Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMG_1505_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Telescop diy sau gata facut?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Noi 2016 21:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY a scris:
.., pe cealalalta reclama . Rolling Eyes
Cate telescoape vinde skywatcher/orion in lume? Cate sunt verificate pe banc?
La skywatcher pe site nu zice ca e L/8, dar poate Astromagazin le selecteaza pe cele cu L/8.
Sus
Lucian Enache
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Noi 2016
Mesaje: 35



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Noi 2016 23:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru interes.
Momentan nu pot sa ma exprim. Sunt blocat. Am o mare nebuloasa in cap pentru ca in acelasi timp colectez multe informatii de pe cele doua ramuri care sunt in topic si pe masura ce citesc, apar si mai multe intrebari.
Incep sa inteleg totusi ca trebuie o mare investitie pentru un rezultat bun.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Noi 2016 23:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lucian Enache a scris:
Multumesc pentru interes.
Incep sa inteleg totusi ca trebuie o mare investitie pentru un rezultat bun.
Nu stiu ce intelegi prin mare investitie, dar nu neaparat.

Ideea e sa nu te pripesti, mai bine citesti, intrebi si iar citesti, pana te lamuresti ce vrei. Insa din teorie nu prea o sa iti dai seama cum e sa privesti cerul, mai curand iesi cu colegii pe camp la observatii, o observatie face cat 1000 de forumuri citite Smile.


Ultima modificare efectuata de catre valy la 26 Noi 2016 23:41, modificat de 1 data in total
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Noi 2016 23:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lucian

Ai spus ca tocmai faci ceea ce te-am sfatuit si anume citesti.
Daca se poate , ne spui ce citesti ?
Daca citesti ce trebuie nebuloasa si blocajul vor dispare.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 27 Noi 2016 00:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da e bine sa iesi sa vezi la lucru niste telescoape , sa vezi cam ce iti trebuie si sa vezi diferenta intre un cer bun si cel de oras . Performantele sint date pentru calitate maxima a cerului si sint calcule reale . Daca cumperi din magazin , iti dai seama ca apar produse ce sint indispensabile in timp . Iti trebuie un set de oculare cit mai diversificat , un barlow , un colimator , ceva filtre , un binoclu , de ce nu o camera / DSLR .... . Este un Hobby scump , dar totul se obtine in timp . Trebuie sa citesti , pentru a observa detaliile galaxiilor si a nebuloaselor iti trebuie apertura si cer bun . Roiurile se vad de na-i aer .
Sus
Lucian Enache
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Noi 2016
Mesaje: 35



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Noi 2016 13:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar aveam de gand sa particip la intalniri dar nu am spus-o sa nu par prea indraznet. Iarna se mai organizeaza sau e un sezon mort?
Mircea Pteancu: nu am titluri de carti Smile . Citesc despre optica unui telescop newton si ce anume trebuie sa realizeze el pentru a fi mai bun pentru dso. Am inteles ca planul focal trebuie sa aiba o zona de 100% iluminare egala cu distanta focala a ocularului. Acest lucru nu se atinge mai eficient folosind un focuser mai scurt? Astfel distanta dintre principala si secundara se mareste, permitand reducerea in dimensiuni a secundarei si rezultand un contrast mai bun si o obstructie a principalei mai mica?
Planul focal am inteles ca se situeaza la jumatatea focuserului. El este format de o sectiune a conului de lumina sau e chiar varful?
Astept cu nerabdare urmatoarea iesire. Shocked
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Noi 2016 14:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns.
Deci nu citesti.
Ca sa ai o buna intelegere , ar trebui sa citesti o carte cum ar fi ''Starware'' a lui Harrington.
Si Mullaney are o asemenea carte,nu-mi amintesc titlul exact.
CTA a lui Texereau este centrata exclusiv pe reflectoare dar si ea ar fi o lectura foarte potrivita din moment ce doresti sa afli despre construirea de catre amator a telescopului.

Abia apoi ar fi vremea articolelor de pe internet care variaza de la chestii geniale la imbecilitati.
Eu iti urez succes , nu voi mai interveni la acest subiect , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
claudiu daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2014
Mesaje: 79



Localitate: barlad

MesajTrimis: 29 Noi 2016 22:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare . Pentru partea de optimizare poti folosi un programel numit myNewton , introduci dimensiunile dorite si el iti zice daca daca te incadrezi in minimul dorit , programul da un camp iluminat 100% de 12 mm "din oficiu" . Lumina reflectata de oglinda descrie un trunchi de con , cu baza mare diametrul oglinzii primare si baza mica diametrul campului de plina lumina dorit in planul focal.

Eu am ales sa cumpar de-a gata telescopul , dupa ce am inceput sa ma mai documentez mi-am dat seama ca are camp de plina lumina ...zero , la tipul de focuser prezent pe tub au vrut sa fie folosit si vizual si foto (luna , soare , planete pentru amuzament , nu are urmarire telescopul ) . Daca il optimizau pentru vizual trebuiau sa renunte la prelungitorul port ocular si sa mareasca distanta dintre oglinzi cu vreo 4 cm (pastrand focuserul butucanos prezent+ adaptor 2"-1,25" profil redus) sau focuser cu profil redus+adaptor profil redus , asa se castiga ceva la campul de plina lumina dar nu ajungea in focus dslr-ul , deci au facut un compromis pozand in specificatiile tehnice cu obstructie centrala mai mica decat concurenta , concurenta care au secundara de 63 mm, la mine e de 58mm , telescop 255mm, f 1200 . Din ce imi dau eu seama nu folosesc toti cei 255 mm de oglinda prezenti in tub Smile))

Daca vrei sa iti faci tu constructia in jurul oglinzilor trebuie sa te documentezi , sa ai inclinatie spre mestereala si precizie cat de cat in executie , altii au facut din astea si au reusit .

Pe mine ma bate gandul de ceva timp sa "pliez" telescopul cu pricina , adica sa ocupe mult mai putin volum impachetat decat ocupa acum , dar mai rontai problema , mai fac schite ,poate fac rost cumva de placaj stratificat de mesteacan ( am inteles ca e cel mai indicat) , la mn in oras nu gasesc . Deja focuserul l-am modificat la 54 mm inaltime complet retractat, urmeaza restul ,dar o sa dureze , timpul e si el un factor de luat in calcul .

Si pe mine m-a batut gandul sa cumpar optica si sa fac eu restul , dar la vremea aia nu prea aveam habar de telescoape , nu mai facusem asta. Acum daca ar fi sa am de ales as cumpara oglinzile (nu 250 mm ci 200 mm) si as face din ele un truss pe care sa-l inghesui intr-un rucsac .

Mai rasfoieste pe aici pe la ATM , sigur gasesti exemple de diferite constructii .

_________________
cer senin sticla !
Sus
Lucian Enache
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Noi 2016
Mesaje: 35



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Noi 2016 22:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Claudiu. M-am jucat si eu cu doua programele pentru newton.
Din putinul pe care l-am analizat mi-am dat seama ca e nevoie de un focuser larg si scurt(placa montata pe interiorul tubului) si obligatoriu oculare de 2 toli. Daca o sa incep constructia ma gandeam la un focuser helical gandindu-ma ca e mai usor de atins o lungime mica in detrimentul manevrarii usoare. Nu ma grabesc asa ca am timp sa analizez problema. La ce telescop ai descoperit ca ai camp 100% iluminare zero?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Noi 2016 00:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De ce vrei neaparat camp 100% iluminare?
Sus
claudiu daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2014
Mesaje: 79



Localitate: barlad

MesajTrimis: 30 Noi 2016 00:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Focuser pentru oculare de 2 inci trebuie , ocular de 2 inci din punctul meu de vedere nu-ti trebuie decat unul singur de camp aparent mai larg ,focala de 28-30 mm, cel mult 30 mm pentru campuri vizuale largi . In rest nu trebuie sa fie pe 2 inci . Sper ca nu te zgaraie pe creier coma , la raportul asta focal se vede binisor in ocularele mai generice , dar daca pui obiectul in centru campului vizual si bagi in seama marginile campului doar pentru senzatia de panorama , poti trai cu asta . Nu trebuie sa neglijezi ocularele , sunt o parte importanta din telescop .

Asa am inteles si eu legat de focuserul elicoidal ,doar ca mie ,cu ce aveam la indemana ,mi s-a parut mai dificil de realizat decat unul crayford , intre rulmenti pe verticala trebuie sa fie o distanta pe care daca o tot micsorezi ,in dorinta de a face focuserul cat mai scurt , apar probleme de stabilitate a tubului port ocular . Daca il faci elicoidal pe filet , miscarea trebuie sa fie cursiva si fara joc intre piesele filetate , altfel nu e de bine .

Tubul port ocular trebuie sa aiba o cursa care sa iti permita sa ajungi in focus cu diferite accesorii: daca pui placa focuserului pe interior (in cazul in care am inteles bine ) e posibil ca tubul portocular sa intre in calea razelor de lumina care intra in telescop ( nu stiu cat de groasa ti-ai planificat tu sa fie placa aia ) .

Tu ai mai privit printr-un telescop pana acum ? Detalii in galaxii nu ai sa vezi ca in poze, abia percepi ceva urme de brate la m51 cu 250 mm ( daca aveam cer mai negru mai scoteam ceva de la ea ) in schimb roiurile globulare , nebuloasa orion sunt fantastice .

Telescopul e skywatcher 255 mm. Campul iluminat e bine sa fie cat mai mare , totusi cred ca 15 mm pentru vizual e suficient , cred , mai cauta informatii . Daca vrei mai mult fara sa tot tai din inaltimea focuserului sau sa tai din distanta dintre oglinda si tub , o secundara de 63 mm axa mica te scapa de niste batai de cap , sau o oglinda 250 mm f6 daca lungimea tubului nu e problema , asa mai relaxezi ocularele Smile)

_________________
cer senin sticla !
Sus
Lucian Enache
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Noi 2016
Mesaje: 35



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Noi 2016 00:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca sa pot folosi apertura eficient pentru observatii vizuale. E posibil sa ma insel?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Noi 2016 00:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Camp iluminat mai mare inseamna si secundara mai mare deci o utilizare mai ineficienta a primarei. Se face un compromis. Io zic ca prea despici firul in patru daca fix la campul iluminat 100% si foxuser helicoidal te-ai oprit.
Sus
claudiu daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2014
Mesaje: 79



Localitate: barlad

MesajTrimis: 30 Noi 2016 00:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca si eu cam despic firul in 4 cu , campul asta de plina lumina , pentru vizual nu e asa critic , pierderea in magnitudine la periferia campului nu e asa dramatica daca ai totusi minimul ala de 12 mm camp iluminat 100% , nu stiu cum sta treaba daca folosesc ocular de 28 mm camp aparent 82 grade si am camp iluminat 0 , ce diametru poate avea stopul de camp la asa ocular ?
_________________
cer senin sticla !
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Noi 2016 01:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca ai chiar 0.
La ce ocular de 2" 28mm si 82' te referi?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact