Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M13_05-05-25.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224029
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Dece?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10589



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mar 2017 17:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
cand poti foarte bine sa scazi focala primului ocular

O scazi pana la un punct, dupa care nu mai poti. Apertura o tot cresti....
Dar defapt nu asta e dilema mea ci dece nu poti aduce mai multa lumina in aceeasi pupila.


Ultima modificare efectuata de catre valy la 26 Mar 2017 17:59, modificat de 1 data in total
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 26 Mar 2017 17:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luminozitatea pierde prin neocuparea întregii pupile a ochiului .

Nu are rost să ne mai complicăm cu creșterea aperturii . E ca și cum ne-am învârti in jurul cozii .

Poate cineva ar trebui să încerce varianta cu geamul mat . E oarecum impropriu spus geam mat pentru că acesta ar trebui să convertească întreaga cantitate de lumină sau oricum cat mai mult din ea . Ar trebui de fapt să fie un fel de ecran alb foarte subțire , cu proprietăți mai deosebite in ceea ce privește reflectivitatea fondului negru , contrastul fiind afectat serios chiar de zonele luminate ale imaginii .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10589



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mar 2017 18:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca n-am avea cristalinul lucrurile ar fi mai simple?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mar 2017 18:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sincer nu inteleg dilema. Sistemul miraculos nu poate fi altul decat tot unul afocal deoarece din desen se observa ca razele intra paralel in el si ies tot asa. Vad inutila folosirea a doua sisteme in cascada cand o poti rezolva cu primul. Chestia cu geamul mat nu am inteles-o.
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 26 Mar 2017 20:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O clipă , că acum nu mai inteleg eu ...

Colegul Valy vrea sa afle dacă se poate obtine o pupila de ieșire mică concomitent cu un grosisment mic , pe o apertura generoasă .

E clar că folosirea unei cascade de sisteme afocale nu rezolvă situația .

Eu mă gândesc la o proiecție a pupilei de ieșire pe un fel de ecran sau geam mat si apoi reducerea diametrului respectivei imagini cu un sistem afocal sau aproape afocal , care să micșoreze acea proiecție fără a produce grosisment suplimentar . Probabil un sistem galilei inversat să fie soluția . Întrebarea e dacă funcționează și dacă geamul mat are intr-adevăr utilitate .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 26 Mar 2017 20:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valy, intrebarea ta este foarte buna.

In primul rand, sa vedem cum se formeaza imaginea in sistemul afocal telescop-ocular.

Primul desen este cel mai cunoscut, dar este valabil doar pe axa optica si doar pentru o sursa punctiforma aflata la infinit. Al doilea desen arata cum se formeaza imaginea la un obiect extins.

Constrangerile sunt de ordin geometric, iar un sistem optic clasic nu le poate evita.
Luminozitatea scade din cauza imprastierii razelor principale (principal rays), nu direct din cauza pupilei. Faptul ca diametrul pupilei depinde si de aceasta imprastiere (marire), este doar o consecinta, nu este cauza.

Daca vreti o pupila mai mica la aceeasi marire si apertura, ar trebui un sistem care sa restranga/concentreze conurile de lumina imediat dupa depasirea planului focal (objective focal plane), fara a schimba directia razelor principale. Poate ar merge cu ceva microlentile, fibre optice, nanotehnologie, dar sunt si acolo consecinte. Primele care le intuiesc ar fi reducerea rezolutiei si efecte de difractie nedorite.
Un ecran mat ar face exact opusul, ar largi respectivele conuri de lumina.
Cred ca ne-am mai certat pe tema asta. Laughing



geolens3a.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  13.89 kb
 Vizualizat:  de 5030 ori

geolens3a.gif



geolens3.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  19.97 kb
 Vizualizat:  de 5030 ori

geolens3.gif


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mar 2017 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:
Colegul Valy vrea sa afle dacă se poate obtine o pupila de ieșire mică concomitent cu un grosisment mic


Da? Unde spune asta, ca eu n-am inteles ce vrea ... Rolling Eyes
Colegul Valy vrea sa schimbe legile in vigoare asadar ... cred ca numai guvernu' poate chestii d'astea.

In optica nu stiu sa existe posibilitatea schimbarii pupilei fara sa apelezi la magnificatie. Folosirea a doua sisteme afocale nu are sens deoarece problema poate fi rezolvata de unul singur. Nici ecranul la care te gandesti nu rezolva nimic iar un sistem Galilei inversat mareste pupila, nu o micsoreaza.

Colegul Valy ar putea sa vina cu un exemplu concret, asa poate as intelege si eu ce doreste ...

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10589



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mar 2017 21:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:

Colegul Valy vrea sa afle dacă se poate obtine o pupila de ieșire mică concomitent cu un grosisment mic , pe o apertura generoasă .
Bezicali da..desi nu am bagat initial grosismentul in ecuatie, dar ce zici tu este ce s-a discutat pe celalalt thread cu luminozitatea, deunde si ideea dilemei mele.

Revin cu intrebarea: nu se poate anula rolul cristialinului astfel incat practic sa avem situatia din domeniul foto in care in planul focal (al receptorilor din ochi) sa proiectam mai multa lumina odata cu cresterea aperturii?

Citat:
In optica nu stiu sa existe posibilitatea schimbarii pupilei fara sa apelezi la magnificatie.
....
Colegul Valy ar putea sa vina cu un exemplu concret, asa poate as intelege si eu ce doreste ...
Pe baza afirmatiei/teoremei practic nu mai are rost sa vin cu exemple.. Dar totusi imi imaginez un sistem:
- telescop care da o pupila de iesire 5mm
- cresc apertura dar pupila ramane 5mm insa concentreaza mai multa lumina, nebuloasa apare mai stralucitoare, incep sa se vada si culori
- cresc iar dar pupila ramane lafel cu si mai multa lumina iar nebuloasa si mai stralucitoare
- cresc apertura pana raman fara bani..Smile

Citat:

Primele care le intuiesc ar fi reducerea rezolutiei si efecte de difractie nedorite.
N-ar fi o problema, aici vorbim de obiecte difuze, mari ca suprafata, la limita perceptiei, nu detalii planetare la magnificatii mari.

Citat:
Cred ca ne-am mai certat pe tema asta.
Poate voi, eu nu Smile
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 26 Mar 2017 22:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Revin cu intrebarea: nu se poate anula rolul cristialinului astfel incat practic sa avem situatia din domeniul foto in care in planul focal (al receptorilor din ochi) sa proiectam mai multa lumina odata cu cresterea aperturii?


Da , se poate dar cine are curajul să o facă ? Este vorba despre ceva menționat de mine in urmă cu mulți ani : ocularul cu imersie Laughing .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact