Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ic405-final-crop-1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224574
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Telescop Baytronix


Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Vinde (privat)

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Alex Gaina
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iul 2004
Mesaje: 217



Localitate: Chisinau

MesajTrimis: 08 Iul 2007 14:06 Download mesaj
Titlul subiectului: Telescop Baytronix
Raspunde cu citat (quote)

Nou, telescop scolar Baytronix 50 mm, dist focala 600 mm doua oculare H12.5, H20, Star finder detachabil, triped larg aluminiu.

Contact e-mail: alex_gaina@yahoo.com
tel (37322)512674
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Iul 2007 14:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu e telescop, e o luneta si arata cam asa:


36565966.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  3.27 kb
 Vizualizat:  de 5885 ori

36565966.JPG


Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 08 Iul 2007 14:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O chestie din asta am și eu, am folosit-o nițel, înainte de Jie He numai că i-am zdohnit ocularul (l-am scăpat pe jos și l-am făcut zob). Profit de postul lui Alex ca să anunț că o fac cadou, plătesc eu transportul, ofer și o recompensă pentru stress, numai s-o ia cineva. Laughing
_________________
הבה נגילה
Sus
Alex Gaina
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iul 2004
Mesaje: 217



Localitate: Chisinau

MesajTrimis: 08 Iul 2007 14:48 Download mesaj
Titlul subiectului: BAYTRONIX
Raspunde cu citat (quote)

Nu сer prea mult - 70$.

Lui Dragon ii multumesc pentru atentie constanta. Intre timp am avut un dialog foarte util cu Les Cowley despre HALO-es, pe care a-si poutea sa-l postez, dar mai mult m-ar interesa sa postez niste poze. Daca Dragon m-ar invata step by step, cum sa fac aceasta neavand server, ii voi fi recunoscator.


Pe Radu vreau sa-l intreb , daca unul din cele doua oculare este intreg?


Alex


alex_gaina@yahoo.com

(37322)512674
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 08 Iul 2007 15:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

n-am avut decât unul, pe celălalt cred că l-a șterpelit vânzătorul de la anticariat. Confused
_________________
הבה נגילה
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Iul 2007 15:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se da "post reply" dupa care se scrie textul. Mai jos, se apasa pe "Choose... " si atunci cand se deschide fereastra, se alege imaginea de pe disc din directorul unde este ea pusa dinainte. Imaginea trebuie sa fie potrivit de mare (nu mai mare de 800x600). Dupa ce s-a ales, se scrie eventual un comentariu la imagine (nu e musai) iar dupa aceea se apasa pe "Adauga atasament". Dupa toate astea se apasa pe "Trimite" si ...gata Smile
Sus
Alex Gaina
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iul 2004
Mesaje: 217



Localitate: Chisinau

MesajTrimis: 09 Oct 2007 16:52 Download mesaj
Titlul subiectului: Tiolkovski si Oberth
Raspunde cu citat (quote)

Draga Dragon,

Intrucat ii citezi pe Oberth si Tiolkovskii, a-si putea sa-ti adaog, ca unul dintre discipolii lui Tiolkovskii- Sergei P. Korolev, cel care a construit purtatoarele sovietice de nave cosmice a stat la inchisoare in 1938. Era invinuit de participare la block-ul trotkist -zinovievist fascist.

Evident, nu a existat nimic comun intre Trotki (Lev Bronstein) si Hitler. Primul - a fost comunist ateist si terorist, al doilea fascist, rasist si de asemenea terorist. Dar Stalin "a demonstrat", ca Trotkii a facut alianta cu Hitler.


Datorita lui Trotki, au fost marginalizati majoritatea scriitorilor rusi, inclusiv Kornei Ciukovskii (Chukovskii) , care a fost socrul fizicianului Matvei Petrovich Bronstein (ironia soartei - Trotkii era de fapt si el Bronstein, dar nefiind ruda), prietenul si colegul lui L.D. Landau. Matvei Bronstein a fost impuscat in 1937, iar Landau a stat un an la inchisoare. Dupa aceea in 1938 si Korolev a fost arestat. A fost eliberat doar cu conditia, ca va accepta sa contribuie la dezoltarea aviatiei sovietice si tehnicii rachetare.


Nu cred , ca vei gasi acestea in sursele de la Chisinau, dar aici exista un cerc de creatie a copiilor in cartierul Rascani (str. Crangului , 7), unde se gasesc destul de multe exponate cu istoria cosmonauticii in fosta URSS, incepand de la sateliti, contributia basarabenilor la alimentarea cosmonautilor, cosmonauti, care au avut relatii cu Basarabia, RSSM, etc.


In acelasi timp, este regretabil, ca in mai multe emisiuni TV la Discovery Science nu se prea vorbeste despre Herman Oberth. Chiar zilele trecute am avut ocazia sa ma conving de acest lucru.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 09 Oct 2007 21:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oberth s-a născut în România, la Sighișoara, dar a făcut școala în Germania și de prunc (frumusețea limbii dacilor...) acolo a stat. În tot ceea ce a făcut el, faptul că s-a născut pe aciulea n-are nici o treabă. Degeaba batem noi cu pumnul altuia în pieptul națiunii și e dăm de-a dura că ăla sau ălălalt a fost d'al nost'. (trebuie să spun că H. Oberth a avut intotdeauna verticalitatea de-a aminti cu nostalgie tărâmul pe care a crescut, a fost un tip ok...)
Nu vă deranjați: și pe mine mă supără că e băgat in față nu-știu-care F. Whittle ca părinte al avioanelor cu reacție, când Coandă a făcut ceea ce a făcut. Ce facem însă pentru a-l repune în drepturi? avem mici clipuri pe Discovery despre el, clipuri ok, dar... atât.
Uitați-vă pe wikipedia... Coandă al nostru e pomenit doar pentru efectul Coandă, nu pentru motorul cu reacție... bine, ăsta - whylitlle sau cum îi spunea - a dat o dezvoltare într-o ramură. Dar e doar o aplicație.
Să nu uităm însă: Coandă semna de la o vreme "henry coandă", franțuzit adicătelea.
De ce? Cool

_________________
הבה נגילה
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Vinde (privat)

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact