Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224009
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Suport achizitie binoclu astronomic


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 11 Dec 2018 19:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred sa conteze prea mult cum il pastrezi, in picioare sau culcat. E, totusi, facut sa fie carat in tolba prin natura, nu e instrument de laborator.

Pt solutie de ochelari, as zice nu. Coatingurile de pe un binoclu astronomic sunt destul de fragile, si altceva decat ce se gaseste pe ochelari, deci un solvent care nu ataca coatingurile de ochelari s-ar putea sa iti faca probleme serioase pe binoclu. Eu incerc sa nu-l curat pe al meu daca nu e absoluta nevoie (= ma deranjeaza cum arata imaginea vazuta prin el, nu praful vazut pe lentile). Daca il cureti, grija mare sa nu zgarii coatingurile cu mizeria de pe el - praf, nisip sau ce-o mai fi. Sufla intai tot praful pe care-l poti sufla de pe lentile (poti sa folosesti o pompitza). Daca mai ramane praf, uda un betisor de urechi si culege-l de pe lentile (nu misca betisorul pe lentila). Pe urma, daca a mai ramas ceva mizerie (amprente, chestii) si ai incredere ca nu mai are ce sa zgarie lentila, poti sa stergi cu grija cu o batista din aia de curatzat ochelari. Vezi s-o testezi intai pe ochelari, sa nu fie genul care lasa fibre in urma Smile

Si o recomandare de om patzit: daca are curea de gat monteaz-o, si ataseaza si capacele de ea (par sa aiba urechi prin care poti trece un snur atasabil de curea, dar daca nu, lipeste cu banda adeziva sau ceva. Ce nu-i legat, se pierde.

Sa-l stapanesti cu placere, si fie ca blestemul de instrument nou* sa nu tina mult.

* Blestemul de instrument nou: cel mai sigur mod de a aduce ploaia e sa-ti cumperi instrument nou. Cu cat ti l-ai dorit mai tare, cu atat se strica vremea mai mult timp.

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
alexander Ive
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Dec 2018
Mesaje: 13



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 11 Dec 2018 19:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare Stille, multumesc de sfaturi, foarte interesante si utile metodele de a sterge lentilele.
Acum am facut un test, sper ca este edificator. Intr-un capat al camerei este laptopul deschis pe pagina de forum. Din capatul celalalt, camera avand 5 metri lungime, am citit cu binoclul pe forum. Literele pe ecran sa zic ca au o jumatate de cm, rezolutie 1920 x 1080 pe un 17 inchi. Si am citit bine. Maine vreau sa fac testele de aici http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=1088&start=0 si sper sa ies bine cu ele.
Poate o fi el pentru iesit in natura dar asa am un drag sa am grija maxima de binoclu, ca ma uit tot timpul sa nu fie praf pe protectii inainte sa i le pun la loc Smile si sa il asez cu grija si atentie la locul lui.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2018 08:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eventual citesti si acest material:
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=183426#183426
Sus
alexander Ive
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Dec 2018
Mesaje: 13



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 13 Dec 2018 17:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare, am facut ceva teste, zic eu reusite si cred ca pana la acest moment binoclul este in parametri. De la varfurile padurii din spatele blocului, pana la stalpul de pe Pietricica, toate se vad bine.
Am vazut si ceva stele (astept Luna), moment in care am realizat ca este musai un trepied daca vreau sa vad ceva in liniste. Am incercat tot felul de variante, sa ma sprijin de geam, de pervaz samd insa cred ca trepiedul va ridica calitatea observatiilor. Nu am gasit nicaieri ce model de adaptor pentru trepied se potriveste, daca ma puteti ajuta va multumesc. Va fi urmatoarea comanda cred Smile
Ma gandesc si la recomandarea cu sezlongul data de Dbird ca am, sac de dormit am, plus locatie fantastica la tara in marginea padurii, insa trebuie sa ticluiesc o masuta peste, sa sprijin binoclul de ea pentru o mai buna calitate a privitului in sus.


Dbird, foarte bun materialul, l-am descarat si integrat. Smile
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Dec 2018 17:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa folosesti sanatos binoclul !
Sa ai grija sa nu cazi in extrema , trebuie sa porti de grija instrumentului , nu sa-l cureti.
Suprafetele optice se curata doar la nevoie.
De fiecare data cand il cureti , il mai deteriorezi putin.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
alexander Ive
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Dec 2018
Mesaje: 13



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 13 Dec 2018 18:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Mircea Pteancu, in privinta intretinerii, am sa previn ca sa nu tratez.

Revin cu rugamintea in ce priveste adaptorul pentru trepied. Din ce am vazut nu toate adaptoarele sunt bune pentru binocularele cu prisme roof datorita constructiei cu tuburile mai apropiate, astfel ca un adaptor mai lat nu va intra in locul ramas intre tuburi. De asemenea, care este marimea surubului necesar la adaptor, 1/4?
Eu m-am orientat spre cele de mai jos, adaptor si trepied, dar va rog sa imi spuneti daca tehnic este solutia fericita:

adaptor https://astromagazin.ro/accesorii-binoclur...noclu.html

trepied https://astromagazin.ro/accesorii-binoclur...egru-.html
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 13 Dec 2018 18:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am adaptorul asta https://www.spy-shop.ro/adaptor-pentru-mon...29041.html si o chinezarie de trepied luata la un Black Friday.

Pt combinatia cu sezlongul: daca trepiedul tau are o coloana centrala care poate fi scoasa de tot, poate fi si montata invers (cu capul sub tetraedrul trepiedului, in loc de deasupra). Pe urma pui trepiedul peste sezlong astfel incat sa-ti tina binoclul in fata ochilor cand esti intins in pozitia cea mai comoda, si observi comod obiecte nu prea inalte

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2018 19:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

alexander Ive:
adaptorul postat de tine este dupa mine cel mai bun. Acelasi il am si eu. Desi este scumput merita banii, caci nu introduce vibratii in plus.
Trepiedul la randul lui, cu cat tine greutate mai mare este mai recomandat. Sau nu te grabi....si citeste despre diversele solutii de pus un binoclu pe un stabilizator, inclusiv bizooka etc. Si cat citesti.... ai timp sate inveti sa manipulezi cu minim de tremur binoclul folosid priza normala din mana....
Sus
alexander Ive
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Dec 2018
Mesaje: 13



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 13 Dec 2018 19:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stille, din ce imi dau seama adaptorul tau tocmai problema mea o are, in sensul ca fiind lat, nu intra bine intre tuburi. Ca idee, intre tuburi asa cum este setat binoclul mai ramane o distanta de 1,5 cm de aceea vreau sa fiu sigur ca nu dau bani pe ceva ce nu va functiona.
In poza se vede mai clar, sageata rosie este locul unde se monteaza adaptorul, sageata albastra spatiul ramas intre tuburi.
Dbird, solutia bizooka este geniala, am vazut-o anterior. Am sa ma gandesc si la acea solutie ca un mic DYI pentru mine insa vreau si un trepied pentru ca imi ofera portabilitate. Pus in portbagajul masinii este perfect. Singura problema este ca nu gasesc de 2 metri ca eu am 1,87 m inaltime si va trebui sa il pun pe ceva mai sus la anumite observatii. Privind greutatea cel aratat de mine sustine 3,5 kg deci merge si o bere langa binoclu Smile



DSC_0470 suport.png
 Descriere:
 Marime fisier:  180.61 kb
 Vizualizat:  de 5078 ori

DSC_0470 suport.png


Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 13 Dec 2018 21:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am doua adapatoare pt. trepied, unul cum este in linkul lui alexander Ive care este foarte bun. Dar mai am unul mai subtirel, dar tot din metal, foarte bun pentru situatii cand obiectivele sunt prea apropiate. Se poate vedea intr-o postare de a mea aici
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...mp;start=0
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Dec 2018 11:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merge, nu impieteaza cursa interpupilara. Trebuie insa adaugat o saiba de circa 3-4 mm deoarece adaptorul are surubul mai lung (ceea ce este firesc).
Atentie:
Poza ta (Ive) este totalmente eronata .... sagetile sunt plasate gresit , NU acolo se monteaza adaptorul, nu scoate capacele de protectie de acolo!!!
Uita-te in pozele de mai jos !!!



1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  766.55 kb
 Vizualizat:  de 4972 ori

1.jpg



2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  738.28 kb
 Vizualizat:  de 4972 ori

2.jpg


Sus
alexander Ive
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Dec 2018
Mesaje: 13



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 21 Dec 2018 17:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Dbird pentru atentionare. Ma bucur ca nu m-am apucat sa scot capacelul ala.
Intre timp ti-am urmat recomandarile si sunt mult mai stapan pe observatiile cu binoclul in mana. Asta seara am vazut o luna superba, pana au aparut iar nori Very Happy
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact