Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180919_230439_39x.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224548
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Inca cateva locuri in exoeditia in Canare din mai!


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party National/International

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 247



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 12 Apr 2015 20:18 Download mesaj
Titlul subiectului: Inca cateva locuri in exoeditia in Canare din mai!
Raspunde cu citat (quote)

Salut Grup,

Christos a inviat!

In caz ca mai exista interesati, mai avem inca vreo
5 locuri disponibile in expeditia din Canare 11-23 mai!

Toate amanuntele pe pagina http://www.sarm.ro/canare2015/

Ovidiu, in vacanta in RO

_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 247



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 21 Mai 2015 15:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Dupa primele 6-10 zile petrecute in La Palma, a 5-a expeditie romaneasca condusa de Valentin Grigore in Canare s-a mutat azi dimineata pentru doua zile in Tenerife.

Desi foarte obosit de zilele de excursii, observatii si organizare, dimineata le-am facut cu parere de rau de acasa cu mana la revedere, celor doua avioane locale care decolau si in care s-au aflat cei 20 de romani, plus unul germano-roman, plus 4 americani, in total 25 de prieteni mai vechi sau mai noi!

Desi vremea in primele zile n-a prea tinut cu noi (desi a fost mai mereu senina, am avut calima - praf venit din Sahara care-a durat multe zile), in ultimele zile s-a imbunatatit, iar 10 astro-fotografi s-au bucurat pe deplin in doua nopti de cerul de aici, una din ele petrecuta la observator printre cupole.

Ne bucuram ca am avut si un numar destul de mare anul acesta de participanti astronomi amatori, profesori sau popularizatori, intre care s-au numarat si d-na Suhay si inca 3 membri de la Astroclub (Bety, Dan Zavoianu pt a 2-a oara si Radu Gherase pt a 3-a oara aici), d-nul prof. Florin Serbu sau d-na Diamandi de la Planetariul Constanta, dar si alti amatori mai noi sau mai vechi (intre care si Virgil Chiriac fost membru activ SARM mutat in Germania de cativa ani). Afara de ei, am mai avut bucuria sa-i cunosc pe cativa amatori mai noi din Bucuresti si Cluj, pe alti sustinatori ai proiectelor SARM (intre care si fam. Ciobanu ce conduce postul Columna TV din Targoviste si sotii Mihailescu, proprietarii pensiunii Runcu unde au loc unele tabere SARM) dar si pe Klauss Lowitz astronom amator si cetatean german de origine romana (si care vorbeste foarte bine romaneste).

Alaturi de ei, am mai avut ca oaspeti si o familie de americani din New York, condusa de deosebit de inimoasa Audrey Fischer, presedinta Chicago Astronomical Society si fondatorul societatii One Star at a Time al carui tel este scaderea poluarii luminoase din lume precum si un trai mai sanatos, mai normal si mai ieftin. In acest scop, luni 18 mai am avut si un scurt meeting pe tema dark Sky in La Palma (la care au participat si alti oficiali locali) in speranta organiozarii unei conferinte pe aceeasi tema la anul in La Palma.

Pentru a 5-a oara, ne bucuram foarte mult ca steagul sau steguletul meu adus de curand din Romania au fluturat si continua sa fluture in cele 8 excursii pe cele doua insule din Canare si ca am vorbit din nou romaneste, dar si americaneste si nemteste aici!

Din pacate nici eu si nici Vali nu am avut timp de nici o poza aici pe grupuri (si nici altcineva nu a pus sau anuntat macar nimic...) dar foarte multe poze vor veni in zilele care vin, si probabil aparea online publice peste cateva saptamani.

Ovidiu si Gabriela
gazdele din La Palma ale acestei noi expeditii romanesti cu care in ultimii 5 ani ne mandrim sa fi adus aici cca 100 de romani!

_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party National/International

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact