Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
16.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Montura ieftina pentru DSLR


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Camere DSLR

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Feb 2018 23:22 Download mesaj
Titlul subiectului: Montura ieftina pentru DSLR
Raspunde cu citat (quote)

In aceasta seara am descoperit o montura pentru astrofoto cu camere DSLR, care cred ca e cea mai ieftina de pe piata, 610 lei. Este integral mecanica, fara motoare-probabil pe arc, sau un altfel de orologerie. Deci fara baterie, si mai important, fara contragreutati. Iar greutatea monturii e foarte mica, doar 430 grame.

Partea 'negativa'' ar fi, conform prezentarii, limita focalei obiectivului folosit. 300mm.

Pozele din prezentare par a fi foarte bune. La sectia Download a site-ului, se pot vedea datele tehnice ale fiecarei poze in parte.

Consider ca ar putea fi o buna alternativa la dispozitivele mai scumpe si mai grele folosite pana acum. Evident, cu conditia sa functioneze bine. Si ar fi interesant daca are cineva aceasta montura, sa ne spuna si noua impresii despre ea.

https://www.astroshop.ro/montura-camera/om...r_1_select

_________________
Dragos N
Sus
mihai leahul
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2013
Mesaje: 143




MesajTrimis: 16 Feb 2018 07:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesanta piesa si cred ca si pretul este atractiv. Cautam specificatii pina apare un utilizator cu o parere pertinenta. Multumim Dragos pentru semnal.

Spor!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Feb 2018 07:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte fain. Dacă e bine reglată orologeria mecanică nu e cu nimic mai prejos decât una electronică. Doar că trebuie unsă la timp. Smile
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
V. Istvan
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Ian 2015
Mesaje: 281



Localitate: Targu Mures

MesajTrimis: 16 Feb 2018 09:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe poze nu se distinge lunetă polară, dar se menționează în descriere.
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Feb 2018 09:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

detalii aici: https://www.youtube.com/watch?v=S4u4KAD3Aqo

Nu are luneta polara, e doar "o duda" prin care privesti catre Polara si aliniezi cta de cat.
Ptr focale scurte si expuneri relativ scurte (3-4-5min) alinierea nu e atat de critica.

E faina scula de avut in masina, pe langa un trepied foto solid. Mergi in concediu/excursie ai un peisaj fain, faci seara o poza cu cerul frumos expus. Cam ala e targetul.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 16 Feb 2018 15:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca cine vrea, poate face o adaptare pentru a prinde o adevarata luneta polara in gaurica aia. Asta daca chiar are nevoie.

Am gasit un alt video, despre asamblarea monturii. E in italiana, facut chiar de inventator.

https://www.youtube.com/watch?v=j6hNlcbRCw...p;index=37

_________________
Dragos N
Sus
mihai leahul
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2013
Mesaje: 143




MesajTrimis: 26 Feb 2018 19:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La 750 de lei se da si in varianta cu un cap cu bila.

Ce ar putea sa insemne marcajul : Time 100 / Focal (mm)?

Spor!



MiniTrack cu bila.png
 Descriere:
 Marime fisier:  156.66 kb
 Vizualizat:  de 7123 ori

MiniTrack cu bila.png



Capture.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  57.7 kb
 Vizualizat:  de 7123 ori

Capture.PNG


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Feb 2018 21:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mihai leahul a scris:
La 750 de lei..
Ce ar putea sa insemne marcajul : Time 100 / Focal (mm)?!
There is no free lunch..
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Feb 2018 23:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

poate la focare de 15-50mm sa scoti ceva mai putin tarate stele decat simplu pe trepied la 30-60 sec exp. la 200-300mm nu vei scoate ceva folosibil la 30sec exp . asta si pentru ca axarea polara e imposibil la ochi doar o nimereala dupa lung timp de experimentat .
Sus
mihai leahul
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2013
Mesaje: 143




MesajTrimis: 27 Feb 2018 07:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ valy:
- Este foarte apreciat raspunsul tau, ms!
@ Stanescu Octavian:
- Categoric ca alinierea lasa de dorit. La fel de clar imi este ca si mecanica are erori,
dar sa nu pot sa fac expuneri cu un 180-200 de mm? Lasam greutatea la o parte!

Spor!
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 27 Feb 2018 15:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu stiu daca am inteles exact ce scrie pe placa aia, dar daca da, atunci inseamna ca poti face o expunere de 30 de secunde cu un 200mm, de 2 minute cu un 50mm, si mai lunga cu un obiectiv mai scurt. Nu e rau pentru fotografie de camp larg, gen peisaj cu stele.

Oricum, din punctul meu de vedere, principalul avantaj este greutatea mica pe care trebuie sa o transporti. Nu cari contragreutati, sau baterii, in schimb ai limitari. Daca vei sa pui un obiectiv de 200mm f2,8, cu un DSLR, ajungi sau depasesti limita de 2kg.

_________________
Dragos N
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Feb 2018 16:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cred ca formula se refera la timpul maxim de expunere in minute in functie de focala obiectivului

de exemplu cu un obiectiv de 300mm ai maxim 0.33 minute timp de expunere adica 20s
200mm = 30s
100mm = 1 minut
18mm = 5.5 minute

edit: pff, adica exact de a zis dragos mai sus... am apasat trimite mult timp dupa ce am inceput sa scriu...

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
mihai leahul
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2013
Mesaje: 143




MesajTrimis: 27 Feb 2018 19:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsuri, foarte bine punctat si convingator. Eu socoteam in secunde si de aici si deruta mea. Am facut si greseala de a nu citi cele indicate de dragos.n, unde se spune clar ca este vorba de minute!

Daca am inteles eu bine, Minitrack-ul e bun de folosit pina in 50-100 de mm pentru single shot iar pina in 200 de mm cu stack. In fond e minitracker nu? Wink

Spor sa fie si sanatate!



Untitled.png
 Descriere:
 Marime fisier:  25.1 kb
 Vizualizat:  de 6977 ori

Untitled.png



Orion.png
 Descriere:
Great Orion Nebula. & Val Brembana (BG) Itay . Sub-exposures: 90x30s + 15 dark + 15 bias. Captured with Nikon D3300 and Tamron 70-300 (@ 300mm f/5.6) at ISO 6400. Software: Deep sky stacker and Pixinsight. Author:Davide Beretta
 Marime fisier:  807.28 kb
 Vizualizat:  de 6977 ori

Orion.png


Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 27 Feb 2018 22:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Minunea asta s-ar preta dupa parerea mea cel mai bine pentru tracking observatii planetare cu refractoare usoare pana in 80 sau 90 mm de la F/5 pana la F/15 (exclus folosirea de oculare prea grele, gen "grenadele" Hyperion Smile ).
Cat despre aparat foto asa cum s-a mai mentionat deja totul depinde de precizia alinierii polare (preferabil de montat cumva chiar o luneta polara) si folosirea de obiective cu focala de pana la 100mm (astrofotografie de camp larg). Cat despre stacking din cate din cate vad eu dupa lungimea trail-ului norilor din pozele de prezentare ( https://www.astroshop.ro/montura-camera/om...x2/p,55040 ) se obtin rezultate bune tocmai la focale mai mici chiar decat 50mm si cu expuneri relativ scurte (pana in 30 secunde). Nu intamplator pozele de prezentare au fost facute aproximativ la acesti parametri. Cine vrea sa faca crop-ul atunci stie ca asta nu inseamna focala mare ci se profita numai de rezolutia mare a imaginii pentru a afisa detaliat doar anumite obiecte sau zone din imaginea initiala.

Un alt factor demn de considerat in lumea monturilor in general este maximul de incarcare mentionat in specificatii care in conditii optime de utilizare reprezinta in jur de 75% din valoarea maxima declarata. Am folosit un NEQ3 si un NEQ5 si cine spune ca suporta maxim 5Kg, respectiv 10 Kg e bine sa specifice si in ce conditii. Daca e maximul de greutate de la care incep sa cedeze blocajele pe axe si orice miscare de reglaj fin genereaza vibratii de GOTO atunci e clar la ce te poti astepta. In cazul acestui Minitrack cele 2Kg declarate ca maxim de incarcare par destul de optimiste cu conditia ca centru de greutate al aparatului foto sa fie aliniat cu centrul de greutate (si sustinere in acest caz) al monturii. In cazul unui obiectiv foto cu focala mai lunga aceasta aliniere nu mai este posibila si capul de trepied cu bila va fi destul de solicitat (vibratii, probleme de aliniere, etc). Poate un cap de trepied panoramic e mai potrivit pentru greutati apropiate de limita admisa si e bine ca actualul cap cu bila poate fi schimbat. Oricum pentru obiective foto cu focale lungi sau refractoare usoare contragreutati nu se pot monta chiar daca ar fi posibil deoarece s-ar depasi rapid greutatea maxima admisa.
In final portabilitatea, resursele suplimentare nule necesare utilizarii si folosirea unui aparat foto deja existent in dotare reprezinta avantajele de baza ale acestei monturi. Chiar daca se pot monta si refractoare usoare (sau mini Mak-uri) de focale mai mari personal m-as limita numai la astrofotografie de camp larg cu aparat foto si din cate vad eu in pozele de prezentare, cu obiective de maxim 100 mm (optimin plaja 10-50mm). Desigur, sunt posibile si focale mai mari, in final e vorba de posibilitatile fiecaruia privind performanta utilizarii monturii si a abilitatilor de post-procesare digitala.

Cer senin !
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Feb 2018 23:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred că se pretează bine cu camere mirrorless sau bridge modele noi care sunt mici și ușoare iar obiectivele de asemenea. Un 200mm echivalent la bridge sau mirrorless e pe un sfert față de un DSLR normal.

Alinierea polară poate fi corectată prin metoda driftului, cu mult chin și răbdare. Probabil cei care au făcut pozele alea de reclamă au fost foarte bine familiarizați cu montura și au reușit o punere în pol foarte bună, au echilibrat corect montura și au folosit un trepied bun.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Camere DSLR

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact