Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Jupiter_220810.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu Lacerta Explorer 8x45


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Sep 2015 19:41 Download mesaj
Titlul subiectului: Review binoclu Lacerta Explorer 8x45
Raspunde cu citat (quote)

Review binoclu Lacerta Explorer 8x45
" Licht, mehr licht!"

In goana noastra dupa “lumina” merita sa ne oprim atentia asupra acestui mic binoclu. Mic este poate impropriu zis caci este un binoclu la care nu s-a facut rabat la materiale, bine cauciucat, cu mecanica solida si sticla pusa abundent ,fara economie. Surprinde in primul rand prin greutate care este de 849 de grame. Cel putin eu am fost surprins , avand in minte pe omologul lui 10x50 a carui greutate este 936 grame. Diferenta de aproape 90 grame este probabil singurul dezavantaj violent al “micutului” 8x45.
Surpriza placuta vine in momentul in care il pui la ochi. Este unul din cele mai luminoase binocluri care mi-au trecut prin mana. Restul calitatilor optice sunt identice cu cele ale omologului sau 10x50 (pentru a nu ma repeat va invit sa cititi si respectivul review). Voi sublinia in continuare cu predilectie doar diferentele.

Specificatii tehnice si dotare:
Diametrul lentilelor obiectiv: 45 mm
Grosisment: 8x
Tip prisme: Porro BAK-4
Acoperiri antireflex: Acoperiri multistrat pe toate suprafetele optice, Full Broadband Multicoating culoare Verde si mov-indigo
Twilight factor: 31,4
Eye relief: 19mm (Long Eye Relief)
Camp vizual aparent: 66grade (Wide Angle)
Camp vizual real (la 1000m):145m
Camp vizual real (grade): 8,3grade
Plaja de focalizare: de la 2m la infinit
Dimensiuni: 145mm x 193mm
Greutate: 849 grame (fara capace dar cu cureaua de prindere montata)
Posibilitate montare pe trepied: Da.
Reglaj distanta interpupilara: intre 54-76mm
Capace pentru protectia la praf a lentilelor obiectivelor si ocularelor: Da
Curea de prindere: Da
Geanta de umar: Da


Este impresionant campul wide (145m/1000m) si claritatea care se continua undeva pana spre 20 % de margine. Zona de clar se intinde pe o zona foarte mare amintind de zona unui 8x30 CZ, foarte util pentru a urmari evenimente cu deplasari rapide. Eye relieful mare, permitand utilizarea cu ochelari fara ca acestia din urma sa intre in contact direct, este la randul sau impresionant. Depunerile antireflex de foarte buna calitate albastru cu mov (indigo) si verde atat pe ocular cat si pe obiective dau impreuna cu sticla un colorit tip “cristal”, absolut natural, fara virare. Definitia este foarte buna ca de altfel si contrastul. Un binoclu extrem de reusit atat optic cat si mecanic. Un binoclu extrem de luminos. Este unul din putinele binocluri la care as atrage atentia ca utilizatorii sa nu priveasca prea mult zonele terestre puternic luminate de soare caci retina as zice ca este in oarece pericol.
In regim astro este la fel de performant ca si omologul sau 10x50 cu stele punctiforme, coloritul stelelor se distinge bine, iar campul larg isi spune cuvantul.
Personal nu prea imi plac puterile maritoare mai mici de 10x, dar asta nu poate sa ma impiedice sa admir sau nu o reusita. Pentru ca din punctul mei de vedere acest binoclu nu numai ca este o reusita dar are o caracteristica care mie mi-a parut cea mai puternica si interesanta. Si am lasat-o la urma special. Smile
Marele atu al “micutului” este vederea terestra diurna si nocturna. Aici se vede o mare diferenta fata de mai toatele binoclurile ce mi-au trecut prin mana caci in cele mai vitrege conditii de iluminare reuseste sa scoata detalii si informatii incredibile.

In final un binoclu calduros recomandat atat terestru cat si astro, un standard cel putin deocamdata (as spune eu), pentru puteri maritoare 8x.



Lacerta8x45mic.jpg
 Descriere:
Lacerta Explorer 8x50 - un binoclu extrem de reusit
 Marime fisier:  1.19 MB
 Vizualizat:  de 16925 ori

Lacerta8x45mic.jpg


Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Sep 2015 22:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc, chiar imi doream un review la acest Lacerta 8x45.
Am fost foarte aproape de a cumpara unul, dar am prins la pret bun un Bushnell Legend UtraHD 10x42
si, desi a fost dublu la pret la mana a doua, dimensiunile mai mici si faptul ca este mai usor au primat in fata pretului.

Ai reusit cumva sa masori pupila de intrare? Sunt curios cum se compara cu Lacerta 10x50 din acest punct de vedere

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Sep 2015 15:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu scuze de intarziere,
Pupila intrare = 42mm.
Am masurat si pupila de intrare a lui Lacerta 10x50.
Este 50 mm!
Stiu ca un coleg de al nostru masurase si iesise sub 50 , foarte ciudat, caci la modelul meu NU exista zona umbrita toata lentila este luminata. Iar la 8x45 descris mai sus exista totusi o margine de 1,5 mm deci exista obturatie.
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 02 Sep 2017 19:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Puteti posta o poza asemanatoare cu cea atasata de mine?Am masurat exemplarul nou achizitionat prin metoda proiectiei razelor soarelui prin ocularul focalizat pt. infinit,si a iesit o pupila de intrare de circa 36 mm.Poate difera constructia.Oricum,are acoperiri antireflex foarte bune,verzui inchis,prezente pe absolut toate suprafetele si constructia foarte ergonomica.


IMG_20170902_205120.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  151.07 kb
 Vizualizat:  de 16713 ori

IMG_20170902_205120.jpg


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Sep 2017 10:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, Tavi, doar că o voi posta Abia luni seară când revin in București.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Sep 2017 10:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am reusit o poza frumoasa ... uite mai jos. Daca nu e bine explica cum ai facut poza. Pare ciudat ca la tine apare parca o obstructie ...sau este doar un efect al pozei ?


1.jpg
 Descriere:
Lacerta 8x45 detaliu 1
 Marime fisier:  827.72 kb
 Vizualizat:  de 16578 ori

1.jpg



2.jpg
 Descriere:
Lacerta 8x45 detaliu 2
 Marime fisier:  784.43 kb
 Vizualizat:  de 16578 ori

2.jpg


Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 17 Sep 2017 12:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da,e un efect cauzat de distanta fata de obiectivul aparatului foto(smartphone in cazul meu) si deschiderea unghiulara a acestuia.Vroiam doar sa vad daca e identica partea de prindere a obiectivului,si intradevar e la fel,cu doua "trepte" inspre prisme.Asta e partea care difera fata de modelul 10X50,restul fiind identic.Mersi.
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 20 Oct 2017 21:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atasez aici niste poze cu compozitia ocularelor tip Konig II folosite de Kunming(United Optics),la aceste binocluri din seria BW7:cele doua lentile biconvexe de aberatie sferica minima,sunt identice si au circa 4 cm focala si sunt insotite de un dublet concav-convex supracorectat mult pe culoare si sfericitate,cu o focala undeva peste 10 cm,greu de masurat.Toate suprafetele au antireflex verzui de banda larga.


IMG_20171020_224458.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  175.64 kb
 Vizualizat:  de 16451 ori

IMG_20171020_224458.jpg



IMG_20171020_224408.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  79.99 kb
 Vizualizat:  de 16451 ori

IMG_20171020_224408.jpg


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Oct 2017 17:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exact acelasi tip de oculare mai folosesc Bresser Hunter 10x50 (Bk7), Meade 10x50 (Bk7), Bresser Hunter 16x50 (Bk7) si Konus Titanium 10x42 , din cele pe care le-am mai desfacut si eu.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Oct 2017 09:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Super! Asta e un semn ca lucrurile se misca intr-o directie buna.
Konig II este deja un ocular serios (camp generos, corectie buna).
Este si unul din preferatele mele Smile

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Dec 2017 11:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema reflexiilor circulare de la acest binoclu a fost rezolvata aici:
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=173727#173727
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 20 Noi 2019 14:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca-mi permiteti sa resuscitez topicul asta cu o intrebare:

- cum se face colimarea binoclului Lacerta Explorer 8x45?

M-am uitat pe forum(uri), am intrebat la distribuitori, la producator - nu am primit nici un raspuns.. Sad

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Noi 2019 08:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca si majoritatea binoclurilor normale colimarea se face din prisme si din excentrice. Dar in principiu ar fi bine sa ai norocul ca decolimarea in cauzl tau sa fie doar din excentrice ... altfel daca trebuie sa ajungi la prisme trebuie sa executi o complicata manevra de decopertare a cauciucului fara sa il deteriorezi.
Personal nu am desfacut 8x45 ... dar intai incearca manevrele clasice:
1- inverseaza tuburile obiectivelor intre ele ....
2- daca problema nu se rezolva, le pui la loc intre ele si incerci sa il colimezi prin desurubarea unia din tuburi , cel decolimat.
3 - cu ocazia asta cand desfaci tuburile verifici daca poti scoate si sistemul de prindere a prismelor in cazul cand acestea sunt montate pe sanie... dar inca nu intervii acolo.
4 - daca la 1 si 2 nu se rezolva .... trebuie sa intervii la prisme pe tubul cu pricina.
5- aici daca ai acces la sanie sa scoti prismele prin gaura tuburilor ... e mai usor ...scoti sania cu prisme si verifici deplasarea prin observarea crapaturii chitului de blocare ...
6- daca nu poti scoate sania abia atunci incepi dezlipirea armurii de cauciuc ... aici insa mare atentie sa nu o rupi !!! daca l-ai dezgolit atungi ajungi la suruburile de reglare de pe exterior sau la fiecare prisma pe rand si obsevi din nou crapatura in chitul de blocare ....
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 21 Noi 2019 09:55 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Suruburi colimare binoclu Lacerta Explorer 8x45
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de raspuns Dbird Smile

Da, cam asta era rutina pe care o stiam si eu, dar se pare ca la modelul asta e o combinatie de sisteme.
In primul rand prismele sunt prinse de placuta perforata din interiorul corpului binoclului, iar ca sa ajung la suruburile de reglaj care inclina aceasta placa, a trebuit sa-l dezbrac de cauciuc (n-a mers fara sa-i rup "fasul".. sorry), sa scot dopurile de silicon care ascundeau alte dopuri (aparent astea nu sunt suruburile de reglaj, ci in spatele lor s-ar afla acelea); suruburile nu sunt dispuse transversal, ci axial. Dar m-am blocat la faza cu scoaterea pseudo-suruburilor, intrucat se invart in gol, iar cei de la Tavcso Centrum Budapest mi-au zis aseara ca ei nu au vreo solutie ingenioasa/inginereasca cu care le scot, pur si simplu folosesc scule clasice - surubelnite de precizie, pensete fine, ace etc..

Sa vad ce solutie creativa-mi trece prin cap, ca simt sa sunt aproape Smile



20191120_210407-.jpg
 Descriere:
Suruburi colimare binoclu Lacerta Explorer 8x45
 Marime fisier:  601.8 kb
 Vizualizat:  de 11545 ori

20191120_210407-.jpg



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Noi 2019 16:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cele 2 suruburi din poza, trebuie desfacute si atunci se vor desface aparatorile de plastic de pe prismele din fata. De obicei ele se deregleaza la socuri primele. Dar in prealabil trebuie sa dai jos cele 2 brate port ocular. Dezlipesti cu atentie reperul de plastic de pe axul central, si sub el gasesti un surub de prindere. Il desfaci si scoti cele doua brate port oculare. Ai grija la saibele dintre ele. acum poti scoate capacul prin in cele 2 suruburi. Si gasesti acces la prisme. Urmaresti crapatura chitului si aduci la normal acolo unde este crapatura. similar , daca nu sunt crapaturi trebuie fascut la prismele din fata , dupa ca in prealabil ai desurubat tuburile obiectivelor.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact