Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M27_130x30s_ASI294+L-enh.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Grosismentul rezolvant


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 12 Dec 2016 11:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pun cele 2 pagini de unde sunt fragmentele anterioare. Intelege cine ce vrea.
Pe mine ma intereseaza ce vad cu ochii mei, nu ce "vede telescopul".



RJ-p223.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  110.61 kb
 Vizualizat:  de 5969 ori

RJ-p223.jpg



RJ-p224.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  88.09 kb
 Vizualizat:  de 5969 ori

RJ-p224.jpg


Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 13 Dec 2016 03:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Ma intreb: acelasi instrument, aceeasi magnificatie dar un ocular cu AFOV mai mare nu departeaza detaliile astfel incat ochiul sa le poata distinge mai bine? E ca si cand dau zoom digital 2x ca sa vad mai bine sa fac focusul. Simt ca imi scapa ceva dar nu imi dau seama ce, ca acolo in ecuatie nu apare campul aparent al ocularului.


Pe același obiectiv , la același grosisment , un ocular cu afov mai mare nu face altceva decât să acceseze un diametru mai mare din câmpul real/disponibil . Adică imaginile unor obiecte vor fi la fel de mari , dar în cazul ocularului cu afov mai mare se vor vedea mai multe obiecte .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2016 11:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În plus, AFOV-ul mare se obține cu mai multe sticle și e posibil să nu ai cel mai performant ocular. La extrema opusă avem ocularele Galilei. Nu vezi câmp dar atingi maximum de rezoluție și magnitudine vizibilă, cu maximum de contrast.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 13 Dec 2016 17:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La rezolutia maxima, ochiul (si nu numai) are cea mai slaba sensibilitate la contrast.
Peceptia contrastului depinde si de iluminare, si de marimea unghiulara a detaliului (desigur, nu AFOV). Chiar daca in laborator (la contrast si iluminare puternica) ai avea o rezolutie de 1', in conditii mai slabe (la ocular pe timp de noapte), rezolutia efectiva a ochiului (afectata de pierderea de perceptie a contrastului) scade simtitor. In plus, o stea dubla cu o separatie aproape de limita de difractie a telescopului, are deja contrast slab in spatiul dintre componente. Altfel spus, acel spatiu (e detaliu, nu ?) efectiv se pierde daca fortezi ochiul sa lucreze la rezolutia lui maxima in conditii ideale.
Adica, noaptea nu-i ca ziua, nici macar pentru vulturi. Wink



eye_contrast.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  46.87 kb
 Vizualizat:  de 5851 ori

eye_contrast.PNG


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Dec 2016 12:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt de acord cu majoritatea observatiilor aduse pe topic pentru corijarea valorii practice a grosismentului rezolvant. Nu pot fi insa de acord cu afirmatia din Rutten care spune ca relatia pleaca din start cu o logica gresita. Sa nu uitam ca e vorba de o formula de laborator si in consecinta se refera la conditii ideale (tot de laborator). Daca suntem atenti la enuntul grosismentului rezolvant vedem ca este vorba de un grosisment minim necesar pentru etalarea detaliilor imaginii. Poate ca definitia trebuia sa accentueze mai mult acest aspect pentru a nu se naste interpretari fixiste. Oricum ar fi, o certitudine avem, sub acest Gr=R e clar ca obiectivul nu va fi exploatat la capacitatea lui maxima.
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 18 Dec 2016 18:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu știu doar atât : nu mă satisface privitul lui Jupiter , spre exemplu , la 100 sau 150 x , prin obiectivul de 100 mm .Pe 50 x nici nu are rost să îl încerc , nici măcar in atmosferă turbulenta .
Personal , cred că observația la grosisment mare aduce un plus de rezoluție datorită mai ales capacității retinei de a memora acea zecime de secundă care ne ajută să păcălim creierul la cinema . Cumva , ochiul reușește să facă un mic 'stacking' și astfel să trimită către diblă o informație ceva mai bogată
Nici scăderea contrastului la G mare nu îmi pare a afecta rezoluția chiar în așa hal . Am folosit un ocular cu zoom cu plajă continuă de 4 x și să vezi dracie , pe măsură ce creșteam mărirea , se înmulțeau și detaliile observate . Asta pe toată plaja de la 75 x la 300 x.
E clar că fiecare vede în felul lui , poate de fapt contează mai mult cum și cât 'vede' creierul .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Dec 2016 19:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Jupiter este o tinta buna pentru teste insa nu extraordinar de luminoasa. Prin obiectiv de 100mm nu am perceput niciodata cresterea numarului de detalii peste 150x. Sigur nu am cerul de acolo si nici ochiul tau. Peste 170x nivelul de lumina incepe sa scada vizibil iar la 300x ajunge foarte mic daca vorbim de 100mm si Jupiter. Sa percepi crestere de rezolutie in aceste conditii suna destul de ciudat.
Si totusi ar putea fi explicat intr-o oarecare masura daca ochiul cu care privesti are astigmatism, unul destul de sever.
Figura de difractie o vezi corect? La ce putere de marire?

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 19 Dec 2016 00:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da , am astigmatism zdravăn la ambii ochi .Toate ocularele de câmp larg pe care le mesteresc în special pentru claritate marginală pe RFT , îmi oferă imagini ușor neclare pe periferia stângă și dreaptă a câmpului aparent și perfect clare , cu stele stigmatice la partea de sus și de jos a marginii câmpului . Nu am reușit mai mult pentru că nu vreau să sacrific ortoscopicitatea .
Posibil ca ochii mei stalciti să ma ajute in vreun fel . Însă deși stângul e dominant , cu dreptul văd mult mai luminos . Nu știu de ce . Oricum la observații folosesc ambii ochi pe rând . Prin binocular de microscop , detaliile observate se înmulțesc binișor , cu toată scăderea de strălucire , asociată .

Oricum , la pupile de ieșire mici , figura de difractie îmi pare a fi perfect circulară . Nu știu exact de la ce măriri văd difractia stelelor dar îmi amintesc că la 200 x am zărit dubla dublă din Lira cu toate patru componentele frumos pictate cu câte trei cercuri complete in jurul maximei ,cuprinse toate in câmpul aparent . Cred însă că am vazut difractie la stele și la jumate , adică 100 x , si aș îndrăzni să cred că uneori chiar binișor mai jos , chiar mai jos de 80x pe obiectivul de 100 mm. O să încerc si la alte măriri dacă o va permite seeing-ul din oraș . Dacă nu , de pe coclauri .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Dec 2016 00:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Catalin a scris :

''Oricum , la pupile de ieșire mici , figura de difractie îmi pare a fi perfect circulară . Nu știu exact de la ce măriri văd difractia stelelor dar îmi amintesc că la 200 x am zărit dubla dublă din Lira cu toate patru componentele frumos pictate cu câte trei cercuri complete in jurul maximei ,cuprinse toate in câmpul aparent . Cred însă că am vazut difractie la stele și la jumate , adică 100 x , si aș îndrăzni să cred că uneori chiar binișor mai jos , chiar mai jos de 80x pe obiectivul de 100 mm. O să încerc si la alte măriri dacă o va permite seeing-ul din oraș . Dacă nu , de pe coclauri .''

Catalin ,multumesc pentru aceste detalii.
Am pus prima data intrebarea despre imaginea /inelele de diftactie in 2005 pe Lista SARM.
Am incercat si aici de mai multe ori , esti primul care da in sfarsit asemenea detalii ,multumesc.
Lipsa unui raspuns timp de 11 ani ma duce la o singura concluzie...

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact