Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Semenic,_Telescopul_e_in_masina.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Dobson 300 sau 254


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
alexx01
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Feb 2019
Mesaje: 40



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 04 Feb 2019 12:11 Download mesaj
Titlul subiectului: Dobson 300 sau 254
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor
Am si eu putina nevoie de ajutorul vostru, care incontestabil sunteti mult mai experimentati decat mine la capitolul astronomie . Sunt un profan in practica astronomica. Teoria ca teoria ( ca toata lumea de pe aici... o carte, un net, un forum etc.), insa vreau sa ma apuc si de partea practica a acestui hobby.
Pentru asta va cer si eu niste sfaturi, niste pareri,niste indrumari, intru-cat activitatea asta nu este chiar asa de ieftina...
De la inceput vreau sa precizez ca din punct de vedere practic (ochi pe instrument) am doar experienta unui binoclu. Cred ca este cazul sa fac un mic upgarede de sistem. Si aici ma puteti ajuta voi. Sa nu fac o nefacuta.
Oscilez intre doua instrumente mai "serioase":

https://astrovest.ro/site/index.php/compon...Itemid=119

si

https://astrovest.ro/site/index.php/compon...Itemid=119

Ambele skywatcher dobson. Un 300 mm si un 254 mm. Ideea esta ca nu prea stiu la care sa ma opresc...

As merge pe mana unui 254 :

- apertura suficienta pentru un incepator (?)
- mai comod in deplasarea utilajului
- posibilitate de dotare cu accesorii :
- oculare
- filtre
- parca un efect de coma mai redus
- valoare (pret) semnificativ mai mica

As merge pe mana unui 300 :

- apertura suficienta pentru viitor
- dotare cu accesorii pe parcurs

Pentru mine, in acest moment de lipsa in practica astronomica, ar fi justificabila o apertura mai mare? sau sa merg pe cei 254 pana prind putin "curaj"?Ideea este ca in acest moment nu caut ceva dedicat unui anume domeniu particular al astronomiei. Gen astro-foto, planete, duble, dso... Caut ceva mai "general" sa zic. (cu toate ca acest termen este total paralel cu notiunea de astronomie si mai ales cu cea de instrumente astronomice.) Vreau intai sa vad ce-mi place si apoi sa caut un instrument specializat.
Consider ca in acest moment un newton ar fi suficient.
Multumesc anticipat tuturor celor care-mi vor raspunde.
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 04 Feb 2019 12:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vezi ca ai pus acelasi link Smile Banuiesc ca te referi la https://astrovest.ro/site/index.php/compon...Itemid=119 pentru ala de 250

Transportul s-ar putea sa fie ceva problema. Telescopul asta ar sta la ceva casa a bunicilor, la tara, sau sta cu tine in Pitesti? Presupun ca ai masina, dar daca stai la bloc, carat un tub de 150cm rigid o sa fie complicat.

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 04 Feb 2019 12:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tuburile sunt din tablă de oțel iar monturile sunt din PAL; rezultă zeci de kilograme.
_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
alexx01
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Feb 2019
Mesaje: 40



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 04 Feb 2019 12:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stille ms de corectura. O mica greseala tehnica din partea-mi, scuze.

https://astrovest.ro/site/index.php/compon...Itemid=119

asta vroiam sa zic defapt. Very Happy Very Happy Very Happy

In ceea ce priveste locul de amplasare, ar trebui sa fie cu mine in Pitesti. Stau la casa si am vedere spre sud. Posibilitate terasa, un camp nu foarte mare dar acceptabil. Probleme de transport pana la 50-60 kg nu sunt. Dar nici sa ma omor aiurea in tramvai. Auto capabil de transport si pentru un 500 Very Happy . Renault Trafic autoutilitara. Deplasarea se va face de la nivelul etajului 1. Deci nu cred ca ar fi asta o maxima problema.
Ma sperie putin colimarea utilajului si frecventa relativ ridicata a acestei operatiuni. In rest, foarte mult entuziasm Very Happy Very Happy Very Happy
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 04 Feb 2019 14:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cobor 254 mm de la etajul 2 , tub + montura + o platforma mobila + o platforma fixa (cu rol de inaltare) si trusa oculare ..etc . Deci 8 urcari si 8 coboriri . Nu este greu deloc , doar trebuie atentie sa nu lovesti telescopul . Daca ai 305 /1500 , se ~ dubleaza greutatea tub 22kg , montura 20kg ...singur este ceva efort . Trebuie sa te informezi bine ce si cum vei vedea . Pentru inceput si doar vizual , e suficient un 254/1200.
Sus
alexx01
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Feb 2019
Mesaje: 40



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 06 Feb 2019 08:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred totusi ca am sa raman la valoarea de 254. Putin mai usor, mai ieftin (ceea ce mi.ar permite o eventuala utilare cu diverse accesorii suplimentare si necesare, etc.). Acum ideea este alta. In raport de pret, am gasit si jucaria asta:

https://www.astroshop.ro/telescoape/omegon...50/p,53803

Poate cineva sa.mi spuna ceva despre firma Omegon? Este acest produs justificabil in raport cu Skywatcer-ul de 254?
ms.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 06 Feb 2019 10:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Omegon este marca celor de la Astroshop, dar nu ei le produc, ci doar le importa din China.
_________________
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Was just a freight train coming your way... it's coming your way...
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 06 Feb 2019 10:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atentie!
Omegonul din acest link
https://www.astroshop.ro/telescoape/omegon...50/p,53803
se pare ca nu are oglinda parabolica, acest lucru descalificand un instrument newtonian cu rapor focal f5. Trebuie intrebat totusi, dar eu cred ca nu are oglinda parabolica pentru ca acest lucru ar fi fost trecut in descrierea avantajelor...La aceste aperturi mari daca tot cari mai multe kilograme, sa fie totusi "kilograme parabolice" Smile
Sus
alexx01
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Feb 2019
Mesaje: 40



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 06 Feb 2019 10:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor
multumesc de raspuns. poate ca de aici si diferenta de pret sesizabila intre el si sky-ul de 254. cat de deranjanta este coma intr-un asemenea telescop? un f5 din cate am vazut pe net cam are ceva ceva. utilizarea unei lentile barlow diminueaza cumva coma? presupun ca redimensionarea (dublare, triplare, etc.) distantei focale ar reduce aceasta aberatie optica. am inteles (si sper ca bine) ca instrumentele a caror distanta focala este mare, prezinta o diminuare a aberatiilor precum coma si cromatismul. dar asta se intampla doar in instrumentele cu distante focale fizic lungi? sau prelungirea "artificiala" permite un comportament similar de diminuare a aberatiilor?
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 06 Feb 2019 12:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Barlow-u nu diminueaza coma. In general e mai bine sa te orientezi spre focale lungi, e mai ieftin sa obtii calitate optica.
_________________
0770403936
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 06 Feb 2019 14:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu poate fi vorba ca principala sa fie sferica . Aceasi diferenta apare si intre SkyWatcher si Orion si culmea Orion foloseste sticla calcosodica . Iti dai seama cite rebuturi ar crea Omegon , ar da faliment imediat . Si tot Omegon are mai ieftin 2199 Lei tot un 254/1250 unde specifica clar oglinda principala parabolica.
https://www.astroshop.ro/telescoape/omegon...0/p,50125.

Pina la urma traim in Romania , unde oamenii "se ajuta" si atunci Italianul cu ce a gresit ? Daca a prins pina si spiritul atit de uman al acestor vremuri , prin toate domenili de activitate.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 06 Feb 2019 18:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

alexx01 a scris:
am inteles (si sper ca bine) ca instrumentele a caror distanta focala este mare, prezinta o diminuare a aberatiilor precum coma si cromatismul. dar asta se intampla doar in instrumentele cu distante focale fizic lungi?


Nu este vorba de distanta focala ci de raportul focal mic (numarul "f", in cazul nostru raportul focal este f5). Acesta este cel care induce probleme de coma pe margini, deci nu focala lunga este problema ci raportul focal f5
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 06 Feb 2019 19:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu te speria , aberatiile coma sau curbura cimpului nu le vezi la ocular si asta cu oculare standard . Ele apar si pe unii ii deranjeaza la astrofoto , care vor imagini perfecte .
SkyWatcher foloseste materiale de calitate , pretul e mediu , intre Omegon /GSO si ORION . Adica nu platesti pentru firma , dar nici pentru telescoape care se vind greu , de unde si pretul mai mic .
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact