Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Garadd_15min,_21_03_2012_21h50m.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce poze ies mai bine? Cele pe film sau cele cu CCD-uri?


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
petrusneacsu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2007
Mesaje: 66



Localitate: Braila

MesajTrimis: 13 Sep 2007 23:08 Download mesaj
Titlul subiectului: Ce poze ies mai bine? Cele pe film sau cele cu CCD-uri?
Raspunde cu citat (quote)

Sunt incepator in astrofotografie.

Mai precis inca n-am inceput ci intentionez sa incep, asa ca s-ar putea spune ca nici macar incepator nu sunt, ci sunt un aspirant la statutul de incepator in astrofotografie. Smile iar vremea nu ma ajuta deloc, zilele astea a fost innorat asa ca... Sad

Nelamurirea mea este: Pana la urma daca ar fi sa votati intre fotografii facute pe film foto, sau intre fotografii facute cu camere foto electronice, ce ati alege? In primul rand ma intereseaza din punct de vedere a calitatii si nu a usurintei in folosire.

As vrea sa stiu de fapt daca filmul e cumva capabil sa scoata fotografii mai detaliate si mai putin afectate de zgomot, si daca nu cumva pe film pot fi vazute si stele mai putin vizibile.
Sus
hans602
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 812



Localitate: Alzey Germany

MesajTrimis: 14 Sep 2007 11:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intrebarea ta nu se poate raspunde cu pro sau contra.
Nu ai spus ce vrei sa fotografiez,deepsky sau planete.
Calitatea si usurinta in folosire se exclude una pe alta.
Un SRL cu film este mai usor in folosinta pe cind cu un DSRL
obtii rezultate mai bune.Cu aceasta este raspunsa si ultima
intrebare,cu film nu obtii poze mai adinci(objecte mai slabe)
deoarece la digital se suprapun mai multe framuri.
Sigur toate depind si de ce camere folosesti.
Astrofotografia este un capitol asa de amplu iti recomand sa
citesti aici in forum si pe internet cit mai mult ca sa-ti faci
o imagine despre materie.

Clear sky Hans
Sus
petrusneacsu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2007
Mesaje: 66



Localitate: Braila

MesajTrimis: 14 Sep 2007 11:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

hans602 a scris:
cu film nu obtii poze mai adinci(objecte mai slabe)
deoarece la digital se suprapun mai multe framuri
Clear sky Hans


Pai un timp de expunere lung la o fotografie pe film echivaleaza cu o suprapunere de mai multe frame-uri in digital.

De fapt intrebarea mea a provenit din presupunerea ca un film lasat foarte mult timp expus cu o imagine extrem de slaba (intensitate luminoasa extrem de mica) va reusi in cele din urma sa arate imaginea, in timp ce o camera foto digitala are o limita a intensitatii luminoase sub care nu mai este deloc sensibila, si degeaba suprapun foarte multe cadre de intuneric sau zgomot ca tot nimic nu se obtine.

Asa sa fie cum imi zice intuitia sau ma insel eu?
S-ar parea ca la Braila azi e senin si sper ca la noapte sa fie tot asa sa incep si eu sa experimentez diverse chestii.
Sus
hans602
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 812



Localitate: Alzey Germany

MesajTrimis: 14 Sep 2007 11:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Filmul are asa numitul Schwarzschild efect,cu cit se
expune mai mult cu atit scade sensiblitatea filmului.
In practica ne limiteaza iluminarea cerului din care
cauza filmul sau CCD se supraexpune cu cit expunem
mai lung.
De acea inca odata citeste cit mai mult pe internet
despre tema deoarece aici pe forum nu se poate explica
toate.


Clear sky Hans
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Sep 2007 11:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dacă filmul avea avantaje era încă folosit de profesioniști. Dar de multă vreme, la ei, cuvântul de ordine e "CCD". Nu e o demonstrație, dar e o constatare suficient de edificatoare ...
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 14 Sep 2007 12:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Pai un timp de expunere lung la o fotografie pe film echivaleaza cu o suprapunere de mai multe frame-uri in digital.


Asta nu este total corect.

Adunand mai multe poze facute digital si expus scurt, o sa ai o calitate de negrimea cerului mai buna, decat a expuna o poza in total mai lung si de film.
Asta iese din cauza luminei poluaza care este pe cer unde sub mai mult expusa poza, de mai multa lumina poluoaza intra pe film/chip si face cerul gri, in loc sa-l lase negru.

Citat:
un film lasat foarte mult timp expus cu o imagine extrem de slaba (intensitate luminoasa extrem de mica) va reusi in cele din urma sa arate imaginea, in timp ce o camera foto digitala are o limita a intensitatii luminoase sub care nu mai este deloc sensibila,


nici asta nu este cam 100% corect, uitand punctul de vedere ca o expunere cu o focala x (de mai lunga focala, de mai exacta trebue sa fie montura si condcerea monturei), ce inseamna ca aici ar iesi stelele lungite si nu punctuale (in cel mai rau caz). Mai departe intra si aici punctul explicat sus, chiar daca diafragma este pusa cel mai mica. Aici joaca rolul aest efekt Schwarzschild, ce inseamna ca un film saturat cu photoni de lumina, pierde din sensibilitate asteptata si imaginile nu arata negrimea asteptata.
Aici cer scuze ca nu ma pot explica mai bine, imi lipsesc cuvintele romanesti.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 14 Sep 2007 12:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Depinde, am vazut poze exceptionale facute pe film, insa de obicei in cazul filmului se foloseste film special tratat,supersensibilizat, cel pe care il cumperi din comert nu are o sensibilitate suficienta chiar daca cumperi unul cu o sensibilitate mai mare, daca nu ma insel pentru ridicarea sensibilitatii se foloseste o instalatie de vid….trebuie sa ma uit si eu prin cartile mele, apoi pot sa iti dau detalii suplimentare. Vorbesc in general de expuneri de domeniu uneori al orelor.
Filmul atunci cand se foloseste o sensibilitate mai mica e mai tolerant ca si camerele digitale la erori de corectie sau la corectiile facute, in sensul ca acestea nu apar pe film asa de repede ca pe sensorul CCD.
Un dezavantaj al filmului il reprezinta erorile de contructie ale camerelor foto si aici ma refer la planeitatea filmului, astfel pot sa apara erori optice fara ca acesta sa fie produse ce catre optica ci de ondulatiile filmului in dispozitivul de sustinere.
De asemenea ca dezavantaje pot mentiona:
-pentru o developare corecta a filmului ai nevoie de acces la un laborator, dupa cate se stie firmele de developare se cam impiedica la developarea cadrelor astronomice
- erorile apar doar dupa ce ai primit pozele in mana de accea sunt necesare expuneri multiple pentru a garanta ca cel putin unul dintre cadruri este in regula
- prelucrarea pe calculator (stacking etc) se poate face doar dupa digitalizarea filmului aceasta insemnand si introducere de zgomot suplimentar in imagine
CCD-ul pe de alta parte implica dpdv ale dezavantajului:
-specializarea doar pe un anumit domeniu (vorbind de camere CCD specializate)
- prezenta unui factor de zgomot neliniar in sensor
- consumul mare de curent necesitand o sursa de alimentare sau acumulatori suplimentari
Ca avantaje
- estimarea calitatii fotografie chiar dupa efectuarea acesteia, daca este defecta se poate face alta
- o sensibilitate gradata si manual aleasa de catre utilizator pentru fiecare cadru
- prelucrarea foto pe PC se face direct fara pierdere de calitate
Cam astea in mare ar fi, scuze ca sunt asa de scurt dar scriu in pauzele de la un meeting in cadrul firmei iar daca cineva deja a scris si eu ma reped sorry!

Numai bine
Emil
Sus
Zaraza
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2007
Mesaje: 53



Localitate: depaaarte

MesajTrimis: 14 Sep 2007 17:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Oricum ai privi problema, e mai bine sa-ti iei echipament digital, asta daca nu esti pasionat de developare si daca n-ai tot materialul necesar la dispozitie.

Pe langa inconvenientele care au fost mentionate deja, mai e una: filmul clasic isi pierde din sensibilitate dupa o anumita perioada; adica in 10minute de expunere digitala o sa captezi mai multi fotoni decat in 10 minute pe film clasic.

E multa bataie de cap, solutiile de developare se perimeaza relativ repede, sunt cam scumpe, ai nevoie de laborator...

In umila-mi parere e muuult mai bine sa investesti intr-un CCD, sau un aparat de gen Canon 350D / 400... Nikon eventual...

Bafta si succes

_________________
Ardealu-i fruncea.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 15 Sep 2007 11:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa incerc si eu Smile Filmul avea pana nu demult un avantaj si anume densitatea de puncte (rezolutia). Acuma e evident ca sunt tot felul de tipuri de filme asa ca e cam dificil sa vorbesti in general. Cred ca si acum filmul are avantaj daca vrei sa maresti imaginea foarte mult si sa faci afise mari, postere etc. Se foloseste diapozitiv lat si pe ala sunt miliarde de puncte (pixeli) deoarece vorbim de substante chimice care au un comportament analogic (adica cvasi-continuu). Din pacate (sentimental vorbind) filmul e pe cale de a muri. Deja aparatele cu CMOS au dimensiunea suprafetei sensibile apropiata de a filmului obisnuit si pixeli din ce in ce mai multi. In ceea ce priveste imaginile cu lumina putina (deci si astro) cred ca digitalul nu mai are rival in film. Ceea ce se obtine in digital in 5 minute se obtine pe film cu o expunere de jumate de ora si chiar mai mult. Asta presupunand ca ai o mecanica care sa tina imaginea nemiscata atata timp. In general digitalul a simplificat mult viata celor care vor sa faca poze.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact