 6543 ,la doar 10' distanta de la planetara spre steaua Zeta Dra.

-am dorit sa revad spectaculoasa stea dubla Psi 1 Dra ,foarte luminoasa in dobsonian dar pe care am rezolvat-o si cu binoclul

-am observat apoi roiul deschis Dolidze-Djimselejsvili 9 gasit la inca odata distanta de la Mu Her - Zeta Her ,vector din Zeta.
Atat Stellarium cat si Aladin Lite cam amutesc atunci cand vine vorba despre asemenea ''specialitati''.
Am avut mai mult succes cu Atlasul Dreistein.Danke Schoen !

-mi-am incercat iar puterile sa vad galaxia NGC 5474 de langa M101 dar a fost in zadar.
Daca M101 a fost acasa dar fara mare chef de a socializa cu mine ,celalalta galaxie m-a tratat,cum sa zic ... cu totala indiferenta! Razz
La 154x parca,parca am vazut cu vedere periferica o usoara ceata de lumina ,formand un triunghi (aproximativ) isoscel cu doua stele ,una putin mai luminoasa ca cealalta.
Stelele erau orientate pe directia aproximativ paralela cu asterismul in forma de sageata pe care-l folosesc pentru cautarea galaxiei M101 si cred ca au fost stelele HD 123518 de 7.1mv si HD 123554 de 9.4mv.
Ei bine ,draga galaxie antisociala , te asigur ca la primul star-party cu howitzerul de 315mm al astroclubului nu vei mai scapa si te voi vedea !

-mi-am gasit mangaierea in imaginea superba a galaxiilor M81 si M82 si a roiului M56 ,rezolvat in stelute infime

-am rezolvat dubla Delta Cyg si am incheiat cu imaginea stelar-reptiliana a roiului deschis NGC 6910 pe care insa unii il vad ca pe un calut-jucarie ''Rocking Horse''.

Marti 4 Iunie a.c.

Am avut o scurta sesiune de observatii cu dobsonianul Toleascop 200mm :

-am inceput cu rezolvarea roiului sferic M3

-am incercat o metoda de a gasi Lantul Markarian ''la plezneala'',folosind cautatorul RDF tintit la jumatatea distantei dintre Vindemiatrix/Epsilon Vir si Denebola / Beta Leo.
Distanta este mare ,jumatatea distantei nu este chiar usor de gasit,deci masurati si ajustati cat de precis puteti.
In plus, va sfatuiesc sa cautati in ocular in campurile aflate imediat la Nord de acest punct median.
Una peste alta ,din trei incercari a reusit una.
Cautarea Lantului Markarian prin aceasta metoda a durat in total mai putin de cinci minute.
Am confirmat succesul observand galaxiile M84 ,M86 si a galaxiei din curbura Lantului , NGC 4473

-am rezolvat multe stele in roiul sferic M5 si am observat dubla invecinata cu el STF 1930 ,o dubla inegala de 5mv si 10mv si cu o separatie de 11''

-am revazut asterismul ''Napoleon Hat'' dar norii au inceput sa ma impinga spre Sud

-in putinul timp ramas am admirat dubla Beta Scorpi si am rezolvat in patru componente steaua Mu Sco folosind ocularul Seben zoom setat la focala de 8mm pentru G= 154x.Apoi norii au inchis cerul.

Mircea



D-D 9.harta.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  75.76 kb
 Vizualizat:  de 4596 ori

D-D 9.harta.JPG



D-D 9.DSS.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  123.4 kb
 Vizualizat:  de 4596 ori

D-D 9.DSS.JPG



NGC 5474.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  306.07 kb
 Vizualizat:  de 4596 ori

NGC 5474.JPG



NGC 6910.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  100.73 kb
 Vizualizat:  de 4596 ori

NGC 6910.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 27 Iun 2019 15:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor.

Aseara am facut fotografii cu expunere lunga la portiuni de cer cu densitate stelara mai mare cu ar fi zona constelatiilor Cygnus , Aquila, Scutum si Sagittarius, cu un nou aparat foto, Canon EOS 450D. Smile
Aparatul Canon 450D este mult mai bun decat Panasonic Lumix DMC-FZ7 care il foloseam inainte avand multe avantaje fata de acesta, de la zgomot de imagine mai redus, ISO mai mare, posibilitate de schimbare a obiectivelor si de montare pe telescop sau luneta, vizor optic reflex f. bun pe timp de zi, pana la Live View mai prietenos cu astronomia. Very Happy
Aseara am avut noroc de cer decent, cu transparenta de 8/10 (sau 5 pe scara Bortle), numai bun ,ca am testat aparatul foto Canon, pe montura EQ1 motorizata si imbunatatita, montandu-i un obiectiv foto , tot marca Canon EF-S 18-55mm, pe care il aveam cumparat de anul trecut, numai bun ca s-a potrivit bine cu montura aparatului Canon 450D si este bun atat in fotografia obisnuita de zi ,cat si in astrofoto.
Am facut atat cadre JPG singulare cu expunere de 30s si ISO 1600 la focala de 55mm, cat si trei serii a cate 10-12 cadre in format RAW (CR2) cu expunere de 30s la ISO 1600, atat la focala de 18mm cat si la 55mm, vizand zona Caii Lactee.
Cadrele RAW le-am prelucrat in DSS 4.1.1, impreuna cu 5 cadre dark de aceleasi valori ca si cadrele light, realizate cu capacul pus pe obiectiv.



cygnus.jpg
 Descriere:
Constelatia Cygnus.
Canon 450D
Stack 12 cadre de 30s, ISO 1600
f= 55mm F/D=5,6.
 Marime fisier:  1.08 MB
 Vizualizat:  de 4500 ori

cygnus.jpg



cygnus 2.jpg
 Descriere:
Constelatia Cygnus.
Canon 450D
Stack 12 cadre de 30s, ISO 1600
f= 55mm F/D=5,6.
Versiunea 2
 Marime fisier:  906.68 kb
 Vizualizat:  de 4500 ori

cygnus 2.jpg



milkyway1.jpg
 Descriere:
Calea Lactee in zona constelatiei Cygnus.
Canon 450D
Stack 11 cadre de 30s, ISO 1600
f= 18mm F/D=3,5.
 Marime fisier:  703.67 kb
 Vizualizat:  de 4500 ori

milkyway1.jpg



milkyway2.jpg
 Descriere:
Calea Lactee in zona Scutum-Sagittarius. Poluarea creste exponential spre orizontul sudic.
Canon 450D
Stack 10 cadre de 30s, ISO 1600
f= 18mm F/D=3,5.
 Marime fisier:  526.17 kb
 Vizualizat:  de 4500 ori

milkyway2.jpg



jupiter.JPG
 Descriere:
Cadru singular de 30s, ISO 1600, cu Jupiter.
 Marime fisier:  744.73 kb
 Vizualizat:  de 4500 ori

jupiter.JPG



libra.JPG
 Descriere:
Cadru singular de 30s, ISO 1600, cu constelatia Libra.
 Marime fisier:  642.85 kb
 Vizualizat:  de 4500 ori

libra.JPG



lyra.JPG
 Descriere:
Cadru singular de 30s, ISO 1600, cu constelatia Lyra.
 Marime fisier:  676.52 kb
 Vizualizat:  de 4500 ori

lyra.JPG



serpens caput.JPG
 Descriere:
Cadru singular de 30s, ISO 1600, cu constelatia Serpens Caput.
 Marime fisier:  613.24 kb
 Vizualizat:  de 4500 ori

serpens caput.JPG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 01 Iul 2019 16:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am mai facut poze cu expunere lunga cu aparatul foto Canon EOS 450D si obiectivul Canon EF-S 18-55mm.
Am facut 4 serii a cate 9-10 poze cu expunere de 30s la ISO 1600, de-a lungul Caii Lactee, incepand de la constelatia Cepheus pana la constelatia Scutum si o serie de 4 poze la constelatia Scorpionul care se vede partial si in care apare si o parte dintr-un copac si acoperisul unei case.
In afara de acestea am mai facut si cadre dark, cu capacul pus pe obiectiv, cadre ce le-am folosit in procesul de staking in DSS. Bun aparatul, e cu mult peste Panasonic Lumix DMC-FZ7 la calitate. Smile



cepheus.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  231.92 kb
 Vizualizat:  de 4414 ori

cepheus.jpg



cygnus4.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  411.71 kb
 Vizualizat:  de 4414 ori

cygnus4.jpg



cygnus6.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  317.08 kb
 Vizualizat:  de 4414 ori

cygnus6.jpg



scutum2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  345.14 kb
 Vizualizat:  de 4414 ori

scutum2.jpg



scorpius.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  342.72 kb
 Vizualizat:  de 4414 ori

scorpius.jpg



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 01 Iul 2019 17:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faine poze, Iulian! Daca nu te superi, cum focusezi? Iti ies stelele mai in focus decat mie, la aparatura similara
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 01 Iul 2019 18:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Duminica asta am iesit cu Corbu' si cu ocularul Baader 8-24mm in Poiana cu Schit, cu planuri mari de Sagittarius, ca tot e sezonul, si ca tot mi-a fost atat de drag sotronul cu binoclul printre obiectele de acolo. Bine, cica trebuie sa ajung la munca a doua zi, dar hai ca 3 ore de somn imi ajung si daca fac ochi la 5 si pornesc la drum la 6 prind lejer trenul de 8 spre Iasi si fara echilibristica cu rucsaci plini cu optica pe pante abrupte si pline de noroi.

Padurea arata feeric. Ploile din ultima vreme au facut florile salbatice sa creasca cat un stat de om. Atmosfera de basm e oarecum afectata de roiurile de tantari care se tin dupa mine, dar asta-i viatza, incercam sa expunem cat mai putina piele si asteptam sa se lase noaptea, ca poate se cara.

Evident, iar mi s-a declansat RDF-ul in rucsac si a mancat toata bateria. Asta e, tintim de-a lungul tijei telescopului, si ne folosim de ocular la 24mm pt star hopping si la 8mm pt privit. De planetele observate in timpul crepusculului am discutat deja pe topicul corect, asa ca las aici DSO-urile. Asteptand sa se mai ridice putin zona Sagittarius, decid sa pierd timpui in Cygnus - NGC 6910 e o panglica de stele abia separate, in forma de S (sau mai degraba integrala), iar M39 isi dizolva forma triunghiulara in stele separate. Pas cu pas ajung in Lyra unde vad prima oara M56 - un globular slab si cetos, nerezolvabil la 80x, aproape lipsit de degrade-ul fosforescent caracteristic acestor roiuri. Apoi-Ring nebula. Cand fac zoom la 80x am la inceput senzatia ca nu reusesc sa prind focusul la loc, discul acela usor intunecat la mijloc arata fix ca primara si secundara mea vizualizate cu o stea defocusata. In directia opusa pornind de la Albireo, M71 e un globular putin dar nu mult mai interesant decat M56 - un pic mai mare, un pic mai fluorescent, la fel de neseparabil Laughing. Dumbbell nebula in schimb imi da dureri de ochi - e foarte vizibila, dar nush'cum arata miscata, intinsa peste cer ca o pata de cerneala albicioasa.

Tantarii nu par impresionati de caderea noptii sau de uleiurile anti-tantari pe care le torn pe orice petic expus de piele. Din fericire, intre geaca, manusile pe care le am mereu in buzunar si esarfa multifunctionala, doar fruntea a ramas descoperita. Din nefericire, fix in momentele in care intepenesc la ocular mi se aseaza cateva zeci pe frunte si musca toti deodata. Prietena cu care am fost are ocazia sa invete injuraturi noi.... fotografii sunt niste norocosi, ce sa zic, la ei doar aparatura trebuie sa stea locului. Mind over matter, ne concentram pe Sagittarius. Lagoon nebula e spectaculoasa si-n binoclu, dar acum, cu roiul deschis de stele intr-o parte si nebulozitatea in cealalta (ghemotocul cel mai stralucitor, din jurul celor doua stele de langa roi) arata fantastic. Ratez in sotron Trifid, ca telescopul nu-i binoclu, mai ales cand n-am RDF, si ajung direct in M25 - pare format din 2 cercuri de stele separate care se intersecteaza, formand un fel de fluture. M24 e, evident, enorm - 2 campuri vizuale pline la 80x, o puzderie de stele. M18 e mic si concentrat, format din cam o duzina de stele nu foarte usor de separat - un mic popas in drum spre nebuloasele urmatoare. Omega e si ea foarte interesanta - o dara alburie, bine definita, de cam 10' lungime, formand un 1 langa 0-ul roiului deschis asociat (vreo 20-30 de stele). E uimitor cat de tare se modifica obiectele astea in aperturi mai mari, si la mariri mai serioase - zici ca in fiecare instrument, cu fiecare filtru, pe fiecare cer isi arata alta fata. Eagle e un V dens de stele mici, acompaniat de nebulozitate - seamana mai mult cu versiunea lui de binoclu decat Omega, dar tot fascinant e. Termin jumatatea de noapte cu M23 - la 80x aproape imi umple ocularul, un roi rotund, cu stele multe dar perfect separate, de luminozitate similara, dispuse in siraguri infasurate in jurul centrului roiului. Petale de trandafir.

Au ceva magic noptile astea, si diminetile care le urmeaza, padurea in zori de zi, aproape sufocata de flori, sandvisul si pastilele de cofeina care te pun in miscare dupa 3 ore de somn, roua si primele raze de soare, pasarile care te trezesc la 4, tantarii care lucreaza in schimburi, tot. Is mereu chestii de imbunatatit (cum sa facem RDF-ul sa nu mai porneasca in rucsac, sau cum sa ne descurcam fara el, cum sa nu mai ajungem in situatia in care nu ne mai simtim fruntea a doua zi dimineata... ) dar e si o pace care ramane cu tine si dupa ce ajungi inapoi in oras. Intri pe usa biroului si ai trait deja ziua dinaintea zilei.

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 02 Iul 2019 11:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stille a scris:
Faine poze, Iulian! Daca nu te superi, cum focusezi? Iti ies stelele mai in focus decat mie, la aparatura similara


Folosesc functia Live View din aparatul foto, vizorul optic reflex nu prea este bun pe timp de noapte, abia se vad cele mai stralucitoare stele prin el, cu obiectivul de 18-55mm, la focala de 55mm si nu permite focusarea precisa.
Eu indrept aparatul spre planeta Jupiter, il centrez pe acesta, focusez aproximativ uitandu-ma prin vizorul optic, apoi comut pe modul Live View apasand butonul "Set" de pe aparat, moment in care aparatul ridica oglinda rabatabila si lumina cade direct pe senzorul aparatului ,iar steaua sau planeta spre care e indreptat aparatul apare pe ecranul acestuia, atunci apas pe butonul de zoom ca sa maresc imaginea astrului si apoi focusez fin, manual, rasucind de partea din fata a obiectivului.
Focusul automat este de prisos in astrofoto, aparatul foto nu poate focusa automat in conditii de intuneric, de aceea este recomandata comutarea aparatului in mod manual focus si reglarea manuala a focusului.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 02 Iul 2019 13:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stille, frumoase observații, iar povestea din spatele lor, plină de metafore, este superbă
Iulian 90, binevenite detaliile tehnice privind folosirea funcției live wiew, la aparatul foto pe care îl folosești

_________________
mihai
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 02 Iul 2019 13:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iulian90 a scris:

Focusul automat este de prisos in astrofoto, aparatul foto nu poate focusa automat in conditii de intuneric, de aceea este recomandata comutarea aparatului in mod manual focus si reglarea manuala a focusului.


Iulian, un mic pont Smile :

Multe modele de DSLR-uri permit indicarea focusului in modul de focalizare manuala. Trebuie doar sa selectezi modul de focalizare "spot" (sau "center" in lipsa "spot") si faci focalizare manuala pe o stea cat mai stralucitoare. Daca poti e bine sa lasi AF-ul activat din aparat chiar daca obiectivul e in modul de focalizare manuala. In momentul cand focalizezi manual corect aparatul semnalizeaza acest fapt prin aprinderea led-urilor indicatoare din vizor si/sau prin alerta sonora. Apoi fixezi pozitia de focus cu o bucata de banda scotch sau izolatoare. E bine sa reiei operatia odata la 10-15 minute pentru a contracara schimbarile de seeing. In cazul meu a functionat cu Pentax K100D si Canon 10D. Pentax-ul a fost cel mai performant, avea setari dedicate pentru folosirea cu obiectivele vechi fixe de la aparatele pe film care aveau numai focus manual, cele mai bune dupa parerea mea la astrofoto (la ele avea prioritate calitatea opticii, nu trei sfert de pret dat pe zeci de motorase, tractorase si chestii de genul "nu stiu la ce folosesc astea dar toata lumea le are").
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 89, 90, 91 ... 98, 99, 100  Urmatoare

Download topic
Pagina 90 din 100
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact