Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
SP-v3_0_doubleamiciprism.jpeg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224519
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Roiul de galaxii din Cosita Berenicei NGC4889


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
topacid
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2009
Mesaje: 253



Localitate: Bacau/Bucuresti

MesajTrimis: 05 Apr 2019 00:08 Download mesaj
Titlul subiectului: Roiul de galaxii din Cosita Berenicei NGC4889
Raspunde cu citat (quote)

Pe 16 martie, am ieșit aproape de Comana să fac niște supernove și am rămas cu timp pe mână pentru roiul din Coma. Citisem cu câteva seri înainte despre 4889 și toată nebunia de acolo în descriptive notes de la Burnham. E în volumul 2 și e numai bună de citit înainte de culcare. Așa că, pus în fața cerului cu Luna spre apus, am zis, hai să vedem ce iese. Newton 200/900 cu MPCC1, jumătate dintre cadre sunt cu Luna sus dar am reușit să adun 2h de L înainte să plec acasă. Deși gradienți aiurea și tot felul, am reușit să fac o versiune space walkable, destul de soft dar mișto de plimbat la full size. Zic să dați direct la full size aici: https://ibb.co/xHbQqxg

E un L deconvoluționat un pic și aranjat cât să se vadă ce nebunie e acolo. Chiar inițial nu înțelegeam de ce stelele nu erau în focus, apoi mi-am dat seama că sunt de fapt o puzderie de galaxii.

Cer senin!



Coma-DBE-Deco-2h-1mic.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  711.92 kb
 Vizualizat:  de 2722 ori

Coma-DBE-Deco-2h-1mic.jpg



_________________
Takahashi TSA102, FSQ85 Baby-Q, iOptronCEM60, 150/1000, Generic 8" Dob, OO 200mm f4.5, ASI120MMS,1600MM cu filtre, 19 Pan, Pentax5mm XW,28 UWAN, 8mm TeleVue Plossl, 13mm T6 Nagler, 3.5, 6, 10 Delos,
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 05 Apr 2019 09:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Auzi, vroiam sa te intreb mai demult cateva chestii:
- cu ce program faci achizitia de imagine tinand cont ca ai o camera CMOS (ASI 1600)? Intreb asta fiindca eu fac achizitiile cu MaximDL (dar am CCD) si cand folosesc ASI-ul 175 MM (care e tot CMOS), folosesc Firecapture, si iese bine, chiar la expubneri lungi de cateva minute (nu am incercat foarte multe minute in cazul asta). Problemele apar cand incerc sa fac achizitiile cu MaximDL folosind camera CMOS - atunci imi iese in evidenta foarte pregnant amp-glow-ul (cred ca asta este), care nu apare in aceleasi conditii de expunere folosind Firecapture. E ceva ciudat si vroiam un sfat in acest sens.
- ce poti sa spui despre montura CEM60 de la iOptron? Cum ti se pare fata de ce ai avut inainte? Poate faci un mic review in sectiunea de Review-uri?
Frumoasa poza, oricum, bravo!

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2489



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 05 Apr 2019 15:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Super captura! Am vazut in CDC ca sunt multe galaxii in zona, dar credeam ca sunt mai departate, ca in zona M86- M89. Trebuie sa incerc si eu cu ASI294. Nu o sa se vada asa bine ca la camera monocrom, dar oricum voi incerca. Sper sa nu mai bata vantul ca sa pot folosi newtonul.
-Ai un soft de tip "astro planner" ca sa gasesti tinte interesante? Cu CDC sau Stelarium nu faci mare lucru.
-@jimao22
Eu cu ASI294 folosesc SharpCap3.1. Merge si SGPro, insa in rutina de focalizare (live view cu cadre de 1sec, bin 2x2) se blocheaza la download (posibil sa fie de vina laptopul). Ieri mi-am luat si APT-ul- va trebui sa-l incerc.

_________________
Marius
Sus
topacid
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2009
Mesaje: 253



Localitate: Bacau/Bucuresti

MesajTrimis: 05 Apr 2019 21:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Eu am experiențe foarte bune cu APT, de când eram pe DSLR, îl folosesc de la versiunea 2, adică de prin 2014 2015. Totuși am și o licență de SGP de la Alin, doar că nu l-am folosit, APT merge perfect pe nevoile curente. Cât despre montură, cu CEM60 nici nu te mai uiți la grafic, uit de ea complet. Mă folosesc de extra timpul câștigat cu asta cu montura ca să mă pot concentra pe ce fac. Înainte era stres mare cu montura, că nu merge că de ce, cum când, acum e inexistentă problema. Când sunt ok condițiile ghidează în 0.5 0.6, cu orice telescop pun. Am fost uimit că pot cu newtonul și vânt serios afară să pot folosi 70% dintre cadre. S-a întâmplat la Y1 și NGC2903. E jos pălăria treaba, fire and forget.
Cer senin!

_________________
Takahashi TSA102, FSQ85 Baby-Q, iOptronCEM60, 150/1000, Generic 8" Dob, OO 200mm f4.5, ASI120MMS,1600MM cu filtre, 19 Pan, Pentax5mm XW,28 UWAN, 8mm TeleVue Plossl, 13mm T6 Nagler, 3.5, 6, 10 Delos,
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2489



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 25 Apr 2019 15:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi-am incercat si eu norocul aseara in zona. Cu toate ca batea vantul, iar seeingul si transparenta erau departe de necesarul pentru astrofoto (razele de difractie la Bahtinov erau neclare si oscilante), nu am putut rezista tentatiei (prea rare noptile cu cer senin). A trebuit sa schimb si centrarea lunetei de ghidaj- e naspa sa nu gasesc o stea buna la focala de 200mm. La PHD eroarea ajungea la 4 arcsec.
Setup: newton 150/750 si ASI294MC pro.
-Intr-adevar, este nebunie cate galaxii sunt acolo.



NGC4872_24x5m.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  883.95 kb
 Vizualizat:  de 2401 ori

NGC4872_24x5m.jpg



_________________
Marius
Sus
topacid
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2009
Mesaje: 253



Localitate: Bacau/Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mai 2019 22:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar simpatic că ai tras. Eu nu cred că mai știu să montez setup-ul la cât de nasoală a fost vremea.
Cer senin!

_________________
Takahashi TSA102, FSQ85 Baby-Q, iOptronCEM60, 150/1000, Generic 8" Dob, OO 200mm f4.5, ASI120MMS,1600MM cu filtre, 19 Pan, Pentax5mm XW,28 UWAN, 8mm TeleVue Plossl, 13mm T6 Nagler, 3.5, 6, 10 Delos,
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2489



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 09 Mai 2019 09:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca asa va evolua clima, cred ca acest hobby va fi pe cale de disparitie. De la inceputul lui decembrie am avut doar vreo doua nopti decente. Mi-as dori si eu o montura CEM40 sau 60, insa cu un randament asa scazut trebuie sa ma gandesc foarte bine daca se merita efortul financiar.
_________________
Marius
Sus
topacid
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2009
Mesaje: 253



Localitate: Bacau/Bucuresti

MesajTrimis: 10 Mai 2019 01:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu chiar nu mai am ce să-mi iau, trebuie doar timp. Și clar merită un CEM60, efectiv uiți de montură
_________________
Takahashi TSA102, FSQ85 Baby-Q, iOptronCEM60, 150/1000, Generic 8" Dob, OO 200mm f4.5, ASI120MMS,1600MM cu filtre, 19 Pan, Pentax5mm XW,28 UWAN, 8mm TeleVue Plossl, 13mm T6 Nagler, 3.5, 6, 10 Delos,
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact