Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m82.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cand binoclul e pasiunea mea dar... port ochelari


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 26 Sep 2016 21:55 Download mesaj
Titlul subiectului: Cand binoclul e pasiunea mea dar... port ochelari
Raspunde cu citat (quote)

Mic istoric:

M-am născut cu predispoziția genetica de a face miopie ceea ce din păcate s-a și întâmplat. Mai mult decât atât, copil fiind, in urma unui accident de joaca m-am ales la ochiul stâng cu un astigmatism de toată frumusetea. Partea buna, dacă exista vreo una este ca dioptriile nu s-au mai agravat de mai bine de 10 ani, ceea ce înseamnă ca îmi schimb ochelarii la doi-trei ani dar cu aceeași rețeta care arată așa: OS=Spheric +1,00, Cilindru-2,50 la 12 grade și OD=Cilindru-0,50 la 160 grade. Asta înseamnă ca cu ochiul stâng văd extrem de prost, mai exact nu pot focaliza lucru care se vede cel mai bine pe stea unde steaua apare cu codița ca și o cometa, iar cu cel drept văd cam 95% din ce vede un ochi sănătos. Cu ochelari văd cam așa: 95% cu stângul și 100% cu dreptul.

Revenind la ale noastre:

Nu știu cum procedează alții dar eu nu pot nicidecum sa împac ochelarii cu binoclul atât ziua cât mai ales noaptea. Fără ochelari binoclul se aseza exact acolo unde ii e locul și mai mult rămâne acolo oricât de mult l-as folosi. Nu pot sa spun același lucru când îl folosesc cu ochelari. Foarte greu ii găsesc poziția sus-jos, stânga-dreapta neavând un punct de sprijin iar când o găsesc nu rămâne mult timp. Acest lucru m-a făcut ca o buna perioada de timp sa nu folosesc binoclu sau sa îl folosesc fără ochelari. Ambele variante greșite pentru un pasionat.

Ca sa nu o mai lungesc:

Doua lentile de ochelari exact in specificatii montate pe oculare ca in imaginile de mai jos. Apărătorile gliseaza in sus și in jos lentilele fiind mai mici cu 1-2 milimetri decât diametrul apărătorilor. Lentilele sunt lipite de suport printr-o banda de silicon dublu adezivă și care nu lasă nici un fel de urme. Foarte ușor de dat jos și curățat.

Totul a plecat de la un experiment dar care s-a dovedit unul reușit in proporție de 100%. Acum îmi rămâne sa aplic metoda și celuilalt binoclu plus perechilor de oculare pe care le mai am la binocular.

Singurul dezavantaj este ca binoclul nu mai poate fi folosit și de o alta persoana in același timp. Dacă totuși va insista probabil va spune ca este cel mai prost binoclu pe care l-a testat vreodată.

Sper ca nu v-am plictisit, mai jos câteva imagini.
Seara faina.



IMG_0044.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  157.19 kb
 Vizualizat:  de 6937 ori

IMG_0044.JPG



IMG_0045.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  146.45 kb
 Vizualizat:  de 6937 ori

IMG_0045.JPG



IMG_0043.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  122.55 kb
 Vizualizat:  de 6937 ori

IMG_0043.JPG



IMG_0048.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  143.11 kb
 Vizualizat:  de 6937 ori

IMG_0048.JPG



IMG_0049.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  139.25 kb
 Vizualizat:  de 6937 ori

IMG_0049.JPG



IMG_0050.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  105.77 kb
 Vizualizat:  de 6937 ori

IMG_0050.JPG



IMG_0051.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  128.58 kb
 Vizualizat:  de 6937 ori

IMG_0051.JPG


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Sep 2016 22:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lentile de contact?
Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 26 Sep 2016 22:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu le suport de nici o culoare. Am probat dar nu ține. Nici nu vreau sa-mi aduc aminte. M-am gândit la operație de corectare la stângul dar cică are efecte secundare pe care nu le-as descrie aici. Rămân la ochelarii mei. Oricum cu ei văd aproape perfect. Very Happy
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Sep 2016 08:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoasa rezolvare, este de tinut minte si luat in considerare mai ales pentru cei ca mine care nu sunt tocmai perfecti cu ochiometrele. Sad
Simplu si eficace, dar nu mi-ar fi dat prin cap asa o rezolvare. Felicitari!
Sus
mcuzic2002
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Ian 2007
Mesaje: 436

Motto: -

Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 27 Sep 2016 16:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ingenioasã solutia,felicitãri...si eu sunt ochelarist,pasionat de binocluri (am 4) si...sibian Very Happy ...poate ne vedem intr-o zi la o cafea
Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 27 Sep 2016 20:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va mulțumesc.

Referitor la ocularul zoom Baader, știe cineva dacă partea dinspre ochi se rotește când se acționează zoom-ul? Este foarte important pentru ca dacă se rotește metoda de mai sus nu funcționeaza când dioptriile includ și cilindru cum este și cazul meu din păcate. Deși am avut ocularul respectiv o buna perioada de timp, nu mai țin minte acest aspect. La fel nu funcționează la binoclurile care nu au mecanism de focalizare pentru ca acolo focalizarea se efectuează rotind ocularele.

mcuzic2002, cu cea mai mare plăcere.
Sus
MiroJenu
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2010
Mesaje: 184

Motto: Per aspera ad astra

Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 27 Sep 2016 20:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari, ingenios, eficace.
Ce simplu, genial, mai ales ca in acest mod se asigura protectia ocularelor bin.
Am vazut multe binocluri (si slabe si de fb calitate constructiva optica) care erau datorita utilizarii intense "bolnave"(aveau prima lentila ocular dinspre ochi, cea expusa mediului exterior in diverese grade de matuire datorita frecarii si curatarii cu carpe).
Prin montarea o unei lentile de ochelari (pe fiecare ocular)asa cum a facut Der Pirate avem si protectia ocularelor prelungindu-se durata de buna utilizare a binoclurilor si pastrarea proprietatilor optice. Very Happy

_________________
Cer senin la observatii

binoclu ,IOR 7X40, IOR 10X40, Zeiss , ZOMZ BPB1 7x50
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Sep 2016 08:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cate imi aduc aminte, la binoclul cu zoom grupul de lentile care este inspre ochi este fix si nu se roteste, dar grupul de zoom efectiv plasat dedesupt spre prisme se roteste. Respectiv ultimile/ultima lentila /lentile se rotesc, cele ce sunt spre prisme. Acum cele de mai sus se intampla atunci cand actionam levierul de zoom. Dar daca rotim ocularul drept (de dioptrii) atunci la multe binocluri se roteste si grupul superior de lentile (cel in "contact" direct cu ochiul). Metoda ta ar cam elimina acest reglaj sau cel putin l-ar limita la o singura reglare (pe zero sa zicem).
Apoi ar mai fi o observatie, respectiv nu vad de ce ti-ai face probleme cu zoom, caci este absolut falimentara utilizarea unui astfel de binoclu nu numai in astro dar si in terestru. Cel putin asa as spune eu, zoomul este in primul rand o capacana de marketing pentru incepatori sau cum mai zic eu "pacerea de a privi" - un parametru foarte interesant chiar daca este subiectiv per utilizator-este masiv stirbita de aceasta functie (zoom).
Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 28 Sep 2016 21:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird, împărtășesc cu tine intru totul părerea despre binoclurile cu zoom insă eu nu m-am referit la ele. Nelamurirea mea era de fapt referitoare la ocularul zoom Baader 8-24mm pentru ca intenționez sa le împerechez cu un binoviewer Baader Mark V cuplate la telescopul din dotare. Am folosit in trecut in mono view acest ocular și îmi aduc aminte ca am fost extrem de mulțumit cu el. Singurul dezavantaj îl are la 24mm unde câmpul aparent este ceva mai mic. Ceva ca in poza de mai jos.

PS: După cum se vede in poza nu ar trebui sa se rotească altfel nu văd rostul acelor apărători. Dar nu sunt sigur.



IMG_0076.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  169.41 kb
 Vizualizat:  de 6685 ori

IMG_0076.JPG


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Sep 2016 08:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oppps! Sad scuze de neintelegere. Nu am prea lucrat cu binoviewere...si imi pare rau Neutral
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 30 Sep 2016 12:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu folosesc cu placere zoom 8-24 mono atat la dso cat si planete.Imagini bune,mai bune chiar a ocularelor dedicate/fixe dar fara ochelari.Imi inchipui ca varianta bino e superba,dar cred ca depinde de telescopul folosit adica un telescop deepsky-newtonian,iar un refracor lung >f/10 la planete Smile
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Oct 2016 11:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu stau mai prost ca tine cu vederea in sensul ca am -3.0 pe ambii ochi (motiv pentru care am si devenit interesat de optica) insa niciodata nu a fost o problema sa folosesc binocluri. Port lentile de contact (de mai mult de 20 de ani) care sunt absolut geniale fata de orice pereche de ochelari sau daca nu le am fac observatii fara si totul se vede impecabil. Binoclurile pot compensa miopia chiar pana la valori mari. Iti recomand sa te straduiesti putin sa porti lentile. Ochiul nu reactioneaza bine o perioada insa pe urma sensibilitatea scade si lentilele devin ca o a doua natura. Cauta o pereche de lentile soft, nu toti producatorii au lentile confortabile. Nicio pereche de ochelari nu iti va da campul vizual pe care il ai cu lentile de contact si de asemenea corectiile ochelarilor sunt mult mai slabe, cu distorsii geometrice, aberatii cromatice etc.
_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 14 Dec 2016 12:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista si varianta asta. Normal cu nu se compara cu un binoclu cu apertura mare si cu magnificatie mare, dar m-am gandit ca e interesanta ideea pentru cei care poarta ochelari

https://www.ocutech.com/product/ocutech-ves-mini/
sau aici
http://www.eyeassociates.com/sightscope-telescopic-eyewear/
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact