Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_30iul2020_0430.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224702
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Posibil bolid ieri seara ?


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 25 Iul 2015 23:54 Download mesaj
Titlul subiectului: Posibil bolid ieri seara ?
Raspunde cu citat (quote)

Aseara pe la 11:20 pm eram in observator si lucram ceva la calculator cand deodata peretii observatorului au fost luminati de ceva care aducea cu lumina unui fulger sau mai curand de blitz, fiindca nu s-a vazut acea oscilatie a intensitatii luminoase, specifice unui fulger. Oricum nu avea ce fulger sa fie, fiindca cerul era cristal de la un orizont la altul.
Astazi, stand de vorba cu vecinul meu (care imi este si prieten si asociat la firma), acesta m-a intrebat daca am vazut ceva la ora respectiva, fiindca el, care uda gradina la acea ora a ramas profund impresionat de eveniment... Nefiind intr-o zona inchisa, ca mine, ci in gradina si avand fata indreptata oarecum spre zona care a generat izbucnirea de lumina, a putut sa vada mult mai bine ce s-a intamplat. Practic nu a vazut exact sursa de lumina, dar mi-a spus ca aceasta a fost atat de intensa incat lumina lunii si cea abecurilor de pe strada s-a estompat complet, pana nu au mai contat. Intensitatea luminoasa a fost atat de mare incat practic l-a orbit. Cresterea si descresterea fluxului luminos a fost oarecum liniara, dar foarte rapida. Nici un sunet nu a insotit izbucnirea de lumina.
Zona spre care s-a vazut respectivul fenomen a fost catre SW din locatia in care stau (aproximativ 6 km N de Ploiesti) la o inaltime destul de mica, de maxim 15-20 de grade.

Este cineva care poate confirma observatia aceasta cu date suplimentare?

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Nick_R7
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Mai 2015
Mesaje: 10



Localitate: Mălini

MesajTrimis: 26 Iul 2015 08:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca ar fi putut fi un meteor .. aseara tot pe la 11:20, 11:30 spionam și eu cerul puțin cu luneta mea 110 F/4.5, când deodată un meteor intră în atmosferă cam din direcția Sud și aproape că taie întreaga boltă cerească in două, de la un capăt la altul.. cred că a fost destul de mărișor pentru că arderea a fost extrem de luminoasă, am văzut chiar și cum s-a spart la final în vreo 2,3 bucăți.. A fost cea mai mare "stea cazatoare" văzută de mine. Very Happy E foarte posibil să fi fost același obiect ceresc pe care l-ai sesizat și tu.
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iul 2015 06:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesante observatiile inxa par a fi doi meteori diferiti observati la interval de 24 de ore? unul in 24 si al doilea in 25?
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 27 Iul 2015 10:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pacat din nou, nu avem nici o camera activa spre sud, poate Raul cu statia a doua. Eu am acum 3 camere active dar acopera doar zona N-V.
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 27 Iul 2015 15:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Nick_R7 - in mod sigur nu vorbim de acelasi lucru. Ceea ce s-a vazut la mine a durat extrem de putin, 1...1,5 secunde, si nu s-a deplasat vizibil pe cer (cum ai vazut tu acel meteor care a strabatut toata bolta).
Ma gandeam ca data fiind stralucirea foarte mare, l-o mai fi observat cineva din zona mea...
Am sa incerc sa gasesc si sa vorbesc cu cineva care are camere de supraveghere catre zona respectiva.

@auriga - da, pacat. Tipul care a venit in prima tabara astronomy.ro si care zicea ca face si drege, a disparut in ceata cu camerele si proiectul lui.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact