Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sony DSC-H9


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
b00gyman1
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Oct 2006
Mesaje: 9



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iul 2007 23:08 Download mesaj
Titlul subiectului: Sony DSC-H9
Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Sunt destul de nou in astronomie dar stiu chestiile de baza ale acesteia. Acum aprox. 2 luni am cumparat impreuna cu un prieten un dobson de 8" f/6 cu care deocamdata am observat luna, cateva planete si m57. In viitor (peste 1 an sau 2) as vrea sa-mi iau o montura ecutoriala motorizata pentru acest telescop. Acum vreau sa-mi cumpar o camera foto digitala care sa fie cat de cat buna pentru astrofotografii, care o voi folosii in viitor cu telescopul pe montura ecuatoriala. Aceasta camera sony dsc h9 este mai "speciala" deoarece o pot cumpara cu cateva milioane in minus fata de pretul ei initial, de aceea va rog sa-mi spuneti daca o pot folosii cat de cat pentru astrofoto. http://www.dpreview.com/news/0702/07022705sonyh9h7.asp
Din cate vad eu are 30 de sec expunerea maxima si iso maxim de 3200 dar nu stiu daca zgomotul va fii prea mare pentru a se obtine o imagine decenta, chiar prin stacarea a mai multor imagini.
Daca nu o pot folosii deloc pentru asa ceva ce camera foto digitala as putea sa cumpar care sa fie sub 1500 ron (~450 de euro) si sa fie buna pentru astrofoto.
Va multumesc anticipat!
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 01 Iul 2007 23:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La orice camera de genul asta sensibilitatile mai mari de 400 ISO sunt practic inutilizabile. Si la 400 ISO sunt probleme, dupa mine. Si e valabil pt orice digitala point and shoot, nu numai pt asta de la sony.
Camera asta nu-ti va fi foarte utila in astrofoto. Pentru fotografierea de conjunctii de exemplu, e utilizabila. Dar, daca vei dori sa faci fotografii prin telescop (prin metoda afocala) nu va fi foarte usor pentru ca dimetrul primei lentile a obiectivului e mult mai mare decat diametrul lentilei unui ocular normal. Pentru fotografie afocala foarte utile sunt camere din seria A facute de Canon.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Iul 2007 06:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sub ~450 de Euro te poti deja gandi la un DSLR la mana a doua si atunci cu un adaptor poti sa "sari" peste fotografia afocala. Recomandarea este evident un Canon 300D (sau Rebel). Nu stiu la ce pret se poate gasi 350D (Rebel XT).
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iul 2007 11:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nikon D50 SH, se gaseste ca lumea face up-grade.

Sau un NikonD40 nou-nout.

Si la Pentax sunt optiuni, nu le stiu eu, dar le poti afla,

Daca vrei astro-foto serios, nu stiu in ce masura te satisface un PS. Cred ca nu prea mult.

Fii insa atent ca la Astro-foto sunt multe conditii de indeplinit (monturi, motoare, prelucrari).

Daca esti incepator, poate ar fi o idee sa mai astepti sa vezi cam ce vrei. Dar un dslr oricum e util la casa omului, nu-s bani aruncati.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 02 Iul 2007 17:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca este posibil sa incepi intai cu o web-cam ca sa-ti poti face parere cum se prelucreaza totul. Dupa asta as incerca intai cu o SRL piggyback pe un telescop condus motoric si la sfarsit as recomanda o camera digitala Canon. Aceste camere sant pentru poze astronomice actual cele mai bune, au cel mai putin zgomot si sant poate si 2.nd hand de cumparat. Daca ai noroc, poti sa cumperi un Canon EOS300D modificat, care iti permite sa faci poze astronomice la obiecte care difuza in culoarea rosie.
_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
b00gyman1
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Oct 2006
Mesaje: 9



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iul 2007 19:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi-am amintit ca am un slr zenit et care e in stare buna de functionare, dar din cate am vazut pe film expunerile trebuie sa fie mult mai lungi decat pe cipurile ccd si vreau sa stiu ce filme as putea folosi si ce montura cu motor rezista sau se aliniaza atat de bine pentru ca la sfarsit stelele sa fie punctiforme.
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 02 Iul 2007 19:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Depinde de ce cip CCD vorbesti. Daca vorbesti de un cip destinat astronomiei, ai ceva dreptate. Daca vorbesti de cip-urile camerelor foto digitale (DSLR-uri in speta), timpul de expunere nu difera. Cea mai mare diferenta e in zgomotul de imagine.
Filme bune pentru astrofoto nu prea mai gasesti azi. Cele mai bune de pe piata ar fi diapozitivele Fuji Provia 400F sau Kodak Ektachrome E200, dar e destul de dificil sa le gasesti in Romania. Despre negative, nu pot sa-ti spun nimic. Momentan nu exista nici un negativ bun de astrofoto pe piata.
Montura singura nu o sa-ti faca stelele punctiforme. Mai e nevoie si de un instrument de ghidaj. Iar care e cea mai buna montura, depinde de greutatea sculelor pe care vrei sa le pui pe ea.
Sus
b00gyman1
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Oct 2006
Mesaje: 9



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iul 2007 19:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Montura singura nu o sa-ti faca stelele punctiforme. Mai e nevoie si de un instrument de ghidaj. Iar care e cea mai buna montura, depinde de greutatea sculelor pe care vrei sa le pui pe ea.

Telescopul este un newton de 8" f/6 care cantareste 8kg.
Sus
b00gyman1
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Oct 2006
Mesaje: 9



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iul 2007 22:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca o sa-mi cumpar un 300d la mana a doua, oricum va multumesc la toti pentru raspunsuri.

Totusi ar mai fi ceva. Am vazut pe telescop-expert doua tipuri de motoare pentru montura EQ5:
1.Motoare cu telecomanda RA (pas cu pas) la montura EQ5
2.Motoare cu telecomanda DualAx la montura EQ5
dintre care al doilea este mai scump. Ce inseamna "pas cu pas" si de ce dualax este mai scump?
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 02 Iul 2007 22:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Al doilea pachet e mai scump fiindca ai doua motoare. Unul pentru ascensie dreapta si altul pentru declinatie. Prima varianta are doar motor pe ascensie. Cel mai bun ar fi un pachet capabil de GoTo pentru ca asta stie sa faca si corectia erorilor periodice ale monturii.
In principiu telescopul tau ar trebui sa stea ok pe un EQ5 si sa se miste bine cu GoTo. Si mai bine ar fi un EQ6.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 03 Iul 2007 09:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

b00gyman1 a scris:
Cred ca o sa-mi cumpar un 300d la mana a doua, oricum va multumesc la toti pentru raspunsuri.

Totusi ar mai fi ceva. Am vazut pe telescop-expert doua tipuri de motoare pentru montura EQ5:
1.Motoare cu telecomanda RA (pas cu pas) la montura EQ5
2.Motoare cu telecomanda DualAx la montura EQ5
dintre care al doilea este mai scump. Ce inseamna "pas cu pas" si de ce dualax este mai scump?


Nu vreau sa te descurajez dar acest motor set DualAxis pentru EQ5 nu o sa-ti ajute prea mult la fotografie astronomica. Aici este problema pusa la Handbox, care nu este posibil a fie pusa fina destul. Pentru a conduce poze astronomice, trebue sa poti sa guidezi poza cu 0,5x a vitezei monturii unde Handbox-ul asta da ca cel mai mic pas 2x. Asta inseamna ca la fiecare incercare a controla si corecta imaginea, ti-o strici singur cu apasarea butonului. Cel putin focal nu poti lucra cu acest set-up fotografic. Daca incerci piggyback, atunci ai putea conduce optica pana la 300mm fotografic.
Monturile fotografice trebue sa fie posibil conduse fin, sub viteza normala trebuita.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact