Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
best18.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Deci cine rade e naspa...


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dp007
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Iul 2015
Mesaje: 52

Motto: Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.

Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Feb 2016 00:14 Download mesaj
Titlul subiectului: Deci cine rade e naspa...
Raspunde cu citat (quote)

Se poate pune pe un sistem reducator de focala si Barlow. Motivul e simplu: am un field flattener care e si reducator de focala. Daca imi cumpar un barlow il cumpar degeaba sau merg si amandoua pe acelasi sistem. Sau e cu depinde de....
Nu am gasit nicaieri pe forum raspuns la asta deci nu radeti va rog. Poate e ceva evident de care cam trebuia sa ma prind... dar nah, ce sa stiu face.

_________________
Mihai C.
Sus
Cosmin Iftode
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iul 2015
Mesaje: 291



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 23 Feb 2016 10:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Parere foarte neavizata :

In ordinea Barlow -> Reducator -> Senzor ma gandesc ca risti vignetare semnificativa (in functie de marimea senzorului). In ordinea Reducator -> Barlow -> Senzor probabil nu se mai aplica distanta recomandata de la reducator la senzor, pe langa faptul ca ar trebui sa o "gasesti" s-ar putea sa nu o poti atinge.

Nu rad, dar pentru ce anume vrei sa folosesti combinatia asta ? In ce context vrei focala mult mai lunga dar trebuie neaparat corectata curbura de camp ?

_________________
Skywatcher AZ-EQ6 | Orion Optics UK VX12 + Celestron C80ED | ASI 1600 MM-C
Sus
dp007
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Iul 2015
Mesaje: 52

Motto: Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.

Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Feb 2016 11:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai corectorul e de la un 127ed de la ES. Si vreu sa trag in chip m57-le si sa nu se vada ca un purice. Distanta focala de 950 plus reducatorul de ,7. Unde mai pui ca sunt si incepator si poate am pretentii nerealiste. Oricum mersi de raspuns.
_________________
Mihai C.
Sus
Cosmin Iftode
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iul 2015
Mesaje: 291



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 23 Feb 2016 11:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar te doare atat de mult curbura de camp ? La F 7.5 nu cred ca ar fi o problema atat de mare, cadrele pe care le-ai tras fara corector sunt asa de grave ? Nu de alta dar chiar si cu un barlow M57 ocupa in continuare o portiune mica de senzor (decat daca ai un senzor cu adevarat mic), oricum cred ca ai decupa marginile.

Mai e si faptul ca o sa tragi la F/15, sper ca montura si ghidajul iti merg foarte bine. Cu refractoare la nebuloase planetare rezultate extraordinare n-o sa ai (exceptie facand sa zicem M27), avantajul distantei focale lungi ale unui SC/RC nu il poti ajunge din urma cu barlow-uri.

In orice caz, cu siguranta nu merita sa le folosesti pe amandoua, orice element in plus iti degradeaza calitatea si la planetare discutam doar de subiecte centrale, chiar daca curbura e semnificativa decupeaz-o si gata. Pe langa asta, felicitari pentru scula, ES-ul de 127 pare o mare afacere si imi face si mie cu ochiul dintr-un viitor distant.

_________________
Skywatcher AZ-EQ6 | Orion Optics UK VX12 + Celestron C80ED | ASI 1600 MM-C
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Feb 2016 11:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce dimensiune are chipul?
Sus
dp007
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Iul 2015
Mesaje: 52

Motto: Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.

Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Feb 2016 11:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cannon 650D. Aproape identic cu 450-ul tau
_________________
Mihai C.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Feb 2016 12:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru rezultate rezonabile in deep sky pe aici la noi doar camp larg face lumea cu instrumente 80-120mm diam . pentru obiecte mici este primordial cer ff bun cu seeing extrerm si investitie mare zeci mii euro in echipament si chiar mic observator.
http://www.caelumobservatory.com/obs/m57.html
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Feb 2016 12:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Depinde..
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...dd68f4cfc7
Sus
Cosmin Iftode
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iul 2015
Mesaje: 291



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 23 Feb 2016 12:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

un 650D pe ES 127 cu un barlow 2x da un camp de 0.445x0.668 grade, M57 are 3'48''x2'24" (ma incred in stellarium), luat pe latime obiectul ocupa un pic sub 10% din senzor (de aia e irelevanta curbura campului) adica va avea o latime de vreo 500 de pixeli (care sunt si ei sub matricea bayer) deci nu va fi nimic spectaculos dar va putea fi recunoscuta clar ca M57. In orice caz, asa cum zice Dl. Stanescu, dificultatea la obiecte de genul asta e mare, in cazul tau la 1900mm si 4.3 microni/pixel esti la 0.47 arcsec/pixel, seeing-ul te limiteaza mai repede de atat oricum si montura ar trebui sa mearga absolut exemplar.

dp007, daca ti-ai pus gandul la ea eu zic sa incerci, orice iese tot a M57 o sa arate, dar ai multe alte obiecte la care instrumentul tau va da rezultate de nivel inalt.

_________________
Skywatcher AZ-EQ6 | Orion Optics UK VX12 + Celestron C80ED | ASI 1600 MM-C
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Feb 2016 12:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zona mai luminoasa a nebuloasei M57 e doar ~ 1' 30". Cred ca Stellarium raporteaza si zona exterioara ce e mai dificil de fotografiat.
Sus
Cosmin Iftode
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iul 2015
Mesaje: 291



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 23 Feb 2016 12:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Corect, trebuie luat in considerare si asta, raman deci ~200 de pixeli pentru partea care se poate captura in mod "rezonabil"
_________________
Skywatcher AZ-EQ6 | Orion Optics UK VX12 + Celestron C80ED | ASI 1600 MM-C
Sus
dp007
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Iul 2015
Mesaje: 52

Motto: Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.

Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Feb 2016 14:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi colegii. Raman pe camp larg atunci.
_________________
Mihai C.
Sus
bogdanbacila
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2010
Mesaje: 864

Motto: Where there's a will there's a way

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Feb 2016 17:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astro-foto DSO se cam face aici, cum zicea si colegul, prin refractoare wide.. focala scurta, si destul de rapide (sub F/6)

Eu deocamdata invat pe un 88mm/498mm APO WO Megrez.. Am luat in colimator tinte ca Andromeda Galaxy, Orion & Running man Nebula, Pleiade, Horse-head Nebula... Deocamdata cam putine tinte, deoarece nu am luneta de mult timp..

In paralel, as vrea sa incerc DSO pe un Mak 150mm/1800mm, ceea ce va constitui o provocare din mai multe puncte de vedere (asa cum spuneau si colegii):

- Montura trebuie sa se miste aproape perfect (discutam de punere in pol foarte buna, gidaj obligatoriu, erori PEC/melc minimale)
- Seeing "perfect" si locatie buna (fara poluare luminoasa, etc..)
- Timp de expunere mult mai mare, in comparatie cu WO-ul (F5.66 versus F12)

Dar, la o trecere in revista, foarte rapida, pe site-ul http://www.12dstring.me.uk/fovcalc.php, am observat ca, cu exceptia a 10-15 obiecte mari (catalog Messier), restul toate pot fi incadrate corect cu ajutorul unei focale lungi, cum ar fi cea a Mak-ului. Ambele comparatii s-au facut pentru un Canon 1000D...

Cu alte cuvinte, DSO-ul nu trebuie sa se limiteze la instrumente wide si "ultra-rapide", din punctul meu de vedere. Doar ca, pentru instrumentele cu focala lunga, restul setup-ului trebuie sa fie mult mai bine si atent dimensionat..

Cer senin.

_________________
Askar 65PHQ APO triplet - petzval design
Rainbow Astro RST-135E
ASI 294MM Pro + Astrodon HA+O3 filters
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Feb 2016 18:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La ce nu intra in cadru poti face mozaic din doua sau mai multe incadrari separate.
Sus
bogdanbacila
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2010
Mesaje: 864

Motto: Where there's a will there's a way

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Feb 2016 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Corect.

Deasemenea, ca o ultima idee, ar mai fi si dicutia legata de un anumit raport focal, calculat pentru doua intrumente cu cifre diferite..

Ex: Presupunem un raport focal F/6... avem o luneta 80mm/480mm si un Newton 200mm/1200mm.. e clar ca desi avem acelasi raport focal in ambele cazuri, apertura de 200 va colecta mult mai multa lumina decat cea de 80 (ignoram obstructia secundarei, in exemplul asta..)

Ce vreau sa spun este ca, la un instrument lung, F/12, ideea de DSO poate deveni "imposibila", dar tinand cont de o apertura mult mai mare, deci implicit o colectare mult mai "mare" de lumina, lucrurile par sa se schimbe.

Erorile amplificate de o focala lunga nu intra in aceasta discutie, dar nu sunt deloc de neglijat !

Cer senin.

_________________
Askar 65PHQ APO triplet - petzval design
Rainbow Astro RST-135E
ASI 294MM Pro + Astrodon HA+O3 filters
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact