Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
q1process_copy1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Pleiadele cu Canon si ASI294


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 14 Noi 2018 16:26 Download mesaj
Titlul subiectului: Pleiadele cu Canon si ASI294
Raspunde cu citat (quote)

Salut!

Doua poze cu expunere totala similara(5 ore). Cu Canon1100D, captura facuta pe 14+15 octombrie; cu ASI294MCpro, facuta pe 8+9 noiembrie.
Cu DSLR-ul am avut 60x5minute, ISO800,cu TS 80mm apo la focala de 380mm (rezolutie 2,8"/px); Cu ASI am avut 47x3min +30x5 min(rezolutie 2,5"/px). As fi avut mai multe cadre, dar intr-o seara s-a schimbat setarea din RAW16 in RAW8 si am observat prea tarziu.
Am avut de cateva ori probleme cu pierderea legaturii cu camera principala ASI294 in SharpCap, cand am folosit camera de ghidaj ASI224. Daca modificam unii parametrii la camera principala, SC detecta doua ASI224 si nu o vedea pe 294. A trebuit sa scot din HUB camera de ghidaj, sa reconectez camera principala si apoi din nou camera de ghidaj.



M45_Canon 1100D.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  832.75 kb
 Vizualizat:  de 4188 ori

M45_Canon 1100D.jpg



M45_ASI294MCpro.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.02 MB
 Vizualizat:  de 4188 ori

M45_ASI294MCpro.jpg



_________________
Marius
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 14 Noi 2018 17:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte frumoase. De s-ar vedea asa si la ocular Laughing

Dar sunt si valoroase. Si spun asta pentru ca la timp de expunere aproape egal (300 minute canon, 291 minute ASI), rezultatele nu sunt departe. De curiozitate, am cropuit poza Canon sa se potriveasca cu cea ASI, am marit-o, am ridicat expunerea in LR cu o jumatate de treapta, si le-am pus pe ecran una langa alta. Si a iesit asta. Deci un DSLR poate fi folosit la astrofoto destul de bine.

PS. Nu a mers sa pun pozele lipite una de alta ca erau prea mari, asa ca pun doar poza Canon transformata.



m45_canon_1100d_126.2-2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  342.89 kb
 Vizualizat:  de 4159 ori

m45_canon_1100d_126.2-2.jpg



_________________
Dragos N
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 14 Noi 2018 18:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc. Am evitat " intinderea" mai puternica la poza cu Canon pentru a pastra un zgomot mai redus. Desi la imaginea cu ASI am avut un "stretch" mai puternic (histograma era la 5% fata de cea cu Canon de 15-20%), zgomotul a fost mai redus- camera racita si senzor nou cu zgomot de citire foarte mic.
Desigur, cei mai meseriasi in procesare ar putea scoate imagini mai bune. Eu sunt la nivel "basic", fara masti sofisticate de protejare a stelelor (desi am incercat niste tutoriale, nu mi-a placut ce a iesit).

_________________
Marius
Sus
miticap
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2018
Mesaje: 110



Localitate: Busteni

MesajTrimis: 14 Noi 2018 19:03 Download mesaj
Titlul subiectului: Super
Raspunde cu citat (quote)

Buna treaba Marius... arata superb...
_________________
Mitica
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Noi 2018 19:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dmtr69 a scris:
.. camera racita si senzor nou cu zgomot de citire foarte mic....
Si totusi diferenta pare subtila intre cele doua imagini.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 14 Noi 2018 20:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu daca senzorul de pe ASI e foarte nou. Stiu ca unele din celelalte camere ZWO folosesc senzori oarecum vechi, prezenti pe Nikon 850D, Pentax K5. Deci senzori de 6-8 ani. Si in general, fabricantii mai mici nu prea au acces la senzorii cei mai noi facuti de Sony sau de altii. E probabil o politica de protejare a produselor principale, respectiv camerele DSLR si mirrorless. Sau poate politica de preturi nu permite accesul la cei mai noi senzori.

Pe de alta parte, ASI are senzor MFT, 4/3, iar Canon are APS-C.

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Noi 2018 20:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Senzorii din 850 sau k5 nu sunt chiar rai, nici cei 4/3 actuali, cel putin comparat cu cel al lui canon 1100D si la iso de baza. Posibil si conditiile sa fi fost poate favorabile canon. Cu o saturatie, un contrast si un resize aplicat la imaginea canon cred ca pot fi aduce la un echivalent ASI si comparat mai bine, adica ce a facut dragos.n mai devreme. In conditiile astea se justifica un ASI?
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 14 Noi 2018 20:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De asta consider ca aceste imagini sunt valoroase. Pentru ca unii astronomi nu se apuca de astrofoto pentru ca ii sperie complicatiile si preturile, pe care camerele dedicate, in special cele mono le aduc. Chiar ma uitam mai devreme pe site-ul ZWO la camera care are senzor de Nikon 850D, pretul e de 4000 de dolari. Adica peste pretul DSLR-ului respectiv.

Ori, daca poti obtine rezultate apropiate, cu camere de gen Canon D1100, asta e o incurajare pentru cei care ar vrea sa faca astrofoto.

Daca se justifica pretul unui ASI, sau al altei camere dedicate? E greu de spus. Ma uitam acum la imaginile de test pentru Canon EOS R, Nikon Z6, Z7, si Fuji XT3. Ce diferente enorme intre imaginile cu reducerea zgomotului din softul camerei, si imaginile fara. Iar multi fotografi spun ca desi au acelasi senzor, Canon EOS R e mai bun decat Canon D5 4.

Deci firme cu foarte multa experienta in domeniu au dezvoltat in timp algoritmi din ce in ce mai buni. ZWO e un copil mic in raport cu ele, si poate ca in timp vor face si ei acelasi lucru, daca vor avea destui bani.

_________________
Dragos N
Sus
radur
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Oct 2015
Mesaje: 198



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Noi 2018 13:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt foarte informative imaginile, nu cred ca se apuca nimeni sa faca poze direct cu o camera dedicata astro, majoritatea am inceput cu dslr-uri ori pentru ca aveam deja aparatul foto ori din cauza pretului ridicat al camerelor racite.

Pentru obiectele care nu se preteaza a fi pozate in narrowband nu vad de ce nu s-ar folosi cu succes un dslr obisnuit, oricum le avantajeaza FOV-ul mare obtinut de senzorul APS-C.

Felicitari dmtr69, de fiecare data cand vad ca postezi ceva ma apuca un dor sa ies si eu Smile
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Noi 2018 19:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cu senzorul full frame Canon EOS 6d e deja mult mai bine. am gasit rapid doar o imagine daca ar pune cineva si racire probabil ca ajunge la tot ce scot camerele racite color . (doar ca are 20Mpix 6d)...


6d.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  508.54 kb
 Vizualizat:  de 3998 ori

6d.jpg


Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Noi 2018 20:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

aa si Pleiade cu Canon 6D.. imagini gasite pe campiile netului luate prin refractoare mici 80mm apo ED


oxx.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  748.2 kb
 Vizualizat:  de 3988 ori

oxx.jpg


Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 16 Noi 2018 22:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fara indoiala ca se fac poze foarte bune si cu DSLR-ul. Avem colegi forumisti care au reusit asta. Sezonul rece ajuta si el prin scaderea zgomotului. Mai nasol in timpul verii cand senzorul ajunge la temperatura de 30 de grade. Ce are in plus o camera dedicata astro: racire controlata, deci mult mai simplu cu dark-urile; captura o face direct in fits; lipsa unui shutter mecanic, deci fara vibratii; este mai usoara( cel putin acest model); poti face ROI daca tinta este mica (poti sa o folosesti si la planete); backfocus mic ce permite folosirea unor OAG mai late; nu mai trebuie schimbat filtrul IRC pentru a poza nebuloasele de emisie.
_________________
Marius
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Noi 2018 00:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Evident ca si camerele dedicate au avantajele lor. Si ca vorbim de racire, DSLR-ul meu, un Canon 60D la expuneri lungi sare de 50 de grade.

Dar probabil, in timp, lucrurile se vor dezvolta. De curand, Canon a inceput sa vanda senzori, printre care si unul special pentru astronomie, cu pixeli de 19 microni latura, asa incat poate si ceilalti producatori vor vinde senzori noi catre producatorii de astro-camere.

_________________
Dragos N
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Noi 2018 01:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

este camera cu pixel 19 micr de vanzare Canon ME20F-SH 2000/1128 pixel full frame si urca ISO 4000000.. se fac filmari faine la Calea Lactee meteori Aurore. doar costa 30 mii$
https://www.dpreview.com/articles/54963994...-4-million
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact