Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna__051009_01+02+03+08+09_2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Imagine dubla


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Diana F
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Iul 2017
Mesaje: 10



Localitate: Hunedoara

MesajTrimis: 23 Iul 2017 23:00 Download mesaj
Titlul subiectului: Imagine dubla
Raspunde cu citat (quote)

Sunt noua atat in forum, cat si in activitatile astronomice. Cred ca am inceput un pic " cu stangul" deoarece intampin o problema cu telescopul. Oricat am incercat sa o pseudo-auto-diagnostichez, trebuie sa recunosc ca sunt complet depasita. Problema este urmatoarea : cand folosesc ocularul mare vad imaginea usor dublata ( fara a fi colorata marginea ) , ex frunzele unui copac din apropiere . Cand folosesc ocularul mic imaginea se dubleaza in mod evident, de ex. aseara l-am vazut pe Saturn in dublu exemplar, unul stralucitor si unul mai palid . Daca misc focuserul, cele doua imagini se suprapun dar dispare claritatea.
Ce pot sa fac ? Astept orice sfat sau parere avizata, sper doar sa nu fiu nevoita sa cumpar alt telescop ....
Sunt constienta de faptul ca instrumentul este pentru amatori incepatori, totusi nu cred ca ceea ce am descris mai sus este normal.
Datele tehnice si prezentarea :
http://astromagazin.ro/telescoape-astronom...00-eq.html
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iul 2017 01:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Privesti prin geam/plasa de tantari? Folosesti ocularul montat ca in poza de pe site?
Sus
Diana F
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Iul 2017
Mesaje: 10



Localitate: Hunedoara

MesajTrimis: 24 Iul 2017 07:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fac observatiile in aer liber, iar ocularele sunt introduse in prisma .......
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Iul 2017 08:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Defectiunea este foarte probabil produsa de prisma ce posibil este tip "amicii" (roof) are un unghi acoperisul ce trebuie sa fie slefuit la 90 grade cu precizie de 1-3 sec arc daca este 10 sec precizia se vede dublu. alta prisma trebuie sau ceva adaptat cu oglinda dar nu o sa mai ai imagine dreapta ci intors .
Sus
Diana F
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Iul 2017
Mesaje: 10



Localitate: Hunedoara

MesajTrimis: 24 Iul 2017 08:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vazand cu aceeasi defectiune prin ambele oculare am tras concluzia ca nu ocularele sunt cauza si am incercat sa privesc cu ocularul montat direct in focuser. In situatia asta nu reusesc sa obtin o imagine clara, poate din cauza distantei focale scurte ?!? Prisma ( sau oglinda zenitala cum e denumita in prospect ) nu are doar rolul de a intoarce imaginea ? Nu ar trebui sa pot vedea o imagine clara si fara oglinda ?
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iul 2017 09:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit!

Accesoriile cu care vine un telescop nu sunt prea grozave. Vei avea nevoie atât de o oglindă diagonală (90 grade=zenitală) cât și de un set de oculare de bună calitate, bine corectate pentru focale scurte. În descrierea instrumentului scrie că este bun pentru astrofoto însă pentru vizual focala scurtă implică neapărtat oculare scumpe, altfel câmpul se va vedea clar doar în centru. Pentru a folosi telescopul fără oglindă sau prismă se poate intercala lentila barlow însă nu știu dacă imaginea va fi grozavă...

O ieșire împreună cu alți amatori mai experimentați ar fi utilă pentru a depăși dificultățile de la început.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Iul 2017 09:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

fara prisma nu se mai potriveste distanta la care se focalizeaza imaginea . incearca cu mana sa tii ocularul fara prisma mai afara pana se vede clar apoi cauti o prelugire sa stea singur.
Sus
Cosmin Iftode
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iul 2015
Mesaje: 291



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 24 Iul 2017 09:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Diana F a scris:
In situatia asta nu reusesc sa obtin o imagine clara, poate din cauza distantei focale scurte ?!? Prisma ( sau oglinda zenitala cum e denumita in prospect ) nu are doar rolul de a intoarce imaginea ? Nu ar trebui sa pot vedea o imagine clara si fara oglinda ?


Cu prisma/oglinda zenitala prelungesti trenul optic. Mai concret planul focal este la o anumita distanta de obiectivul lunetei si instrumentul e gandit sa ajunga in focus cu oglinda zenitala, cel mai probabil in momentul in care o scoti nu poti da focuserul suficient de in spate ca sa ajungi in punctul ala. Poti incerca sa scoti treptat ocularul din focuser si imaginea ar trebui sa se imbunatateasca usor dar probabil nu va ajunge clara. Se poate lua un tub de extensie potrivit (care sa duca ocularul la fel de in spate cum il ducea prisma) dar ideal ar fi o oglinda zenitala decenta pentru ca fara ea e foarte greu de folosit un astfel de telescop.

Daca ai cumparat instrumentul nou si esti in garantie la astromagazin, recomand sa le dai un telefon/mail. Daca nu, o oglinda zenitala simpla (de 1.25") se gaseste noua la o suta si ceva de lei sau mai ieftin second hand daca apare vreuna la bazar.

_________________
Skywatcher AZ-EQ6 | Orion Optics UK VX12 + Celestron C80ED | ASI 1600 MM-C
Sus
Diana F
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Iul 2017
Mesaje: 10



Localitate: Hunedoara

MesajTrimis: 24 Iul 2017 22:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am facut o proba cu o oglinda de la un Celestron ( mai mic in diametru ) si intr-adevar cred ca asta este problema, pentru ca imaginea a aparut foarte clara, fara margini sau dubluri . Am inteles si care e problema cu focalizarea si cu lungimea instrumentului Smile Mi-a devenit foarte clar ca distanta focala e calculata cu tot cu oglinda Smile Telescopul este nou, o sa incerc sa-i contactez pe cei de la Astromagazin, dar probabil ca mi-ar oferi o oglinda similara ca si calitate ca cea pe care o am, caz in care prefer sa cumpar alta. Spre ce marca as putea sa ma orientez ca fiu sigura ca nu voi mai avea probleme ?
Sus
Diana F
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Iul 2017
Mesaje: 10



Localitate: Hunedoara

MesajTrimis: 24 Iul 2017 23:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Vei avea nevoie atât de o oglindă diagonală (90 grade=zenitală) cât și de un set de oculare de bună calitate, bine corectate pentru focale scurte. În descrierea instrumentului scrie că este bun pentru astrofoto însă pentru vizual focala scurtă implică neapărtat oculare scumpe, altfel câmpul se va vedea clar doar în centru.
De unde pot fi procurate astfel de oculare ? Au o denumire specifica sau cum stiu daca sunt cele potrivite ptr focale scurte ?
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 25 Iul 2017 07:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deobicei aceste oculare corectate pentru rapoarte focale mai mici de f5 sunt mai scumpe. Dar sunt unele cu un camp vizual mai mic care pot fi mai accesibile ca pret; Oferta nu e prea generoasa; Sunt si eu curios ce oculare iti vor recomanda colegii
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iul 2017 07:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am ferit să fac recomandări concrete. Gama de oculare cuprinsă în oferte este extrem de mare. Orientativ, ocularele bune pentru rapoarte focale scurte au un design complex, cu 5 sau mai multe lentile. Nu pot fi corectate simultan toate abaterile geometrice și cromatice cu un ocular mai simplu.

Asta nu exclude din discuție calitatea oferită de producător, există oculare mai bune sau mai proaste cu același design (simplu sau complex) și nu totdeauna prețul este indicatorul fidel al calității, uneori e vorba doar de marketing. Mai intervin și alți factori ca ergonomia (eye-relief-ul devine brusc cel mai important când porți ochelari), construcția mecanică și nu în ultimul rând, subiectivitatea! Smile

Se pot face observații și cu cele simple, cu mențiunea că imaginea este neclară, cu irizații colorate sau prezintă distorsiuni importante la marginea câmpului în timp ce în centru se vede bine. Aceleași oculare pe un instrument cu focală lungă dau rezultate mai bune. Practic, pentru fiecare instrument și categorie de obiecte observate există oculare care dau rezultate optime și oculare care sunt nesatisfăcătoare. De asemenea, obiectivul și alte elemente interpuse pot cauza probleme, nu există instrument universal și nici perfect. Distincția o va putea face utilizatorul experimentat, cu ochiul educat pentru a înțelege foarte bine ceea ce (nu) se vede. Spor la observații!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Diana F
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Iul 2017
Mesaje: 10



Localitate: Hunedoara

MesajTrimis: 26 Iul 2017 20:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sugestii Smile Referitor la oglinda zenitala, am luat legatura cu magazinul de unde am cumparat telescopul, trimit instrumentul pentru verificari si probabil inlocuire a piesei defecte. Inteleg retinerea colegilor de a recomanda anumite marci dar am ramas TOTUSI cu nelamurirea referitoare la oculare, ce anume sa caut ca sa fie potrivit pentru telescopul meu ( in ideea in care pana la astrofotografie mai am cale lunga Laughing ) ? Au aceste oculare o denumire generica ? Este un criteriu de ex ca ocularul sa aiba 5 lentile ? Caut pur si simplu ocular pentru telescop f/5 observatii vizuale ? Confused
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iul 2017 21:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana la urma dece vrei alte oculare, poate o sa fii multumita cu prisma reparata/inlocuita?
Sus
Diana F
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Iul 2017
Mesaje: 10



Localitate: Hunedoara

MesajTrimis: 26 Iul 2017 22:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu Laughing cred ca e "febra" de a cumpara . Cu siguranta ca se va vedea ok cu prisma inlocuita, doar ca intr-adevar parca nu vad clar decat in centrul campului vizual . Si inca ceva, cum pot ajunge la puterea de marire maxima de 160x ? Ce ocular trebuie sa folosesc ?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact