Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
20060606.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Dileme binoclu


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Ian 2018 11:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@dreammer54
1- Nu stiu daca ai inteles ca daca montezi in calea optica a binoclului o oglinda sau o prisma in plus pentru a "coti" binoclul, efectul secundar este ca imaginea pe care ...acum o privesti lejer fara sa iti indoi gatul , este inversata !
2- Daca stii asta, si nute deranjeaza atunci mergi in IKEA (sau comanda pe site) si acolo vei gasi oglinzi , respectiv un kit de 6 oglinzi foare ieftin ... parca vreo 30 lei ... doar una din cele 6 oglinzi poate asigura utilizarea unui binoclu pana la 20x80.
3- Aceste oglinzi nu sunt ideale avand stratul reflexiv in spatele sticlei (oglinda normala) , ideal ar fi ca stratul refelxiv sa fie deasupra sticeli.
Scuze daca deja stiai aceste lucruri.
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 07 Ian 2018 13:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar daca banuiam aceste lucruri, nici vorba sa ma deranjeze.
Am presupus ca, daca voi folosi oglida, orientarea ar fi putin mai dificila. Dar poate ar ajuta un laser-pointer.
Daca va fi sa folosesc oglinda, atunci or First surface mirror ori deloc.

Acum ceva timp in urma,, cand mi-am facut refractorul, aveam acces la o masina. De vreo doi ani s-a schimbat total situatia Sad si tot de atunci refractorul sta in cutie. Nu e mare, un 72/900 home-made cu optica cumparata, dar impreuna cu trepiedul, pe care mi l-am facut din lemn, inseamna prea mult ca sa o mai car dupa mine in conditiile actuale. Si, fiind limitat la observatii din oras, chiar nu merita efortul: cara, monteaza, demonteaza...pentru un cer de oras.
De asta am si cumparat binoclul.
Asta e motivul pentru care tot caut solutii, portabile dar si eficiente.
Altfel...aveam demult reflector, de 150 sau 200.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Ian 2018 18:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird are dreptate ,deci eu doar completez cele spuse de el.
Imaginea intr-un asemenea instrument este inversata stanga-dreapta dar nu si sus-jos , deci nu poti citi textele mari cu un asa instrument.
Multi amatori folosesc fara retineri diagonale la lunete , care diagonale inverseaza stanga-dreapta ca montura de binoclu propusa.
Doar amatorii japonezi din vechea garda - mosierii din generatia mea ,adica - mai fac observatii cu lunetele ''pe direct'' adica fara diagonala.

Nu cunosc surse de oglinzi plane maricele cum trebuie aici.
Decat doar secundare pentru telescoape Newton dar cu ele esti serios limitat de diametru/axa mica.

Cu materiale comune ,aflate la indemana poti construi o ''Bizooka'' pentru a imbunatati ergonomia observatiei cu binoclul.
Nu este tot atat de eficienta ca o montura paralelogram si e bine sa nu ai pe nimeni in preajma cand o folosesti dar ajuta mult la stabilizarea imaginii.
Dar mica problema cu ''ruptul gatului'' nu o rezolva cu nimic mai bine nici montura paralelogram...

http://observoergosum.blogspot.ro/2012/08/...s-ala.html

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 10 Ian 2018 18:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc.
Am inceput sa-mi fac bizooka din 2 cozi de matura (lemn). Smile
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 24 Ian 2018 22:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am sesizat o problema la binoclu. Prima data aseara, dar am dat vina pe poluarea luminoasa si mai ales pe oboseala ochilor.
Azi, insa, a fost evidenta.
Am gasit un loc, in Gradina Publica din Barlad, intr-o mica poienita inconjurata de copacei. E cam limitata deschiderea spre cer, dar e minima poluarea luminoasa (ma rog, atat cat poate fi intr-un oras, fie el si mic).
Azi am folosit trepiedul foto, ca sa vad cum e. Nu prea e...dar, cu picioarele stranse si folosit ca monopod, e foarte bun.
Problema e asta: dupa vreo 10 minute de privit am inceput sa simt nevoia de a lua binoclul de la ochi. Incepea sa dispara clarul-sa apara-iar sa dispara - cu senzatia ca asta se intampla in partea stanga. Totodata, in imagine devenea din ce in ce mai vizibil un cerc negru, cam la un sfert din margine spre centru si care, nu stiu cum sa ma exprim, parca "tragea" dinspre stanga spre dreapta.
Din nou am dat vina pe ochi/ochiul stang. Am luat o mica pauza, dar cand am pus din nou binoclul la ochi, aceeasi problema a reaparut aproape imediat.
Atunci am facut urmatoarea verificare: am privit cu un singur ochi pe rand, intai prin ocularul stang, apoi prin cel drept. Surpriza!!! In ocularul.stang imaginea era palida, intunecoasa, parca nefocalizata. Imaginea din ocularul drept, in schimb, stralucitoare, cerul negru, stele punctiforme si mult mai multe stele vizibile decat prin celalalt ocular.
Am facut testul si cu celalat ochi si apoi am mai repetat testele de vreo 2 ori, cu mici pauze intre ele, ca sa fiu sigur ca nu e de la mine problema. Acelasi rezultat...Sad
Cerul a fost senin, chiar bun-bun.Binoclul a fost pe trepied.
Maine vorbesc cu d-l.de la care l-am cumparat, pentru retur si inlocuire.
Cred ca a trecut termenul de retur, dar sper sa nu fie probleme in acest sens.
E primul binoclu si probabil ca a fost mai greu pana sa realizez ca nu e in regula. Si nici cer nu am avut mai deloc pana in seara asta.
Chiar daca s-ar putea rezolva acasa, parca nu as risca, neavand habar ce e de facut.
Binoclul e Lacerta Explorer 10x50.
Care credeti ca ar fi cauza?
Multumesc.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Ian 2018 22:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa inteleg ca ai focalizat intai pentru ochiul stang din rotita centrala ,apoi pentru ochiul drept din filetul ocularului.
Si ,dupa o vreme , imaginea in stangul se defocaliza , aparea acel efect sau defect ?
Am inteles bine ,te rog ?

Iarna se intampla frecvent ca lentilele de ochi ale ocularelor se se abureasca.
Mai ales cand privesti la inaltime mare.
Nu cumva s-a intamplat asta ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 24 Ian 2018 22:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu-mi dau bine seama cu exactitate ce poate fi fara sa vad prin binoclu, dar prima data in minte imi vine urmatoarea intrebare: drioptria de la ocularul drept ai setat-o corect pentru ochiii tai?
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 407




MesajTrimis: 24 Ian 2018 22:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil nu ai distanta interpupilara reglata corect.
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 24 Ian 2018 23:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Mircea Pteancu: inainte sa folosesc binoclul, reglez central privind doar cu ochiul stang; apoi dioptria, privind doar cu ochiul drept. Apoi incep sa privesc pe cer si fac ajustari daca mai e cazul.
Apoi a aparut problema.
Atunci am incercat din nou sa reglez focalizarea in timp ce priveam cu acelasi ochi, pe rand prin fiecare ocular, ca sa vad daca stangul are o problema sau nu. Rezultatele le-am scris mai devreme...
N-am vazut condens pe lentile, dar nici nu m-am uitat cu vreo sursa de lumina, doar ce se vedea de la lumina Lunii. Dar condens numai pe un ocular???
Daca asta ar fi cauza, ar fi stupid din partea mea, m-as simti destul de prost....
@tudor: dioptria a fost setata corect. Ocularul drept e cel care mi-a dat imaginea sharp, contrastanta, luminoasa si cu stele punctiforme.
@Daniel Simion: distanta interpupilara o reglez din ochi, dar in timp ce folosesc binoclul mai simt nevoia sa o reajustez din cand in cand. Mai am de lucru aici.

Pe de o parte, nu m-as repezi sa schim binoclul. Pe de alta parte, am mai scris despre niste aspecte care mie mi-au ridicat semne de intrebare, chiar primul post.
Nu in ultimul rand...primul binoclu, lipsa de experienta cu aceste instrumente.
Multumesc.
Acum sunt acasa, dar chiar o sa ma duc la fereastra sa mai privesc putin prin binoclu...
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 24 Ian 2018 23:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca tot a venit vorba despre aburirea lentilelor: exista vreo metoda/dispozitiv pentru a se evita aceasta problema?
Multumesc.
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 25 Ian 2018 00:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, sa incalzesti lentilele peste punctul de condens. O metoda de care am auzit ar fi http://www.deepskywatch.com/Articles/newtonian-dew-heater.html , dar suspectez ca ar merge si cu ceva incalzitoare chimice infasurate in jurul tuburilor, langa lentile
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 25 Ian 2018 08:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:

Ridica la maxim aparatorile priveste normal prin el, daca tot campul este normal ...nu sunt probleme. Pentru a fi convins , ia legatura cu vreun coleg de forum din orasul tau sau alt cunoscut de al tau care a privit prin binocluri si las-l sa priveasca si el ...


Unul din marile avantaje ale eye relief-ului mare (distanta de privire la ocular) este ca, atunci cand e frig, nu te apropii cu ochiul cald de lentila rece. Avantaj eye relief mare Wink Mai intervine si tehnica de respiratie, adica sa incerci sa respiri doar pe nas astfel aerul cald expirat va fi directionat mai in jos sau daca il expiri pe gura trebuie directionat tot in jos.

Prea pare ca are probleme din prima acest binoclu. Dar daca nu gasesti pe nimeni familiarizat cu binoclurile care sa priveasca prin el si sa confirme problemele, mergi si roaga-l pe cel de la magazin sa il inlocuiasca; Ii poti arata si conversatia de pe forum daca zice ca l-ai stricat tu in timpul asta Wink


Ultima modificare efectuata de catre tudor la 25 Ian 2018 08:48, modificat de 1 data in total
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Ian 2018 08:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt diverse posibilitati care trebuie sa le studiezi sa te convingi despre ce este vorba.
1- Condens ...acesta apare cu predilectie in oculare dar poate aparea si pe obiective. Verifica astfel, lasa binoclul niste ore bune in casa la caldura sa fii sigur ca este "uscat". Deschide un geam si priveste spre diverse obiective, nu privi prin geam ca nu este concludent. Doar stai cu binoclul in casa si privesti afara.
2- Jugul port oculare strans incomplet , ambele oculare au joc cand tragi de ele , jocul este independent intre ele . Se strange surubul de prindere central.
3- Sistemul de focusare se descentreaza in timp. Apesi usor pe surubul central ...ar tebui sa nu se schimbe focalizarea. Aici daca este acest caz il vom discuta separat ..caci e mai mult de scris ...se recomanda totusi schimbarea binoclului.
4- Lentile care joaca ... se zgaltaie binoclul si nu trebuie sa auzi zgomote (lentile care se misca). Daca da se schimba binoclul.
5- Oboseala ochilor ...din diverse motive. Se schimba pozitia ocularelor , pui invers binoclul si compari. Atentie in acest caz reglajul de clar se reface dar invers, respectiv acum faci clarul din rotita centrala pe ochiul drept si apoi reglajul de compensare dioptrii pe ochiul stang.
6- Aburirea lentileor , dar in interior .... asta nu trebuie sa se intample. Se intoarce binoclul si se priveste spre o lumina dar tinandu-l invers, adica privesti dinspre obiective spre oculare , trebuie sa nu vezi in calea optica lentile aburite. Daca da se schimba binoclul.

Despre evitarea condensului, fara surse suplimentare de energie, folosesti eye-shildurile date jos la maxim, viziunea hublou (pe unii ii deranjeaza , mai ales ca poti fi perturbat mai mult de eventuala lumina laterala spate , daca exista (se minimizeaza astfel aburirea ocularelor)... si montarea unor parasolare pe tuburi avand o lungime de 50 -60 mm partea activa (evita astfel aburirea de la respiratie a obiectivelor).
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 25 Ian 2018 13:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Condensul se vede imediat daca iluminezi lentilele cu o lanterna de buzunar.
Restul sunt doar presupuneri.

Eventual incearca sa te uiti si cu ochiul drept prin ocularul stang (si reciproc cu reglajul de focus aferent).
Asa iti dai seama daca problema e de la ochi sau de la binoclu.

Iar pupila mai testita la ocularul stang fata de cel drept, nu este un semn bun, orice scuze ar gasi comerciantii.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Ian 2018 17:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inversarea despre care a scris nobody : am si uitat dar am facut asa ceva atat la binocluri cat si la vizorul binocular.
E o metoda buna pentru a verifica si ochiul nu doar binoclul.
Doar ca binoclul se simte un pic mai ciudat in mana.

Multumesc lui Tudor si Dbird pentru sugestia cu privire la evitarea aburirii lentilelor de ochi.
Iarna am frecvent aceasta problema.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact