Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMG_9902_-_Copy_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii prin C6


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Iun 2016 21:22 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatii prin C6
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara, de curand am achizitionat un C6, pe care l-am adaptat cu succes la EQ-1-le meu si tine chiar bine. Totusi nu-l folosesc in pozitia de EQ, ci de ALT-AZ. O sa pun poze cu el cand refac asamblul pe montura. Acum e la somn Smile).

Joi noapte am observat cam o ora printre nori inainte de rasarit.
Vineri noapte am stat de la 1 la 4 la observatii(chiar daca a doua zi aveam examen la mecanica), incercand sa observ diferite galaxii si roiuri de stele.

Joi noapte incercand sa caut M26, am derapat de la traiectorie si am ajuns fara sa vreau la un mic globular foarte interesant Smile si anume NGC 6712, foarte mic, dar usor de reperat, e ceva unic cand gasesti ceva la intamplare, ai impresia ca tu descoperi acel obiect si .. e ceva foarte tare.. adica nu am cuvinte sa exprim emotia initiala cand am vazut ceva ce nu stiam ca se afla acolo. Initial nu am stiut ce am gasit , imediat m-am folosit de binocularsky.com sa aflu ce este acolo(atunci cand am dat pe M26 aparea si o harta a cerului in imediata zona,iar singurul lucru care aparea in plus era un semn de roi globular).
In schimb vineri noapte a fost si mai si, incercand sa gasesc Galaxia lui Bernard, in imediata apropiere se afla o nebuloasa planetara foarte mica(ring nebula e mare). Cand am ajuns in zona respectiva am vazut ca ceva nu e in regula si anume o stea parea defocusata, chiar daca restul erau punctiforme(stiam ca nu e galaxia, ca aceea e mare) asa ca am zis sa folosesc filtrele (OIII si UHC), daca la UHC nu m-am convins ca era ceva de natura planetara, deoarece contrastul crescuse dar parca acel obiect era lafel, cand am pus OIII totul s-a intunecat si doar ea a ramas in campul vizual + o steluta mai stralucitoare si asa mi-am dat seama ca e o nebuloasa planetara. Avand un atlas stelar cu mine si fericit ca iar am gasit ceva nou, si stiind ce semn trebuie sa caut in atlas, am reperat imediat obiectul pe hartie si anume NGC 6818 sau "Little Gem nebula".

Joi am mai vazut M5,6,7,8,11,13,15,16,17,18,23,24,28,51,54.
M5-roi glubular in Serpens: gasit aproape de mijlocul distantei dintre 109 Vir si α Ser, fiind stralucitor in mijloc si usor rezolvabil.
M6-7- roiuri deschise in coada Scorpionului: de obicei plec din λSco si stiu ca cele doua roiuri se vad prin cautator si asa ajung la ele. M7 este destul de mare, pe cand M6 este mic si are forma unui fluture.
M8 o identific facand un triunghi echilateral cu stelele λ Sgr si μ Sgr, o nebuloasa maricica si stralucitoare cu un vecin foarte atractiv si anume NGC6530(un mic roi de stele), de la M8 plec putin in sus spre M20, care e ceva mai mica, dar prezinta niste urme de constrast in strucutura. M21 este in imediata apropiere.
M11 se afla aproape de β Sct si este extraordinar de urmarit, vineri seara l-am observat iar si acele mici stelute pareau ca niste diamante. Chiar daca l-am observat de nenumarate ori, vineri seara chiar a fost ceva de exceptie.
M13 roiul din Hercule, diferenta fata de cum il stiam eu este ca acum il rezolv foarte usor si foarte bine.
M15 un roi de stele in Pegasus care se afla deasupra dreptei imaginare facuta de Enif cu δEqu. Mai dificil de rezolvat fiind mic, dar stralucitor.
M16-17-18 vazute in serie aflandu-se la dreapta stelei γSct.
M23 si 24 le-am gasit plecand din μ Sgr o data spre dreapta, respectiv in sus.
M28 se afla in imediata apropiera a stelei λ Sgr, micut si cetos.
M54 se afla in dreapta stelei ζ Sgr, gasit usor avand un aspect cetos.
M51 sau whirlpool galaxy, zona gasita usor, identificarea mai grea, daca joi am vazut ceva vag, vineri am vazut ambele nuclee galactice.

Vineri am bifat si alte DSO-uri, M71 aflat in Sagitta, un globular mic, dar usor rezolvabil. Am mai tras un ochi catre doua clustere deschise stralucitoare si anume NGC6633 si IC 4756 aflate la dreapta stelei θ1 Ser. Ambele sunt incredibile la ocular, bogate in stele stralucitoare si sunt de dimensiuni mari.
Aceste doua seri se afla printre cele mai bune ale mele din punct de vedere al emotiilor pe care le-am avut. Pacat ca sunt cam rare. Cred ca de acum in colo voi incepe sa tintesc aleatoriu pe cer si daca vad ceva, sa il identific dupa, pare mult mai palpitant. Spre finalul sesiunii de vineri am reusit sa vad si cometa C/2013 X1.

Cer senin.. de saptamana viitoare, ca momentan vin ploile, dar si Luna plina Smile).

P.S. sa numai spun de Marte si Saturn care au fost splendite, Saturn cu diviziunea Cassini, satelitii si niste dungi pe disc, pe cand Marte mai micut, portocaliu cu detalii la suprafata.

_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 11 Iun 2016 21:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta da Messier Marathon! Smile Cat ai stat afara??
_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Iun 2016 21:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Niky360

Deci te-ai dotat cu un telescop foarte bun ,sa-l folosesti sanatos si cu spor !
Multumim pentru sugestiile legate de NGC 6712 , NGC 6818 ,NGC 6633 si IC 4756 si felicitari pentru observarea lor.
Si pentru mini-maratonul Messier !
Oare NGC -urile de mai sus fac parte din Herschel 400 ?

(Cu examenul de Mecanica totusi ce ai facut ? Sper ca bine. )

Cand e gata pentru ''covorul rosu'' , te rog pune niste poze cu C6.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iun 2016 00:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@milan: am stat cam o ora.. doua joi si vineri 3 ore
@mirce: multumesc de urari, am mai facut si alte observatii cu el dar au fost de inceput si de testare, are o imagine foarte buna atat la dso cat si planetar. La mecanica a fost aproape ok, Steiner si Bernouli sunt niste indivizi ok, pe Steiner il mai intelegi, dar pe Bernouli nu prea Laughing

Am verificat acum lista Herschel 400 si toate NGC-uri vazute de mine se afla acolo. Smile

_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Iun 2016 10:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Niky360

Multumesc de raspuns.
Las ca-l ''dovedesti'' pana la urma si pe Bernouli ala ...
Cumva ar trebui sa tinem evidenta obiectelor Herschel 400 observate.
Nu am stiinta ca in Romanica sa fi fost dus la bun sfarsit un asemenea proiect observational.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact