Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ngc7000klein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224702
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Volumul


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 14 Aug 2007 10:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Știți, m-am gândit să deschid și eu un topic denumit „Aria” în care să vorbesc despre viteza densității unui electron televizat cu boabele de mazăre întovărășite. Ce ziceți? Eu cred că ar fi mai interesant decât bazaconiile pe care le-am scris pe topicul „Formulele lui Frenet generale”. Nu-i așa? Laughing
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 14 Aug 2007 13:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Minge afară din teren... Laughing Laughing
_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 14 Aug 2007 17:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru cei ce s-au oprit din râs:

în pântece = teritoiu unde evoluția este ferită de ochii indiscreților, un spațiu închis (deci finit), un spațiu care nu se intersectează în nici un fel cu exteriorul (nu există punct care să aparțină deopotrivă interiorului și exteriorului).

Capisci?
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 14 Aug 2007 17:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Într-un fel, facerea lumii a fost, este și va fi tot timpul sub ochii noștrii.

Cui îi mai arde de râs?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Aug 2007 17:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laughing Unii din noi continuam inca sa radem. Pântecele asta care e ferit de ochii indiscretilor e prea de tot. Daca ati fi adus vorba de informatie, ca poate sau nu poate circula, era un pic mai stiintific asa cum cere si Abel saracu'. Iar mai apoi aduceti din nou vorba despre inchis si finit. Va rog luati o cartulie de matematica si lamuriti-va cu conceptele inchis/deschis, finit/infinit din teoria multimilor si topologie. Din pacate lucrurile in domeniul asta nu sunt chiar asa simple cum par la prima vedere.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 14 Aug 2007 19:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mă mânca limba să spun că mă apucă durerea de ... pântece de râs Laughing , dar e o problemă aici: eu cred că dl. ID chiar la informație se referă. E un fel de principiu holografic inversat, pare-mi-se... Numai că nu se împacă cu intimitatea, izolarea completă.
_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 14 Aug 2007 19:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Păi, d-le ID, eu aștept la fileu și dvs ridicați pentru adversar. Laughing Laughing
Mai spun odată, chestiile astea trebuiesc traduse în limbajul general folosit, pe care să-l înțelegem.
Și drept să fiu, m-am blocat. Și mie-mi bântuie o fantasmă de holografie prin cap când citesc treaba cu pântecele izolat, dar dacă e așa, chestia e o banalitate. Adică bine, principiul holografic (în orice formă) nu e banal, dar e pe cale să se banalizeze înțelesul lui, aici Crying or Very sad .

Ce spune principiul holografic: informația care este emisă în Univers de către un obiect este proporțională cu entropia si de asemenea cu aria domeniului închis (imaginar sau real - orizontul GN)care include obiectul, NU cu volumul așa cum s-ar crede Rolling Eyes . Informatia provenită de la obiest fiind proportională cu aria, rezultă că e ca-și-cum obiectul s-ar afla ... pictat pe suprafata închisă care-l mărginește. O hologramă.
Mai e o chestie legată de informațiea maximă care poate trece printr-o suprafață, lucru care limitează posibilitățile observatorului.

Ei, de aici până la pântece cu țepi (ce era cu vectorul acela?)... eu nu văd mai mult. Sincer să fiu, mă așteptam la o altă dezvoltare.

_________________
הבה נגילה
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 14 Aug 2007 22:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu, nu este vorba de principiul holografic.

Domnule Radu, dumneavoastră cum ați defini un spațiu inviolabil, intangibil (și de ce nu, incompresibil)?

Acei țepi sunt dovezi (obținute în urma unor deducții logice) ale faptului că acest teriu, acest interior există și este cât se poate de real, este cât se poate de populat. Facerea este o acțiune, dar în același timp este și un teritoriu 100% discret.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 15 Aug 2007 08:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu este de mirare că lucrurile par a se fi împotmolit aici. Obișnuiți să privim Universul ca pe o întindere finită prin capacitatea noastră de a îl depista empiric, dar infinit prin posibilitățile sale de existență, nu facem altceva decât să fim partizanii ideii de existență a spațiului oriunde și oricât.

Infinitul ca și nelimitare în spațiu și timp, ca și deschidere nemărginită, pare să fie o caracteristică de bază a realității înconjurătoare.

Cât de înșelător poate fi acest infinit?

Deși nu îl percepem experimental, el pare să fie o prezență indubitabilă, un reper care, rămâne necontestat în virtutea faptului că simbolizează ceea ce nu poate fi atins.

Relația noastră cu natura pare să se reducă la un număr foarte mare dar finit de repere. Chiar și așa, în mod tacit, infinitul face parte dintre aceste repere.

Acel „pântec” despre care vă vorbeam este un teritoriu, este un mic Univers, dar în același timp este și o relație. Nu una oarecare. Pentru noi este reperul pe care nu îl mai putem diviza empiric, este corpusculul al cărui conținut nu îl putem atinge.

Dar oare putem noi atinge ceva cu adevărat?

Și totuși, ca și relație, acel mic Univers beneficiază de prezumția numărului relativ mare dar finit de repere intermediare ce îi susțin existența. Cum mărginirea și nemărginirea sunt „repere pereche” (nu poți beneficia de semnificația unuia fără să fi conștient de semnificația celuilalt), suntem obligați să admitem că „infinitul”, „nemărginirea” poate fi componentă (reper) a unui spațiu finit.

La urma urmei, reperele sunt simple informații, sunt o seamă de considerente care, în cazuri cum este și cel de față, sunt accesibile doar celor ce își manifestă abilitatea de a fi liber cugetător.

Universul acesta este un spațiu al informațiilor coerente. Universul este un cugetător atât în amploarea cât și în micimea sa. În cazul de față ne interesează micimea sa, esența sa, modul și mecanismul prin care informația începe să fie coerentă, inteligibilă.

Dacă cuget nu există, atunci nimic nu există. Cugetul este atât suport cât și formă de manifestare. Trăim într-o lume eminamente virtuală.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact