Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
NGC869-04-09-09.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Dobson 254/1200 - accesorii necesare


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Accesorii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mera Petru
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2019
Mesaje: 44



Localitate: Madrid

MesajTrimis: 07 Feb 2019 14:13 Download mesaj
Titlul subiectului: Dobson 254/1200 - accesorii necesare
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua grup. Si eu de putin timp mi-am comandat un Dobson skywatcher 254/1200 si sunt cam nerabdator sa-l probez si sa ma conving singur despre ce poate, vazant net comentari foarte bune despre el sí vídeo-uri pe youtube cu luna, planete, etc.. +un pret destul de bun care ma facut sa aleg acest telescop. De moment nu mi-a ajuns si nu va pot spune prea multe despre el. Locuiesc la casa ceia ce nu ma deranjeaza deloc marimea, sau greutatea lui. Ma adresez persoanelor care il are deja sau celor mai experimentati pentru a ma ajuta cu sfatuti despre el sí ce lentile, barlow, imbunatatiri i sar potrivi. Cauta ceva bun si de calitate, Razz .. sa zicem ca nu ar conta pretul, doar sa fie de buna calitate si sa faca diferenta. Multumesc si o zi buna Cool

Am ales acest delescop si cu montura Dobson pentru ca un telescop 254/1200 cu aceasta putere sa zicem, cu o montura motorizata, sare de 2000 e in sus 😀😀, si am decis ca incepator sa fie ceva mai simplu si mai ieftin, sa vedem daca imi place Laughing
Sus
iosif
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Oct 2012
Mesaje: 537



Localitate: Sandra Timis

MesajTrimis: 08 Feb 2019 18:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna.
O buna alegere, asa am inceput si eu cu Dobson 200 mm, dupa care 300 mm, si pot sa spun ca e altfel cu o oglinda mare. Mai trebuia sa ei si un colimator, ca sigur de la transport vine decolimat, si trebuie sa-l colimezi cam la fiecare sesiune de observatii, asta dupa cum e manevrat. O idee sa mergi pe 2'', oculare, barlow, o sa ai un camp mai mare.

Spor la observatii.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Feb 2019 20:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Colimarea la un newtonian nu e de speriat, o poți face și cu un capac găurit grosso-modo, apoi pe stea. Eu nu am avut niciodată un colimator și cu unul slab mai mult am dereglat telescopul. Abia cu un laser colimator de foarte bună calitate, cu inele ce se umflă la strângere care să stea perfect centrat în focuser am putut colima precis. Un telescop bine construit nu are voie să se decolimeze la transport. Eu fac colimarea 1-2 ori pe an și s-a întâmplat de multe ori ca telescopul să rămână 1-2 săptămâni în portbagaj și să merg cu el peste tot.

Ce poți lua mai degrabă este un set de oculare de bună calitate. Dacă nu îți permiți oculare de top și care apar destul de rar în bazar atunci poți merge pe unele clone reușite. Un UWAN de 27mm fie că este Lacerta sau Williams Optics este excelent la DSO. La observații planetare merg bine ocularele Plossl sau orthoscopice de marcă. Nu recomand barlow decât dacă este APO și cu o bună transmisie a luminii, altfel degradează imaginea în mod vizibil. Atenție, dacă ai barlow să zicem 2X atunci să nu iei oculare care prin folosirea barlow-ului vor avea aceeași focală cu altele din trusă. Nu lua oculare care au focala prea scurtă iar dacă porți ochelari evită ocularele cu eye-relief mic cum sunt orthoscopicele.

Este un telescop suficient de mare care te poate ține ocupat ani de zile și nu vei epuiza obiectele ce se pot vedea cu el decât dacă mergi în locuri cu cer negru, la munte.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Feb 2019 11:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cand am avut newtonul il colimam la fiecare iesire. De 2 ori.
Mai intai acasa, inainte de plecare, verificam colimarea secundarei si a primarei cu un cheshire, iar cand ajungeam in camp verificam colimarea primarei cu un laser.

Nu e nimic de speriat. E drept prima colimare pare rocket science, dar dupa cateva colimari, toata operatiunea devine rutina.
Mie personal mi se pare mai enervanta colimarea la SC decat la newton.

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Accesorii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact