Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Noi_pe_virful_Semenic.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Soarele reflectat de geam?


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii solare

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
jupiter2009
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Iul 2008
Mesaje: 17



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 15 Mai 2019 21:41 Download mesaj
Titlul subiectului: Soarele reflectat de geam?
Raspunde cu citat (quote)

Am văzut un topic foarte apropiat de ideea mea, legat de helioscopul Herschel, dar oamenii de acolo o dăduseră în lunete și camere foto deci nu mi se părea adecvat.
Mă gândeam la ocultația lui Mercur din noiembrie, la camere obscure din cutii de carton, și mi-a venit o idee trăznită.

În schimb postez ideea mea aici. Măgândeam, dacă aș observa Soarele prin binoclu, dar în loc să-l privesc direct privesc imaginea lui reflectată într-un geam sau oglindă, cu un geam de sudură, sau chiar fără filtrare dacă materialul estompează lumina vizibilă destul de mult. Ideea mea era că geamul sau oglinda nu reflectă întregul spectru solar, și infraroșii sau ultraviolete sau ambele din lumina directă nu mai prezintă un pericol. Și grija mea rămâne doar intensitatea luminii vizibile reflectate.

Voi ce credeți, cât de sigur este?
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 16 Mai 2019 07:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E foarte PERICULOS!!!! Oglinda iti reflecta toata lumina puternica a Soarelui !! La intensitatea aceea imensa de lumina nu mai conteaza daca oglinda are 80% transmisia luminii sau 99% ca tot va arde retina. Este acelasi lucru cu a te uita direct in Soare!!!! Soarele reflectat chiar intr-un ciob de sticla murdar poate arde o padure intreaga, asa ca iti poate provoca orbirea sau afecta grav vederea ireversibil. Cea mai buna si sigura experienta este cumpararea unui filtru solar (nu este o experienta scumpa Smile ). De ce sa te complici si sa-ti risti vederea? Chiar si cand vei folosi filtrul solar trebuie sa fi ca intr-un fel de alerta permanenta ca nu cumva sa cada din greseala filtrul de pe instrument. Chiar si cu instrumente profesionale, observatiile solare nu se fac niciodata in graba si fara sa-ti calculezi fiecare mica miscare!
Deci nu face astfel de experiente cu Soarele cand ai deja cai batatorite de altii cu filtre solare sau proectii solare!!!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Mai 2019 08:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trebuie analizat foarte atent ce castigi si ce pierzi, si nu castigi nimic si pierzi totul:
- nu castigi protectie pentru ca nici geamul nici oglinda sau filtrul de sudura nu filtreaza spectrul nedorit (ir/uv) si nici nu blocheaza suficient spectrul vizibil
- nu castigi calitate deoarece suprafetele optice sau filtrul de sudura sunt departe de calitatea optica necesara, apar reflexii multiple, nu au coating
- nu castigi nici macar pret, posibil folia baader solara de vizual sa fie mai ieftina decat filtrul de sudura

Citat:
Voi ce credeți, cât de sigur este?

Atentie ca un filtru solar dedicat blocheaza lumina cu 3-4 ordine de marime mai mult decat oglinda sau geamul.


Ultima modificare efectuata de catre valy la 16 Mai 2019 09:17, modificat de 1 data in total
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 16 Mai 2019 09:00 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Soarele reflectat de geam?
Raspunde cu citat (quote)

jupiter2009 a scris:
(...)Ma gandeam, daca as observa Soarele prin binoclu, dar in loc sa-l privesc direct privesc imaginea lui reflectata intr-un geam sau oglinda, cu un geam de sudura, sau chiar fara filtrare daca materialul estompeaza lumina vizibila destul de mult.


Pai, asta e si ideea, sa estompezi cat mai mult, de preferat aproape tot - ai zice ca 1% e putin, dar cand vine vorba de lumina solara, chiar si 0.25% este mult pentru ochi.
Incearca sa vezi, de curiozitate, cat de intens apare discul solar privit numai prin filtre, din cele mai variate (de la banalul geam afumat, la geamul de sudura si pana la filtrele solare de astronomie), sa vezi care e impresia. Si sa creezi suficienta umbra in jurul filtrului, ca sa nu influentezi ochiul in vreun fel. Iar daca apare mai intens decat o bulina de hartie (alba sau colorata) pe o bucata de velur negru, las-o balta. Gandeste-te ca vei amplifica apoi acea lumina printr-un instrument. Nu te juca......

jupiter2009 a scris:
Ideea mea era ca geamul sau oglinda nu reflecta intregul spectru solar, si infrarosii sau ultraviolete sau ambele din lumina directa nu mai prezinta un pericol. Si grija mea ramane doar intensitatea luminii vizibile reflectate.


De unde esti atat de sigur ca reflexia nu contine toata semnatura spectrala a soarelui, inclusiv in afara domeniului vizibil? In afara de geamul de sudura (#14), nici o alta sticla de uz curent nu are capacitatea de a filtra eficient (si nu prin reflexie!) o parte din radiatia UV si IR a soarelui. E testata treaba asta, nu cred ca trebuie sa te conving eu in vreun fel. In rest, solutiile specializate pt observatii solare sunt cele mai recomandate - filtre full aperture din sticla speciala sau din folie laminata puse in fata obiectivului Exclamation Daca nu vezi prea multa lumina "alba" (integrala - pe tot spectrul vizibil) asta nu inseamna ca retina nu se poate praji la foc mic in IR-ul care trece ca prin branza printr-un filtru necalibrat. Si cica umbla vorba ca nici nu simti, doar... vezi ca nu mai vezi.

jupiter2009 a scris:
Voi ce credeți, cat de sigur este?

Spre zero.
Serios acum, nu e cazul sa faci astfel de experimente riscante, chiar periculoare de-a dreptul.
Mai ai nevoie de ochi!.. Play it safe! Wink
Poate cel mai la-ndemana filtru natural este ceata densa, dar si atunci este foarte riscant pentru ca nu ai de unde sa stii cu ce viteza se deplaseaza masele de vapori cu densitatea cea mai mare care-ti permit sa vezi discul ala frumos galbui si o data te trezesti cu ditamai blitul in ochi. Not funny..
Iti trimitem noi filtre daca crezi ca e mult 10-20 lei pt o folie Baader ND5 din care sa-ti confectionezi ce ai nevoie, dar nu vreau sa te vad la stirile de la ora 5


jupiter2009 a scris:

Trimis: 30 Mar 2009 23:22

Daca va uitati la soare fara filtru e belea. Se ridica apa la motor, scade presiunea la ulei, ochiul se caleaza, nu mai trage, se arde chiulasa, se sparg cilindrii... Smile) Eu am privit eclipsa in '99 (aveam ochelarii speciali dar fruntea era expusa nonstop) si mai tarziu incepeam sa vad stele, cred ca erau cele de la Valcea de la totalitate. Poate am suferit si efectul lentilei lui Einstein si am vazut stelele din spatele Soarelui, care nu se vad cu ochiul liber. Data viitoare o sa iau ochelari de inot, ca la aia primesc casca si nu-mi mai bate soarele in cap Smile)


Nu stiu daca asta era caterinca ce ziceai acum zece ani, dar in linii mari cam asa se intampla Smile


L.E.: Uite, ca sa punem lucrurile un pic in perspectiva si pentru a face argumentele un pic mai digerabile, am mai spat dupa niste date care sa ne ajute sa intelegem ce si cum cu lumina asta solara si de ce e ea prea multa:
- AICI e cuantificat fluxul luminos primit de la Soare; ca idee, am si masurat cu un banal telefon si o aplicatie dedicata si a sarit de 130000 (desi nu stiu cat de bine calibrat era.. adica de vreo 250 de ori valoarea normala pt lucrul la birou, sau de vreo 60 de ori valoarea din salile de operatie din spitale); Wiki zice alta poveste in schimb
- AICI explica ce e cu lucsii astia
- iar AICI e un pic detaliata compozitia luminii solare

Deci, ca sa avem o idee, groso-modo, 5% cat ar insemna diminuarea luminii solare incidente in cazul reflexiei partiale la unghiul Brewster (pt intreg spectrul) vine cam de trei ori valoarea unei lampi de operatie din spital. Sau de vreo sase ori valoarea unei lanterne tactice cu LED. Daca te poti uita direct la oricare din astea doua, chiar si la valoarea lor nominala, macar un minut, si n-ai patit nimic dupa aceea, atunci in mod clar te poti uita si la Soare folosind metoda la care te gandeai. Desi am o oarecare indoiala ca vei putea Very Happy

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________


Ultima modificare efectuata de catre saiph la 16 Mai 2019 16:20, modificat de 1 data in total
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 723



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 16 Mai 2019 12:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Las asta aici:
https://youtu.be/oX8UnDaJI2s

Si inainte sa faci idei, ca pai, oricum tine cateva secunde pana cand arde retina, sa stii ca o fractiune de secunda te a orbit deja, nu trebuie sa-ti arde o gaura in ochi pentru a deveni orb.

_________________
SkyWatcher 150/750 EQ6-R; Oculare: Gold Line 6mm, Celestron Omni 32mm, 10mm, 25mm, GSO SuperView 30mm pe 2"; Filtre: Green #58A, ND 0.6, O-III Castell, Solar. CLS CCD; Barlow 2x, 3x; Canon 1100Da
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Mai 2019 21:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

jupiter 2009

Nu este sigur deloc ceea ce ai propus deoarece pui pe picior de egalitate lumina reflectata de un geam cu cea reflectata de o oglinda.
Geamul va reflecta 4 % din lumina solara.
Oglinda va reflecta 80 % din lumina solara.

Cu oglinda ''te-ai'' ars la propriu.

Dar nici cu geamul nu o duci prea bine.
Daca folosesti o luneta de 50mm , lumina solara reflectata de geam in aceasta luneta va fi echivalenta cu cea a unei lentile de 10 mm diametru : iti va arde retina fara mila !
Unele materiale pot crea impresia ca pot fi folosite ca filtre solare dar nu te incurajez sa faci asemenea experimente deoarece pot fi cu atat mai periculoase cu cat pot filtra lumina vizibila dar pot sa permita trecerea razelor infrarosii.

''iunevarnou'' Exclamation

Observatiile solare sunt printre putinele ocazii din Astronomie unde te poti intalni cu ursul la zmeura.
Un urs in calduri ...poate de aceea se intituleaza cartea despre Soare a parintelui Christopher Scheiner ''Rosa Ursina'' !? Shocked

Spiritul inovator e bun dar prudenta e si mai buna,foloseste filtre solare certificate , sau proiectia pe ecran sau camera obscura de care ai pomenit.

In Noiembrie, in ziua Sfantului Mina , nu are loc o ocultatie ci un tranzit al planetei Mercur peste discul solar.
Tranzitul va fi partial vizibil in toata Romania si Republica Moldova ,dupa masa tarziu si pana la apusul Soarelui.
Atasez datele tranzitului pentru Arad ,Iasi si Barlad , am discutat recent subiectul cu dl. Scurtu si cu dl.prof.Adam.

Mircea



Rosa Ursina Scheiner.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  60.77 kb
 Vizualizat:  de 7266 ori

Rosa Ursina Scheiner.JPG



Tranzit 11.11.19.Arad.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  169.99 kb
 Vizualizat:  de 7266 ori

Tranzit 11.11.19.Arad.JPG



Tranzit 11.11.19.Iasi.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  93 kb
 Vizualizat:  de 7266 ori

Tranzit 11.11.19.Iasi.JPG



Tranzit 11.11.19.Barlad.v1.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  180.85 kb
 Vizualizat:  de 7266 ori

Tranzit 11.11.19.Barlad.v1.JPG



Tranzit Mercur 11.11.2019-vizibilitate din Ro pana la 17h.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  150.04 kb
 Vizualizat:  de 7266 ori

Tranzit Mercur 11.11.2019-vizibilitate din Ro pana la 17h.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 16 Mai 2019 21:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am facut niste experimente de acest tip si sunt sigur ca se poate face. Problema e ca dupa o singura reflexie, lumina e inca prea puternica, asa ca ar trebui folosite doua reflexii (sau o reflexie si un filtru asezat in fata obiectivului). Nu am realizat inca montura necesara, sper sa o fac pe viitor.
_________________
0770403936
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Mai 2019 22:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ideea este de ieftin, nu vad cum un filtru in fata obiectivului ar fi mai ieftin decat folia baader.
Daca ideea este de calitate mai buna decat folia atunci ar trebui 1-2 geamuri de calitate plus filtru de apertura de calitate.
Din ce ai experimentat cam ce rezultate ai obtinut? Sigur merge, adica poti vedea soarele cu 1-2 geamuri si un filtru, intrebarea este ce geamuri, ce filtru, ce vezi si cat dureaza pana te prajesti.
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 16 Mai 2019 22:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu doua reflexii nu prajesti nimic. Am folosit filtre foto (ca suprafete de reflexie) sau doua discuri de sticla cu suprafata bine prelucrata. Nu am avut o montura buna, dar in mod evident funtioneaza. In spatele ficarei suprafete de reflexie trebuie sa existe o incinta negra pentru stingerea spotului. Avand in vedere ca marimea aparenta a soarelui nu este foarte mare eu vreau sa incerc folosirea unor filtre obisnuite (ca suprafete de reflexie) chiar si la telescoape cu apertura mai mare (filtrele nu trebuie sa acopere tot campul, doar suprafata aparenta a soarelui), am insa si niste sticle cu diametru mai mare.
_________________
0770403936
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Mai 2019 16:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca sa intelegi la ce te expui, hai sa iti explic cum sta treaba cu observatiile la Soare.
Filtrele solare au un indicator care exprima cata lumina trece prin el - ND.
Un filtru vizual pentru Soare, are indicatorul ND5, care inseamna ca lumina este filtrata intr-o proportie de 1/10**5 (1 supra zece la puterea a cincea), adica prin acel filtru trece a suta mia parte din lumina solara.
Un filtru fotografic are indicele ND3.5, adica lasa sa treaca 1/10**3.5 = 0.000316228 din lumina solara - si chiar in aceste conditii este strict interzis sa te uiti cu ochiul liber la Soare (!!!).
Reflexia pe o sticla este undeva la 4%. Daca faci reflexii succesive pe 2 sticle, ajungi la 4% x 4% = 0.0016 adica de 5x mai mult decat filtreaza un filtru fotografic. Asadar, prin inventia ta va trece de 160x mai multa lumina decat este sigur pentru ochiul tau, filtrata printr-un filtru solar vizual.
Dar tu poti sa incerci si ne spui si noua ce ai facut, daca mai nimeresti tastele de la calculator, desigur.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 17 Mai 2019 16:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prin ND5 trece 0.001% si intradevar e multa lumina. Dupa 2 reflexii vom vedea. Exista si filtre ND1000 la preturi acceptabile. Eu am mai multe si se pot folosi pt. poze.
_________________
0770403936
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Mai 2019 17:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

0.001% = 1/10**5.
Nu cred ca exista ND 1000, eu nu am auzit sau vazut asa ceva. Arata un link , ceva , cu un astfel de filtru - ND1000. Asta ar insemna 1/10*1000, adica 1/10 urmat de 1000 de zerouri. Nu exista in tot Universul un asa numar de atomi - 10*1000 (!!!). Se estimeaza ca sunt 10**78...10**82 atomi in Univers.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Mai 2019 17:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai ramane de rezolvat problema spectrului din afara vizibilului, care ar trebui filtrat si el sa nu ajunga la ochi.
Daca il folosesti fotografic n-ar fi o problema ca nu risti decat in cel mai rau caz sa arzi senzorul, dar vizual eu n-as folosi.
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 17 Mai 2019 17:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

https://www.aliexpress.com/item/ND1000-Fil...st=ae803_4
(am 3 bucati )
Se gasesc si filtre UV IR cut pe diferite diametre (inclusiv pt. oculare de 1.25)
https://www.youtube.com/watch?v=VrYq_gR64Qc

_________________
0770403936
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Mai 2019 17:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, am vazut. Insa sunt sigur ca ND 1000 nu are nici o legatura cu felul in care este gandita notatia la filtrele facute de firmele serioase (Baader). Probabil ca cifra reflecta faptul ca prin filtrul respectiv trece o miime de procent din lumina incidenta, adica este echivalentul lui ND5 de la Baader.
Oricuma ar fi, reincercare asta de a reinventa apa calda este periculoasa si nu recomand a o face. Dar suntem o tara libera si fiecare isi exercita dreptul la opinie si experienta pe propria piele.
Bafta!

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii solare Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact